agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 1 Gönderen Spirulina
  • 2 Gönderen mühendis57
  • 2 Gönderen its_just_a_ride
  • 1 Gönderen devrann
  • 3 Gönderen its_just_a_ride
  • 1 Gönderen g.c.
  • 2 Gönderen amatordomates
  • 1 Gönderen S.Torcu
  • 1 Gönderen wedo

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2012, 13:05   #1
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Perlit mi? Vermikülit mi?

Arkadaşlar tohum çimlendirme ve köklendirme işlerinde bu ürünlerden ikisini de kullanabiliyoruz. Benim kişisel gözlemlerimden yola çıkarak Perlitin mi yoksa vermikülitin mi daha verimli ve işlevsel olduğunu öğrenmek istiyorum.
Vermikülite su uyguladığınız zaman günler geçtikten sonra bile sıkınca bnyesinden su damladığını gördüm. Perlit ise tam tersi sıkınca içinde hava varmış gibi çıtır çıtır kırılıyor. Bu gözlemlere bakarsak, bünyesinde su tuması ve yumuşak olması yönünye Vermikülit mi yoksa havalandırma ve drenajı bakımından perlit mi daha verimlidir.
Saygılar,

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 14:34   #2
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bence ikisi de olur ince boyutta olurlarsa daha iyi olur incekumda olabilir.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 14:38   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Ben perlit kullanıyorum ve sizinde dediğiniz gibi toprağı havalandırması açısından ben çok memnunum

Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 14:41   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Bildiğim kadarıyla Vermikülit perlitten farklı olarak ısındığında genleşme yapıyor ve havalandırma sağlıyor. Nem + ısı + havasızlık = sorun anlamına geldiğinden yola çıkarak bana sanki vermikülit daha avantajlı gibi geliyor.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 18:52   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
İkisini beraber kullaniyorum birde zeolit kullaniyorum yanlislikla fazlaca verilen gubreyi bunyesine cekerek yanmayi onluyor. Zeoliti ayrica kopegimin isedigi alanlara attim. Oncesinde amonyakdan kuruyan yerler ve mazilar zeolit sayesinde kurtuldular.

esras beğendi.
Spirulina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 19:14   #6
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Merhaba vermikulit ısıtıldığında hacminin 15 katına kadar genleşebilen bir materyaldir.Bu genişleme sonucu bileşiğin nem absorbsiyonu, su tutma kapasitesi ve hava geçişi kuvvetlenir.Perlit de ısıtıldığında hacminin 20 katına kadar genleşebilir.Perlit gözenekli bir yapıya sahiptir. Perlit bu yapı sayesinde emicilik ve yüzeyde soğuma özellikleri kazanmaktadır.
Ben köklendirme ortamı olarak %50 perlit %50 vermikulit kullanıyorum ama vermikulit perlite göre daha iyi köklenme sağlıyor ama perlitin Hava - su dengesi bakımından ortamda bulunması gerektiğini düşünüyorum.

-Esin- ve ridianod beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 09:46   #7
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar

Düzenleyen trapezus : 29-05-2012 saat 09:47 Neden: eksik harf
trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 16:53   #8
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
vermekulit perlite göre daha öncelikli ,perlitte göreceli olarak kireç miktarı deyşebiliyor
bence perlit %25 vermekulit%75

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 18:08   #9
Ağaç Dostu

engin koç's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Sorumun yanıtını burada bulmak beni çok mutlu etti. Teşekkürler arkadaşlar.

