agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2006, 22:57   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
İdrar

Alıntı:
Müzelerde sergilenen papirüslerde yer alan bilgilere göre, hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış.

Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış. Hamilelik şüphesi olan kadının idrarla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse, hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış.

Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğu için, buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir.

kaynak
Konu hamilelik değil tabii. Ama idrarla sulanan tohumların çimlenmesi ilginç geldi. İçindeki maddeler yüzünden tohumların olumsuz etkileneceğini düşünürdüm...

KucukUrla beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 03:58   #2
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Aslında çok mantıklı. Benimde olabilirliği konusunda aklıma gelmedi değil. İnsan dışkısı da bazı ülkelerde doğal gübre üretimi için çeşitli işlemlere sokuluyor. İdrarın içindeki maddelerin net olarak belirlenmesi gerekiyor. Herhangi bir kaza meydana gelmemesi bakımından idrarın bir kaç tohum üzerinde denemesi uygun olur. Mikrobik bir tehlike ve pis koku olmaması bakımından kapalı alanlarda idrarlı tohumlar çimlendirilmemeli.

İdrarın kullanımı hakkındaki bir fikrimde şu:

İdrar bildiğimizi gibi üre içeriyor. Ürenin donma seviyesi tuzdan çok daha düşük. Ve metallere daha az zarar verdiğinde köprülerin buz ve kardan korunmasında kullanılıyor. Ürenin donma derecesinin tuzdan daha düşük olmasından yola çıkarak, idrarımızı donlu zamanlarda dışarıdaki bitkilerimizin topraklarının donmaması için kullanabiliriz. Yinede işin uzmanından bilgi almadan ve bunu iyi araştırmadan yapraklı arkadaşlarımıza karşı bunu kullanmayalım.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 04:13   #3
Ağaç Dostu

Ana Brittanica 1994 baskısındaki ÜRE başlığında yazanlardan bir kaç ilgili cümle yazmak istiyorum. Parantez kendi yorumumdır.

*Üre, KABRAMİT olarak da bilinir.
*H2NCONH2 yapısında, karbonik asit diamiti. (Yani bitkiler için gerekli elementleri bünyesinde bulunduruyor)
*Gübre ve hayvan yemi olarak önemli miktarlarda tüketildiği gibi plastik ve ilaç sanayilerininde önemli bir hammaddesidir.
*Memeliler ile bazı balık türlerinde protein metabolizmasının son ürünü olarak ortaya çıkan başlıca azotlu bileşiktir.
*Üre memelilerde yanlızca idrarda değil, kan, safra, süt gibi sıvılarla terinde de bulunur.
*Üre, bileşimindeki azot miktarının çok yüksek olması ve toprakta kolayca amaonyağa dönüşebilmesi nedeniyle yoğunluğu en yüksek azotlu bileşiklerden biridir.
*Ucuz bir bileşik olduğundan, bileşik gübrelerin üretiminde kullanılır.Ayrıca tek başına da toprağa atılarak ya da yapraklara püskürtülerek kullanılabilir.
*Formaldehit ile tepkimesi sonucunda elde edilen metilenüre gübresi, azotlu toprakta yavaş yavaş serbestleştirilmesiyle bilinir. Bu nedenle de yılda bir kez atılır.

Eski 31-01-2006, 04:19   #4
Ağaç Dostu

Yine Ana Brittanica 1994 baskısındaki İDRAR başlığından bizimle ilgili olanleri yazmak istiyorum.

*İdrar, su, aminoasit metabolizmasından sonucunda oluşan üre, inorganik tuzlar, kreatinin, amonyak ve idrara tipik sarı rengini veren ürokrom adlı pigmentten oluşur.

Eski 31-01-2006, 04:30   #5
Ağaç Dostu

Ansiklobedide "kreatinin" ile ilgili bir madde bulamadım. Ne olduğu hakkında buraya bilgi eklenirse çok iyi olacak.

Genel sonuç olarak idrarımızın fidan yetiştirme ve büyütmede oldukça rahat biçimde kullanılabileceği görünmektedir.

