agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2013, 10:09   #91
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Arkadaşlar özellikle ortanca gibi bitkiler demiri fazla tükettikleri için belirli bir süre sonra demir eksikliği görülmeye bitki yeşilden sarı bir renk almaya başlıyor. Eskiler bunu engellemek için ortancaları ve bir kısım bitkileri bilerek veya bilmeyerek tenekelere dikmişler. Tenekeler küflendiği zaman bitki istediği kadar demiri buradan alabiliyor. Bir kısım kişiler işleme sırasında çıkan demir talaşlarını bitkilere verdiklerini ziraatçi bir arkadaşım söylemişti. Arkadaşım bazı bitkilerde demir eksikliğinden gelen hastalığın belirli bir miktar ağaç gövde kısmının izdüşümüne toprağa karıştırılarak kullanıldığı zaman ağacın tekrar eski haline geldiğini anlatmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam kireç boyamada kullanılan oksit kırmızı da bulunması kolay ve demir yerine kullanılabilecek muadili bir demir bileşiği. Zaman zaman gittiğimiz yerlerde gördüğümüz kırmızı topraklardan bir kısım alırsak onları da çiçeklerimize ve özellikle ortancalarımıza verebiliriz. En doğal demir oranı yüksek olan toprak kırmızı renkli olan topraklar. Demir türevleri bitkiye verildiği zaman ağaçlarda bitki yapraklarının koyu yeşil olmasını sağlıyor. Çilek gibi çok yıllık bitkilerde faydalı. Ancak tek yıllık bitkileri çabuk geliştirip biraz erken yaşlandırıyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 20:41   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2014
Merhabalar,

Uzun zamandır sitede paylaşılan konuları takip ediyordum. Bahçede 2 ortancam var ve paylaşılanlardan gördüğüm kadarıyla demir sülfat gelişimi hızlandırıyor. Peki demir sülfatı her bir ortancam için nasıl ve hangi miktarda vermeliyim. Bu dönem uygun mu ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

snoopdog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 11:45   #93
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Dün mısır çarşısında limoni servilerin güzelim renklerine bakıyordum. Bir de balkonumdakinin rengi solmuş altlardan sararmış halini düşündüm.. Satıcıya evimdekinin halini anlatınca bana saçıkıbrıs verdi. 1 kg lık bir paket 5 lira gibi bir şeydi. 1 tepeleme çay kaşığını 1 litre ölçüsüyle haftada bir topraktan vermemi söyledi.

Alayım da sonra forumdan bakarım diye atladım bilmeden. iyi bir şeyse bir daha bulamam diye korktum

Forumda yazanlara güvenerek bugün kullanıcam bakalım bir gelişme olacak mı. Daha çok ortanca ve gardenyalara veriliyormuş. Denemekten zarar gelmez yine de anladığım kadarıyla.

Kaktüslerde de denemek istiyorum. Ama henüz cesaret edemedim serviden daha hassaslar bence

Düzenleyen kokett : 06-03-2014 saat 16:03
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 11:47   #94
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snoopdog Mesajı Göster
Merhabalar,

Uzun zamandır sitede paylaşılan konuları takip ediyordum. Bahçede 2 ortancam var ve paylaşılanlardan gördüğüm kadarıyla demir sülfat gelişimi hızlandırıyor. Peki demir sülfatı her bir ortancam için nasıl ve hangi miktarda vermeliyim. Bu dönem uygun mu ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
Bana satıcı 1 litre suya 1 çay kaşığı haftada bir önerdi. Yine de fazla olurmuş gibime geliyor. 2 -3 hafta daha ideal sanki.. Siz sulama alanınıza göre ölçüleri artırıp kullanabilirsiniz..

Eski 20-03-2014, 22:53   #95
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Bana satıcı 1 litre suya 1 çay kaşığı haftada bir önerdi. Yine de fazla olurmuş gibime geliyor. 2 -3 hafta daha ideal sanki.. Siz sulama alanınıza göre ölçüleri artırıp kullanabilirsiniz..
Sayın Kokett, sayenizde limoni servilerin de demir sevdiğini öğrendik Haftasonu derhal topraktan uygulamayı düşünüyorum, limoni servilerime ve çimenlerime. Teşekkür ediyorum.

