agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2012, 19:02   #1
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2010
Pancar Motoru İle damlama sulama olur mu?

Arkadaşlar 15metre derinliğinde sondaj kuyum var ve suyun derinliği 9metre tarlam 18 dönüm 420 agacım var 7-6metre aralıkla dikilmiş tarlam dikdörtgen şeklinde olup düz ve 220-80metre gibi ölcüleri var. Damlama sulama sistemi kurmayı düşünüyorum tarlada elektrik olmadığı ıcın dalgıc pompa kullanamıyorum. Alternatif olarak normal pancar motorları veya su motorları ile burada damlama yapabılırmıyım. Motorun basıncını damlama boruları kaldırabılır mı? Pancar motorları 8metreden derin kuyularda suyu cekemiyormuş tulumba kursam ilk suyu tulumba ile ceksem nasıl olur? Yardımlarınızı bekliyorum.Saygılar....

ercan332 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 19:45   #2
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Pancar motora bağlı pompanın basıncını damlama hortumlarına doğru basınçta yönlerdirmeniz için pompanın çıkışına manifold sistemi kurabilirsiniz.

Örneğin 4 kg/cm2 basınçla çalışmasını isterseniz, valfi istediğiniz basınca düşene kadar kısıp suyu by-pass yaptıracaksınız. Dolayısıyla pancar motor ve pompa normal devrinde çalışırken damlama hortumlarına istediğiniz basınçta suyu yönlendirmiş olursunuz.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 19:50   #3
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Pancar motora bağlı pompanın basıncını damlama hortumlarına doğru basınçta yönlerdirmeniz için pompanın çıkışına manifold sistemi kurabilirsiniz.

Örneğin 4 kg/cm2 basınçla çalışmasını isterseniz, valfi istediğiniz basınca düşene kadar kısıp suyu by-pass yaptıracaksınız. Dolayısıyla pancar motor ve pompa normal devrinde çalışırken damlama hortumlarına istediğiniz basınçta suyu yönlendirmiş olursunuz.
Teşekkürler, Bu haber beni biraz daha umutlandırdı peki istdiğimiz basınca düşürdükten sonra gübre tankı,hidrosiklon ve filtre vs koyabilirmiyim. Ayrıca pancar motorunun yakıt sarfiyatı ne kadardır.420 fidanım var ortalama 35litre su ihtiyacı olur 400 agacta 15tona yakın su gerekiyor pancar motorunu kac saat calıştırmam gerekir.
Ayrıca hangi motoru tavsiye edersiniz...

Pancar motoruyla 9metre derinlikten suyu alabilirmiyiz...

Eski 04-04-2012, 20:00   #4
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Elbette gübre tankı ve filtre sistemi oluşturabilirsiniz. Damlama sistemi kuran firmalarda hazır manifold sistemleri var.

Pancar motorun bu şartlarda yakıt sarfiyatının ne olacağını, kaç saat çalışması gerekeceğini ve diğer teknik bilgileri bu konuda tecrübeli olan başka bir arkadaştan bekleyelim.

Eski 04-04-2012, 20:12   #5
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Su motorları ile en fazla kac metreden suyu cekebiliriz peki en fazla 8metre yazıyor üzerlerinde tulumba ile ilk suyu ceksek sonra motor calıştırsak olur mu?

Eski 04-04-2012, 20:23   #6
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Ercan Bey,

Benim bildiğim 8 metreden daha derin emme derinliği olan dizel motor yok. Aşağıdaki linkteki ürünlere vaktiniz varsa tek tek bakınız.
Su Pompalar & Hidrofor Sistemleri - Dizel Su Motorlar Sanal Sat Maazas

Bizde bu motor var, yaklaşık 8 metre uzunluğunda bir emme hortumu ile suyun yüksekliğine göre 4-5m gibi bir derinlikten suyu alıyoruz ama hayat maalesef çok toz pembe değil. Emme hortumu ile ilgili çoğu zaman sorun yaşıyoruz QSTRONG QST80 Yksek Basnl Dizel Su Motoru ( MARLI ) Su Pompalar & Hidrofor Sistemleri - Dizel Su Motorlar - Qstrong Sanal Sat Maazas

Yakıt tüketimini sorarsanız deposu yaklaşık 4lt alıyor (katalog 5 lt diyor) ve gazı ne kadar verdiğimize bağlı olarak yaklaşık 3-3.5 saatte 120 tonluk depomuzu dolduruyor ve depoda bir miktar daha mazot kalıyor.

