agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2012, 11:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2012
Damlama sulama sistemi kurmak

Hazır damlama sulama için hortumlar satılıyor. Bu hortumların saatte 4lt ve 2lt olanları var. Acaba 5lt su bidonlarında yetiştirdiğim domates salatalık patlıcan v.s. için hangisi uygundur.

tamerkarakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 11:44   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
anladığım kadarıyla sadece hortum alacaksınız. sistemi nasıl kurmayı planlıyorsunuz, yine damla sulamadaki gibi motorlu mu olacak yoksa yer çekiminden mi faydalanacaksınız?
saksıda yetiştirdiğiniz sebzeler için motorlu sistem (ne kadar sebzeniz var bilmiyorum) gereksiz olabilir.
ben şahsen akvaryum hortumu, serum damlama ayarlayıcısı ve 0,5 lt lik su şişelerini kullanarak kendi sistemimi yaptım. sizin bahsettiğiniz hortumların damlama hacimleri çok fazla bence. saatte 2 lt su bitkiye gerekli değildir sanırsam.

civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 12:01   #3
Yeni Üye

valla bana da çok geldi. Bahçede toprak miktarı çok fazla olduğu için bahçeye uygun olabilir belki. Şu anda ben de serum sistemine bakıyorum. tek sorun şişeleri sabitlemek. Sonuçta fizik kurallasına göre denge noktasından çıkan yer çekimi vektörü saksının tabanının çapının dışına çıkarsa saksı devrilir. Yer çekiminden yararlanmak için şişeyi yukarı doğru yerleştirirsek en ufak rüzgarda saksı devrilebilir. Bu durumda debisi ayarlanabilir sistemleri denemek lazım gibi.

Eski 11-06-2012, 13:58   #4
Ağaçsever

sevgili tamerkarakan,

yine anladığım kadarıyla su şişesini saksıya monte etmek gibi bir düşünceniz var benim evimde fransız balkonun önünde saksılar duruyor, şişeleri de çamaşır ipiyle (aslında marketlerde satılan plastik ip) balkon demirlerine bağlıyorum.
pet şişe kapağını yıldız tornavida ile delip 5 cm kadar kestiğim akvaryum hortumunu delikten sokuyorum. sonra medikal malzemecilerden bulabildiğim flowmetreyi (damlama ayar cihazı-çok pahalı değil gözünüz korkmasın ankarada 2 TL) takıyorum ve flowmetrenin devamına da yine yeteri kadar akvaryum hortum ilave edip dorudan saksıda bitkinin dibine uzatıyorum. çok basit bir sistem. ben şimdilik yarım litrelik şişeler kullanıyorum ama delikli şişe kapağı 1 ve 1,5 lt şişelere de olur ilerde bitkiler büyüdükçe şişe büyütülebilir. burda püf noktası bir durum var. sistemi kurup şişeleri ters astıktan sonra tabanda iğneyle minik bir hava deliği açıyorum ki vakum yapıp su gitmemezlik yapmasın.

size özel mesaj olarak 2 fotoğraf linki yolluyorum şimdi. işinize yarayabilir.

Eski 11-06-2012, 15:31   #5
Yeni Üye

Aynı şeyler geçmiş aklımdan. Ben zaten hastanede çalışıyorum. Bunları elde etmek zor değil benim için. 500ml pet şişeler kullanmayı düşünmüştüm. Hatta bitkileri önce sulayıp damla sulamayı kayıp suyu tamamlamak için kullanmak daha mantıklı olabilir. Damlama sulamanın ayarlı ekipmanı bana 20tl ye maal oluyor aslında. Hortum ise 400m toptan satılıyor. Oda 60TL. Eğer sizin sistem işe yaramazsa diğer sistemi deniyeceğim. Resimde beyaz olan yuvarlak cisim de akış kontrolu yapıyor galiba onu nerden buldunuz.

