agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2012, 01:32   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Büyükbaş hayvan gübresi

Büyükbaslarin gübresini nasil degerlendiriyorsunuz? Bulundugum yer itibariyle, su tankeri gibi özel pompali makinalara doldurup hayvanin cisiyle beraber karistirip bir bulamac halinde tarlalara saciyorlar. kafama takilan hayvanin o cisinin icindeki asitlerin tarlaya zarari olmazmi?
Ben bizde niye görmedim bu uygulamayi? Almanyada yilda yaklasik 200 milyon litre kullaniliyor bir zarari olsa orada yasaklarlardi, yanlismiyim TR de kullanilmamasinin özel bir nedeni varmi?

6litre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 09:19   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Türkiede işletmeler küçük
orada her sey büyük çaplı
makina parkı gübre çukuru vesaire hiç bir şey yok
bizim kendi damımızı tamır edecek imkanımız dahi yok bazı köylerimizde
ama sizin bahsettıgınız şekılde buralardada başladı
büyük üreti,ciler için uygun bır metottur

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 13:14   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Türkiede işletmeler küçük
orada her sey büyük çaplı
makina parkı gübre çukuru vesaire hiç bir şey yok
bizim kendi damımızı tamır edecek imkanımız dahi yok bazı köylerimizde
ama sizin bahsettıgınız şekılde buralardada başladı
büyük üreti,ciler için uygun bır metottur
Cevabiniz icin tesekkürler, köylerdeki kooparatiflerin isi degilmi o zaman bu? yani demek istedigim yillarca kimyasallarla güclendirilmis topraklarimiz hurdaya cikmak üzere, eger böyle bir imkan varsa, (benim kafama takilan hala hayvanin sivi diskisindaki asitler) neden degerlendirmiyoruz? Yani kimyasalli gümrelere yatirilan parayla harika bir makina parki ve alt yapi olusturulabilir bir köy icin diye düsünüyorum. Selametle.

Perhan beğendi.
Eski 06-03-2012, 13:42   #4
Ağaç Dostu

Kesinle yazdıklarınıza katılıyorum
ancak asıl sorun 5 -10 hayvanla bu işin yapılmasıdır
avrupadakı buyuk işletmeler yani ahırlarda sayı fazla
dolayısyla altyapısı kurulu...

Eski 06-03-2012, 16:24   #5
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Bu işe ilğili bakanlık teşvik polıtakası uygulayıpda,Esas hayvan üretiçisi bilinçli hale getirilmediği müddetçe zor.Çünkü bizdeki zihniyet verimin yüksek olması.çok para kazanılmasıdır.Benim bildiğim nice hayvan üretiçisi yanmış hayvan güpresini satıp yerine kimyasal güpre alıp tarlasına atıyor.
Yani ziniyet değişimi sağlanaçak.

mrduran beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 17:18   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hk50 Mesajı Göster
bu işe ilğili bakanlık teşvik polıtakası uygulayıpda,esas hayvan üretiçisi bilinçli hale getirilmediği müddetçe zor.çünkü bizdeki zihniyet verimin yüksek olması.çok para kazanılmasıdır.benim bildiğim nice hayvan üretiçisi yanmış hayvan güpresini satıp yerine kimyasal güpre alıp tarlasına atıyor.
Yani ziniyet değişimi sağlanaçak.
******* çok haklısınız
gercek bir hazıneyi çöpe atanda var
kütahyanın bir köyünde insanlar bu gübre fayda sağlarmı diye bizlere sormuşlardı da dumura uğramıştım
köylü amcam bu gübrenın faydası olurmu diye soruyor....
Ne acı...
Beledıye yer göstermiş herkez gübresini çukura atıp gidiyormuşlar...
Ben evlerde tüketilen ıvır sıvırın dahi üstün verim sağladıgını yaşan biri olarak ülkeme üzülüyorum
evdeki elma kabukları dahi verimin müjdecisi....