Bir örnek:
Kerpe' deki yazlığımızda büyük bir söğüt var. Yaklaşık 15 yaşında ve 60-70 cm kadar gövde çapı var. Kerpe' de kanalizasyon hattının döşendiği ve fosseptik çukurlarının kaldırıldığı 2000lerin başına kadar çok hılzı büyüdü ve bir kaç senede çok yüksek bir kalınlığa ulaştı. Hemen yanında fosseptiğimiz vardı. Çabuk büyümesinde bu tip artıkların katkısı muhakkak var.

Özellikle söğüt bonsaisi yapacak olan arkadaşların özel artıklarını gübre olarak kullanmasında hiç bir sakınca olmayacaktır. Hem zararı olmayacak, hemde söğütcüklerimiz bayram edecektir. Yinede idrarımızı su ile seyrelterek kullanmakta ve azotlu sübrelerin ne sıklıkla kullanıldığını önceden araştırmakta fayda var.

Eski 31-01-2006, 07:54   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
http://www.liquidgoldbook.com/

bunun için özel tuvaletler yaptırılıyormuş.

ayrıca 21 Temmuz 2005'te "Pee On Earth Day-Dünyaya İşeme Günü " düzenlemişler

ilginç bir geri dönüşüm yöntemi

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 08:22   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Araştırmaların için teşekkür ederim Berk...

Salondaki saksıya işeyen çocuklar eskisinden daha az ceza alacak sanırım

adonis- beğendi.
Eski 31-01-2006, 08:50   #8
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Arkadaşlar konu başında anlatılan gebelik testi şeklinde asıl etken üre değil gebe kadının salgıladığı ve idrarına geçen hormonlar. Kısacası üreyle ilgili değil. (Ürenin hiçbir etkisi yok demiyorum, yanlış anlaşılmasın) Zaten büyümeye etken maddenin çimlenmeyi normalden daha hızlı gerçekleştirmesi gerekir. Yoksa gözle de anlaşılırdı di mi? Bu arada eminim sizin anneleriniz de çiçeklerinin çabuk ve güzel büyümesi için bir dönem doğum kontrol hapı kullanmıştır.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 10:18   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
asıl etken üre değil gebe kadının salgıladığı ve idrarına geçen hormonlar
Doğum kontrol hapları içerik olarak tam tersi hormonlar içermiyor mu?

Yani önemli olan hormon mu? Ne olursa olsun? :)

Konu cahili birinin sorusu umarım fahiş yanlışlar içermiyordur:)

Eski 31-01-2006, 10:28   #10
Ağaç Dostu

qitted's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2004
Galeri: 1
İdrarda amonyak var, üre var.
Peki satılan suni gübre cinsleri ne ?
Amonyaklı gübre, üre vs )

İşin zirai kısmını uzmanlarına bırakıp size idrar ile ilgili 2 uygulamadan söz edeyim.
1. Eliniz kesildi ve alkol yok. Hemen kesilen yere çiş yapın. Mikrop kapmayacak ve daha çabuk iyileşecektir. (Kendi idrar yollarınızın sağlıklı olduğunu kabul ediyorum)
2. Soğukta ayak parmaklarınız donmaya başladı, sığınak yok. Hemen ayak parmaklarınıza çiş yapın. Epey bir müddet sizi koruyacaktır.

Malina, idrar kötü bir şey değil bence ))

qitted Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 10:49   #11
ağaç dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Doğum kontrol hapları içerik olarak tam tersi hormonlar içermiyor mu?

Yani önemli olan hormon mu? Ne olursa olsun?

Konu cahili birinin sorusu umarım fahiş yanlışlar içermiyordur
Tabi ki büyümeye katkısı olan sadece hormon değil ama anlatılan hikayede çimlenme farkını yaratan madde hormon! Ayrıca tam tersi hormon derken neyi kasdettiğini anlamadım ama doğum kontrol haplarının çoğunda iki hormon vardır. Östrojen ve progesteron. Gebeliğin devamı için özellikle başlangıçta progesteron düzeyinin yeterli olması şart. Diğer yandan hiç gebe kalmayan kadınlarda sürekli yüksek östrojen düzeyine maruz kalmak kanser riski yaratıyor. Sonuç olarak şöyle düşünelim gebelikte birşeyler değişiyor ve üre herkesin idrarında var yani gebelikte niye farketsin! Kısaca o testte hızlı çimlenmeye neden olan faktör kesin olarak hormon!
Bkz. kurbağa testi

Bu arada gitted tabi ki de haklı sözkonusu maddeler gübre çeşitlerinde bolca bulunabilen maddeler ama buradaki faktör onlar değil.