Emme sorunu olmasa sizin bahçenize şu benzinli motor bile yetecektir. Ancak benzinli motorların tüketimi gerçekten yüksek.

Bana sorarsanız bir dizel jeneratörle bir dalgıç pompa çalıştırsanız daha mantıklı. Zira bahçeniz ufak, dizel motorların debisi çok yüksektir. Burada diyelimki emme mesafesi sorununu hallettiniz, dizel motorun oluşturacağı basıncı düşürmek için türlü işlemlere başvuracaksınız.

Bence siz güneş enerjisini araştırın Hem doğa dostu, hem de size tarımsal kredilerde avantaj sağlayacaktır.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 20:27   #7
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ercan332 Mesajı Göster
Su motorları ile en fazla kac metreden suyu cekebiliriz peki en fazla 8metre yazıyor üzerlerinde tulumba ile ilk suyu ceksek sonra motor calıştırsak olur mu?
En alta bir check valf konup, devrenin herzaman dolu kalması sağlanabilir diye düşünüyorum.

Dediğim gibi tüm bu soruların yanıtlarını bu konuda tecrübeli bir arkadaşın vermesini bekleyelim. Çıkmazsa birlikte araştırırız.

Eski 04-04-2012, 20:37   #8
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Sayın Camtepe; güneş enerjisi ile ilgili 1-2 fırmadan teklif aldım 4 panelli bir güneş enerjisi ile calışan sistemin toplam maliyeti 12-14bin tl arasında bahce kastamonu'da olduğu icin güneşlenme oranı biraz düşük ayrıca yeni bir sistem olduğu icin randımanlı olur mu bunuda kestiremiyorum.
Aynı durumda kalıpta tecrübeli olan kimse yok mu bu iş iyice bunalttı beni, bahcem icin kredi kullanıcam ama sulama sistemine karar veremediğim icin askıda bekliyor işlerim...

Eski 04-04-2012, 20:40   #9
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
En alta bir check valf konup, devrenin herzaman dolu kalması sağlanabilir diye düşünüyorum.

Dediğim gibi tüm bu soruların yanıtlarını bu konuda tecrübeli bir arkadaşın vermesini bekleyelim. Çıkmazsa birlikte araştırırız.
Check valf işi gercekten mantıklı ama işte su seviyesini 9metreden cekebilecek bir su motoru var mı ? Bu şekilde bir sistem kullanan yok mu cok merak ediyorum Bu işi birlikte cözelim lütfen...

Eski 04-04-2012, 20:44   #10
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Dediğiniz gibi alttaki çekvalf emme hortumunun sürekli su dolu olması için gerekli. Bizde 8m'lik emme hortumunun en altında bir süzeç ve çekvalf var, ancak motorun kendisinden daha yüksekte olan bir noktaya su bastığı durumlarda bu yeterli değil ve motor çıkışına da bir çekvalf koymanız lazım, zira aksi takdirde yüksekte duran noktadan aşağıya doğru bir su basıncı oluşuyor ve hatrı sayılır para ödediğiniz çekvalfiniz kuyunuzun derinliklerine doğru karanlıklara karışıyor.

Önemli bir nokta: emme hortumunun altında illa ki şunun gibi bir çekvalf olmalı. Çoğu zaman daha ucuz olan plastik bir tıpamsı klapeler hiiiç bir işe yaramıyor. Ben çektim, sizler çekmeyin..

Eski 04-04-2012, 20:48   #11
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
bahcem icin kredi kullanıcam ama sulama sistemine karar veremediğim icin askıda bekliyor işlerim...
Bence bu durumda bir dizel jeneratör ve dalgıç pompa kombinasyonu ile işe başlamalısınız. Hem maliyetiniz düşük olacaktır, hem de ileride bahçenizden geçen elektrik hattından faydalanmaya kalktığınızda elinizdeki dalgıç pompayı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Jeneratör denilen şey de açıkçası her an başka bir yerde kullanabileceğiniz ya da ikinci el olarak satabileceğiniz bir şey. Zaten bildiğim kadarı ile 1200TL civarından başlıyor dizel jeneratörler.

Damla sulama için kredi alacağınızı düşünüyorum, bu durumda zaten dalgıç pompa muhtemelen krediye tabi olur, sıfır faizli ödersiniz 5 yılda.