engin koç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 00:25   #10
Yeni Üye

kutsallar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2014
Zeolit i deneyeceğm sayın spiriluna

kutsallar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 21:48   #11
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Perlit sanırım vermikülite göre kökün daha fazla hava almasını sağlıyor vermikülit ise daha iyi su ve gübre tutuyor, vermikülit zeolite benziyor ama zeolitte havalanma daha az gibi.
Kök hava havalandırma özellikleri perlit>vermiküllit>zeolit , gübre su tutma özelliği bakımından zeolit>vermiküllit>perlit yani optimum özelliklere sahip köklendirme ve yetiştirme ortamında kullanmak için bir materyal arıyorsak bu vermiküllit olmalı sanırım.Ben bu sonucu çıkardım.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 22:51   #12
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Perlit sanırım vermikülite göre kökün daha fazla hava almasını sağlıyor vermikülit ise daha iyi su ve gübre tutuyor, vermikülit zeolite benziyor ama zeolitte havalanma daha az gibi.
Kök hava havalandırma özellikleri perlit>vermiküllit>zeolit , gübre su tutma özelliği bakımından zeolit>vermiküllit>perlit yani optimum özelliklere sahip köklendirme ve yetiştirme ortamında kullanmak için bir materyal arıyorsak bu vermiküllit olmalı sanırım.Ben bu sonucu çıkardım.
Genelde tohum çimlendirmeden şaşırtma dönemine kadarki toprak karışımında vermiküliti, sonraki süreçte de perliti tavsiye ederler. Yukarıda yazdıklarınızla paralellik gösteriyor.

saleri ve Sofii beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2018, 07:22   #13
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Genelde tohum çimlendirmeden şaşırtma dönemine kadarki toprak karışımında vermiküliti, sonraki süreçte de perliti tavsiye ederler. Yukarıda yazdıklarınızla paralellik gösteriyor.
Peki bu üçünün oranı ne olmalı yetiştirme için diye düşününce sanki yaz sıcağında birde benim gibi balkondaysa sanki %10 perlit %50 vermikülit %30 zeolit gibi bir oran var kafamda ama daha bir çok materyal var elimde cocopeat torf leonardit hayvan gübresi solucan gübresi gibi.Zaten sürekli olarak organik materyallerle gübreleme yapacağım yani yetiştirme ortamının besin maddesi içermesi önemli değil çok iyi şekilde su ve gübre tutup kök gelişimi de olabilecek en iyi şekilde olsun istiyorum.Sanki kullanmam gereken materyaller vermikülit zeolit ve leonardit gibi.Torf ,cocopeat perlit solucan gübresi organik fermente hayvan gübresi koymama gerek yok gibi hissediyorum ama ne bileyim cocopeatte güzel kök yapıyor diye okuyorum birde leonarditin zeolit ve vermikülitle karışımı nasıl olacak o var sanki torf solucan gübresi gibi ya da fermente gübre gibi birşeyle karıştırılmalı gibi hissediyorum.

Eski 24-01-2018, 12:32   #14
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Peki bu üçünün oranı ne olmalı yetiştirme için diye düşününce sanki yaz sıcağında birde benim gibi balkondaysa sanki %10 perlit %50 vermikülit %30 zeolit gibi bir oran var kafamda ama daha bir çok materyal var elimde cocopeat torf leonardit hayvan gübresi solucan gübresi gibi.Zaten sürekli olarak organik materyallerle gübreleme yapacağım yani yetiştirme ortamının besin maddesi içermesi önemli değil çok iyi şekilde su ve gübre tutup kök gelişimi de olabilecek en iyi şekilde olsun istiyorum.Sanki kullanmam gereken materyaller vermikülit zeolit ve leonardit gibi.Torf ,cocopeat perlit solucan gübresi organik fermente hayvan gübresi koymama gerek yok gibi hissediyorum ama ne bileyim cocopeatte güzel kök yapıyor diye okuyorum birde leonarditin zeolit ve vermikülitle karışımı nasıl olacak o var sanki torf solucan gübresi gibi ya da fermente gübre gibi birşeyle karıştırılmalı gibi hissediyorum.
Toprak karışımını bu kadar dert etmeyin "bence". Derin köklü çok yıllık bitkileriniz varsa bunlar için kök gelişimini destekleyici ilaveler yapın. Tek yıllıklar için bu denli enerji harcamaya gerek yok diye düşünüyorum. Sıcak göz önüne alındığında da muhakkak saksı üzerlerini "malçlamanızı" tavsiye ederim. Toprak ısısını iyileştirebildiği gibi su tutma miktarınızı da arttıracaktır toprağınızın. Toprak bileşimine bakmaksızın.

