agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 1 Gönderen hk50
  • 2 Gönderen Ekrem Uslu
  • 1 Gönderen Ekrem Uslu
  • 1 Gönderen hk50
  • 1 Gönderen hk50
  • 5 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen WindWild

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2012, 00:04   #1
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Büyükbaş ve küçükbaş hayvan gübresi arasındaki farklar

Büyükbaş Öküz inek dana gübresi ile Koyun ve keçi gübresi arasında ne fark var? Nerelerde hangisi kullanmamız gerekli?
Bilen uzman kişilerimizin bilği vermesi dileğimle.

selis beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 00:13   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Küçük baş hayvan gübrelerinin besin değerleri büyük baş hayvanlara nazaran daha fazladır.
Küçük baş hayvan gübrelerinden keçi gübresi; bünyesinde, hastalık etmenleri ve yabancı ot tohumlarını daha az barındırması ve içerik yönünden zengin olması sebebiyle daha kalitelidir.

hk50 ve mrduran beğendi.

Düzenleyen Ekrem Uslu : 04-06-2012 saat 10:32
Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 21:35   #3
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Küçükbaş hayvan güpresi.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2012, 22:09   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Büyük baş hayvan gübresi.

mrduran beğendi.
Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 13:35   #5
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Bunların hepsine çiftlik güpresi diyoruz.Hepsininde faydalı olduğuna inanıyoruz diyorum ama ben inanmıyorum.Çünkü hayvanlar nerede besleniyor.Veya içerde neler yediriliyor.
Günümüzde bunlarında tartışılması analizinin yapılması luzumlu hale geldi gibi.
Toroslarda kekik yayılarak beslenen koyun ile Çukurovada çayır yiyerek beslenen koyunun eti nasıl farklı ise güpreside o dereçe farklı hale gelmiye başladı.
Büyükbaş hayvanlara el altından hormon verildiği veya başka insan sağlığına zararlı yiyeçeklerin verildiği duyuluyor veya görülüyorda.Bizde bu hayvanın güpresini kullanıyoruz.Etine geçen kimyasal madde dışkısına geçmiyormu açaba diyorum?
Çokmu inçe düşünüyorum onuda bilemiyorum ?
Değerli üstatlarımızın görüşü başımızın üzerinde.
Saygılar.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 24-06-2012, 22:53   #6
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Küçükbaş (Koyun ) güpresi manas yapıyor.

mrduran beğendi.
Eski 25-06-2012, 01:22   #7
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
....hayvan beslenmesine yönelik işlenmiş ürünler için de geçerlidir......
834/07 Sayili Avrupa Birligi Yonetmeligi

Keçi veya koyun gübresi iyi de, acaba biliyormuyuz nasıl biriktirilip muhafaza edilecek,

çevreye zararları olabilir mi ?

12,3 Kg. tezek yakarak vereceğimiz zarar ve eşdeğeri olan 1 m3 biyogazın üstünlüklerini...
...1 m3 biyogaz > 1,18 m3 havagazı.. imiş. Verdiği ısı yönünden ama)). Şaşırtıcı bir tespit.

Eh işte konuya girdik şimdi, buyrun...

Kurutulmuş Tavuk Gübresinin Kuzu beslemede kullanıldığı,, efendim protein verir imiş. Et yemeyi bırakıp ''otçul'' mu olmak lazım. Bilimsel araştırılmaya bile kalkışılmış...

Bir başka saygın araştırmada da, çevreye az zarar vermesi için tavuk gübresinin işlenmesi söz konusu... Sonuç aynı; Hayvan yemi olarak kullanımı. Fakat bu sefer ''Geviş getirenler'' önerilmiş.

Sonuç;

Gene samimiyet ve güven' e dayandı iş.

Maliyeti düşürmek için ''Sterilazasyon ve pastorizasyon'' ' dan taviz verirler mi, yapan adamın o saat ki keyfine bağlı bir durum ortaya çıkabilir mi, tam otomatik fabrika cidden tam otomatik mi, ''pişti'' oynama saati gelince hâlâ sağlıklı bir besi üretmeye devam edecek mi bu sistem,......?.Üretimde samimiyet ve dolayısı ile helâl para bana uyar da parası yanan veya çok paraya dalan için samimiyet...?.
Bilimsel olanlar haricinde bunlardan veya akla getiremediğim nedenlerden dolayı biri aksar ise sonuç...?,

....nereye ve ne kadar güven...?

Geldik mi şimdi gene başa. AB normlarına, yönetmeliklerine. Ne kadar katı. En azından bana öyle göründü.

Konuyu dağıttık, bağlayalım şimcik.