Eski 11-06-2012, 17:51   #6
Ağaçsever

şöyle söyleyeyim. aldığım 5 domates fidesinden 1 tanesine deneme amaçlı damla sulama yaptım. size yolladığım resimdeki en canlı duran domates damla sulama ile sulanan. yarım litre su 4 gün veya az fazla gidiyor. öyle ayarlandı. zaten fazla olması durumunda da altı delik akıp gidiyor. köklerin çürümemesi için bu önemli.

Eski 11-06-2012, 18:02   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Resimde beyaz olan yuvarlak cisim de akış kontrolu yapıyor galiba onu nerden buldunuz.
Burayı okuyanlar, resmi hayal mi edecek?
Eklemeyi düşünüyor musunuz?

attar beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 22:45   #8
Yeni Üye

Sayın malina resimler bana özel mesajla geldi. Arkadaşa kızmanıza gerek yok. civanmukti 400mt olan ürün burda 16 ap 1.0 mm Et Kalnlnda Dz Damla Sulama Borusu Kalitek Damla Sulama Sistemleri yani yanlış yok.

Eski 12-06-2012, 11:36   #9
Ağaçsever

fotoğraf ekleme kurallarını çiğnemiş olabilirim ama boyut olarak çok küçük oluyordu fotoğraf kısıtına ulaşabilmek için.
bu yüzden linki ekledim. bu benim evde kurduğum basit sistem. sistem yer çekiminden faydalandığı için bütün saksılara ayrı ayrı uygulandı.

http://e1206.hizliresim.com/y/c/7s5mm.jpg

http://e1206.hizliresim.com/y/c/7s5pr.jpg

Eski 12-06-2012, 14:54   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tamerkarakan Mesajı Göster
Sayın malina resimler bana özel mesajla geldi. Arkadaşa kızmanıza gerek yok. civanmukti 400mt olan ürün burda 16 ap 1.0 mm Et Kalnlnda Dz Damla Sulama Borusu Kalitek Damla Sulama Sistemleri yani yanlış yok.
400 metre baya bi çok olur benim için ama fiyat süpermiş. 16 çap sanırım 16 mm oluyor değil mi? eğer öyleyse damla kontrol cihazının borusu denk gelmeyebilir.

Eski 12-06-2012, 15:05   #11
Yeni Üye

Evet ama piyasada 20mm olanlarıda var. Aslında deliksiz olanlardan alıp direkt ayarlı sulama aparatlarını isteğiniz yerden boruları delerek takabiliyorsunuz. Damlama başlıkları çok ucuz o sitede 50 uçlu bir sistem sabitleme kazığı delme ucu v.s. 100TL ye yakın tutuyor. Bedava kargo için de bizi arayın demiş. Kalan hortum elbet lazım olur. **** parça parça internetten satabilirsiniz. Ben ilk önce sizin sistemi deneyeceğim. Olmazsa bu sisteme geçeceğim.

Eski 12-06-2012, 15:56   #12
Ağaçsever

sistem iyi çalışıyor ama her saksıya 1 tane şişe olunca biraz şişe kalabalığı oldu buna çare de maalesef yok. akvaryumculardaki dağıtıcılardan kullandım ama su ilk bulduğu yoldan ilerlediği için eşit dağılmıyor. ben de görüntü kirliliğini önleyecek bir çözüm peşindeyim ama şimdilik aklıma birşey gelmiyor.

Eski 12-06-2012, 22:45   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Merhaba,
400 m hortum ucuz görünüyor. Hortum ile beraber delici ve damla sulama memesi mi almak gerekiyor? Normal şebeke suyunu kullanacağım. Başka aparat falan gerekir mi?
Teşekkürler...

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 14:57   #14
Yeni Üye

Damlatıcıları saksılara sabitlemek için kazık lazım. Hortumu sonlandırmak için kör tapa. Eğer sistem tek bir sırada ise sorun yok ama bir kaç sıra varsa sıra oluşturmak için L veya T bağlantı. Birde filtre lazım ama hangisi uyumlu bilmiyorum. Telefon açılıp sorulabilir. Filtre hariç 50 şer damlama 50 şer kazık 10 tane T bağlantı v.s 20-30 TL tutuyor.