Eski 24-01-2018, 14:30   #15
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Toprak karışımını bu kadar dert etmeyin "bence". Derin köklü çok yıllık bitkileriniz varsa bunlar için kök gelişimini destekleyici ilaveler yapın. Tek yıllıklar için bu denli enerji harcamaya gerek yok diye düşünüyorum. Sıcak göz önüne alındığında da muhakkak saksı üzerlerini "malçlamanızı" tavsiye ederim. Toprak ısısını iyileştirebildiği gibi su tutma miktarınızı da arttıracaktır toprağınızın. Toprak bileşimine bakmaksızın.
Forumda alıntılama yapınca bildirim gelmiyor herhalde
Malç iyi bir fikir teşekkkür ederim tavsiyeniz için bu topraktan buharlaşmayı azaltacaktır saksıya birden fazla bitki ekeceğim için birde bitkinin bünyesinden kayıplarda muazzam olacaktır hem zararlılar için hemde bitki ısısını ve su kaybını azaltmak için belki kaolin işe yarayabilir.
Önce büyük bir saksı alayım dedim 150 litre biraz küçük gibi geldi gözüme birden fazla türü yetiştirmek istiyorum,domates biber patlıcan veya başka bir türde olabilir,bunlardan hepsinden 2'şer 3'er tane yetiştreceğim.Daha sonra ahşaptan bir tane daha büyük ölçülerde bir saksı yaptırmaya karar verdim aşağı yukarı 250-300 litre olacak toplam hacim.Ben bu kısıtlı alanda mümkün olan en iyi şekilde yetiştirme yapmak istiyorum kullanacağım tohumlarda paylaşımdan gelen tohumlar ondan da çapraz tozlaşmaya dikkat etmiş arkadaşların tohumlarını kullanacağım,diğer türlü köyde serada boş yer var ama çapraz tozlaşma riski çok fazla birde ben sürekli köye gidemiyorum bitkiler bakımsız kalıyor dallar filizler birbirine giriyor çünkü kimseye elletmiyorum orda
Normalde bu kadar enerji harcamazdım ama hem seneye paylaşacağım tohumlar hemde biraz daha düzgün bakımlı olsun diye baya masraf yaptım sanki 1 ton domates toplayacağız.
Ben şöyle bir düşünceye kapıldım madem bunları organik olarak üstten aralıklarla besleyeceğim o halde yetiştirme ortamının herhangi bir besleyici özelliğe sahip olması gerekli değil.
Bu yüzden perlit,vermikülit,klino belli bir oranda karışım yapacağım.Geçenlerde soğan ve sarımsakları deneme amaçlı klino içine ektim çokta başarılı olmadı hafif küflenmeler oldu bazılarında toprağa gözenekli bir yapı kazandırsada pek havalandırma özelliği ve drenaj özelliği yok olduğu kanaatine vardım ama tutuculuk özelliği yüksek kaç gün su vermedim hala ıslak,bu yüzden perlitte koymak gerekli olduğunu anladım normalde perlit koymayayım diye düşünüyordum.
%50 vermikülit+%30 klino+%20 perlit koyacağım sadece.Umarım bitkileri kaybetmem.Bunları kalsiyum ve fosfor kaynağı olarak yarasa gübresi,azot ve karbon kaynağı olarak toz amino asit %3 organik azot %14 organik karbon,potasyum ve mağnezyum kaynağı olarak gübretaş firmasının potasmag(organik) ürünü ile birlikte vinas ekstresi kullanacağım,iz element kaynağı olarak deniz yosunu düşünüyorum.
Siz ne düşünüyorsunuz acaba ?

g.c. beğendi.
Eski 24-01-2018, 16:17   #16
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Forumda alıntılama yapınca bildirim gelmiyor herhalde?
Bilgim yok o konuda açıkçası. En azından bana bildirim gelmediğini söyleyebilirim.

