agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2014, 12:13   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ocak Mesajı Göster
peki arkadaşlar torfda funda toprağı sayılmazmı torfun içindeki toprak ne çeşit bir toprak
Sayın ocak,
Torf göl tabanında bozuşmuş bitki artıklarından oluşur. Göl tabanlarından kepçe ile çıkarılır. Hastalık barındırmaz. Torf ile funda toprağı farklı şeylerdir.

tufangündem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 18:10   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2016
İç Mekan Bitkilerim İçin Toprak Önerisi

Merhaba;

Son haftalarda bitki yetiştirme konusunda aşırı miktarda hevesliyim.
Birçok saksı bitkisi edindim. Skulentlerim var. Tohumdan yetiştirme işine kadar gittim.
Sukulentlerim için Zengarden'dan kaktüs karışımı, tohum çimlendirmek için de özel karışım çimlendirme torfu aldım.
Desmodium, Ballıca, Küstüm gibi bitkileri çimendirdim. Birkaç çeşit de (erguvan, karaçam, ginkgo biloba) bonsai ağacı çimlendirmek için bekletiyorum. Yeni bitki tohumları da alacağım (adenium, sekkula, lobelya vb.)
Çimlendirdikten sonra dikebileceğim bir toprak karışımı arıyorum. Bildiğim kadarıyla bu bitkilerin birçoğu farklı toprak, iklim ve su isteklerine sahip ancak her çeşit topraktan satın alarak farklı karışımlar yapacak bütçe ve zamana sahip değilim (şimdlik). Dolayısıyla genel kullanım için bir toprak karışımı arıyorum. Bu konuda sizden destek istiyorum. Nereden bulabilirim böyle bir toprak karışımını?

Teşekkürler.

Lemuria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 08:05   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Arkadaşlar ben çilek için sizden bir reçete rica etsem. Çilek bu konu da çok hassas biliyorsunuz. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Nctelts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 18:51   #34
Ağaçsever

Çileklerim için

%50 toprak
%30 hayvan gübresi
%20 perlit
Kullanacağım artık umarım bir sıkıntı olmaz.

Resulgur beğendi.
Eski 21-03-2017, 02:45   #35
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NCTELTS Mesajı Göster
Çileklerim için

%50 toprak
%30 hayvan gübresi
%20 perlit
Kullanacağım artık umarım bir sıkıntı olmaz.
Sn. NCTELTS toprağınıza ek olarak Cocopeat ya da torf ta ekleyin ekleyin. Karışımın oranını azar azar ekleme yapıp hazırladığınız toprağın yapısını kontrol ederek kendiniz ayarlayın.

Ben Adana'dayken Perlit+Cocopeat internetten sipariş vermiştim. O da olmazsa a101 Şok ve Bim e torf geldi bu haftalarda ondan alıp eklersiniz karışımınıza .. Kolay gelsin

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 11:28   #36
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. NCTELTS toprağınıza ek olarak Cocopeat ya da torf ta ekleyin ekleyin. Karışımın oranını azar azar ekleme yapıp hazırladığınız toprağın yapısını kontrol ederek kendiniz ayarlayın.

Ben Adana'dayken Perlit+Cocopeat internetten sipariş vermiştim. O da olmazsa a101 Şok ve Bim e torf geldi bu haftalarda ondan alıp eklersiniz karışımınıza .. Kolay gelsin
teşekkür ederim Resulgur daha karışımı hazırlamamıştım dediğinizi yapacağım.

Resulgur beğendi.

Etiketler
bitkilere göre toprak, hangi saksı toprağı, hazır toprak, karışım, nasıl saksı harcı, nasıl saksı toprağı, saksı, saksı harcı, saksı için uygun toprak, saksı toprağı, toprak, torf, uygun saksı toprağı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017