agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni112Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2016, 20:30   #31
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
merhaba,

Kokunde ya da tohumlarinda azot biriktiren bitkilere iliskin bir kac sorum olacak,

Bir kac sitede, ciceklenmeye hic izin verilmemesi gerektigi yaziyordu, azotun kokte kalma oranini arttirmak icin, ya da eger tohum beklenirse, azot tohumda birikiyormus, o sekilde de bicilebilirmis. Bu farkli oranlari,yontemleri deneyeniniz oldu mu?

Bitki bicildikten sonra, azotun havaya karismamasi icin , ustunun ortulmesi oneriliyor.

Humik asit disinda tohumlari bulayabilecegimiz ne var, onerdiginiz.

tesekkurler

laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 20:46   #32
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evet var. Söz gelimi bakla çiçeklenmeye başladığında kökten sökmek yerine toprak seviyesinin 6-7 santim üzerinden budanır ise yeni sürgünler verir ve onlar da çiçekleninceye kadar havadan azot toplamaya devam eder. Budadıklarınızı da ziyan etmeyip kompost yaparsınız ya da doğrudan toprağa karıştırırsınız.

Not: Körpe yapraklarını salatanıza eklemeyi ihmal etmeyin.

g.c. beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2016, 08:44   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Yoncayı ektik, çiçeklenmeden biçtik ve toprak üzerinde bıraktık. Peki toprak üzerinde bıraktığımız yonca, malç gibi işlev görerek, yoncanın tekrar yeşermesini engellemez mi? Yonca ekili bahçelerde, ilaçlama vs. işler için traktör kullanılırsa, yoncaya zararı olmaz mı?
Yoncanın derin kök sistemi sayesinde, toprağın altındaki kirs(bizim burada böyle söyleniyor. Bilimsel adını bilmiyorum) tabakasını yok ettiği söyleniyor, aslı var mıdır?
Yonca konusunda çok bilgili değilim ama mantıken tohumdan çıkmayacağı için yeniden yeşerir diye düşünüyorum. Zaten yonca, fig, bakla gibi bitkiler çok lifli olmadığından hızlıca çürüyüp gidecektir. Uzun süre malçlama yapıp otları baskılaması için bu tür azot bağlayan bitkileri çavdar gibi çabuk büyüyen ve lifli bitkilerle birlikte birlikte örtü bitkisi olarak ekiyorlar ve baharda biçip toprak üzerinde bırakıyorlar.

pria, tarku ve K4GE beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 21:13   #34
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Cit sarmasigi olarak dusunulebilecek, ayni zamanda yesil gubre etkisi yuksek, bildiginiz sarmasik turleri var mi?
Sibirya kivisi iyi bir secenek, en azindan yenebilecek meyveleri var, fazlasi toprakta kalabilir, hayvan yemi olabilir ve dogal yasam cekecektir.
Yaz-Kis yaprak dokmeyen bir tur ariyorum.
Zone 7a (Bolu) bolgesinde yetistirecegim.

Onerilerinize acigim.

laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 14:13   #35
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Diospyros (Trabzon Hurması) üstteki linkte cennet elması diktiğim arazide organik madde çok az. Fiğ ekim zamanı geçti diye biliyorum. Mısır ekip toprağa karıştırmanın organik madde olarak katkısı nasıl olur?

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2017, 22:31   #36
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
"Tohumları büyük olduğu, için tohumları küçük olan yonca ve üçgül gibi yem bitkilerine oranla çok duyarlı bir tohum yatağı isteği yoktur. Sonbahar ekimi için tahılların hasadından sonra toprağın yüzlek olarak işlenmesi ve sonbaharda daha derin bir sürüm yapılması yeterlidir.İlkbahar ekimi için ise; tarlanın sonbaharda işlenmesi,ilkbaharda su kaybını önlemek için tırmık geçirilmesi yeterli bulunmaktadır. Ekim makina ile sıraya veya serpme ve elle yapılır. Serpme ekim için değişik makinalar kullanılabilir. Dekara atılacak tohum miktarı ve sıra aralıkları ot ve tohum için yetiştirme amacına göre değişir.Ot elde etmek için sulu şartlarda 15-20 cm,kıraç şartlarda 30-40 cm sıra arasıyla ekim yapılabilir."

merhaba, bende acemisiyim konunun ama henüz geçmemiş sanırım, hala ekebilirsiniz. bende yarın itibarıyla ekmeyi planlıyorum, gelecek yağmurlarda artık tuttuğu kadarına kısmet diyeceğim. sevgiler.

Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2017, 18:45   #37
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bugün 500 m2 alana yulaf tohumu ektim, daha sırayla ekilecek toplamda 2 dönüm alan daha var. Yulaf tohumu en son hangi zamana kadar ekmek gerekli?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2017, 20:28   #38
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

İlk ektiğimiz yulaflar 21 günlük oldu. Mis gibi çayır olacak gibi.