Açıkçası hiç bu kadar toprak karışımıyla deneme yapmadım. Hatta bazılarını ilk defa sizden duyuyorum. Genelde torf, perlit, pomza ve solucan gübresini farklı oranlarda karıştırarak hazırladım şimdiye dek iç mekanda bitki yetiştirirken. Balkondan ziyade sahadaki bahçe tasarımı üzerine çalıştığım için bu kadar çok bileşenle çalışmak hem zaman hem de ekonomik anlamda çok imkan dahilinde değil benim için.

Organik malzeme konusunda naçizane fikrim; fidelerinizi yetiştirme saksınıza şaşırttığınızda besin eksikliği yaşayabilirler. Çünkü organik malzemeleri üstten ilave edeceğinizi belirtmişsiniz. Şayet sulamayı üstten yaparsanız zaten bu organik malzeme çoğunlukla yıkanıp gidecektir. Size tavsiye olarak dip sulama (bottom irrigation), fitilli yatak (wicking bed) veya damla sulama önerebilirim.Böylelikle su kapiler etkiyle emilirken suda çözünen organik materyaller daha kolaylıkla alınacaktır bitkileriniz tarafından.

Yeni sezonda deneyimlerinizi kişisel sayfanızdan paylaşırsanız bizim için de fikir olmuş olur. Kolaylıklar dilerim.

g.c., devrann ve ridianod beğendi.
Eski 03-05-2018, 19:51   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2018
Alıntı:
Bilgim yok o konuda açıkçası. En azından bana bildirim gelmediğini söyleyebilirim.

Açıkçası hiç bu kadar toprak karışımıyla deneme yapmadım. Hatta bazılarını ilk defa sizden duyuyorum. Genelde torf, perlit, pomza ve solucan gübresini farklı oranlarda karıştırarak hazırladım şimdiye dek iç mekanda bitki yetiştirirken. Balkondan ziyade sahadaki bahçe tasarımı üzerine çalıştığım için bu kadar çok bileşenle çalışmak hem zaman hem de ekonomik anlamda çok imkan dahilinde değil benim için.

Organik malzeme konusunda naçizane fikrim; fidelerinizi yetiştirme saksınıza şaşırttığınızda besin eksikliği yaşayabilirler. Çünkü organik malzemeleri üstten ilave edeceğinizi belirtmişsiniz. Şayet sulamayı üstten yaparsanız zaten bu organik malzeme çoğunlukla yıkanıp gidecektir. Size tavsiye olarak dip sulama (bottom irrigation), fitilli yatak (wicking bed) veya damla sulama önerebilirim.Böylelikle su kapiler etkiyle emilirken suda çözünen organik materyaller daha kolaylıkla alınacaktır bitkileriniz tarafından.

Yeni sezonda deneyimlerinizi kişisel sayfanızdan paylaşırsanız bizim için de fikir olmuş olur. Kolaylıklar dilerim.
Hocam merhabalar. Ben de karaçam yetiştirmek istiyorum. (Orman bakanlığının gönderdiği). Bu alttan sulama dediğiniz yöntemi her bitkide kullanmamızı mı tavsiye ediyorsunuz peki ? 22 cm derinliğinde saksım var. Toprağını doldurmadan önce boru vs ile kullanarak altına ulaşmış olurum herhalde. Vermikülit vs araştırırken geldim buraya ben de. O zaman ithal torf + perlit ve solucan gübresinden başkası kafa karıştırmaya yarıyor herhalde. 3-5 sene önce yapılmış bir yoruma da denk gelmiştim bu şekilde. İnsan neyi kullanacağını şaşırıyor gerçekten. Teşekkürler.

ridianod Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 20:26   #18
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
@devrann

Balkonda yetiştirmenin en büyük sıkıntılarından biri güneş ışığı yansıması. Bu kadar emek harcamış iken gölgelik kullanmayı ihmal etmemenizi hatırlatmak istedim.