Eski 04-04-2012, 20:58   #12
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Sayın camtepe bahcem icin dört seceneğin dördünüde değerlendirelim,
1-Tarladan gecen orta gerilim hattına özel trafo yaptırmak maliyet:18.000tl,
2-Güneş enerjili sistem cok yeni verimi konusunda detay yok:14000tl civarında,
3-Jeneratör ile dalgıc pompa calıştırmak tüm tarlaya su basacak bir dalgıc pompanın calışması icin jeneratör masrafı 4000-5000tl arası pompa haric, eksi yönü güc kaybı cok mazot elektrik üretcek elektrikle dalgıc pompa calışcak ve yakıt sarfıyatıda fazla,
4-En ucuz yöntem su motoru ile suyu 9metreden cekebilmek ve direk tamlamaya vermek 5000tl maksimum,

Bana 4. yöntem hakkında lütfen bu işin olurunu söyleyin )

Eski 04-04-2012, 21:07   #13
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Eğer emme hortumunun çapını düşürür biraz daha sert bir hortum/boru kullanırsanız emme yapabilirsiniz, ancak bir miktar debi düşecektir.

Şöyle düşünün, emme gücü boru hacmi içindeki su ağırlığından ne kadar fazla ise o kadar debi olacaktır.

Emme gücü madem sabit, eldeki tek değişken emme yapilacak boru çapı.

Eğer boru 2" ise 1 3/4" e düşürün, her ne ise bir alt boyuta.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 21:22   #14
-

Bu kuyu ne tür bir kuyu? Ağız çapı ne kadar? Besleme ağzı yaygın çatlak mı, delik mi, serbest yer altı suyu mu?

Eski 04-04-2012, 21:24   #15
-

(Bir de traktör kuyruk miline bağlanabilen elektrik üreteçleri olduğunu "duymuştum"...)

Eski 04-04-2012, 21:25   #16
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Kuyu 175lık borulu sondaj kuyusu derinlik 15metre su yüksekliği 9metre su kapasitesi cok yüksek sorun suyu yüzeye nasıl cıkaracağım...
Traktörüm yok ayrıca kuyunun üstünün kulubesini yaptım...

Eski 04-04-2012, 21:39   #17
-

http://www.demitas.com.tr/tarim/tr/u...DIZEL)&urun=48

1 Motor LOMBARDINI DIZEL 6 LD 400 (8,5 HP)
2 Emme Ağzı 3"
3 Basma Ağzı 3"
4 Maksimum Debi 75 Ton/Saat
5 Maksimum Basma Yüksekliği 32 mt.

Düzenleyen Odeh : 04-04-2012 saat 21:40 Neden: Ekleme
Eski 04-04-2012, 22:03   #18
Ağaçsever

ercan332's Avatar

Emme derinliği yazmıyor benim icin en önemli faktör suyu kuyudan cıkarabilmek.

Eski 05-04-2012, 06:05   #19
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
3-Jeneratör ile dalgıc pompa calıştırmak tüm tarlaya su basacak bir dalgıc pompanın calışması icin jeneratör masrafı 4000-5000tl arası pompa haric, eksi yönü güc kaybı cok mazot elektrik üretcek elektrikle dalgıc pompa calışcak ve yakıt sarfıyatıda fazla,
4000-5000'e kadar çıkacağınızı zannetmiyorum. İhtiyacınız olan 1200TL civarında bir dizel jeneratör ve 800-900TL civarına alacağınız bir dalgıç pompa.

Dizel jeneratöre verdiğiniz yakıt parası muhtemelen çok fazla olmayacaktır. Sulama başı 3lt kullansanız (haydi haydi yetmeli), sezonda 40 kere sulasanız (bu da gayet yeterli bence), 120lt mazot harcamanız olur ki 480TL gibi bir senelik operasyonel maliyet anlamına gelir.

Alıntı:
4-En ucuz yöntem su motoru ile suyu 9metreden cekebilmek ve direk tamlamaya vermek 5000tl maksimum,
Astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Bugüne kadar su motorumun başında harcadığım mesaiyi cevizlerime vermiş olsaydım, çok daha güzel bir bahçem olurdu.. Benim arazim yamaç, kuyum en aşağıda. Dolayısı ile denklemin bileşenleri sizinkinden çok farklı ama şunu unutmayın dalgıç pompa rahatlıktır.. Emme hortumunu suyla doldurdum, tulumbayı bastım, emme hortumunda ya da motorda hava boşluğu kaldı-kalmadı derdi yoktur. Kontağı çevirirsiniz, su akar..
Zira pompanın kendisi suyun içinde.. Büyük kolaylık..

