agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen pria

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2007, 13:05   #1
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Tavşan Gübresi

Merhaba,
Epey bakındım ama göremedim. tavşan dışkısı gübre olur mu? hangi bitkilere, hangi oranda ve ne zaman verilir? veriliş şekli nedir?

ofisin önüne diktiğim papatyalar için komşum verdi. Bilgisi olan varsa çok sevinirim....

Not: komşum kendi bahçesinde beslediği tavşanlardan toplamış. tamammen doğal besleniyorlarmış. "yakmadan direk toprağa karıştır birşey olmaz" dedi. ???
Topladığım bilgi aşağıda. ama kullanım şekli ????

TAVŞAN GÜBRESİ

Tavşanlar dengeli yemlerle beslenip, ızgaralı kafeslerde barındırılırsa, tavşan kafesinden günde 250-400 g. Gübre ve 0.5-0.8 litre idrar alınabilir. Böyle bir gübre diğer çiftlik gübrelerine göre daha zengin bir kimyasal yapıya sahiptir. Özellikle tavşan gübresinin içerdiği nitrojen miktarı çok yüksektir. Çimen veya diğer bitkileri yakmaz, toprakla karışması kolaydır. Tavşan gübresinden çiçeklerin, seze bahçelerinin, çimenlerin, çit bitkisi ve ağaçların gübrelenmesinde yararlanılır. Tarla bitkilerinde 4000 m² ‘lik alana 2-5 ton, meyve bahçaelrinde 3-4 ton, sebze bahçelerinde ise 1 m² ‘lik alana yaklaşık olarak 9- 10 kg.gübre kullanılır. Sebzeliklere ve ağaç sıraları arasına senede bir kez gübre verilmektense bir kaç kez gübrelemek daha yararlıdır.

Tavşan gübresinin bileşimi yedirilen yemin kalitesine, kullanılan yataklığın miktarına ve kapsadığı nem miktarına göre değişmektedir. Pelet yemlerle veya selektörden geçirilmiş dane yemlerle beslenen tavşanların gübrelerinde yabani ot tohumu bulunmamaktadır.

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 14:50   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Elde ettiğiniz gübreyi sulandırın ve bir kaç bitkinize sulama suyu olarak verin. Bir hafta bitkiyi gözlemleyin aksi etki olmazsa dilediğiniz gibi kullanın...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 16:55   #3
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ben tavşanlarımın gübresini geçen yıl ektiğim domates ve patlıcanlara uygulamıştım ama yararını göremedim

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 18:25   #4
Ağaç Dostu

serder's Avatar

internette doğru dürüst bir bilgi yok. belki vardır ama ben bulamamış olabilirim.

Eski 24-05-2007, 23:17   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serder Mesajı Göster
internette doğru dürüst bir bilgi yok. belki vardır ama ben bulamamış olabilirim.
Sayın Serder,
Sayın Penelophe'nin deneyimini okuyunca o ünlü deyim aklıma geldi. Hani 'Tavşan şeyi gibi ne kokar, ne bulaşır' derler ya)
(Böyle bir söz, zavallı hayvanın gübresindeki karizmayı tek başına çizmeye yetiyor gibi?)

Şaka bir yana internetten edindiğim bilgiler tavşan gübresinin verimli olduğunu yazıyor.
Örneğin: http://www.geocities.com/angoratavsani/sayfalar/etdergub.htm'de:
" Tavşan gübresinin içerdiği nitrojen miktarı çok yüksektir. Çiçeklerin, sebze bahçelerinin, çimenlerin, çit bitkisi ve ağaçların gübrelenmesinde yararlanılır. Bitkileri yakmaz, toprakla karışması kolaydır..." deniliyor...
Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 10:43   #6
Ağaç Dostu

serder's Avatar

teşekkürler...
en iyisi hanımelinin toprağına karıştırıp denemek. 1 yaşında bir hanımelim var balkonumda onun üzerinde denemiş olurum aksi yönde bir gelişme olursa bilgilendiririm....

