agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2012, 13:42   #1
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Saksı toprağını çakıl taşlarıyla kaplamak

Evin içinde sebze yetiştirme denemelerimde, saksı toprağında sineklenme fark ediyorum. Ayrıca son denememde küf oluşmaya başladı. Bunu engellemek ve daha da dekoratif bir görünüm olsun diye saksı toprağının üstlerini çakıl taşlarıyla kaplarsam bitkiye bir zararı olur mu? Toprağın hava almasını engeller mi?

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 00:04   #2
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
sayın baki bey bir acemi üretici olarak şukadar yardım edebilirim düzmantık yürütüyorum seralarda **** açık sebze yetiştiriciliğinde toprağın yumuşaması ters düz edilmesi hava alması vb gibi hususlar için bitki kökleri düzenli periyotlarda çapalanıyor ve bu bitkinin kök gelişimine boy gelişime dal kalınlığına kısacası sağlıklı bir duruş sergilemesinde önemli rol oynuyor. dekoratif açıdan güzel bir düşünce belki nemi de saklayabilir hatta organik bir destekde sağlayabilir ama yukarda yaptığım düzmantığa göre bana yanlış geldi. bu konuda daha netbilgilere deneyime sahip olan arkadaşlara danışmak lazım

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 21:43   #3
Yeni Üye

Temirhan's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2007
Kedim sürekli saksının içindeki toprağı eşelediği için Spathiphyllum'umun saksısını ceviz büyüklüğündeki taşlarla kaplamıştım. Toprağı sürekli olarak nemli kalıyordu. Bitki için bir zararı olmadı hatta geçen yıl çiçekleri fışkırdı adeta. Ancak saksı değişiminde toprağın jöle gibi olduğunu fark ettim. Burada toprağın karakteri, saksının plastik oluşu gibi faktörlerde etkili olmuş olabilir diye düşünmüştüm ancak aynı toprak ve taşla kapatmadığım benzer saksılarda aynı probleme rastlamadım.

Temirhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024