agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen ttuzunalp
  • 1 Gönderen selim_50

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2011, 11:22   #1
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Toprak Islahı Hakkında

Merhaba arkadaşlar.

İlk olarak şunu da söyleyeyim başka bir arazi almaya veya gidip gelmeye maddi imkanım yok o yüzden bahçe hevesimi burada atmak zorundayım. O yüzden başka yer bulamadın mı demeyin.

1 yıl önce ulaşım kolay olsun ve yatırım olsun diye bir 1000 m2 arsa satın aldım. Ve burayı hobi bahçesi yapmaya yazın sebze yetiştirmeye ve ağaç ekmeye karar verdim.

Fakat bölge birkaç yıl önce çok sulak bir bölge imiş daha sonra belediye büyük drenaj kanalları ile biraz olsun suyu çektirmiş ve halen devam ediyor çalışmalar. Su yüzeye çok yakın 1,5 -2 metrede su çıkıyor hatta şu anda açtırdığım kuyu 11 metre.

Toprak çorak diye tabir ettiğimiz yapışkan,kaygan bir özelliğe sahip. Bende yaz ayında bu toprağı traktörcüye bir güzel sürdürdüm ve üzerine 25 kamyon yeni toprak döktürdüm. Toprak yaklaşık 50-60 cm. yi buldu.

Şimdi benim kafama takılanlar var ve bayağıda insanlar hevesimi kırdılar. YArdımcı olursanız sevinirim.

1- Benim buraya döktüğüm 25 kamyon toprak ve bundan sonra üzerine atacağım çiftlik gübresi zamanla alttaki toprağı ıslah edermi?

2- Bu toprağa hangi ağaçları ekmeliyim.(zaten bölgede elma,armut,erik,kayısı, ayva,vişne gibi ağaçlar yetişiyor.)

3- Bu ektiğim ağaçların 3-5 sene sonra kuruyacağı söyleniyor. Bu kadar kısa sürede kururmu?

İşte bir kaçta resim ekliyorum.Resimler Yeni toprak dökülmeden önceki hali. Cevaplarınızı bekliyorum.

Saygılar.

Eklenen Resimler

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2011, 13:14   #2
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sayın pritt
1-özellikle drenaj kanallarının olabildiğince derin açtırmaya dikkat edin derinliği 2 metreden az olmasın
2-toprağınız killi bir yapıya sahip gibi klinoptiolit kullanarak toprağı daha havadar hale getirebilirsiniz
3-asla salma sulama yapmayın size tavsiyem damlama sulama kullanın
4-çiftlik gübresini ihmal etmeyin her sene 3 ton civarında atabilirsiniz
5- etkin mikrorganizma kullanmayı deneyin tarlayı iyice çiftlik gübresine doyurduktan sonra
6- mikoriza mantarları da kullanabilirsiniz
7- ekin sapı devrimi ve doğal tarımın yolu felsefesi ve uygulaması adlı kitapları tavsiye ediyorum
8- 1 dönümlük alanda sebze adaları tekniğini kullanarak sebze yetiştirebilirsiniz 1.20 cm ve katları olmak üzere boyunu ayarlabilirsiniz 60 cm eninde yaparsnız adalara müdahale etmeniz daha kolay olacaktı yerden yüksekliği en az 40 cm olması ideal olacaktı
özetle bu tarlayı islah etmek biraz daha emek ve masraf istiyor. Allah yardımcınız olsun

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2011, 13:22   #3
Ağaçsever

madlord's Avatar

eklemeyi unuttum
9- suyu seven ağaçlar dikebilirsiniz okaliptüs gibi

Eski 24-12-2011, 14:23   #4
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Cevabınız için teşekkür ederim.

Peki bu resimdeki sürülü toprağın üzerine 40-50 cm kalınlığında belkide 60-70 cm. yeni toprak döktürdüm. bunun üzerine attığım çiftlik gübresi zamanla alttaki toprağıda ıslah edermi? Birde ben buraya meyve ağacı ekebilirmiyim.

EM dediğiniz yöntem hakkındada pek bilgim yok ama araştıracağım. tekrar teşekkürler.

Bana fikirleriyle yardımcı olabilecek olan herkesten cevaplarını bekliyorum. saygılar.