Benim tereddütüm; diğer ağaçlara ve bitkilerime de yapraktan uyguladığımda, yapraklarda leke bırakarak onlara ve görünümlerine zarar mı veririm? Yoksa leke kalmadığı gibi renkleri koyu sağlıklı olur ve iyilik mi etmiş olurum? Bu konuda ikilemde kaldım.

kokett beğendi.
emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 23:29   #96
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
bahçesinde narenciye yetiştirenlerin mutlaka yılda 2 sefer kullanması gerekiyor, narenciye demiri çok seviyor

kokett ve mezinoglu beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 07:54   #97
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emraherg Mesajı Göster
Sayın Kokett, sayenizde limoni servilerin de demir sevdiğini öğrendik Haftasonu derhal topraktan uygulamayı düşünüyorum, limoni servilerime ve çimenlerime. Teşekkür ediyorum.

Benim tereddütüm; diğer ağaçlara ve bitkilerime de yapraktan uyguladığımda, yapraklarda leke bırakarak onlara ve görünümlerine zarar mı veririm? Yoksa leke kalmadığı gibi renkleri koyu sağlıklı olur ve iyilik mi etmiş olurum? Bu konuda ikilemde kaldım.
Serviler, daha dogrusu igne yapraklilar esasen magnezyum sulfat seviyomus sanirim. Compo sana nin cam tuzu diye bir urunu var. Orada okudum. Yesil kalmalarini magnezyum sagliyormus. Ama zarari da olmaz bence demirin

Yapraktan uygulamayin sari lekeler yapiyor. Lekeler cikiyor ama ben korktum bir sure

emraherg beğendi.
Eski 23-03-2014, 08:02   #98
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Alıntı:
Serviler, daha dogrusu igne yapraklilar esasen magnezyum sulfat seviyomus sanirim. Compo sana nin cam tuzu diye bir urunu var. Orada okudum. Yesil kalmalarini magnezyum sagliyormus. Ama zarari da olmaz bence demirin
Yapraktan uygulamayin sari lekeler yapiyor. Lekeler cikiyor ama ben korktum bir sure
O zaman bende de bu ihtimal var, heyecana gerek yok tamamdır topraktan veriyoruz Magnezyum bilginizi de (ayrıca CompoSana' nın ürününü) yazdım aklıma, çok teşekkür ederim.

emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 23:06   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
klrofil gelişimi için hem demir hemde magnezyum gerekidir,bu yüzden yeşil için demir ve mg ve birazda amonyum sülfat koyu bir renk için , sülfat ph'ı düşürür demir alımı için önemli birşey ph, ayrıca kullanılan demir eddta şelatlı olsa ve toz amino asitle beraber kullanırsanız daha çabuk bu klorozlardan kurtulursunuz demire sürekli para yatırmak zorunda kalmazsınız ayrıca çünkü bitki alamadan bileşik oluşturup çökelecektir kısa sürede , amino asitte şelat yaparak bitkiye fe taşınımını arttırır 2 kata kadar. birde mg sülfattan uzak durun bildiğin tuzdur hatta ingiliz tuzu mg nitrat daha uygun olur

kokett ve kupecim beğendi.
untouchable Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 08:04   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Güzel Bilgi tesekkürler untouchable
bendeki acilim asagida
15,5 % N
6,5 % NH
9,0 % NH2so4
6 % P2O5
4,9 % P2O5 suda cozulen fosfor
13,5 % K2O suda cozulen potas
2 % MgO 1,4 % suda cozulen mgO
B 0,02 %; Cu 0,02 %; Fe 0,2 %; Mn 0,02 %; Mo 0,006 %; Zn 0,015 %

Igne yapraklari ucuruyor

kokett beğendi.
erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 14:49   #101
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Magnezyum nitrat ollarak bulmak bizim açımızdan daha zor olacaktır. Özellikle küçük miktarlarda satışı yoktur herhalde. Magnezyum sülfat-İngiliz tuzu aktarlarda bile bulabileceğimiz bir malzeme olması açısından bizim gibi acemiler için daha kullanışlı olacaktır heralde.

Ben demir sülfatla servimde bazı gelişmeler elde ettim. Uçlar çok parlak yeşil geliyor. O soluk renk düzelicek umarım. Bu aşamada demirden başka takviye kullanmadım. Ancak içten kurumalar devam ediyor sanki. Buna tam bir çözüm olamadı.

