agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Ahmet
  • 1 Gönderen Odeh

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2012, 02:22   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2012
1.000 m2 tarlam var 4.000 patates fidesi var kaç ton su lazım ?

Buralarda pek bilenin çıkacağını sanmıyorum ama bir şansımızı deneyelim.

Bilen varmı ?

1 dekar başına 1.900 kg patates çıkıyor normalde.

1 dekar ( 1.000 m2 ) tarlaya 4.000 patates fidesi ekicem.
Tohum cinsi 80 günde ürün veriyor.
Bu 1 dekar patates tarlasına ekimden hasat sonuna kadar toplam kaç ton su lazım sulamak için ?

FatihAspendos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 13:37   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Sorunuza Ağaçlar.Net dışında herhangi bir sitede cevap bulamayacağınız malumunuzdur.
Ancak, seçmiş olduğunuz ürünün 80 günlük olması ve hitap şekliniz, hakkınızda ip uçları içermekle birlikte, üslubunuzu değiştirip tekrar sormanızı tavsiye ederim. Çünkü, müthiş deneyimli dostlar mevcut ve bilgilerini paylaşmaktan hiç de imtina ekmiyorlar, iyi ki varlar.
Selamlar, bereketli hasatlar.

malbman beğendi.

Düzenleyen Ahmet : 11-05-2012 saat 13:40 Neden: Anlatımda doğru vurgu yapmak için
Ahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 14:08   #3
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Önemli olan "buralarda" bilenin olup olmaması değil, sizin ne istediğiniz. Ben geldim ey ahali, bana hazır bir elbise dikip de getirin diyorsunuz.

Toprak analizinizle giderseniz ilçe tarımdan en doğru bilgiyi alırsınız.

İlgili olmadığım halde 3 dakika içinde birçok bilgiye ulaşabildiysem siz daha iyisini yapabilirsiniz.

Örneğin, Tarım Bakanlığının sitelerinden birinde der ki;
Alıntı:
"Yüksek ve kaliteli bir ürün elde etmek için zamanında ve yeterli su verilmesi gerekmektedir. Patates yumrusu toprağa atıldığından hasada kadar tavın kaçırılmaması için sulama yapılmalıdır. Patates tarımında ilk sulama çıkış sonrası ile yumru oluşum devresi arasında, ikinci su, yumru oluşumu başladığında ve üçüncü su ise yumruların irileşme döneminde yapılmalıdır. Sulama adedi üretimin amacına, çeşit özelliğine, toprak yapısı ve iklime göre artabilir."
Bir diğerinde de;

Alıntı:
"Patates bitkilerinde su ihtiyacı alt yapraklardaki solma ve sararmayla kendini belli eder. Topraktaki nem dikkate alınarak ilk sulama, yumrular fındık büyüklüğüne geldiğinde yapılmalıdır. Hafif topraklarda 15-18, ağır topraklarda 22-25 gün arayla yetiştirme süresince 2-4 sulama yapılır. Hasat ile son sulama arasında 1 haftalık bir zaman bırakılır.

En yaygın sulama yöntemi, karık ile sulamadır. İki karık arası mesafe kumlu topraklarda 60-65cm, ağır topraklarda 70-80 cm dir.

Patatesin en fazla suya ihtiyaç duyduğu devre, çiçeklenmeden 20 gün önce başlayan ve yumru yapmaya başladığı zamana kadar geçen devredir."
Yani; toprak hep tavda kalacak şekilde sulama miktarı ayarlanmalıymış. Ama bu çeşit özelliğine, toprak yapısı ve iklime göre artabilirmiş. Ben de birşey ekleyebilirim, sulama yönteminiz de su sarfiyatınızı etkileyecektir.

malbman beğendi.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 14:27   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Patatesten anlayan ve sorulacak soruları cevaplamak isteyen birisi olsam, forumun tarla bitkileri bölümüne bakıp, yeni soru var mı acaba derim...

Patates Tarımı

Bir Bilene Soralım bölümünü, forumda kendine ait yeri olmayan konularda sorular sorulabilsin diye açtık...

Özetle sorunuz yanlış yerde...

Orayı da bulmakta da zorlanacağınız için, şimdilik buraya yazıyorum, daha sonra konuları birleştireceğim

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024