agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Selahattin Yılmaz
  • 1 Gönderen ulu şef

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2007, 11:51   #1
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Hangi ağaçlara hangi gübreleri kullanmalıyız?

Değerli arkadaşlar,

Bir arkadaşım, Ağaç fidanlarının dikiminden sonra DAP isimli kimyasal gübreden ağaç başına bir çay kaşığı kadar , İlk baharda da 3x15 denilen gübreden vermem gerektiğini söyledi.

Detaylı bilgi sahibi olmadan gübre kullanmak istemiyorum.

Ağaçların yetiştirilmesinde Kimyasal gübrelerin yerinin büyük olduğu da bir gerçek bu nedenle sitede ki tüm arkadaşlarımdan bana detaylı bilgi vermesini
b e k l i y o r u m.

Hepinize şimdiden teşekkürler
Naci Yılmaz

Düzenleyen captainmemo : 07-12-2007 saat 18:01 Neden: Hiç yanıt çıkmamasından
captainmemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 13:34   #2
-

Giriş Tarihi: 19-11-2007
arkadaşın sorusu müşterek sorunumuzdur. bu konuda bilgisi olan arkadaşların katkısını bekliyoruz.

feyzi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 13:48   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Ben bunu yazarken, foruma üye olduğunuzdan bu yana; biriniz 4, biriniz 2 mesaj yazmış. Bu konuda cevap beklerken, sizin yardımınız olacak konularda başka şeyler yazabilirsiniz.

Tahmin edersiniz ki, cevap verecek arkadaşlar her an forumda olmayabilir...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 16:29   #4
-

Giriş Tarihi: 19-11-2007
malina; fikrim olan her konuda yazmak isterim. Ama bu konularda gerçekten tam bir cahilim. Hatta karacahil bile diyebilirsin. Bu foruma niye üye oldum sanıyorsun )))

feyzi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 19:16   #5
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
...Ağaç fidanlarının dikiminden sonra DAP isimli kimyasal gübreden ağaç başına bir çay kaşığı kadar , İlk baharda da 3x15 denilen gübreden verme...
Genelde dikim için açtığınız toprağı DAP (18-46) gübresinden katıp dikimden öncede bu toprağı karıştırır dikimi bu karışım toprakla yaparsanız faydasını görürsünüz. DAP içerdiği fosfor nedeniyle kök gelişimi sağlar ve odunsu gövde yapımında etkili olur. İlkbaharda 15-15-15 gübresi de nisan mayıs aylarından itibaren taç izdüşümüne tavsiye edilen dozlarda rahatlıkla verebilirsiniz ancak tavsiye edilen dozları aşmayın aksi taktirde bitki için kök bölgesinde yakıcı olacağından zarara neden olabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2007, 21:14   #6
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

Sn. Selahattin YILMAZ,
Fidanlarda dikimden sonra kimyasal gübre kullanımı ve etkileri konusunda ki sorunumu aydınlatığınız için çok teşekkürler.
Bu gübreleri aynı miktarda leylandi fidanlarımda da kullanabilirmiyim? Bahçe kurmaya yeni başladığım için hata yapıp çok sevdiğim ağaçlara zarar vermek istemiyorum.
İyi seneler dileklerimle

Eski 29-12-2007, 21:59   #7
Ağaç Dostu

Leylandilerde de kullanabilirsiniz. Eğer leylandileriniz dikili ise 15-15-15 kullanın ancak yaz boyunca sadece 2 defa ve size benden de bir tavsiye eğer yarım dozda yaz boyunca her ay üre gübresi kullanırsanız yüzünüzü daha da güldürecektir.

Eski 03-01-2008, 21:27   #8
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

Sn Selahattin Bey,
Ağaçlara Gübre verilmesi konusunda verdiğiniz bilgiler için çok eşekkürler ,

Ancak bir konuda çelişki içinde kaldim. şöyle ki dikeceğimiz meyve ağaçlari ve leylandiler için çukurdan çikan toprağa kariştirmamiz gereken DAP dozu ne kadar olmalidir. Bir çay kaşiği ölçeği yeterlimidir.