Name:  IMG_20171111_154643_hdr.jpg
Views: 1497
Size:  64.4 KB

Name:  IMG_20171111_154714_hdr.jpg
Views: 1462
Size:  50.8 KB

Eski 11-12-2017, 20:46   #39
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

50. gün geride kaldı ve kardeşlenmeler çoğalmaya başladı. Böyle giderse bahçe mera gibi olacak. Bahçe böyle yeşillikli olunca insanda çalışma hevesi artıyor.

Name:  IMG_20171128_112309.jpg
Views: 1409
Size:  70.3 KB

Name:  IMG_20171128_112333.jpg
Views: 1422
Size:  70.3 KB

Name:  IMG_20171204_134526.jpg
Views: 1423
Size:  71.1 KB

Eski 12-12-2017, 09:19   #40
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Benim yaklaşık 40 meyve ağacının bulunduğu bir alan var. Burası 600m2 civarı. Yeşil gübreleme yapmak istiyorum. Tohum ekimi için geç mi kaldım? Ne oranda arpa ne oranda fiğ dikmem gerekir? Macar fiğ ile normal fiğ arasındaki fark nedir? Ayrıca bu yeşil gübreleme ile birlikte solucan gübresi vb. doğal yollardan gübre de kullanmak gerekir mi?

Aydınlatabilirseniz bu konularda çok mutlu olacağım.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2017, 13:13   #41
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Ayrıca fiğ aşılama yapılması şart mı? Daha evvel herhangi bir baklagil ekilmedi.

Eski 05-01-2018, 22:30   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2017
Bende bu konuda yardımınızı rica ediyorum.Yeşil gübre olarak ıspanak düşünmüştüm ama sanırım adi fiğ tohum fiyatı olarak daha uygun.bir miktar arpayla karıştırarak şimdi adi fiğ eksem nisanda kessem nasıl çürüteceğim.Çürüme ne kadarlık bir süre sürüyor.Malçın altına sersek bu seferde mantar oluşumuna sebep olmaz mı.Bu forumdan çok şey öğreniyorum.Bu sebeple cevaplarınıza çok önem verdiğimi belirtmek istiyorum.

sefali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2018, 15:32   #43
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Diospyros (Trabzon Hurması) üstteki linkte cennet elması diktiğim arazide organik madde çok az. Fiğ ekim zamanı geçti diye biliyorum. Mısır ekip toprağa karıştırmanın organik madde olarak katkısı nasıl olur?
Bildiğim kadarıyla mısır, toprağı en fazla sömüren bitkilerden biridir..baklagil, fiğ, hububat olarak özellikle çavdar gibi yeşil gübreye daha uygun bitkiler kullansanız daha iyi olur..ayrıca mısırın tohumu iri olduğu için maliyet te fazla olur.

Bu konuda güzel bir kaynak:

Toprak Verimliliği Yönünden Yeşil Gübreler ve Gübreleme
Erol KARAKURT
Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü, Yenimahalle-Ankara

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/118458

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 19:47   #44
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

2 ayrı yulaf fotoğrafı ve yeşil gübrenin önemi şimdiden anlaşılı durumda.

İlk fotoğraftaki alanda lahana ekiliydi ve hasat sonrası yapraklarını ve köklerini çapa motoru ile kıyıp toprağa karıştırdım. Sonuç tamamen koyu yeşil standart boyda yulaflar.

İkinci fotoğrafta ise eski sakız kabak yerine ekilen yulaflar, sararma ve az kardeşleme mevcut.

Name:  IMG_20171223_132208.jpg
Views: 1340
Size:  72.7 KB

Name:  IMG_20171223_132108.jpg
Views: 1344
Size:  71.0 KB

Eski 28-01-2018, 12:34   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Sn. Pria, ben de Akhisar'daki zeytin ağaçlarıma arpa+fiğ benzeri ekim yapmak istiyorum.

1- Ancak, hasat sırasında serdiğimiz tenteneler bu otlar yüzünden havaya kalkmıyor mu? Hasattan bir gün önce falan biçiyor musunuz o otları? (Kasım başı hasat yapıyorum ben.)

2-Tohumları şubatta falan elle serpsem, kuşa böceğe yem olmaz mı o tohumlar? Yoksa tohum topları vs. mi yapmalı?

3-Ve en son, bu tip tohumları Ankara'dan aşılı olarak mı almak lazım?

Çok teşekkür ederim..

efeler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2018, 08:49   #46
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Sn. konu ile ilgilenen arkadaşlarım;

Fiğ+arpa karışık dikilen bir tarlada yeşil gübrelemeyi yapmak için sadece biçmek yeterli mi yoksa çapa makinası ile çapalamak daha mı faydalı?

