agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2015, 08:31   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Ben yaklaşık bir ay önce bu ürünü kullandım ayda birde yeniden uygulamayı planlıyorum. Bununla birlikte yanmış hayvan gübresi vermekte gerekir mi yoksa fazla gelip bitkileri yakabilir mi?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 12:35   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın hatipali74, panko-sandıklının iletişim bilgilerine ulaşamadım. Siz de telefon bilgileri var ise paylaşabilirmisiniz?

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 23:32   #33
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Melih bey,
3323242211 panko olarak rehberimde kayıtlı bu numara var. Umarım Sandıklı'dır.

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 15:34   #34
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Bu sene ceviz bahçesinde gübreleme programında Biovin ve EMEK Mikrobiyal Gübre (toplamda 2 uygulama, biovin'in yanı sıra 1 çuval üre ile kombine edildi) damlama sulama üzerinden kullandım. Her 15 günde bir 80 ton suya 100 lt karıştırılarak sulamalar gerçekleştirildi.

Hasat sonrası gözlemlerim şu şekilde oldu:
1. Normalde hasat zamanına geldiğimizde ağaç yaprakları epeyce antraknoza maruz kalmış olur, çoğunluğu sararmış olurdu. Bu sene ağaçların çoğunda net bir şekilde vejetatif canlılık devam ediyor. Yapraklar çok diri ve koyu yeşil. Antraknoz ve bakteriyel yanıklığa karşı belirgin bir direnç sergilenmiş. (sıfır değil, ancak kimyasal mücadele gerektirecek kadar da değil). Ağaçlarda yeni sürgün oranı gayet düzgün. 3 metreye kadar uzayan sürgünler var. Yeni sürgünlerin aşırı ve dengesiz uzamadan dolayı kırılma eğrilme gibi yan etkilere pek maruz kalmadığını gözlemledim. Bu gayet olumlu.
2. Meyve içi doluluk oranı güzel. Ceviz içleri henüz yaş, yağlılığa etkisi konusunda henüz bir yorum yapamıyorum.
3. En belirgin ve olumlu etki: Biovin topraktaki organik canlılığı arttırınca topraktaki böcek/solucan nüfusunda artış meydana geldi. (Böcekleri avlamak isteyen yaban domuzları da toprağı bedavaya çapaladılar)
4. Damlatıcılarda problem olan bir kaç ağaç fazla miktarda suya maruz kalınca kökler havasız kaldı ve 2-3 ağaç kaybettim. Ancak bu durumu Biovin ile direkt olarak ilişkilendirmek çok doğru değil. Bunun dışında pek olumsuz bir etki gözlemlemedim.
5. Önümüzdeki sene için meyve gözü oluşumunda belirgin bir iyileşme gözlemleyemedim. Önümüzdeki senenin hasadı bu senenin iki katı olursa bu gönderiyi güncellerim

Bir not da tedarik kolaylığı üzerine: Maalesef Biovin tedariği bizim bölgede zor. Çan'daki Pancar Kooperatifinden alabildik, ancak talebimizin ancak 2/3'ünü bulabildik, onları da sipariş üzerine Karacabey'den getirdiler. Eskişehir bölgesinde Pancar Kooperatifleri çok yaygın olmasına rağmen bulamadık. Biovin güzel bir ürüne benziyor, ve seneye yine kullanmayı düşünüyorum, ancak tedariğinin zor olması düşündürücü.

Tamamlayıcı bilgiler: Toprak killi / killi-tınlı, organik madde az, pH hafif alkali. P ve K yeterli seviyede. Belirgin bir mikro element eksikliği yok. Kireç ve tuzluluk sorunu yok.

Selamlar

Çamtepe

Düzenleyen Çamtepe : 30-09-2015 saat 15:07
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2015, 07:20   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın hatipali74, ilginize teşekkür ederim. Biraz geç oldu ama kusuruma bakmayın. Bu sene benim işler bir hayli karışıktı.

hatipali74 beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2016, 23:10   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Konya şeker biovin triazot sıvı organomineral bir gübre çıkarmış. İçeriğindeki azottan ziyade enzim, yararlı bakteri ve mikroorganizmalar daha çok ilgimi çekti. Temin edebilirsem denemeyi düşünüyorum. Umarım biovin plus gibi buda uygun fiyatlıdır.

Eklenen Resimler

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 18:51   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Bu gün pancar kooperatifine biovin sordum , 27 litresi 35 lira dediler fiyat uygun mudur. Yaklşık 110 tane ceviz fidanına ne kadar kullanmam gerekir?

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 15:01   #38
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Bu gün pancar kooperatifine biovin sordum , 27 litresi 35 lira dediler fiyat uygun mudur. Yaklşık 110 tane ceviz fidanına ne kadar kullanmam gerekir?
Ben geçen sene pancar kooperatifinden 40 TL'den almışım. İyi fiyat bence

Dekara bir sezonda toplam 10-20 kg uygulayın denmiş. 4-8 bidon alsanız size bir sezon yeter gibi düşünüyorum..

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 13:16   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2015
Biovin

Biovin kullananlar faydası oldu mu

mustafa1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 15:03   #40
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa1453 Mesajı Göster
Biovin kullananlar faydası oldu mu
Bence kullanacağınız ürün, toprağınızın durumuyla alakalı. Geçen sene biovin plus kullandım, toprağım aşırı kireçli ve yüksek ph lı olduğundan ağaçların yaprakları yeşilden çok sarı hatta beyazdı . Bu sene hiç azotlu gübre kullanmadım, taban gübresi de atmadım. Bir ziraatçi arkadaşımın tavsiye ettiği sıvı!! kükürt ve yine bir abimin sayesinde aldığım hümik asiti damlamadan verdim. Yapraktan da iz element gübresi attım ve yapraklar yeşilden çok siyaha yakınlar şu anda.

Birinin çok işine yarayan gübre sizin toprak yapınız yüzünden işe yaramayabilir. Bu gübrenin kötü olmasından değil, toprağınızın uygun olmamasındandır. Genel olarak biovin plus iyi bir gübredir bence.

mustafa1453 beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2017, 16:33   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2014

Organik madde oranı % 65'in üstünde. Ben fide yetiştiriciliği için kullandım, kullanılamayan fidelerin neredeyse iki katı gelişim sağladı. saçak kök oluşumu ve aşı sonrası tutum oranına kadar her yerde etkisi var. Bu senede sera içerisinde kullanacağım. Deneyimleri de sizinle paylaşmak isterim. Denemenizi tavsiye ederim.
Fide & Fidan Yetiştiriciliğinde solucan gübresi – Naturel Fertilizer

serhatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2017, 14:01   #42
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Yarın pancar kooperatifine gidip fiyat alacağım, uygun olursa bu sene sadece bu ürünü kullanacağım.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2018, 16:44   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2018
Geçen ay Konya'da Torku'nun satış mağazasından 25 kg'lık Biovin Plus'ı 99 TL'ye aldım. Güncel fiyat bu şeklide...

tarku beğendi.
mhmt123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2021, 22:44   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2021
Nasıl sipariş vereceğiz

Yahya arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024