Eski 31-01-2006, 11:09   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Salondaki saksıya işeyen çocuklar eskisinden daha az ceza alacak sanırım

Ortalığın kokma ve mikroplanma ihtimaline karşı ev içindeki saksılara işememekte fayda var. Ortalık hele bir de yaz sıcaüı ile kavruluyorsa, sidik kokusu çekilmez.

Birde, işeme ihtimalimizin olduğu bitki ya da bitki adaylarımızın tür olarak fazla azot ve üre isteyip istemediklerine dair bilgi edinmemiz gerekir. Neticede bu bir tür doğal gübre bile olsa bilinçsiz kullanılması faydadan çok zarar getirebilir. Mutlaka bilgi edinmekte fayda var. **** edinilen bilgilerle birlikte dileyenler kobay fidanlar seçerek deneme yanılma yöntemine başvurabilir.

Özellikle suyu çok seven söğütlerin kanalizasyon artıklarına karşı dayanıklığını biliyorum. Söğüt yetiştirenler gönül rahatlığı içinde aşırıya kaçmamak kaydıyla söğütlerinin dibine rahatlayabilirler.

Eski 31-01-2006, 11:10   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi backyard
http://www.liquidgoldbook.com/

bunun için özel tuvaletler yaptırılıyormuş.

ayrıca 21 Temmuz 2005'te "Pee On Earth Day-Dünyaya İşeme Günü " düzenlemişler

ilginç bir geri dönüşüm yöntemi
Bi hayır yapıyon bari tam yap, hani translate ???

Bu da benden..

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...rih=2005-11-01

Ayrıca, birkaç teori daha...

- Sigara izmaritlerini saksı toprağına gömerseniz, toprakta kurt olmaz...

- Saksı toprağına çay posası dökün..

- Bira şişelerinin dibinde kalan birkaç damlayı büyük yapraklı çiçeklerin dibine dökün, yapraklar daha parlak olacaktır..

- Büyük çiçeklerin gövdesine, taşıyabileceği büyüklükte bir hoparlör takın, müziğin sesini açın...

- Tüm bunları yaparken, bol su vermeyi de unutmayın..

- Çiçeğe ailenin bir bireyi gibi davranın, yapraklarını okşayın, onunla konuşun..

Yıllarca uyguladığımız bu yöntemle büyüttüğümüz çiçek, sadece bir dalında 100 watt'lık büyük bir hoparlörü taşıyabilecek kadar gelişmişti.. Küçük bir ağaç büyüklüğüne ulaşan "Yaprak Güzeli" isimli çiçeğimi, bekar evindeki arkadaşlarıma bırakıp çıkmıştım..

Bilimsel yönü konusunda hiç iddiam olmadığı biline !

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 11:15   #14
Ağaç Dostu

Aslında klasik müzik dinletsek daha iyi olur.

Yinede "- Büyük çiçeklerin gövdesine, taşıyabileceği büyüklükte bir hoparlör takın, müziğin sesini açın... " deki mantığı anlayamadım. Hopörlör o arkadaşın daha güçlü ve kalın dallı olmasını mı sağlıyor?

Eski 31-01-2006, 11:18   #15
Ağaç Dostu

qitted's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2004
Galeri: 1
Alıntı:
- Bira şişelerinin dibinde kalan birkaç damlayı büyük yapraklı çiçeklerin dibine dökün, yapraklar daha parlak olacaktır..
Diğer içki çeşitleri konusunda da yorum alsak

qitted Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 11:21   #16
Ağaç Dostu

Rakı döksek acaba "aslan" gibi olur mu dostlarımız.