mrduran beğendi.
Eski 07-03-2012, 04:44   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
******* çok haklısınız
gercek bir hazıneyi çöpe atanda var
kütahyanın bir köyünde insanlar bu gübre fayda sağlarmı diye bizlere sormuşlardı da dumura uğramıştım
köylü amcam bu gübrenın faydası olurmu diye soruyor....
Ne acı...
Beledıye yer göstermiş herkez gübresini çukura atıp gidiyormuşlar...
Ben evlerde tüketilen ıvır sıvırın dahi üstün verim sağladıgını yaşan biri olarak ülkeme üzülüyorum
evdeki elma kabukları dahi verimin müjdecisi....
Cok yazik! Olurmu demeyin, ancak milli servet.

Eski 29-06-2012, 20:52   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
Hayvancılık sanayi bölgeleri kullanılacak yanınada bio dizel kurulur bence çok mantıklı olur

rumelili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 00:23   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
ben 10 lt lik bir bidona inek gübresi koydum ve sonra üzerine su doldurdum vede ev balkondaki domates biber ve bir kaç bitkiyi bununla gübre takviyesi yapıyorum her pazar az miktar bu sudan koyuyorum bidondaki suda azaldıkça bidona su ilavesi yapıyorum zararı olurmu,

diğeride ev gıda atıklarını şu an için ilk olarak suyunu süsüp bitkilere azar azar suyunu veriyorum vede geri kalan gıda atığını güneşte bir müddet kuruttuktan sonra yeni hazırladığım toprak kovalarına katı gübre olarak koyuyorum bunların sakıncası varmıdır acaba

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 22:37   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi islam_joker Mesajı Göster
ben 10 lt lik bir bidona inek gübresi koydum ve sonra üzerine su doldurdum vede ev balkondaki domates biber ve bir kaç bitkiyi bununla gübre takviyesi yapıyorum her pazar az miktar bu sudan koyuyorum bidondaki suda azaldıkça bidona su ilavesi yapıyorum zararı olurmu,

diğeride ev gıda atıklarını şu an için ilk olarak suyunu süsüp bitkilere azar azar suyunu veriyorum vede geri kalan gıda atığını güneşte bir müddet kuruttuktan sonra yeni hazırladığım toprak kovalarına katı gübre olarak koyuyorum bunların sakıncası varmıdır acaba
insallah gec kalmamisimdir hayvanciklariniz telef olmamistir. Gübre Şerbeti

Eski 26-01-2013, 22:43   #11
Yeni Üye

Tüm samimiyetimle söylüyorum, bilincsizlik ve cahiliyet her sene memleketin milyarlarini cöpe atiyor ve milli servetimiz olan topraklarimizi cöle ceviriyor. Belediyeler, muhtarlar kooperatifler, herkimlerse bu iste mesul olanlar bu sorumlulugun cevabini veremezler. Affedersiniz ama hayvanin her iki diskisida bedava ve topraga muazzam faydali. Kullanilmasi gereken yerlerde niye illa kimyasal gübre kullanirlar anlamis degilim. Rant dediginizi duyar gibiyimde, niye böyle olsun canim, yokmu vicdanli bir mühendis veya bu islerin sorumlusu bu ranta ve canim topragin yok olmasina dur diyecek?

Eski 26-01-2013, 23:10   #12
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Hayvan dışkılarının genelde her bölgelerde tarlayı atılıyor ve bu dışkıları söndürüp toprak haline çevirip fide yetiştiriliyor. Tavuk çiftlikleri yeni sistemleri bant ile gübre römorka katılıp tarlaları atılıyor.
Türkiye`de de hayvan dışkıları tarlalarda kullanılıyor. Kullanmayan bölgelerimiz olabilir ve tv de tarım kanalları sayesinde bilinçleneceklerini inanıyorum.

mrduran ve Lazuti beğendi.