Bilenler detaylı anlatırlar inşallah. Bir peygamberimize insan dışkısı atılıyor, atan kişi daha sonra düştüğü ölümcül dertten aynı tür dışkı yemek süreti ile kurtuluyor...Az ve öz.
O duruma mı geliyoruz, o zaman kıyamet kapıda demek ki.

İlahi Sayın Hk50, ne biçim dert açtınız, pardon! bilmediğimiz veya göz ardı edilenleri serdiniz ortaya. Nereden nereye...

Sanki beni öyle besinlerlerle beslerler ise ben intikamımı almayacak mıyım onlardan. Hemde yerin altından, sularını bile zehirlerim, ... ölünce, toprağa dönünce. Ne ekerseler onu biçerler. Hatta fazlası ''biri'' de ben eklerim bir yolunu bulup. Zehirlerim Alimallah)). Ölüm bilem yeter onlara.....

Biz lâk lâk ve yaya, onlar tak tak ve aya.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 12:21   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Forumda gördüğüm kadarıyla çoğu kişi keçi gübresi kullanmakta. Keçi sindirim sistemi büyükbaş hayvanlarla çok benzer olmakla birlikte yediği bitkileri sindirim süresi daha azdır. Keçi besiciliğinde hayvanlar yılın 8-9 ayı dağlarda tepelerde buldukları her türlü ot-çalı ağaç vs. tohumlarıyla birlikte yerler. Ancak yedikleri bu otlar protein açısından çok zengin değildir ve çok yüksek miktarda yabancı ot tohumları içerir. Sindirim sistemleri büyükbaş hayvanlarla benzerlik gösterse de sindirim süresi daha azdır Dolayısı ile yedikleri bu yabancı ot tohumları birazda otlandıkları bölgelere göre değişmekle birlikte genelde taze dışkılarında çok fazla miktarlarda bulunmaktadır. Böcek larvaları da dahi..

Kapalı sistemlerde(ahır) et veya süt eldesi için besiye alınmış büyükbaş hayvanlar için durum böyle değildir. Bunların besisinde yüksek miktarda protein içeren öğütülmüş-kırılmış-peletlenmiş-ezilmiş formlarda kompoze kesif yemler(buğday-arpa-ayçiçeği tohumu küspesi-soya-mısır...) ve fermente edilmiş(silaj) mısır, yonca gibi yine kaliteli kaba yemler ve sadece ufak aile işletmelerinde olmak üzere buğday-arpa samanı kullanılmaktadır. Bu şekilde besiye alınan hayvanların gübreleri özellikle azot kaynağı olan protein ve humik asit bakımından besin içeriği çok fazladır ve yabancı ot tohumu ve zararlı larvaları çok az hatta modern işletmelerde besiye alınan hayvanların gübrelerinde yok denebilir.

Sonuç olarak sabit işletmelerde(otlatılmayan) besiye alınan büyükbaş hayvan gübresi, yılın büyük bir zamanı otlatılarak beslenen keçi-koyun gübresinden, gübrenin olgunlaşma faktörü olan fermantasyon süresi açısından daha kısa sürede olgunlaşması da dahil olmak üzere her açıdan daha iyidir.

Ben şahsi olarak "keçi gübresinin tercih edilme sebebinin", kullanıcılarının bu hayvanların dağlarda tepelerde otladıklarından daha doğal olarak beslenmeleri ve buna bağlı olarak gübrelerinin de "doğal" olduğu kanaatine varmalarından ileri geldiğini düşünüyorum.
Bu doğrudur...
Ancak büyükbaş hayvanlar sabit işletmelerde hazır yemlerle beslendiklerinden onların gübresi pek doğal değildir görüşü ise yanlıştır. İşletmelerde kullanılan yemler tamamen yurtiçi üretimi olan bitkilerden elde edilmekte. Bu bitkilerin hiçbirisi gdo' lu değildir. Bunun yanında tarımsal ilaç kullanımı da, beslemede kullanılan yemlerin bel kemiğini oluşturan buğday,arpa,yonca, ayçiçeği gibi bitkilerde yok denecek kadar az, mısırda ise yabancı ot mücadelesi dışında da(bu ilaç mısırı etkilememekte) neredeyse yoktur.. Genel olarak tarımsal ilaçlar doğrudan yem amaçlı üretilen bitkilerde çok nadir kullanılmakla birlikte daha çok insan tüketimine sunulan meyvesi yenen bitkilerde(elma,armut,kayısı,şeftali), nohut, mercimek, domates, özellikle pirinçte kullanılıyor.

kerkenez beğendi.
WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024