Eski 31-01-2006, 11:30   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qitted
Diğer içki çeşitleri konusunda da yorum alsak
Çiçeği bıraktığımda, içkiyi de bıraktım.. Diğer çeşitleri deneme fırsatım olmadı.. Backy bilir onları , uzman olan o.. )

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 11:41   #18
Ağaç Dostu

Rojda's Avatar

Giriş Tarihi: 27-08-2004
Bitkiler konusunda birşey diyemeyeceğim ama bu gidişle kalan içkileri dökelim derken bitki ile birlikte sizde alkolik olacaksınız

Bitkiye dökecek içki kalması için birilerinin içmesi lazım değil mi?

Rojda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 11:43   #19
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
İnsanları güzelleştirdiğini biliyorum ama bitkilere ne gibi etkisi var onu bilmiyorum

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 12:59   #20
Ağaç Dostu

votka rom falan bitkileri zararlılardan korumak için kullanılan bir karışımın hazırlanmasında kullanılıyormuş, tentürmüş sanırım adı bu karışımın

alkolü de doğrudan toprağa dökmeyecekmişsiniz, çok isterseniz spreyleyin

ama yahu güzelim su dururken niyetinizi bozmanın anlamı ne
bırakın içkileri becerebilenler içsin

Eski 31-01-2006, 13:11   #21
Ağaç Dostu

bu arada hint keneviri yetiştiren varsa, 1/4 kap idrarı da içeren güçlendirici bir bitkisel solüsyon tarifi buldum

Eski 31-01-2006, 13:33   #22
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bitkilerle konuşurken nefes yoluyla vermiş olduğumuz karbondioksit'in çok faydalı olduğunu duymuştum.
Discovery de izlediğim bir deneyde Bitkinin aktivitesini (sinirlerini ) ölçen bir alete bağladılar. Oda da iki düzenek vardı bunlardan birincisinde içinde balıklar olan akvaryum bir süre sonra devirilecek şekilde ayarlanmıştı diğeri ise oda da yangın çıkarmak içindi. Deneyi yapanlar odadan ayrıldı bir süre sonra akvaryum devrildi ve içindeki balıklar yerde çırpınmaya başladı bitkinin o zamana kadar normal seviyelerde devam eden göstergeleri tepe noktalara ulaştı balıklar öldükten bir süre sonra yine normale döndü bu sefer oda da yangın çıktı bitki yine çıldırdı ve göstergeler tavana vurdu odanın yangın söndürme sistemi devreye giripte yangın söndükten sonra bitkinin göstergeleri yine normale döndü

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 13:36   #23
ağaç dostu

Bu kadar hızlı mesaj alan başka bir topik ben girdiğimden beri hatırlamıyorum.

Eski 31-01-2006, 13:38   #24
ağaç dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Bitkilerle konuşurken nefes yoluyla vermiş olduğumuz karbondioksit'in çok faydalı olduğunu duymuştum............
......................yine çıldırdı ve göstergeler tavana vurdu odanın yangın söndürme sistemi devreye giripte yangın söndükten sonra bitkinin göstergeleri yine normale döndü
Eee ben anlamadım

Eski 31-01-2006, 13:43   #25
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

ikisi farklı şeylerdi neresini anlamadığını söylersen düzelteyim...

Eski 31-01-2006, 13:54   #26
ağaç dostu

Yok yok yanlış anladın. İkisi farklı elbette. Ben tüm yazıyı yüklememek için arasını sildim.
Söylemek istediğim discoveryde izlediğin belgeseli niye burada anlattığın.

Eski 31-01-2006, 13:58   #27
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

başka nerede anlatabilirdim. Yoksa yanlış mı yaptım silipte başka bir yere yazayımmı

Eski 31-01-2006, 14:06   #28
ağaç dostu

E başka bir yer olabilirdi gibi... ama üzülme üzerinde biraz daha yazışılırsa backyard onu alıp yeni bir yer açar zaten
Aslına bakarsak ilginç bir konu

Eski 31-01-2006, 14:09   #29
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Doğru söylüyosun aslında burası yeri değildi ama hazır parmaklarım klavyede iken çekmiim dedim

Eski 31-01-2006, 15:01   #30
doğasever

Giriş Tarihi: 16-12-2005
kadınların aylık malum hikayeleri sırasındaki işemenin faydaları hakkında da bişiler duymuştum ama artık iyice cıvıttılar denmesin diye bu kadar yaziim.. okaliptüs asıl bayılır çişe,,,

karakedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024