agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler
  • 2 Gönderen memet
  • 2 Gönderen vinne
  • 3 Gönderen toprak
  • 5 Gönderen Emre İlhan
  • 2 Gönderen Bihaber
  • 1 Gönderen Güzin Çakar
  • 4 Gönderen serkan_istanbul
  • 1 Gönderen Güzin Çakar
  • 2 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 2 Gönderen Güzin Çakar

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2012, 11:11   #1
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Eski saksı toprakları

Merhaba arkadaşlar,

Benim sorum önceki senelerden (2-3 sene) kalan daha önce içerisinde bitki yetiştirilmiş toprakların tekrardan kullanılmasında bir sakınca var mı?
Mesela toprak içinde ince ince kökler oluyor bu kökler sorun olurmu. kullanırken herhangi bi katkı yapılması gerekli mi?

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 10:39   #2
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Bana yardımcı olacak birileri yokmu

Eski 30-04-2012, 11:05   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Eski toprakların mümkünse kullanılmaması iyi olur. Kullanılacaksa içindeki köklerin alınması yeni bitki bakımından yararlı.

Bu toprakda kullanılan malzemeler içinde birikim yapmış olacağı için, kompostla karıştırılıp bir süre zenginleşmesi için dinlendirilse daha yararlı olur.
Ama içindeki daha önceki bitkinin çeşitli nedenlerle öldüğü toprakta yeni bitkiye de bulaşabilecek enfeksiyon riski de olur.

mandalina ve arapsabunu beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 11:29   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2011
Sayın mandalina,
Toprağın kırıntısı bile benim için çok değerli. Bence önce hastalık riski için fırınlayın ya da ( bilmediğim için size öneremediğim) birbaşka işlemi uyguladıktan sonra sayın mehmet' in yazdığı gibi torf, dere kumu, gübre ve kompostla zenginleştirip kullanabilirsiniz.

Düzenleyen vinne : 30-04-2012 saat 16:18
vinne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 12:44   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Benim deneyimlerime göre eğer farklı cins bir şey ekiyorsanız ve daha önceki bitkide de hastalık yoksa aynı toprağı iyice güneşlendirip havalandırdıktan sonra kullanabiliriz.

Ama aynı bitki veya aynı cinsten bir bitki ekerseniz, o kadar verimli olmuyor.
Sanırım önceki bitkinin atıkları yeni bitki için zehirleyici etki gösteriyor.

Aslında evde kimyasal analiz yapacak pratik, ucuz, masrafsız aletler olsa, toprağımızı hemen analiz edip nesi fazla nesi eksik anlar ve ona göre bişeyler ekleriz

Ama uzman bahçevanlar yaprağa çiçeğe şöyle bir bakıp tutarlı yorum yapıyorlar. Ve bu gübreleri de ucuza hemen bulabiliyorlar. Kıskanılacak şey doğrusu.

Bir de önceki toprakata aşırı kimyasal gübreden tuzlanma da olabilir.
O zaman toprağı yağmur altında bırakıp yıkanmasını beklemek lazım.

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 12:54   #6
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
E-dergimizde Mine Pakkaner'in "Evde, Bitkilerimiz İçin Hijyen" adlı bir yazısı var. Okumanızı tavsiye ederim, yararlı olacağını düşünüyorum.

e-dergi / Mart 2007

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 13:47   #7
Yeni Üye

Bihaber's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2012
Evde çiçek bakan biri olarak ben önceki saksılardan kalan toprağı biraz güneşe yayıyorum içindeki kökleri temizliyorum daha sonra onu yeni ekim yapacağım daha kaliteli toprağa birer avuç katıyorum **** genelde yaptığım direnajın bir üst katmanı olarak da kullanıyorum.

Bilmiyorum doğrumu yapıyorum ama... malum hep parayla aldığım için toprağı eskisini de atmaya içim elvermiyor.

Bihaber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 15:40   #8
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Çok teşekkürler arkadaşlar elimde fazlaca olduğu için atmaya kıyamıyorum.Anladığım kadarıyla yeni torf ve gübre ile karıştırmam gerekicek.

Eski 30-04-2012, 19:42   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Ben eski saksı harçlarımı durumuna göre bir süre güneşe sererek, daha sonra da gerekli eklemeleri yaparak her zaman kullanıyorum. Saksı toprağı dediğiniz,gerçekten topraksa torf ve gübre ile karıştırmanız yeterlidir. Eğer saksı harcıysa veya torf ise yeni torf eklemenize gerek yoktur. İçinde neler olduğunu hatırlıyormusunuz?

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 09:54   #10
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

içerisinde torf ve koyun gübreli bahçe toprağı mevcut.