Eski 28-05-2007, 22:27   #7
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Tavşanın kendi gübresini akşamları yeyip tekrar öğüttüğü gibi bir bilgi kalmış aklımda.
Tavşan kafeslerinin altına yapılan ızgaralardan dolayı tavşanın dışkısının aşağıya geçmesi ve 2 farklı taban altlığı ile yapılan denemede kendi dışkısını yemesi için altı kapalı veya çok ince ızgaralı yapılan tavşan kafesindeki tavşanların diğerlerine göre daha iyi geliştiği gözlenmiş.
"çok uzun oldu sanırım"
ben tavşanların altına hızar talaşı seriyordum ve dışkı ile idrar birlikte talaşla karışıyordu daha sonra komşu altını temizlediğimde alttan çıkan malzemeyi komple alıp götürüyordu işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum.
Eğer ağaç talaşı da gübre olarak kullanılabilirse bu daha akıllıca görünüyor.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 13:06   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Tavşan gübresi hakkında

Ankarada mini bir Tavşan çiftliğim var.Tavşanlarımın gübresini değerlendirmek istiyorum.Bu konu hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Forumu inceledim sadece 2007 yılında yazılmış bir soru ve kısa
bir paylaşım var.

Google de aradım Tavşan Gübresinin güller,sebzeler,seralar,çimler ve bağcılık için çok faydalı olduğunu okudum.googleden öğrendiğim kadarıyla Tek bildiğim tavşan gübresinde nitrojen miktarının yüksek olduğu, potasyum,azot ve fosforik asit açışından zengin olduğu.

Tavşan gübresinin ticareti ile uğraşan , bizzat tavşan gübresini kendi bağında bahçesinde kullanan, tavşan gübresininin içeriğinin fayda ve olası zararları hakkındaki ve tavşan gübresinin ne tür işlemlerden geçirilerek hazırlanması gerektiği,ticari olarak pazarlanabiliriliği vb. konularla ilgili görüş,bilgi ve tavsiyelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Saygılarımla,
Murat Alagöz / Ankara
Mini tavşan Çiftliği
Tavşanlar Hakkında Herşey

Düzenleyen hendi : 10-01-2012 saat 10:45
hendi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 17:19   #9
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hendi Mesajı Göster
Ankarada mini bir tavşan çiftliğim var.Tavşanlarımın gübresini değerlendirmek istiyorum.Bu konu hakkında bilgi sahibi olan var mı?
ORGANİK GÜBRELER:

Bitki ve hayvan artıklarının çürümesinden oluşan doğal gübrelerdir. Bileşimlerinde bitki*ler için gerekli bütün besin değerleri bulunur. Kimyasal gübreden farklı olarak toprağın fizik*sel yapısını düzelten humus bırakırlar, ayrıca

gerekli görülen durumlarda ilave edilecek kim*yasal gübrelerin etkisini arttırır.

Kümes hayvanları gübresi. Azot (N) açı*sından çok zengindir.

İnek gübresi: hafif toprakları düzeltmeye yarar.

Keçi, koyun, at tavşan gübreleri: ağır top*raklara uygundur.

Ayrıca boynuz, kan, küspe, deri ya da tüy artıkları, etkileri yavaştır, çünkü sindirilebilir hale gelmek için topraktaki mikroorganizmala*ra gereksinimleri vardır.

Tavşan Gübresi 2.4 1.4 0.6
Tavuk Gübresi(Taze) 1.6 1.0-1.5 0.6-1.0

Tavuk Gübresiden bile kuvvetli tavuktan az biraz potasyum noksan.

Toprak analizi yaptırdım, toprak ıslahı için ne yapmalıyım?

aramıza katıldığınız için teşekkür ederiz.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 07:16   #10
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
merhaba;
bitkiler üzerindeki faydasını bilemem ama biz küçükken tavşan gibi hızlı koşalım diye yutardık, ama hiçbir faydası olmadığını deneyerek gördük, sizde deneme yoluyla bitkilere faydalı olup olmadığını görebilirsiniz, (kullanılabilir hale gelmesi için en azından tavuk gübresi gibi bir işlemden geçirilmesi gerekir düşüncesindeyim)

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 08:55   #11
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
merhaba;
bitkiler üzerindeki faydasını bilemem ama biz küçükken tavşan gibi hızlı koşalım diye yutardık, ama hiçbir faydası olmadığını deneyerek gördük, sizde deneme yoluyla bitkilere faydalı olup olmadığını görebilirsiniz, (kullanılabilir hale gelmesi için en azından tavuk gübresi gibi bir işlemden geçirilmesi gerekir düşüncesindeyim)

gübreyi işleme tekniklerinide verelim
http://www.tarimsal.com/makaleler/Or...r_ve_onemi.htm
---------------------
soruyu yanıtlamıştım burayada ekliyeyim.