Eski 14-06-2012, 14:33   #15
Ağaçsever

yarım litrelik plastik şişelerden faydalanmak yerine balkon demirine monte edebileceğim 2 ucu kapalı pvc boru kullanmaya karar verdim. 75 mm kalınlıkta 1,5 metrelik pvc boru 66 lt su alıyor. 2 metre yaparsam da 88 lt alacak. bu borudan doğrudan saksılara akvaryum borusundan suyu göndericem. borudaki su 50 gün yeter diye hesaplıyorum kabaca. (saksı başına günde 100 ml damlama hesabına göre)
hem görüntü kirliliğini azaltmış olurum hem de yarımlık şişeleri doldurma derdi ortadan kalkar.

Eski 14-06-2012, 16:13   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
bir şey söylemek istiyorum ben 2,5 lt kola şişesi kullandım vede tam dolu ve yarım dolu iken aynı sıklıkta suyu akıtmıyor sebebide basınç durumu yani basınçları farklı oldugundan bugunkü ayar 3 gün sonraki ile aynı olmuyor, bir diğeride ben akvaryum hortum vanası kullandım vede vananın boru girişi değilde ayar mandalının o kısmından su sızıntısı yaratıyor buda gene sıkıntı hatta basınç çok oluras bu sefer vana kapalı iken dahi su damlatıyor acaba kalite farkımı var sizce bunu sormak istiyorum, bir diğeri damla sulama saksı için olunca damla usulu topraga fazla geldi bana heralde bu kısımda motorlu yapıp zaman ayarı koyarsak tam düzgün bir sulama alıcam sanırım diyorum ne dersiniz

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 17:32   #17
Ağaçsever

sevgili islam_joker,
1) bu sayfadaki 4. mesaja bakarsanız ilk probleminize çözüm olacaktır. altı çizili bölümde şişenin arka tarafına küçük bir hava deliği açmanız gerekiyor aksi halde şişe vakum yaparak akışı engelleyecek.
2) ikinci sorunuza cevap olarak da akvaryum vanalarından ben de aldım ama kullanmıyorum şu an. sizdeki sızıntı sebebi ise vananın içinde conta olmaması sanırım. bende iki ayrı tip vana vardı birisi minik esnek plastik contalıydı diğeri contasızdı. contasız olan vana ayar bölümünden su sızdırıyor. vananın vidasını tamamen çıkarıp teflon sarabilirsiniz ama tam çözüm olmuyor. ayrıca sızdırmayan vana bile düzenli aynı miktarda damlama yapmıyor. gün geçtikçe yavaşlıyor. ben medikalcilerde satılan serum damlama ayar cihazı kullanıyorum. 9. mesajdaki 1. resimdeki mavi ayarlı cihaz. 2 TL civarı bulabilirsiniz.
3) sulama miktarını etkileyen çokca sebep var-sıcaklık, bitki büyüklüğü, toprak miktarı, rüzgar vb. benim sistemde yarım litre 4 gün kadar gidiyor. havalar iyice ısınmadan önce toprak sürekli nemliydi ama bu aralar toprağın üzeri kuru olabiliyor. ne olursa olsun saksının altında mutlaka delik olmalı yoksa kökler çürüyebilir. delik varsa ve su akabiliyorsa problem olmayacaktır.

bu kadar uzun yazdım ama umarım faydalı olur...

