agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2012, 21:59   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Toprakta demir eksikliği ve demirli bileşik Fe EDDHA

Merhaba değerli forum sakinleri. Ceviz dikmek için hazırlıklarını yaptığım tarlamızın toprak analizinde demir 3680 ppm görünüyor ve altında da orta değerlikte diyor.

İlkbahar yağışlarından önce fidan başı 50 gr Fe EDDHA formunda atmamız gerektiğini raporun altına yazmışlar.

Fidanları sonbaharda dikeceğim ama şimdiden hazırlık yapayım diyorum. Ancak zirai malzemeler satan yerlere gidip sorduğumda kilosunun 30 Lira olduğunu duyunca şaşırdım ve araştırma yaptım.

Tarlamızın Ph değeri 7.8 çıktığı için bu formdaki demiri öneriyorlar anladığım kadarıyla. Ph düşürmek için kükürt attım ancak bu demirin fiyatı çok fazla geldi. 300 fidan üzerinden hesaplayınca 450 Lira yapıyor. Onun yerine Ph düşürüp normal demir tozu atsam bitki bundan faydalanamaz mı?

Hurdacılardan demir işi yapan yerlerden demir tozu toplayıp atsam faydası dokunmaz mı acaba? Kalıcı olmayan bir çözüm için 450 Lira çok fazla geldi alternatif olarak neler yapabilirim acaba ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi forumlar dilerim.

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 23:47   #2
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
demir sülfat atın, kilosu 1 tl.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 10:41   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Demir sülfat ph 7'nin üstünde iken bitkilere yarayışlı oluyor mu acaba? Eğer uygulayacak olursam nasıl ne kadar uygulamam geekiyor?

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 02:30   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Merhaba değerli forum sakinleri. Ceviz dikmek için hazırlıklarını yaptığım tarlamızın toprak analizinde demir 3680 ppm görünüyor ve altında da orta değerlikte diyor.

İlkbahar yağışlarından önce fidan başı 50 gr Fe EDDHA formunda atmamız gerektiğini raporun altına yazmışlar.

Fidanları sonbaharda dikeceğim ama şimdiden hazırlık yapayım diyorum. Ancak zirai malzemeler satan yerlere gidip sorduğumda kilosunun 30 Lira olduğunu duyunca şaşırdım ve araştırma yaptım.

Tarlamızın Ph değeri 7.8 çıktığı için bu formdaki demiri öneriyorlar anladığım kadarıyla. Ph düşürmek için kükürt attım ancak bu demirin fiyatı çok fazla geldi. 300 fidan üzerinden hesaplayınca 450 Lira yapıyor. Onun yerine Ph düşürüp normal demir tozu atsam bitki bundan faydalanamaz mı?

Hurdacılardan demir işi yapan yerlerden demir tozu toplayıp atsam faydası dokunmaz mı acaba? Kalıcı olmayan bir çözüm için 450 Lira çok fazla geldi alternatif olarak neler yapabilirim acaba ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi forumlar dilerim.
En sondan başlarsak;

hurdacılardan temin edilen demir tozu kullanılmaz. Çünkü bitkinin alacağı formda değil.

Suda eriyebilen 'demir çelatı' formunda olması gerekir.

Demir çelatı toprağın ph. nın düşürmek için kullanılmaz biliyorum. Demir, bitkini yapraklarının demir eksiliğinden dolayı kloroza yakalandığında kullanılır.

Yeni dikilecek fidan için demir neden önerilir bilemiyorum. Toprak tahlilinde demir eksikliği mi vardı ki...

Evet demir kükürt de göre pahalı, kullanılması gerekiyorsa fidan başı 20 gr. gibi olmalı...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024