ORGANİK GÜBRELER:

Bitki ve hayvan artıklarının çürümesinden oluşan doğal gübrelerdir. Bileşimlerinde bitkiler için gerekli bütün besin değerleri bulunur. Kimyasal gübreden farklı olarak toprağın fiziksel yapısını düzelten humus bırakırlar, ayrıca

gerekli görülen durumlarda ilave edilecek kimyasal gübrelerin etkisini arttırır.

Kümes hayvanları gübresi. Azot (N) açısından çok zengindir.

İnek gübresi: hafif toprakları düzeltmeye yarar.

Keçi, koyun, at tavşan gübreleri: ağır topraklara uygundur.

Ayrıca boynuz, kan, küspe, deri ya da tüy artıkları, etkileri yavaştır, çünkü sindirilebilir hale gelmek için topraktaki mikroorganizmalara gereksinimleri vardır.

Tavşan Gübresi 2.4 1.4 0.6
Tavuk Gübresi(Taze) 1.6 1.0-1.5 0.6-1.0

Tavuk Gübresiden bile kuvvetli tavuktan az biraz potasyum noksan.

Toprak analizi yaptırdım, toprak ıslahı için ne yapmalıyım?

aramıza katıldığınız için teşekkür ederiz.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 09:34   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bir canlının atığı başka canlıya besin kaynağıdır.

Alıntı:
Ankarada mini bir tavşan çiftliğim var.Tavşanlarımın gübresini değerlendirmek istiyorum.Bu konu hakkında bilgi sahibi olan var mı?

konularla ilgili görüş,bilgi ve tavsiyelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Saygılarımla,
Murat Alagöz / Ankara
Mini tavşan Çiftliği
Arkadaşlar Dışkılar genelde canlının almış olduğu besinleri tamamen sindiremediklerinden, birer organik madde debolarıdır, aynı zamanda o canlının sindirim sistemindeki sindirime yardımcı organizmalarla doludur.

Doğada ki organik maddenin döngüsü devamı sırasında bir canlının dışkısı başka bir canlıya besin maddesi durumundadır, bu durum içersinde üretim biçimi oluşturursak kaynak kullanımında ekonomi sağlamış oluruz.

hendi arkadaşımızın mini çiftliğine model bir proje içinde bu sorun çözülebilir görüşündeyim, arkadaşımız açıklamalarında tavşan yetiştiriciliği yaptığını ve bu canlıların artan dışkılarının değerlendirme konusunda sorun yaşadığını belirterek, bizlerden görüş bildirdirmemizi istemesi paylaşımlar adına sevindirici bir oluşum.

Görüşümü destekliyecek bir bilgi arkadaşımız ortaya koymamış olsada arkadaşımızın bu mini çiftliğindeki arazi veya komşudaki toprak parçasında tavşanları için beslenmelerini sağlıyacak sebzelerin yetiştirilmelerine kaynaklık edecek bu gübrenin işlenerek sebze yetiştirerek tavaşanlarının beslenmesinde kullanılabilir.

Arkadaşımız çiftliğinin besicilik bölümünün kendi imkanlarıyla sağlandığı bir işletme durumuna gelecektir, besiciliğin tarımsal bölümünü kendi uğraşıları içinde zaman bulup yapabiliyorsa besiciliğin monotonluğunuda giderebilir, şayet kendi işlerinden zaman bulamıyorsa, yakınlarından bir kimseyi bu işe memur ederek istidamını sağlıyarak, bu mini çiftliği daha rantabıl duruma geçirecektir.

Bu konu üzerindeki detaylar tam olarak bilindiğinde ayrıntılar üzerinde değişik yorumlarla konu daha gerçekçi bir oluşum ortaya konulabilir.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 12:03   #13
Yeni Üye

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Konuya biraz daha açıklık getirmem faydalı olacak.

Tavşan beslemeye ilk önce hobi amaçlı olarak başladım.Zamanla tavşanlar konusunda bilgilerim arttı. Sayıları artınca ve eş dosttan, bazı petshoplardan tavşan vermem konusunda talep gelmeye başlayınca bende onlar için eviminiz terasında özel bir mini çiftlik yaptım.Şu anda 15 yetişkin tavşan ve bunların 21 tane yavrusundan oluşan evimizin terasında mini tavşan çiftliğim var.

Ama bu süreçler içinde gübreleri hep çöpe gitti.Bende insanlar artık herşeyin doğalını organik olanını istiyor.Suni ve yapay şeylerden kaçıyor acaba tavşanlarımın gübresini değerlendirebilir miyim sonuçta doğal bir gübre olduğu için bana ekonomik bir katkı sağlar mı?Satılabilirliği ve pazarı var mı?Oluşturulabilir mi?Nasıl hazırlanmalı ve kullanıma hazır hale gelmeli gibi konuları araştırmaya ve bilen kişilere sormaya karar verdim.Sonuçta kaybedecek bir şeyim yok aksine değerlendiremesem bile bilgilenmiş olacağım.