Diyelimki yarın öbür gün yanınızdaki bir bahçe de elektrik kullanmak istedi.. Ortaklaşa trafo kurduğunuzda çok daha maliyeti düşük olacaktır (50kva nelere nelere yetmez) O zaman da dizel jeneratörünüzü çıkartır, direk şebeke elektriğinize bağlarsınız, hiç bir ekstra harcamanız olmaz.. Bunu da düşünün..

Eski 25-04-2012, 21:20   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Selamlar. Benim tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim şu, teknik detaylara girmek istemiyorum, : 1,5 metre yüksekte 1 tonluk bir su tankıyla yaklaşık 1 dekar (30X30) eğimsiz bahçeyi sulamak istiyorum. 30 metrelik ana hat ve 30'ar metrelik 30 damlama hortumlarına basınç yeterli olur mu? Kaç '' lik ana hat tavsiye edersiniz?

iştar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 08:11   #21
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Babamın bahçesi 4 dönüm ve 2"'lik ana boruyla tüm sulamasını yapıyor. Size de yeterli olur.

her metre başına bir damla sulama boru bana biraz sık geldi. Marul gibi ufak bir şey mi yetiştiriyorsunuz?

Damla sulama borularınızın fazlalılığına bakarak 1 tonluk deponun size yetmeyeceğini söyleyebilirim. Kaç damlatıcı yerleştireceksiniz bilmiyorum ama her 30m'lik hatta 30 tane damlatıcınız olsa (1x1'lik bir kare ekime denk gelir) ve damlatıcılar saatte 4 lt damlatanlardan seçseniz iki saatlik sulama sonucunda toplam su tüketiminiz 3600 lt olur. Siz kendi ekim sıklığınıza, ektiğiniz bitkinin su ihtiyacı ve toprak yapınıza göre su tüketiminizi hesaplayın ve buna göre deponuzu seçin.

1.5 metre yükseklik de bana göre az. Eğer yatırım yapacaksanız baştan güzelce yapıp, güzel bir demir iskele üzerine yüksekçe bir depo yerleştirin. Bizim ev için koyduğumuz depo bile 3 metre yüksekte. Buna rağmen musluğu açınca öyle inanılmaz bir basınçla su fışkırmıyor. Bir de bu suyun tarlanın en ucundaki damlatıcıya 30+30 m = 60 m yol alacağını düşünün, aradaki kayıplar vs. Siz en iyisi damlama ekipmanlarını aldığınız yere bir danışın derim ben.

Eski 27-04-2012, 02:03   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Öncelikle ilginiz için teşekkürler Çamtepe. Ben domates, biber, kavun, karpuz gibi bitkiler yetiştireceğim. 1X1 lik ekim alanından daha sık olabilir bazıları. Suyu bahçe içindeki kuyudan motorla alacağım ve sabah, akşam uğrayacağım için su takviyesi ve su tüketimi sorun değil. . Ama damlatıcılar çalışacak mı bilemiyorum. Aç/kapat uğraşmak da istemiyorum. Babanızın bahçesinde ne yetiştiriyor ki metrekareye 1 bitkiden daha az düşsün ve sulamayı nasıl yapıyor? 4 dönüm diyorsunuz.

iştar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 02:18   #23
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Merhaba

Bitki araları elbette 1m'den daha sık olabilir, sadece yetiştireceğiniz bitkileri bilemediğimden sordum.

Babamın bahçesi karışık Her şey var. Meyve ağaçları, domates, kavun, karpuz, kabak, zeytin, vs. vs. Tam emekli işi

Eğer elektrikli su motorunuz varsa, bence motoru direkt damlama sistemine bağlayın. Kapama ile uğraşmak istemezseniz de bir zamanlayıcı (timer) koyarsınız. Hatta pompanız dalgıç pompa ise motoru direk zamanlayıcı ile bile çalıştırabilirsiniz, sonuçta santifuruja su koyma gibi dertleriniz olmayacaktır. Güzel olur..

Eski 27-04-2012, 08:36   #24
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Alıntı:
Dediğiniz gibi tulumbaya su çeker, santrafişe de su koyup tekrar hava yapmaması için tulumbayı çekipte motoru çalıştırırsanız Pancar motor her işinizi görür. 9 mt bu motor için çok rahat bir çekim yüksekliği.Hangi tür motor kullanırsanız kullanın (dizel veya elektrikli) muhakkak bir arıtma tankına ihtiyanız var, yoksa çok kısa sürede damlatıcılar tıkanır, ayrıca damla sulamada gübreleme içinde bu gerekli...

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024