Birde aldığınız ürünlerin miktarını sezon sonuna kadar not edip bizlerle paylaşmanızı rica edeceğim.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2018, 14:16   #19
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
@devrann

Balkonda yetiştirmenin en büyük sıkıntılarından biri güneş ışığı yansıması. Bu kadar emek harcamış iken gölgelik kullanmayı ihmal etmemenizi hatırlatmak istedim.
Konuyu biraz daha detaylandırmanız mümkün müdür ?

Eski 04-05-2018, 14:47   #20
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Konuyu biraz daha detaylandırmanız mümkün müdür ?
https://www.google.com.tr/search?rlz...&bih=974&dpr=1

Güneş yanıklarından mümkün mertebe bitkilerinizi koruyacaktır.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2018, 20:41   #21
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
https://www.google.com.tr/search?rlz...&bih=974&dpr=1

Güneş yanıklarından mümkün mertebe bitkilerinizi koruyacaktır.
Ha anlıyorum . Ben daha farklı bir şey zannedip teknik düşünmüştüm. Teras şeklindeki balkona çekmek kolay olur ancak balkon taşı gibi ufacık yerleri olanlar için bu gölgeliği çekmek zor sanki.

Eski 22-11-2018, 20:44   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2018
Merhabalar. Balkonda domates yetiştirmeye çalışıyorum. Topraksız tarım deneyimi kazanmak için balkona sıralı bir şekilde saksılara domatesleri ekip, saksıların dibini deldim. Altına bir süzgeç koydum daha sonra en dibe 3'te 1 oranında perlit, üstüne 3'te 1 oranında torf, en üste de perlit toprak karışımı koydum. Her bitkiye bir sulama memesi gelecek şekilde damlama sulama sistemi kurdum. Altına drenaj yaptım. Üsten damlattığım besin eriğini alttan iki ayrı depo ile toplayıp sulama sistemine devir daim etme niyetindeydim ancak hala sonuç alamadım. Sulama memelerini perlit tıkıyor. Perlit tıkamasa da anlam veremediğim bir şekilde sulama memeleri duruyor. Sulama memesini çevirdiğim an yine su akmaya çalışıyor. Sözde otomasyon sistemi kurdum başından bir dakika ayrılamıyorum. Ayrıldım bazen ama 3 tane akvaryum motoru bozmama neden oldu. Sulama memelerini çıkarıp perlitleri temizlemeye çalışırken bitkilerin yapraklarını ıslattım. Domatesin yaprakları kıvırcık marula döndü. Boruları yeniden dizmeye çalışırken dalları kırdım. Memeleri çıkardım suyun akması için bu sefer de sulamayı abarttım. ph yükseldi bitkilerin yarısı kurudu. Elektrik çarptı. Başıma gelmeyen kalmadı. Ben bu başıma gelenlerin hepsini perlite bağlıyorum Üstatların tavsiyelerini dinlemek için can atıyorum. Büyük hevesle başladım ama yılmaya başladım. Bir süre daha düzen tutturamazsam tarla sürüp soğan ekeceğim.

devrann ve diebugdie beğendi.
amatordomates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2019, 11:34   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2018
Merhaba 250- 300 metre kare bir bahçemiz var. Toprak yapısı çok kötü, ne kadar gübre döksekte sert yapısı gevşemiyor. Bugün toprağı kazsak iki gün sonra yine sertleşiyor. Acaba vermikülit, perlit ve gübre karışımı ile sürdürsek işe yarar mı ve sizce pahalıya mı malolur ya da başka bir önerisi olan var mı?

Drasena beğendi.
S.Torcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 17:03   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Burada okuyacak çok şey var

devrann beğendi.
wedo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 09:31   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2020
Arkadaşlar ağaçlar için ne kadar vermukulit kullanmam gerekiyor, birde ağacın dibini biraz açıp toprağın altınamı koymamız gerekiyor?

consiglier Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
perlit, vermikülit

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024