Eski 24-12-2011, 16:24   #5
Ağaçsever

madlord's Avatar

sayın pritt
alttaki toprak belli bir süre sonra mikroorganizmalar bakımından zengin olacaktı nitekim uzun yıllar kompost yapılan bir alandaki toprağın 30 cm lik üst tabakasının simsiyah humus tabakasına dönüştüğünü okumuştum. Taban suyu seviyesinin yüksekliğinden dolayı hangi meyva ağaçları yetişebileceği konusunda kesin bir şey söyleyemiyorum

Eski 25-12-2011, 18:51   #6
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim.

Peki bu resimdeki sürülü toprağın üzerine 40-50 cm kalınlığında belkide 60-70 cm. yeni toprak döktürdüm. bunun üzerine attığım çiftlik gübresi zamanla alttaki toprağıda ıslah edermi? Birde ben buraya meyve ağacı ekebilirmiyim.

EM dediğiniz yöntem hakkındada pek bilgim yok ama araştıracağım. tekrar teşekkürler.

Bana fikirleriyle yardımcı olabilecek olan herkesten cevaplarını bekliyorum. saygılar.
sayın prıtt şayet toprak döktürmeseydiniz size şöyle yapın böyle yapın diye akıl verebilirdim ama zaten siz organik yapının oluşacağı yeni bir katmanla bahçenizi kaplamışsınız ne yaparsanız yapın türkiyedeki toprak işleme ekipmanları ile toprağın 30-40 cm kısmını işleyebilirsiniz.
Sayın madlord un önerilerini dikkate alıp suya dayanıklı çöğürler üzerine aşılanmış bölgenizin iklim şartlarına uyan meyva ağaçlarını dikebilirsiniz.

Düzenleyen omer.tuncer : 25-12-2011 saat 18:53 Neden: yazım hatası
omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2011, 20:44   #7
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Ya da biraz daha zamaniniz var ise zaten bolgenin su islahi devam ederken sizde okaliptus agacini kullanabilirsiniz...

Gurcistanda batum batakligini bu agacla islah ettiklerini biliyorum...

120 ton su cekebiliyormus diye bi yazi var...aylik mi yillik mi bilmiyorum...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2011, 21:18   #8
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Ya da biraz daha zamaniniz var ise zaten bolgenin su islahi devam ederken sizde okaliptus agacini kullanabilirsiniz...

Gurcistanda batum batakligini bu agacla islah ettiklerini biliyorum...

120 ton su cekebiliyormus diye bi yazi var...aylik mi yillik mi bilmiyorum...
sayın seyyah iyi güzelde okalliptus ağacı hem yerli olmayan istilacı bir cins üstelik yazdığınız gibi su çekimi çok kuvetli olan bir ağaç da sonra ne olacak diger ağaçlar suyu nerden bulacak?

Okaliptüs (Eucalyptus)
burdaki 13 ve 15. mesjları okuyun.
prıtt
Bence daha fazla masraf yapmadan 11 metre olarak açtırdığınız kuyudan çektiğiniz suyu bir dereye akıtmak sizin gibi küçük bahçe için yeterli gelir sanıyorum.

Düzenleyen omer.tuncer : 25-12-2011 saat 21:27 Neden: ek paragraf yazımı
Eski 25-12-2011, 21:30   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bir dönüm arazi çok büyük değil. Baş edebilirsiniz. Taban suyunun yüksekliği bir sorun ama dediğiniz gibi su 2 metre aşağıdaysa çok da büyük sorun değil. Kuyunuz iyi bir drenaj sağlar, yüzey sularını toplar. Kuyunun tam ters istikametine bir drenaj kanalı açtırın. Burada suyun fazla birikmesine izin vermeyin. Bir toprak tahliline ihtiyacınız var. 0-30 ve 30-60 örnek alıp analize gönderin. Organik maddeyi ne kadar arttırırsanız o kadar iyi. Kışlık yazlık örtü bitkisini ihmal etmeyin.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 00:35   #10
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omer.tuncer Mesajı Göster
sayın seyyah iyi güzelde okalliptus ağacı hem yerli olmayan istilacı bir cins üstelik yazdığınız gibi su çekimi çok kuvetli olan bir ağaç da sonra ne olacak diger ağaçlar suyu nerden bulacak?