Eski 14-06-2012, 22:27   #18
Yeni Üye

Akvaryum vanası yerine damlama sulama başlığı var benim önerdiğim sitede 0,08 kuruş tanesi bir de magicplant var orada ise şu ürün var. 8'li Damlatıcı Set - MagicPlant ancak burdaki ahtapot gibi olan ürünü başka yerde pek bulamadım. Aslında ordaki ayarlı damlatıcı için alternatif ararken diğer siteyi buldum. Bu arada size bir tüyo: eğer bir ürünün alternatifini arıyorsanız ilk önce ürünün fotoğrafını masaüstüne kopyalayın. Sonra googlelın resim aratma bölümüne fotoğrafı sürükleyin. Böylece aynı fotoğrafa sahip ürünü barındıran diğer siteleri de bulursunuz. Neyse velhasıl burada bildiğim tek ziraai ürünler satan yere gidince o 16mm lik borudan ve damlama başlıklarından gördüm. 50 mt lik boruyu 20TL sayarım dedi. başlıkların her 7 tanesini 1TL sayarım değince internetten alışveriş yapmaktan vaz geçtim. Bence sizde bir ziraai ürün satan bir yer bulup yoklayın. Bana toplamda bu iş 40TL ye 75 tane saksının sürekli sulanmasına maal olacak.

LavantaSE beğendi.
Eski 15-06-2012, 10:05   #19
Ağaçsever

hocam 400 mt. hortumu 69 TL e alıp 50 metresini 20 TL saydırmak oldukça karlı olmuş
yalnız birkaç konu var belirtmek istediğim:
75 saksıdan bahsetmişsiniz. bu kadar saksı yer çekimli damla sulama ile kolay olmaz diye düşünüyorum. zira benim 12 şişem var zulüm gibi. sistemden ayır doldur geri tak zor valla. ama 15. mesajda bahsettiğim pvc boru olayına girmek üzereyim. sistemi kurunca resimleri yollarım. bir de 75 saksıyla bence artık akvaryum motorlu bir sistem zamanı gelmiş demektir. öteki türlü zorlanırsınız. dağıtıcılı sistem kursanız yukarıda da bahsettiğim gibi su ilk bulduğu yerden akıp gidiyor. ben denedim olmadı.

Eski 15-06-2012, 10:26   #20
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi civanmukti Mesajı Göster
hocam 400 mt. hortumu 69 TL e alıp 50 metresini 20 TL saydırmak oldukça karlı olmuş
Bu kısmı yanlış anladınız. Ben 400mt hortum almaktan vaz geçtim. Direkt 50 mt 20 TL ye ziraai malzeme satan yerden alacağım. Aslında 400mt alıp 50 şer metre kesip gitt..yor dan 10TL den satayım dedim. Ama buna yerim ve vaktim yok.

Eski 15-06-2012, 23:54   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-07-2010
Bahausta saksı sulamaya yönelik 4.6mm çapında damlama sistemleri (mikrodrip) hazır set halinde ve ayrı parçalar halinde satılıyor. Oldukça pratik ve fiyatı uygun.

bahçehobi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 17:56   #22
Ağaçsever

herkese merhaba,

balkonumda besleyip büyüttüğüm ve ilk olarak yarım litrelik pet su şişeleriyle damla sulama yaptığım bitkilerime basit ama güzel (bence) bir sistem kurdum sonunda ve bunu paylaşmak istedim. aşağıdaki fotoğraflardan ilki pet şişeli sulama sistemim. bunlarla uğraşmak çok zor oluyordu. boşaldığında ipini çöz tekrar doldur bağla. zor işti. sonra diğer resimlerdeki sistemi kurdum.

bunlar da yeni sistem resimleri

Eski 25-06-2012, 18:12   #23
Ağaçsever

resimler hayli yer kapladığı için tanıtımını buraya sakladım. benim kullandığım malzemeler:
3 metre 50'lik PVC boru (yaklaşık hacmi 5,9 litre = 2,5 X 2,5 X pi sayısı X 300 / 1.000)
2 adet dirsek (gerekli olmayabilir sonradan anladım)
2 tarafını kapatmak için tıpa
22 adet damla ayar cihazı
20 metreye yakın akvaryum hortumu
800L/H akvaryum motoru
sonradan kullanılacak delikleri tıkamak için akvaryum vanası (8 adet)
zaman saati
boruyu demire bağlamak için tel veya benzeri şey
19 lt su bidonu