Düzenleyen adem_09 : 27-01-2013 saat 15:31
adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 18:48   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
Dostlar hayvan gübresi çiftçiler arasında zibil olarak nitelendirilir bn bir zirat müh olarak aydınlatım.eger zibil bekletilmeden yani güneşte yakılmadan topraga dagıtıldıgı takdirde asit bitkiye geçer ayrıca hayvanın midesinde sindirilmeyen zararlı yumurta ve bazı mantarlar topraga geçer..ve bu toprak için istenmeyen durum önemli olan güneşte bekletilmiş ve dekara 4 5 ton uygulacak zibildir..

Perhan beğendi.
zergilli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 15:49   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Yığın halinde stoklayın ardından üzerine naylon örtüp 40dakika 80derece sıcak buhar verirseniz 1 ay içinde kullanılır hale gelir uzun vadede ise üzerinden bir kış bir yaz geçmeden kullanılması sakıncalıdır.
Tarlaya saçmanın amacı yer tasarrufundan ibarettir tarlada seyreltilip toprak üzerinde yanıp faydalı hale gelecek tezinin uygulamasıdır hata değil ama daha verimli de değil.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2014, 22:12   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2010
Thumbs down büyük baş hayvan gübresi

arkadaşlar çoğunluğu ceviz ve sonra kiraz değişik meyve ağaçlarım var .arazim 11.5 dönüm.sorum şu : büyük baş hayvan tersi meyve fidanı ağaçlarına atma fidanların dibinde ve gövdesinde kurtlanma yapar dediler bazı arkadaşlarım.acaba gerçekten böyle bişey yaparmı büyükbaş hayvan tersi ?

metehan561 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 22:49   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Hayvan gübreleri iyice yanmadan kullanılırsa sorundan başka bişey yaratmaz, serada çok dikkatli kullanılması gerekli,
çiftçilerin bitki koruma olayından tek anladıkları şey hastalık göründüğü zaman ilaç kullanmaktan öte gitmiyor,bilinçli çiftçilerde yok değil ama az,adam bir dekar seraya tam bir kamyon davar gübresi seriyor geldiği şekliyle ve her türlü hastalık görünüyor serada.Herşey dozunda ve hastalık ve yabancı otlardan arındırılmış paketlerdeki toz gübreler kullanılmalı o da tonlarca değil 10 paket 250 kg.Fazla azotun zararından yıllarca kurtulamıyor her türlü fungal ve bakteriyel hastalıklar nematod hiç eksik olmuyor,hatta gübreyi serip fumigant kullandığı halde hastalıklar şiddetli bir şekilde yayılmaya devam ediyor bunun sebebi toprağın hasta olması değil aşırı miktarda uygulanan gübreden kaynaklanan fazla azotun zararları,buralarda salatalık için özellikle bahsettiğim gübreden kullanmak çok yaygındır ve beyaz çürüklük o kadar yaygınki salatalık köklerinde hiçbir ilaç tedavi etmiyor... dikkatli ve az miktarda kullanmak gerekiyor hatta toprak organik maddesinin miktarını tahlil sonucunda öğrenip organik maddeyi arttırmak için kullanılmalı kesinlikle organikte olsa azot kaynağı olarak yüksek miktarlarda kullanılmamalı, kitapları açarsanız hep yıllar öncesinin zırvalarını görürsünüz her yıl düzenli dekar başına 4-5 ton iyi yanmış çiftlik gübresi kullanmayı tavsiye ederler,yok böyle bişey ya yazık hastalıklarla çiftçi başa çıkamıyor artık.tarla bitkileri için bişey diyemeyeceğim sera kapalı ortam çok tavsiye etmiyorum

untouchable Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 20:32   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2016
Yanmış inek gübresi sorusu

Merhaba arkadaşlar.
Bahçemiz için komşumuzdan yanmış inek gübresi aldık.Rengi tıpkı kül gibi gri hale gelmiş. Fakat şöyle bir bilgi var.
''Gri renkliyse kompst aşırı ısınmış gübre alevlenmiş demektir Hiçbir değeri yoktur.''
Sizce bu bilgi doğru mu? Yani gri hale gelmiş inek gübresinin toprağa bir faydası olmaz mı?