Eski 01-05-2012, 10:21   #11
Ağaç Dostu

Bana göre ideal bir karışım.Biraz havalandırıp, yalnız gübre eklemenizin yeterli olacağını düşünüyorum. Kolay gelsin

mandalina beğendi.
Eski 01-05-2012, 12:26   #12
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Teşekkürler sn gçakar.

Eski 01-05-2012, 17:01   #13
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Senelerdir aynı toprakları ben kullanıyorum. Gerekli besinleri bazı artıkları yeşil yaprakları karıştırıyorum. Toprak besin kaybedebilir, takviyelerle düzelebilir. Bitki kuruduktan sonra mesela; biberlerim asla köklerini temizlemiyorum. Toprağında çürüyo ben memnunum hersene iyi verim alıyorum. Eski toprak olmaz bence bakımsız besinsiz toprak olur. Site içinde besin takviyeleri ve hastalıktan kurumuşsada mücadeleyle toprağın eski haline dönmesiyle ilgili bilgiler vardır. Kendi adıma 1 avuç toprak bile çok önemli bana. Asla atmam kazandırmaktan yanayım. Sevgiler.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 21:01   #14
Ağaç Dostu

Yeni alınmış bitkiler dışında, hastalıktan kaybettiğim bitki olmuyor diyebilirim. Kayıplarımın en büyük sebebi sıcaklık değişiklikleri (mesela bu kış soğuklar nedeniyle kayıplarım oldu). Daha çok fazla su verip çürütüyoruz, seyrek de olsa az su verip kurutuyoruz. Bu durumlar da toprağın tekrar tekrar kullanılmasının bir sakıncasını yaşamadım. Yeni alınan torflar bence daha kalitesiz. İçine bir yığın uygun materyal doldurmadan adam olmuyorlar.

Topraktaki yaprak,kök gibi organik kalıntıları ben de ayırmam. Ancak çok büyük yapraklar veya kalın gövdeler varsa atarım.

mandalina beğendi.
Eski 01-05-2012, 21:16   #15
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Umudu kestiğim saksı toprağını bahçedeki kasımpatımın dibine döküyorum, garibim de hiç şikâyetçi değil. Memleketten ardıç altından getirdiğim toprakları defalarca kullanıyorum, yanmış gübre takviyesiyle şimdiye kadar bir zararını görmedim.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 14:53   #16
Yeni Üye

elvn's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2012
tam da aradığım konu
bizimde bahçede daha önceden eşimin babannesinin baktığı çiçekler vardı ama bu sene babanne rahatsız bahçeyle ilgilenemiyor birde üstüne kar, kış ve yoğun rüzgarda eklenince saksılardaki bütün çiçekler kurudu. bende dün bütün saksıları boşaltıp topraklarını birbirine karıştırdım. ne olduklarını tam olarak bilmiyorum çok farklı renkte topraklar , kumlar, taşlar (babanne sağolsun ne bulduysa eklemiş) karıncalar, böcekler ve ençok da eski kılcal çiçek kökleri vardı. hepsini iyice birbirine karıştırdım , havalandırdım . şimdi bu harmanlanmış toprağı tekrar saksılara doldursam yine çicekler (toprak seçmeyen çiçeklerden) eksem olurmu yoksa bahçedeki topraktanmı koyayım. bahçedeki toprak bayağı koyu kahverengi bir toprak.
çiçekti , topraktı pek bilgim olmadığı için bilemedim ne yapacağımı.
bu forum sayesinde, ilgili ve bilgili arkadaşlar sayesinde öğreneceğim inşallah

elvn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 10:38   #17
Ağaç Dostu

Sayın elvn

Bahçedeki toprak iyi görünüyorsa karışımınıza biraz ekleyin.Saksılara doldurmadan önce yanmış koyun gübresi de eklerseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bitkileriniz bu karışımdan memnun kaldığında asıl problem ortaya çıkacak Çünkü, aynı karışımı bir daha asla hazırlayamayacaksınız

serkan_istanbul ve elvn beğendi.
Eski 12-08-2022, 19:18   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Valla ben bütün saksilarimin topraklarını defalarca kullanıyorum hatta yazın yazlık sebzeler bittikten sonra o topragi gübreleyip bu sefer kişliklari ekiyorum yazın tekrar yazlıkları..Bu şekilde gidiyor. Ama max 5 yıl kullanıyorum 5. Yıl mutlaka topragi iyice eliyorum güneşe seriyorum hemen kullanacaksam fırınliyorum topragi hemen kullanmayaccaksam balkonda güneşte serili bekletiyorum

zerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024