3 metrelik boruya akvaryum hortumu sığacak kadar matkapla 30 tane delik açtım. borunun iki tarafına dirsekleri yerleştirdim. dirsekleri de tapa ile kapattım. aslında direkt tapa ile kapatabilirdim ama ilk plan farklıydı ve akvaryum motoru yoktu planımda.

deliklere akvaryum hortumlarını ve damlama ayar cihazlarını taktım ve balkon demirine boruyu bağladım. son resimde görülen ve sol tarafa giden iki adet boru görülüyor. bitkilerin durduğu balkon fransız balkon olduğu için depo olarak kullanacağım su bidonuna yer yoktu. bidonu da yan balkona masa üzerine yerleştirdim. zira bu şekilde akvaryum motoru çok zorlanmıyor. yine son resimde görülen boyalı su (hümik asitli su) boruya alttan giriyor. gri besleme için de üstteki boruyu kullandım o da su bidonuna geri gidiyor. üstteki boru hem PVC doldukça borudaki havayı dışarı atıyor hem de motorun fazla bastığı suyu bidona geri götürüyor. aksi halde PVC dolmayacak ve motor zorlanacaktı.

zaman saatini prize takıp motoru da ona bağladım ve günde yarım saat çalışmak üzere ayarladım. aslında suyun çekim gücüyle de bir miktar dolma işlemi gerçekleşiyor ama motor illa ki faydalı olacaktır.

son olarak da damlama ayarlarını yaparak 24 saat damlama yapan ve kendini besleyen bir sulama sistemi yapmış oldum.

pet şişelerin görüntü kirliliğinden ve hantallığından da kurtulmuş oldum böylelikle.

herkese iyi günler.

Eski 03-09-2012, 19:52   #24
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Bende bahçeye camellia sinensis dikip damlama sulama ayarlayacaktım, buradaki yazılar güzel fikirler verdi Allah razı olsun

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2012, 22:21   #25
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Acı bir tecrübem;

Sizinki gibi fazla sayıda olmamakla birlikte, sizinkine benzer 2 pet şişelik sistem yapmıştım.

Rüzgarda salınma/sürtünme neticesinde ip kopunca aşağı düşen şişe fidanı kırmıştı.

Şişelerin üstüne açtığım 3 delikten geçirdiğim iplerle ve aşağıdan gelen ipi ters şemsiye gibi bağlayıp bu sürtünme sorunundan kurtuldum.

Güzel bir uygulama yapmışsınız, kolay gelsin sağlıkla yaşayın efendim, inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Halil Önen beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 10:42   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2010
Damla sulama

Arkadaslar resimdeki alanda damla sulama sistemi kullanmak istiyorum buraya gelen su yaklasik 50 metre uzakta kuyudan geliyor ve motoru guclu oldugundan su cok tazikli geliyor ben plastik 120 litrelik varillerden kullansam motora ihtiyac duymadan bu sistemi kullanabilirmiyim veya baska onerileriniz

http://i1274.photobucket.com/albums/...ps4249b6a5.jpg

Düzenleyen malina : 03-03-2013 saat 15:22 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
ercanuyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 11:26   #27
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Biraz yüksekçe bir yerde olursa deponuz olur tabii. Bizim bahçede de öyle. Bir de 120 litreden biraz fazla olursa size kolaylık sağlayacaktır.

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 09:54   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2010
Dalgic pompa

Arkadaslar baumaxta 65 liraya dalgic pompalardan gormustum bunlar kucuk alanda damlama sulama icin uygunmudur alan kucuk oldugu icin motoru yanma falan yapar mi?

ercanuyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 12:52   #29
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
damla sulama için araştırtığım neticeye göre bu şekilde bir plan ortaya çıktı
Name:  damla sulama sistemi.jpg
Views: 12099
Size:  46.6 KB

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 15:00   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2013
Sistem kurmak istiyorum

Merhabalar,
Evimin bahçesine damla sulama sistemi kurmak istiyorum.Çok büyük bir bahçe değil.Ne almam gerekiyor hiçbir bilgim yok, yardım rica ederim.Teşekkürler

memluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024