Şimdilik mini tavşan çiftliğim bir arazi üzerinde olmadığı için elde edeceğim gübreleri bahçede değerlendirme imkanım yok.en azından Ankara Kızılcahamamda Güneysaray köyünde babamın 4 dönüm üzüm bağı var.Orda bazılarına profesyonelce olmasada uygulayabilir fayda/ zarar sonuçlarını görebilirim.

Sizlerde tavşan gübresinin hazırlanması,kullanımı,içeriği,ekonomik değeri,küçük çaptada olsa kimlere nasıl satılabilir,fayda ve olası zararları konusunda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız benim için çok faydalı olacaktır.

Saygılarımla,
Murat Alagöz
Mini Tavşan Çiftliği
www.loptavsan.com

Düzenleyen hendi : 06-01-2012 saat 14:25
Eski 11-02-2011, 12:08   #14
Yeni Üye

Tavşan Gübresi

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Konuya biraz daha açıklık getirmem faydalı olacak.

Tavşan beslemeye ilk önce hobi amaçlı olarak başladım.Zamanla tavşanlar konusunda bilgilerim arttı. Sayıları artınca ve eş dosttan, bazı petshoplardan tavşan vermem konusunda talep gelmeye başlayınca bende onlar için eviminiz terasında özel bir mini çiftlik yaptım.Şu anda 15 yetişkin tavşan ve bunların 21 tane yavrusundan oluşan evimizin terasında mini tavşan çiftliğim var.

Ama bu süreçler içinde gübreleri hep çöpe gitti.Bende insanlar artık herşeyin doğalını organik olanını istiyor.Suni ve yapay şeylerden kaçıyor acaba tavşanlarımın gübresini değerlendirebilir miyim, sonuçta doğal bir gübre olduğu için bana ekonomik bir katkı sağlar mı?Satılabilirliği ve pazarı var mı?Oluşturulabilir mi?Nasıl hazırlanmalı ve kullanıma hazır hale gelmeli gibi konuları araştırmaya ve bilen kişilere sormaya karar verdim.Sonuçta kaybedecek bir şeyim yok aksine değerlendiremesem bile bilgilenmiş olacağım.

Şimdilik mini tavşan çiftliğim bir arazi üzerinde olmadığı için elde edeceğim gübreleri bahçede değerlendirme imkanım yok.En azından Ankara Kızılcahamamda Güneysaray köyünde babamın 4 dönüm üzüm bağı var.Orda bazılarına uygulayabilir, profesyonelce olmasada fayda/ zarar sonuçlarını görebilirim.

Sizlerde tavşan gübresinin hazırlanması,kullanımı,içeriği,ekonomik değeri,küçük çaptada olsa kimlere nasıl satılabilir,fayda ve olası zararları konusunda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız benim için çok faydalı olacaktır.

Saygılarımla,
Murat Alagöz
Mini Tavşan Çiftliği
Lop Tavşan | Tavşanlar hakkında herşey

Düzenleyen hendi : 06-01-2012 saat 14:23
Eski 11-02-2011, 12:19   #15
Yeni Üye

Tavşan Gübresi

Ama bu süreçler içinde gübreleri hep çöpe gitti.Bende insanlar artık herşeyin doğalını, organik olanını istiyor.Suni ve yapay şeylerden kaçıyor acaba tavşanlarımın gübresini değerlendirebilir miyim, sonuçta doğal bir gübre olduğu için bana ekonomik bir katkı sağlar mı?Satılabilirliği ve pazarı var mı?Oluşturulabilir mi?Nasıl hazırlanmalı ve kullanıma hazır hale gelmeli gibi konuları araştırmaya ve bilen kişilere sormaya karar verdim.Sonuçta kaybedecek bir şeyim yok aksine değerlendiremesem bile bilgilenmiş olacağım.

Şimdilik mini tavşan çiftliğim bir arazi üzerinde olmadığı için elde edeceğim gübreleri kendi bahçemde değerlendirme imkanım yok.Ama en azından Ankara Kızılcahamam Güneysaray köyünde babamın 4 dönüm üzüm bağı var.Orda bazılarına profesyonelce olmasada uygulayabilir fayda/ zarar sonuçlarını görebilirim.