Okaliptüs (Eucalyptus)
burdaki 13 ve 15. mesjları okuyun.
prıtt
Bence daha fazla masraf yapmadan 11 metre olarak açtırdığınız kuyudan çektiğiniz suyu bir dereye akıtmak sizin gibi küçük bahçe için yeterli gelir sanıyorum.
Ben araziyi gozumde cok buyutmusum...

Haklisiniz Sn.Tuncer...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 09:36   #11
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Teşekkür ederim. Yazılanları okuduktan sonra alttaki toprağı sürdürme işleminden sonra keşke yeni taprakla arasına çiftlik gübresi atsaymışım diye aklıma geldi. bundan sonra atılan 2-3 ton çiftlik gübresi aceba toprağın altındaki organik yapıyı düzenlermi bilmiyorum.

Eski 26-12-2011, 10:24   #12
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın prıtt;
saçak kök sistemine sahip, bodur özellikli meyva ağaçlarınızı dikebilirsiniz, bence fazla detaya girmeden deneme yanılma yöntimiyle işi çözebilirsiniz, bodur ağaçların kökü zaten en fazla 60-70 cm kadar derine iner, sebze için ise hiçbir sıkıntı yok.
bahçeniz çok güzel hayırlı olsun,
kuyunuza rüzgar türbünü ile çalışan bir pompa bağlayabilirseniz aynı zamanda sıfır maliyetle drenajı ve damla sulamayı da yapmış olursunuz.

csakin beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 14:42   #13
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Teşekkür ederim. Selim Bey deneme yanılma yöntemine girdim zaten. bir çok bodur ağaç ektim ama insanların negatif söylemleri biraz moralimi bozdu. Artık bekleyip göreceğiz.

Eski 26-12-2011, 16:03   #14
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Elinden bir iş gelmeyen, hiç bir şey üretemeyen insanların en iyi yaptığı şey her şeye muhalif olmaktır, negatif söylemler size hırs olsun, (kesinlikle bahçenize okaliptus gibi istilacı ağaçları sokmayın), artık nerdeyse her ağacın boduru var,ekolojik olarak çevrede meyve yetişiyorsa hiç düşünmeden başlayın derim.
kolay gelsin.

csakin beğendi.
Eski 26-12-2011, 16:50   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Negatif söylemlerle ilgili

Alıntı:
Teşekkür ederim. Selim Bey deneme yanılma yöntemine girdim zaten. bir çok bodur ağaç ektim ama insanların negatif söylemleri biraz moralimi bozdu. Artık bekleyip göreceğiz.
Merhaba
Bu moral bozan insanlarla ilgili bir fıkrayı paylaşmak istiyorum;

Bir şelalenin dibinde binlerce kurbağa varmış ve şelalede yarışan kurbağaları izlerlermiş, aşağıdaki izleyen kurbağalar ise yukarıya yarışanlara bağırırlarmış , aha şimdi düştün kesin düşceksin bak düşüyorsun gibi bağrışmalar arasında hepsi tek tek düşüyorlarmış bi bakmışlarki sadece tek bir kurbağa şelalenin tepesine çıkmayı başarımış gitmişler yanına sormuşlar nasıl başardın diye bir bakmışlar ki bu kurbağa sağırmış

Sanırım bu hikaye çok şeyi ifade ediyor

bu arada benimde çanakkalede taban suyu 1.5 metre olan bir bahçem var yaklaşık her cinsten 50 adet ağacım var ve bahçemde 10 yaşlarında oılan ağaçlar var ve 60 yaşında olan bir badem en iyisi siz deneyin kısacası allah isterse bir kulun işini mermere geçirir 32 dişini bence istediğiniz tüm ağaçları dikin sonra duruma göre aksiyon alırsınız bahçeniz süpermiş hayırlı olsun

Saygılarımla.

YeniBON beğendi.
ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 13:07   #16
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

benim gibi bahçe sevdasından gidiş geliş 80 km yol yapıp 21 dönüm yer işleyenlere neden dikilmemesini de gerekçeleri ile açıkladığım halde moral bozuyor diye yazıyorsanız. beni eleştirenlere yazacak birşey bulamıyorum.

Eski 27-12-2011, 14:22   #17
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

sayın tuncer, bu yazılanların hiç birinde sizi eleştiren bir hususa rastlayamadım.

Eski 02-01-2012, 10:02   #18
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Arkadaşlar mantarcılık yapan bi arkadaşımda mantar toprağı var 2-3 traktör kadar bunu bahçeye döktürsem işe yararmı? HErhangi bire zararı olurmu aceba. Torbaların içinde altı samanlı torf gibi bişey.