15-15-15 ve yarım doz dediğiniz üre için doz ölçeği nedir acaba diye düşünüyorum.

Lütfen cevaplarsaniz çok menun olacağim.
Iyi Günler Dileklerimle

Eski 03-01-2008, 22:52   #9
Ağaç Dostu

Düşüncenize daha teknik bilgi linkteki sayfada ayrıntılı açıklamış ayrıca gramaj olarak bilgileri buradan bulabilirsiniz. Doz olarak meyve ağaçlarını alırsanız daha isabetli olacaktır. İhtiyacınız olan bilgiyi sayfanın ortalarındaki BÖLGELERE GÖRE GÜBRELEME TABLOLARI kısmında bulacaksınız ağaç başına tavsiye edilen gübreleri ortalama değer olarak baz alınız.

recepc beğendi.
Eski 05-01-2008, 22:20   #10
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

Sn.Selahattin YILMAZ Arkadaşımıza çok teşekkürler,

İşte gübreler hakkında aradığım tüm bilgiler arakadaşımızın mesajında verdiği link'te mevcut. bence kopyalayıp bir yerde saklayın. muhakak birgün işinize yarayacaktır.
hepinize iyi günler dileklerimle

Eski 12-02-2008, 23:54   #11
Ağaç Dostu

Arjin's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
Merhaba,

Bizimde karisik bir meyve bahcemiz var.Son bir kac yildir diktigimiz fidanlar tutmuyor, olan agaclarda eskisi gibi verim vermiyor.Babama sordum saniyorum duzenli bir gubreleme olmamis.Bu gubreleme konusunda iyi bir arastirma yaparsam birseyler yapabiliriz diye dusunmustum.SELEHATTIN BEY bu konuda beni bilgilendirirse sevinirim.Ayrica verdiginiz linkte acilmiyor maalesef.Yardimci olabilir misiniz?

Bu konuda ne yapabilirim? Hangi gubreleri kullanabilirim ? Ne kadar dozda kullanilabilir?

Olan agacar; Kayisi, armut, erik, elma, kiraz,ayva.

Simdiden tesekurler.

Arjin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2008, 21:37   #12
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

Değerli arkadasım merhaba,
Benim de bu konuda bilgi ihtiyacım vardı. selahattin beyin verdiği linke girdim ve aradığım büün bilgiler vardı. Bu linke sizde girmeyi denyin derim. http://www.kutahyaazot.com/gubreleme_rehberi.html Ancak Selahattin beyin vereceği bilgileride dikkate almalısınız sanırım.
İyi bir sezon dilerim.

Eski 29-02-2008, 09:50   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Gübreleme

Sevgili arkadaşlar, genel olarak gübreleme yapmadan önce, tabii ki buna ağaç gübrelemesi de dahil, mutlaka toprağınızın analizini yaptırmalı ve toprağınızda eksik olan cinste gübre vermelisiniz. Çünkü bitkiler ihtiyaç duydukları farklı cinsteki (makro olarak azot-fosfor-potasyum ve mikro elementler) gübreleri en az bulunana bağlı bir oranda alabilirler; yanı fazla mıktarda azotlu gübre verilirse ve toprakta fosfor eksiği varsa bitkiler bu fazla azottan da yararlanamaz. Ayrıca azotlu gübreler toprakta birikim yapmaz ama fosfor ve potasyum gibi hareketsiz tabir edilen gübreler fazla kullanılırsa toprakta birikim yapar ve tuzlanmaya neden olabilir. Bu nedenle toprak analizi yaptırılarak, topraktaki eksik besin elementleri saptanmalı, ekim yapılacak coğrafi bölgeye ve ekilecek/dikilecek bitkiye göre önerilecek cins ve miktarda ve önerilen zamanda gübre verilmelidir. Özellikle yeni tesis edilecek meyvelik alanlarda mutlaka 0-30, 30-60 cm derinlikteki topraklar ayrı ayrı analiz ettirilmeli, ve yapılacak yatırımın boşa gitmemesi için toprak karakteri belirlenmeli ve bu toprak yapısına uygun fidan seçimi yapılarak dikilmelidir. Toprak analizleri için kurulmuş olan laboratuarlar daha önce Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak birçok ilimizde hizmet vermekte idi ancak KH kapatıldıktan sonra İstanbul ve İzmitte Belediyeye, diğer illerde ise Özel idarelere devredildi ve sanıyorum oradaçalışmalarını sürdürmektedir; ayrıca tarımsal araştırma enstitüleri ve Ankaradaki Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsü, ayrıca bazı özel laboratuarlar bu hizmeti vermektedir.Bulunduğunuz yerin Tarım İl veya İlçe Müdürlüğünden bu konuda bilgi alabilirsiniz.
Arkadaşlar bu konu çok detaylı bir konudur, verilen emeklerin boşa gitmemesi, istenen yararın elde edilmesi ve asıl önemlisi toprağa zarar vermeden tarım yapmaya devam edilebilmesi için önemlidir. Yıllarca bu konuda çalışmış biri olarak sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaktan mutlu olurum. Hepinize kolay gelsin

rerkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 21:52   #14
/

Giriş Tarihi: 29-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rerkel Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar, genel olarak gübreleme yapmadan önce, tabii ki buna ağaç gübrelemesi de dahil, mutlaka toprağınızın analizini yaptırmalı ve toprağınızda eksik olan cinste gübre vermelisiniz. Çünkü bitkiler ihtiyaç duydukları farklı cinsteki (makro olarak azot-fosfor-potasyum ve mikro elementler) gübreleri en az bulunana bağlı bir oranda alabilirler; yanı fazla mıktarda azotlu gübre verilirse ve toprakta fosfor eksiği varsa bitkiler bu fazla azottan da yararlanamaz. Ayrıca azotlu gübreler toprakta birikim yapmaz ama fosfor ve potasyum gibi hareketsiz tabir edilen gübreler fazla kullanılırsa toprakta birikim yapar ve tuzlanmaya neden olabilir. Bu nedenle toprak analizi yaptırılarak, topraktaki eksik besin elementleri saptanmalı, ekim yapılacak coğrafi bölgeye ve ekilecek/dikilecek bitkiye göre önerilecek cins ve miktarda ve önerilen zamanda gübre verilmelidir. Özellikle yeni tesis edilecek meyvelik alanlarda mutlaka 0-30, 30-60 cm derinlikteki topraklar ayrı ayrı analiz ettirilmeli, ve yapılacak yatırımın boşa gitmemesi için toprak karakteri belirlenmeli ve bu toprak yapısına uygun fidan seçimi yapılarak dikilmelidir. Toprak analizleri için kurulmuş olan laboratuarlar daha önce Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak birçok ilimizde hizmet vermekte idi ancak KH kapatıldıktan sonra İstanbul ve İzmitte Belediyeye, diğer illerde ise Özel idarelere devredildi ve sanıyorum oradaçalışmalarını sürdürmektedir; ayrıca tarımsal araştırma enstitüleri ve Ankaradaki Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsü, ayrıca bazı özel laboratuarlar bu hizmeti vermektedir.Bulunduğunuz yerin Tarım İl veya İlçe Müdürlüğünden bu konuda bilgi alabilirsiniz.
Arkadaşlar bu konu çok detaylı bir konudur, verilen emeklerin boşa gitmemesi, istenen yararın elde edilmesi ve asıl önemlisi toprağa zarar vermeden tarım yapmaya devam edilebilmesi için önemlidir. Yıllarca bu konuda çalışmış biri olarak sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaktan mutlu olurum. Hepinize kolay gelsin
merhaba uzzman arkaşdaşlar,topraga ilgim bahçeli ev almamla başladı..60 metre kare toplam 2 adet bahçem var birisi kuzeydoguya,birisi de güneye bakıyor.oturdugum ev 2 yıllık yani bahçe topragıda muhtemelen zayıf bakımsız.çapalama ve gübreleme yapmayı unuttum ve bahçeme ilk geldigimde şu süs bitkilerini diktim;4 adet yasemen ağacı,4 kartopu ağacı,5 limoni selvi,lale,nergis soğanları ve son olarakta 2 hafta önce çim ektim..şimdi uzman arkadaşlara şunu sormak istiyorum;bahçe topragı cıvık ve geçirgen degil hatta evimdeki süs bitkisinin topragını bahçemdekı topraktan değiştirmiştim süs bitkisinin kökleri çürümüştü çünkü suyu köklerde tutmuş toprak yapışkan gibiydi.Şimdi ben bu toprağa nasıl bir bakım ve gübreleme yapmalıyım?yukarıda yetiştirdiğim bitkiler ve çiçeklerin gelişmesini saglayacak ortak bir gübre hangisini ve hangi miktarda ne zaman kullanayım?

yurdayılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 11:05   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın forum üyeleri
Yukarıdaki yazıları üzülerek okudum. Dünya ülkeleri kimyasal gübreleri terk ettiler. Hatta Avrupa birliği, Amerika ve Japonya ayrı ayrı kıriterlerle ülkelerine tarım ürünleri almaktadırlar. Ülkelerine aldıkları tarım ürünlerini üzerinde kimyasal analiz yaparak kimyasal kalıntıya rasladıklarında iade etmektedirler. Toprağınız kalitesiz olabilir veya bitkilerin ihtiyaçı olan besin değerleri olmayabilir. Bunları sağlamaniz için organik bir çok çözüm var. Ziraat Mühendisleri bu konularda sizlere yardımcı olabilirler. Toplum, kendiniz ve aileniz için kimyasal ürünleri kullanmayınız. Kastamonu eski tarım il müdürü Tahir Muhviroğlu biz yıllarca hangi akla hizmetle bu kimyasal gübreleri halka tavsiye ettik demiştir. Özellikle tüketilen ürünlerde kesinlikle kimyasal ürünleri kullanmayınız. Kimyasal gübrelerle, otobanların 3 kilometre yakınında ve sanayi tesislerinin yakınlarında üretilen ürünleri de kullanmayınız. Bunun çok daha kolay bir yolu var. Organik sertifikası olmayan hiç bir ürünü kullanmayınız. Çernobil faciasından sonra özellikle Karadeniz'de kanser hastalıkları artmaya başladı. Biliyorum dekar başına daha fazla ve hastalıksız ürün almak için çiftçilerimizin çoğu kimyasal ürünleri kullanıyorlar. Bizlerde pazarlardan marketlerden alıp tüketiyoruz. Aldığımız ürünlerin dış görünüşüne göre karar vermemiz gerekiyor. Almanya'dan gelen toptan ayva alıcıları özellikle eğri buğru ve lekeli olanları tercih ediyorlar. Çünkü bunlarda kimyasal gübrelerin kullanılmadığını biliyorlar. Bir şeyi de çok iyi biliyorum. Organik yetişen ürünlerin raf ömrü daha uzun ve damak tadının çok daha güzel oluyor. Şimdi ülkemizde sivas dolayında organik buğday yetiştiriliyor ve bunun bir kısmı ile İstanbul büyük şehir belediyesi organik ekmek yapıyor. Sivas bölgesinde yapılan organik tarımı Japonlar takip ediyorlar. Bahçelerinizde kimyasal ürünleri kullanmayınız ve sertifikasız ürünleri almayınız. Saygılarımla

Düzenleyen Remzi Sarıoğlu : 09-04-2009 saat 11:09 Neden: Düzeltme
Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 08:44   #16
Ağaçsever

ulu şef's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2011
Galeri: 4
ilk baharda azotlu gübreler kullanmamız şart bu yüzden 3x15 kullanılabilecek en iyi gübredir tavsiye ederim.toprak altı gübresi olduğu için ağaç diplerine verildikten sonra çapalayıp sulayın

pria beğendi.
ulu şef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024