djakan94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 20:42   #18
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın djakan94, seneler evvel ben de çok güzel toprak buldum diye bir kaç çuval getirtmiştim. Saksılara koydum ne zaman sulasam toprak suyu çekmiyor adeta suda yüzüyor gibi hafifti. Daha sonra burada yazdığımda hocalarımız bu toprağın yanmış orman tabanından olabileceğini söylemişlerdi, araştırdım doğruymuş. Hiç bir besin değeri yokmuş, hepsini imha ettim.

Toprak ve gübre başlığını bir okuyun, konu ile ilgili arkadaşlarımız size yardımcı olurlar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 22:01   #19
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın djakan94; yıllar önce benimde aynı şey başıma geldi para ile aldığımız gübrede aynı gri tonlarındaydı herkes iyi olduğunu söylemişti ama maalesef hiç bir işe yaramadı, domateslere kullanmıştım domateslere hiç bir etkisi olmamıştı. Size demem yapmanız gereken yanmış hayvan gübresi alıp birlikte karıştırarak kullanın mutlaka. Bu şekilde değerlendirmiş olursunuz.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 22:29   #20
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Besin değeri yoktur ama toprağın fiziki yapısına faydası olacaktır eşit bir şekilde bahçenize yayın.

Konu ile direkt olarak ilgisi bulunmayabilir ama okumanızda fayda var.

Bilim Genç-Kül Deyip Atma Kullan, Birazda Sen Faydalan

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2016, 20:40   #21
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bugün 4 römork kadar yanmamış hayvan gübresi aldım. Bahçemin boş bir yerine döktüm. Daha önce yanmamış hayvan gübresine kireç atılması gerekir diye bir şey okumuştum. Kireci aceleden atamadık. Yarın gübrenin üzerini naylon ile örtüp, etrafına toprak kapatacağım. Atmayı unuttuğumuz kireci, gübrenin üzerine atıp, üzerine su püskürtüp eritsek etkisi olur mu? yoksa kireç ile gübrenin karışması mı gerekir? 4 römork bayağı yordu, tekrar aktarmayı gözüm kesmiyor.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2016, 17:09   #22
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bahçeye 5 tonluk römorklar ile bayağı büyükbaş hayvan gübres geldi. Fazla yanmadığı için gübreyi örteceğim. Soruya gelince; yakmak için jips kullansak sulama suyundaki fazla sodyum ve klorürü gidermek için yardımcı olur mu? Jipsi hangi oranlarda kullanmak gereklidir?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2016, 17:41   #23
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
başka bölümlerde de yazdım,çiftlik gübresi nasıl yakılmalı,yani karışım yapılıp başka maddelerde katmak gerekiyormu?internette kireç ve üre karıştırılmalı diye bir sayfa mevcut,başka da adam akıllı bir bilgi mevcut değil

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2016, 17:55   #24
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Amacınız sadece yakmak ise üzerini örtüp arada karıştırmak ve ıslatmak yeterli oluyor. Burada önemli olan ısı düzeyini takip etmek. Isı yükseldiği zaman karıştırma yapıp çevirmek. Böylece gübrenin aşırı yanmasını kül olmasını engellemiş olursunuz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2016, 18:57   #25
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Amacınız sadece yakmak ise üzerini örtüp arada karıştırmak ve ıslatmak yeterli oluyor. Burada önemli olan ısı düzeyini takip etmek. Isı yükseldiği zaman karıştırma yapıp çevirmek. Böylece gübrenin aşırı yanmasını kül olmasını engellemiş olursunuz.
******, ama kireç ve üre katarak işleme sokmak ne kaybettiriyor ya da ne kazandırıyor?