Eski 28-03-2014, 14:50   #102
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erhan62 Mesajı Göster
Güzel Bilgi tesekkürler untouchable
bendeki acilim asagida
15,5 % N
6,5 % NH
9,0 % NH2so4
6 % P2O5
4,9 % P2O5 suda cozulen fosfor
13,5 % K2O suda cozulen potas
2 % MgO 1,4 % suda cozulen mgO
B 0,02 %; Cu 0,02 %; Fe 0,2 %; Mn 0,02 %; Mo 0,006 %; Zn 0,015 %

Igne yapraklari ucuruyor
Kullandığınız ürünün markası nedir?

Eski 28-03-2014, 15:02   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
igne yapraklilardaki gübre sorunu yani sararan Yesil aksam icin cesitli markalar mevcut ama inanin kendi elde edeceginiz degerler ile yapacaginiz karisim hepsine bedel olacak, yukardaki acilimi azar azar uyguladiginizda Döner yazarsiniz..

kokett beğendi.
erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 15:08   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Magnezyum nitrat ollarak bulmak bizim açımızdan daha zor olacaktır. Özellikle küçük miktarlarda satışı yoktur herhalde. Magnezyum sülfat-İngiliz tuzu aktarlarda bile bulabileceğimiz bir malzeme olması açısından bizim gibi acemiler için daha kullanışlı olacaktır heralde.

Ben demir sülfatla servimde bazı gelişmeler elde ettim. Uçlar çok parlak yeşil geliyor. O soluk renk düzelicek umarım. Bu aşamada demirden başka takviye kullanmadım. Ancak içten kurumalar devam ediyor sanki. Buna tam bir çözüm olamadı.
Bulunabilir olması doğru aktarlar satıyor sülfat formunu, ama bu bitkiler için çok tehlikeli,fazla kullanırsan bitkin sararabilir.istediğin siyah bir renkse daha doğrusu koyu yeşil ,amonyum sülfat yani halk arasındaki deyimiyle şeker gübre tam aradığın şey,sonucu çok çabuk göreceksin üstelik

kokett beğendi.
untouchable Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 22:36   #105
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
1 lt suya bir tepeleme çay kaşığı hesabı ile kullanılır. Püskürtme işlemi sırasında bitkinizi balkona bir gazete üzerine alınız. Sulama ile verirken de taşırmayınız. Lekesi çıkmaz. Özellikle asidik ortam seven bitkiler zaman içerisinde topraktaki fazla kireç demirin alınmasına engel olduğu için kloroza uğrararlar. Genç yapraklarda sararmalar başlar. Gardenya ve ortancada bu çok tipik olarak izlenir. Çimlerinizde de yazın hiç olmazsa 2 kez uygulamanızı öneririm.
Çimlerimde yosunlaşma oluştu. Yukarıda çimlere de demir sulfat verilebileceği yazılıyor. Yukarıdaki ölçülere göre gübreyi yosunlu bölgelere mi yoksa tüm çimlere mi vermeliyiz. Ya da daha derişik bir karışım hazırlayıp sadece yosunlu bölgeye mi vermeliyiz. Demir sülfat bir çeşit asit olduğuna göre yosunu öldürecek doz hangisi olmalıdır.

8-10 m2 alanda görülen bu oluşum fazla sulamadan ve drenaj hatasından oluyor. Bunun farkındayız. Yosunları öldürebilirsek o bölgedeki otomatik sulama sistemini değiştireceğiz. Şu anda sulamayı tamamen kapattık toprak kuruyana kadar sulamayacağız.

Bu konuda yapabileceklerimiz hakkında bize fikir verebilirseniz çok sevinirim. Yardımcı olması açısından yosunlu bölgeden bir resim ekliyorum.

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Name:  Çimde yosunlanma-800.jpg
Views: 4427
Size:  71.0 KB

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 11:07   #106
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysis Mesajı Göster
Çimlerimde yosunlaşma oluştu. Yukarıda çimlere de demir sulfat verilebileceği yazılıyor. Yukarıdaki ölçülere göre gübreyi yosunlu bölgelere mi yoksa tüm çimlere mi vermeliyiz. Ya da daha derişik bir karışım hazırlayıp sadece yosunlu bölgeye mi vermeliyiz. Demir sülfat bir çeşit asit olduğuna göre yosunu öldürecek doz hangisi olmalıdır.