Saygılarımla,
Murat Alagöz
Mini Tavşan Çiftliği
www.loptavsan.com

Düzenleyen hendi : 06-01-2012 saat 14:24
Eski 11-02-2011, 14:31   #16
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

tavşan gübresinin işlenmemiş halinin üzüm bağına ve ağaçlara zararı olacağını zannetmiyorum, ama sebze ve çiçek türü bitkilerde yakma yapabilir.

Eski 11-02-2011, 20:31   #17
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Tavşan gübresini kompostlayarak kullanabilirsiniz. Yurt dışında tavşan gübresi kompostu ticari olarak da satılmakta. Şimdilik az miktarda olduğu için kompost kaplarında uygulama yapabilirsiniz. Daha fazla miktarda üretiminiz olunca kapalı sistem kompostlama makineleri kullanırsınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 20:40   #18
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
...acaba tavşanlarımın gübresini değerlendirebilir miyim, sonuçta doğal bir gübre olduğu için bana ekonomik bir katkı sağlar mı?Satılabilirliği ve pazarı var mı?Oluşturulabilir mi?Nasıl hazırlanmalı ve kullanıma hazır hale gelmeli gibi konuları araştırmaya ve bilen kişilere sormaya karar verdim.Sonuçta kaybedecek bir şeyim yok aksine değerlendiremesem bile bilgilenmiş olacağım.

Şimdilik mini tavşan çiftliğim bir arazi üzerinde olmadığı için elde edeceğim gübreleri kendi bahçemde değerlendirme imkanım yok.Ama en azından Ankara Kızılcahamam Güneysaray köyünde babamın 4 dönüm üzüm bağı var.Orda bazılarına profesyonelce olmasada uygulayabilir fayda/ zarar sonuçlarını görebilirim.

...
Murat Bey başlıkta da yazdım, tavşan gübresi kompostunu satabilirsiniz, kullanabilirsiniz. Bağınızda kullanıp sonuçlarını değerlendirebilirsiniz. Pazar yaratmanız mümkün ancak bunun için güzel deneme sonuçları ve iyi bir pazarlama stratejisi ve reklam gerek.

Ben deneme sonuçlarının iyi olacağına eminim, çünkü araştırdım, niteliği gayet güzel ve kullanımı başarılı.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 09:36   #19
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Murat Bey başlıkta da yazdım, tavşan gübresi kompostunu satabilirsiniz, kullanabilirsiniz. Bağınızda kullanıp sonuçlarını değerlendirebilirsiniz. Pazar yaratmanız mümkün ancak bunun için güzel deneme sonuçları ve iyi bir pazarlama stratejisi ve reklam gerek.

Ben deneme sonuçlarının iyi olacağına eminim, çünkü araştırdım, niteliği gayet güzel ve kullanımı başarılı.
Cevabınız için teşekkür ederim.Araştırmanızı hangi kaynaklardan yaptınız.Nİteliği ve kullanımının başarısı ile ilgili bilgilerinizi de paylaşabilirseniz sevinirim.

Eski 14-02-2011, 09:39   #20
Yeni Üye

Cevabınız için teşekkür ederim.Araştırmanızı hangi kaynaklardan yaptınız.Tavşan gübresinin niteliği ve kullanımının başarısı ile ilgili bulduğunuz bilgileri de paylaşabilirseniz sevinirim

Eski 01-03-2011, 17:09   #21
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Benim fidanlıkta birkaç yabani tavşan var..
Ödüm patlıyor onların varlığını avcılar anlayacak diye..
Evvelki yıl bir fidanımın dibinden zıplayıverdi bir yavru..Kaçmadı..korkudan mıdır,benden zarar gelmiyeceğinden midir bilmiyorum..öylece önümde kalakaldı..sevdim..okşadım..sonra hafifçe vurdum kıçına..zıpladı gene gitti biraz ötedeki fidan dibine..
Geçen yılda tam manzaralı bir noktada geçen yılın yavrularından biri hemen önümdeki, fidan dibinden,kuru zetyin dallarının altından zıplayıverdi..büyüklerini de hep görüyorum..
fazla kaçmıyorlar benden..
onlar için çok değişik ot kümelerini hep bırakıyorum..yiyinti bol..
geçen yıl 30 kök üzümden birşey göremedim..yedi herhalde keratalar..

hoşuma giden şu..heryerde dışkılarını görüyorum..
ben onları rahatsız etmiyorum,kolluyorum..onlarda fidanlığı gübreliyorlar..

tek korkum avcılar..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 13:15   #22
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

sayın Pria fidanlarınızı kemirmiyorlarmı?