Eski 26-12-2016, 21:40   #26
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Üre de kireç de katmayınız. Zaten yaş gübre aldıysanız içinde üre var. Kireç koyarsanız mikrobiyal faaliyeti engeller. Oysa kısa sürede olgunlaşmasını isteriz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2016, 22:45   #27
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Üre de kireç de katmayınız. Zaten yaş gübre aldıysanız içinde üre var. Kireç koyarsanız mikrobiyal faaliyeti engeller. Oysa kısa sürede olgunlaşmasını isteriz.
2 yıllık falan ama dışarda açık havada yığında/yağmurda karda vs beklemiş ayrıca besi veay mandıra gübresi değil tamamen dağ köyü şartlarında oluşmuş gübre,
sadece 2-3 ay üzerini kapatmam yeterli olacak mı yanması için,ayrıca teşekkürler..

Eski 27-12-2016, 08:37   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkeyedboy1461 Mesajı Göster
2 yıllık falan ama dışarda açık havada yığında/yağmurda karda vs beklemiş ayrıca besi veay mandıra gübresi değil tamamen dağ köyü şartlarında oluşmuş gübre,
sadece 2-3 ay üzerini kapatmam yeterli olacak mı yanması için,ayrıca teşekkürler..
2 yıl kar, yağmur, güneş altında beklediyse yanmıştır zaten ama bence önemli miktarda değerli maddelerine de kaybetmiştir. Benim bildiğim mümkün olduğunca yağmur gibi dış etkenlerden korumak gerekir.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2016, 10:46   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Yakmayı hızlandırmak ve kontrol altında tutmak için mayalama işlemi yapılabilir.
Bunun için meyve artıkları ( bahçeden çürümüş altına dökülmüş olabilir ) , üzüm küspesi ( herhangi bir meyva küspeside olur - zeytin, elma vs... )
( Şeker ilede bu sürece katkı sağlayabilirsiniz ama ekonomik olmaz )

100 kg -> 2-3 kg küspe yeterlidir.
Ham gübre 2-3 ay içinde hazır hale gelir ( hava soğuksa daha uzun sürer... )
Kesinlikle su ile sulanmaması gerekiyor. Su verdiğiniz taktirde gübrenin kalitesi oldukça düşer.
Yağmurdan korunması gerekir...

Isıyı kontrol etmek için uzaktan okuyuculu termometreler idealdir. ( veya gübreye sokabileceğiniz termal uçları olan okuyuculu termometrelerde olur )
Isı yükselince alt üst ederek ısıyı düşürmeniz gerekiyor. Isı çok yükselirse mikroorganizma ve diğer canlılar ölüyor ve gübre kalite kaybediyor.

Gübre olgunlaştığında ısı artışı durur ve yükselme olmaz.

...

tarku ve Likos beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2016, 11:31   #30
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Yakmayı hızlandırmak ve kontrol altında tutmak için mayalama işlemi yapılabilir.
Bunun için meyve artıkları ( bahçeden çürümüş altına dökülmüş olabilir ) , üzüm küspesi ( herhangi bir meyva küspeside olur - zeytin, elma vs... )
( Şeker ilede bu sürece katkı sağlayabilirsiniz ama ekonomik olmaz )

100 kg -> 2-3 kg küspe yeterlidir.
Ham gübre 2-3 ay içinde hazır hale gelir ( hava soğuksa daha uzun sürer... )
Kesinlikle su ile sulanmaması gerekiyor. Su verdiğiniz taktirde gübrenin kalitesi oldukça düşer.
Yağmurdan korunması gerekir...

Isıyı kontrol etmek için uzaktan okuyuculu termometreler idealdir. ( veya gübreye sokabileceğiniz termal uçları olan okuyuculu termometrelerde olur )
Isı yükselince alt üst ederek ısıyı düşürmeniz gerekiyor. Isı çok yükselirse mikroorganizma ve diğer canlılar ölüyor ve gübre kalite kaybediyor.

Gübre olgunlaştığında ısı artışı durur ve yükselme olmaz.

...
teşekkürler!

Düzenleyen Likos : 08-01-2017 saat 22:47

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024