8-10 m2 alanda görülen bu oluşum fazla sulamadan ve drenaj hatasından oluyor. Bunun farkındayız. Yosunları öldürebilirsek o bölgedeki otomatik sulama sistemini değiştireceğiz. Şu anda sulamayı tamamen kapattık toprak kuruyana kadar sulamayacağız.

Bu konuda yapabileceklerimiz hakkında bize fikir verebilirseniz çok sevinirim. Yardımcı olması açısından yosunlu bölgeden bir resim ekliyorum.

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Eklenti 485665

Mesajıma cevap verecek kimse yok mu?

Eski 08-05-2014, 11:36   #107
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sadece yosunlara vereceksiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 20:51   #108
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Teşekkür ederim. Bu gün saptılar ile yosunlu yerleri biraz kazıdım yarın koçtaştan aldığımız içinde Demir sülfat olan çim gübresinden atıp bol sulayacağız.

Eski 02-06-2014, 00:55   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2014
merhaba
bitki yapraklarının açık yeşil olmasının iki sebebi vardır ya demir eksikliği veya toprağın ph'ı artmıştır yani tuzluluk artmıştır topraktaki tuzluluğu veya ph'ı azaltmak için hümik asit atmanızı tavsiye ederim ve yaprak renginin koyulaşması bitkinin normale dönmesi için de şelatlı demir gübresi vermenizi tavsiye ederim iyi günler

mezinoglu ve kupecim beğendi.
sebastian07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 01:00   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2014
demir sülfat 2 formda bulunur monohidrat ve heptahidrat ,heptahidrat yeşil renklidir ve monohidrat olan formu havadan bile oksijen kaparak heptahidrat formuna dönüşür , bitkilere demir sülfat genellikle şelatlı olarak verilmesi gerekir aksi takdirde bitki verilen demir'in az bir kısmını alır

sebastian07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 19:43   #111
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
bugün aldım daha. rengi antep fıstığının tozu gibi görünüyo. suyla karıştırdım fanta gibi bişey oldu. demir sülfat mı değil mi bilemedim

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 21:02   #112
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
bugün aldım daha. rengi antep fıstığının tozu gibi görünüyo. suyla karıştırdım fanta gibi bişey oldu. demir sülfat mı değil mi bilemedim
Demir 2 Sülfat yeşil renklidir. Hava ile temas edince yavaş-yavaş Demir 3 Sülfat'a dönüşür. Onun rengi sarımsı-kahvedir. Soyulmuş elmanın beklediğinde kararması da bu yüzdendir.

saisha ve kupecim beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 21:10   #113
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
teşekkür ederim

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 11:55   #114
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Bir soru da benden gelsin tum ilgililere o zaman: hani ortanca ve asit seven bitkiler icin satilan sivi besinler var ya gecen hafta 250 ml olanindan aldim. Ortancalarim iyi gelissin diye. Simdi bu noktada tekrar demir sulfat kullanmama gerek var mi?
2. Yanmis ciftlik gubresi ortanca gibi bitkilerde kullanilabilir mi?
3. Ortanca mi gecen yil almistim bol pembe cicekli idi. Bu sene ozellikle bu ay toprak degisimi yapmali miyim? (Saksida balkonumda duruyor, henuz tomurcuk yok) yoksa sivibesinlerle bu takviye saglana bilir mi?
4. Gecen hafta 1 lt lik suya yarim kapak koyarak ortancama verdim ama yeni yapraklarda sararmalar goruyorum. Nedenini anlayamadim demir eksikligi mi cekiyor bitkim?

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2019, 17:05   #115
Yeni Üye

savaşır's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2019
Talking şaçı kıbrıs kullanımı

Ben fidanlarımda her 2-3 cm çap (kalınlık) için bir yemek kaşığı olmak üzere, taç izdüşümünü, kazma(çapa) ucuyla çember gibi kazıyor, döküyorum. Sonrada üstünü örtüyorum.

Birde; 15 litrelik ilaçlama pompasındaki suya bir yemek kaşığı katıyor, iyice karıştırıp, yaprak gübresi olarak kullanıyorum.

Orhan bey yaprak gübresi derken ,demir sülfatı leylandi ağaçlarım taflanlarım için kullanabilirmiyim ? ayrıca çimlerimin bazı bölgelerinde yosunlaşma var ilaçlama pompası ile dediğiniz ölçülerde çimlerime uygulama yapabilirmiyim teşekkür ederim.

savaşır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024