Eski 17-03-2011, 20:29   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Sn. pria

cok sanslisiniz. Evcil tavsan cok besledim. Cok cabuk uruyorlar. Ama yabani tavsanlari sadece uzaktan gorebildim bugune kadar hep. Avcilarin baskısıyla zaten sayıları az buralarda. Yabani tavsan bulup onları uretip dogaya salabilmeyi cok istiyorum. Bir gun yabani bir tavsan cift buldugumda bu hayalimi gerceklestirmeyi umut ediyorum. Yabani tavsanlara bu kadar yakın oldugunuz icin cok sanslisiniz.

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 20:35   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2010
tavşan gübresinide ögrenmiş olduk sayesinizde teşekkürler...

26esk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 23:51   #25
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın Pria fidanlarınızı kemirmiyorlarmı?
Hayır..hiçbir kemirme görmedim..
ben onlar için yeterince çeşitli otlar bırakıyorum..yaza girerken her tarafı semizotu kaplar..meyve döküntüsü bol..üzüm var..
birbirimizden hiç şikayetimiz yok..
benim fidanlığın etrafı çevrili..
insan giremez..bu yüzden çok şanslılar..

Eski 19-03-2011, 23:58   #26
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alectoris Mesajı Göster
Sn. pria

cok sanslisiniz. Evcil tavsan cok besledim. Cok cabuk uruyorlar. Ama yabani tavsanlari sadece uzaktan gorebildim bugune kadar hep. Avcilarin baskısıyla zaten sayıları az buralarda. Yabani tavsan bulup onları uretip dogaya salabilmeyi cok istiyorum. Bir gun yabani bir tavsan cift buldugumda bu hayalimi gerceklestirmeyi umut ediyorum. Yabani tavsanlara bu kadar yakın oldugunuz icin cok sanslisiniz.
Benim en büyük keyfim onlar..
Yılanlara bile hiç dokunmam..vede korkmam..
Fidanlığa giderken inşallah yine tavşanlara denk gelirim diye özlem duyarım..
her taraf gübre..
ben budadığım zeytin dallarını fidanların dibinde bırakırım..hem çürüyüp gübre olurlar,hemde yaz sıcaklarında tavşanlara barınak olur..dalların altından fırlayıp kaçıyorlar..
evvelki yıl fidan sularken,su tuttuğum fidanın altından ıslanıp yanıbaşımda kalakalan 15-20 santimlik yavruyu,onun titreyişini,doya doya sevişimi hiç unutamıyorum..
kaplumbağalarım da var..onları bile severim..boyunlarını okşatmaya bayılır keratalar..

birde kuşlar..
fidanları budarken bir kuş yuvasına zarar veririm diye ödüm patlar..o kadar çok kuş varki fidanlıkta..korunaklı ve içinde sık sık insan olmadığı için benim fidanları çok tercih ediyorlar..
bazen kafam şişer..cıgır cıgır..yuvalarına yaklaşınca fır fır etrafımda dönerler uzaklaşayım diye..o kadar çok bağırırlarki..tabi..korkuları, yuvalarına bir zarar gelmesi..
tabi..bunca kuşta aynen tavşanlar gibi gübreliyor fidanlığımı..

doğanın,doğallığın tam göbeğinde yaşamak çok değişik bir duygudur.

İffet beğendi.
Eski 09-06-2011, 17:00   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Biriktirdiğim dışkıları 2 hafta önce genelde sarıcılı bitkiler için, şerbet olarak uyguladım.. Pek bir fark göremedim.. Aman aman bir coşma olmadı..
Domates ve biber dikip deneyeceğim.. Belki sebzelerde daha farklı bir tepkiye yol açar..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2011, 12:46   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2011

Yazlik bahcemde torunumun tavsani var kisin suyunun donmamasi icin ne yapmam gerek......

meyve ve asmam var ne zaman budamam gerekiyor almanyada yasiyorum bilgi verirseniz sevinirim ... iyi calismalar sizlere

*hulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 14:28   #29
Yeni Üye

Tavşan gübresi ile ilgili bilgilerinizi, tecrübelerinizi ve yorumlarınızı Tavşan Gübresi | Lop Tavşan bölümünde paylaşmanızı rica ederim.

Saygılarımla,
Murat Alagöz
Mini Tavşan Çiftliği / Ankara
Lop Tavşan | Tavşanlar hakkında herşey

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024