Ayrıca bahçenin şimdiki halini ekleyeyim. Daha çok iş var ama. Şimdilik içine sadece küçük bir kulübe, 25-30 ağaç ekebildim. İnşallah baharla birlikte yeşerdiğini görürüz.

Saygılar.

Eklenen Resimler

Eski 02-01-2012, 10:59   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Arkadaşlar mantarcılık yapan bi arkadaşımda mantar toprağı var 2-3 traktör kadar bunu bahçeye döktürsem işe yararmı? HErhangi bire zararı olurmu aceba. Torbaların içinde altı samanlı torf gibi bişey.

Ayrıca bahçenin şimdiki halini ekleyeyim. Daha çok iş var ama. Şimdilik içine sadece küçük bir kulübe, 25-30 ağaç ekebildim. İnşallah baharla birlikte yeşerdiğini görürüz.

Saygılar.
Bir arkadaşım mantar toprağını, çilek ve diğer sebzelerinde toprağa karıştırıp kullanıyor. İyi sonuç aldığını söylüyor.

Arkadaşından mantar toprağının içinde neler kullanıldığını öğrenmelisiniz. Bence fermente tavuk gübresi gibi 5 yılda bir kullanılabilir.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 12:51   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Mantar toprağının kullanılmadan önce iki yıl kadar bekletilmesi gerekiyor.

Mine Pakkaner'e soralım 2010-12 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) bu sayfada #480 nolu mesaj ve sonrasına bakarsanız bazı bilgiler var.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 13:07   #21
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

ben beş yıldır sebze bahçemde mantar toprağı kullanıyorum,(mantar yetiştirme işlemini tamamlamış) dolgu maddesi olarak içerisinde buğday talaşı ve at gübresinden oluşmaktadır, üst yastık dediğimiz kısım zararlı otlara karşı ilaçlanmış torf'tur,
içerisine kum ve pomza bulabilirsen katabilirsin, başkasına kaptırmadan hemen al derim, su geçirgenliği çok fazladır,bitkilerin kök gelişimi ve tohumdan fide yetiştirmek için mükemmel bir karışımdır.
(toprakla karıştırmadığın sürece çok kısa sürede rüzgar veya bir şekilde eriyip kayboluyor, sadece ekim yapacağın yastıklara veya ağaç diplerinde kullan, ara boşluklara sermene gerek yok)
serdikten sonra çok derin olmayacak şekilde toprakla karıştır.

aksoyra beğendi.

Düzenleyen selim_50 : 02-01-2012 saat 16:12
Eski 05-01-2012, 10:38   #22
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Teşekkürler bilgileriniz için. 2 yıl dinlendirmeye aldım. Selim Bey Daha gelecek bakalım dediğiniz gibi kaçırmayayım onuda. inşallah iyi olur.

Eski 13-01-2012, 09:11   #23
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

sayın prıtt;
önceki yıllarda bedava aldığımız mantar toprağına talep çok olunca değeri arttı, romörkuna 50 Tl veriyoruz, ne kadar alabilirsen al bir kenara yığ üzerini naylon ile kapat, kenarından açar ihtiyacın olduğu kadar kullanırsın.

Eski 06-02-2012, 11:00   #24
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Selim Bey çok teşekkür ederim. Bende 50 Tl nakliye parası vererek aldım dediğiniz gibi bir yere yığdım öylece duruyor bakalım. Tekrar Çıkarsa daha alacağım.

Saygılar.

Eski 28-02-2015, 13:07   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2015
değerli arkadaş madem bahçe yapmışsın hayırlı olsun aynı urumda bendede bahçe var kimsenin sözüne bakma bildiğini yap çok moralini bozarlar ama yardım etmezler benim 6 dönüm sulak bahçem var aldığımda herkes bana aptal dediler şimdi kıpta ile bakıyorlar 350 adet meyve ağacım var usanmadım çalıştım ben çaıştıkca torak verdı hepsinin başı sabır hayvan gübrasını ihmal etme hersne derin sürdür yalnız bol hayvan gübresi çorak normal topraga hatta daha verimli oluyor allah yardımcınız olsun

ahcan3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 12:18   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2020
Pritt bey son durum ne acaba bahçenin benimde aynı durumda bahçem varda

Sempati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024