Eski 30-01-2018, 09:12   #47
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besiktas Mesajı Göster
Sn. konu ile ilgilenen arkadaşlarım;

Fiğ+arpa karışık dikilen bir tarlada yeşil gübrelemeyi yapmak için sadece biçmek yeterli mi yoksa çapa makinası ile çapalamak daha mı faydalı?
sayın beşiktaş okuduğum kitaplardan gördüğüm kadarıyla yeşil gübre toprak üstüne olduğu gibi bırakılmalı. toprak üstünde çürüme alt kısımlara doğru emili artırarak alt kısımlara doğru doygunluğu artıracaktır.

ancak siz bunu çapa makinesiyle yaparsanız gübreleme sadece yüzeylerde kalacaktır. ve zamanla toprağın doygunluğu azalıp verimi düşürecektir.

emilimin önemi; uzun köklü bitkilerde zamanla diplere doğru uzama oldukça besin ihtiyacına gerek duyulacaktır. o nedenle her sene siz yeşil gübreleme ve malç ı aynı anda yaparsanız ve toprak sürmesini çok gerekli olmadıkça yapmazsanız her yıl bir öncekinden daha fazla verim alacaksınız

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2018, 12:09   #48
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sayın beşiktaş okuduğum kitaplardan gördüğüm kadarıyla yeşil gübre toprak üstüne olduğu gibi bırakılmalı. toprak üstünde çürüme alt kısımlara doğru emili artırarak alt kısımlara doğru doygunluğu artıracaktır.

ancak siz bunu çapa makinesiyle yaparsanız gübreleme sadece yüzeylerde kalacaktır. ve zamanla toprağın doygunluğu azalıp verimi düşürecektir.

emilimin önemi; uzun köklü bitkilerde zamanla diplere doğru uzama oldukça besin ihtiyacına gerek duyulacaktır. o nedenle her sene siz yeşil gübreleme ve malç ı aynı anda yaparsanız ve toprak sürmesini çok gerekli olmadıkça yapmazsanız her yıl bir öncekinden daha fazla verim alacaksınız
O zaman benim izlediğim videolarda ve bazı kaynaklarda bu işi yanlış yapıyorlar. Kimisi pullukla komple devirip yeşil gübreleme yapıyor kimisi çim biçme makinası gibi makine ile kıyıp toprağı alt üst ediyor. Sizin dediğinizde de yeşil olarak biçip toprak üzerinde çapa vs. gibi birşey yapmamak.

Yeşil gübreleme yaptıktan sonra samanla malç mı yapmayı öneriyorsunuz?

Sonbaharda çapa gerekecek sanırım tekrar tohum ekimi için?

Eski 30-01-2018, 14:41   #49
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besiktas Mesajı Göster
O zaman benim izlediğim videolarda ve bazı kaynaklarda bu işi yanlış yapıyorlar. Kimisi pullukla komple devirip yeşil gübreleme yapıyor kimisi çim biçme makinası gibi makine ile kıyıp toprağı alt üst ediyor. Sizin dediğinizde de yeşil olarak biçip toprak üzerinde çapa vs. gibi birşey yapmamak.

Yeşil gübreleme yaptıktan sonra samanla malç mı yapmayı öneriyorsunuz?

Sonbaharda çapa gerekecek sanırım tekrar tohum ekimi için?
bu söylediklerimi okuduğum kitaplardan yorumlayıp söylüyorum ayrıca bu bilgilerin daha doğru olduğuna da inanıyorum. yeşil gübre adı üstünde canlı(yeşil) dolayısıyla ölmeyen bir şeyi toprak üstünde tutmak daha mantıklı. alt kısma koyduğunuzda çürüme oksijensiz ortamda olacağından mantar olma ihtimali bulunur. üst kısmına atarsanız çürüme oksijenin de yardımıyla daha hızlı olacaktır. ve pek çok hastalığın oluşma riski de düşecektir.

sonbaharda çapa gerekmeyecektir çünkü çapalama çoğunlukla topraktaki yabani otları yok etmek içindir. eğer yabani otlar olmazsa doğal olarak çapaya da gereksinim duymayacaksınız. yabani otun olmaması olanında ölmesi için malç kullanmak gerekir.

malç içinde pek çok denemede japon fukuoka yarı kırılmış saman saplarını öneriyor. tam kıyılmış saman toprağın hava almasını engelleyebildiğinden önermiyor. (denenmiş yöntemler) yarı kırılmış saman balyalarını da rastgele serpiştirerek uygulayın bir düzen dahilinde sınırlamayın. bu şekilde olduğunda sizin sebzeleriniz boğulmadan çok daha rahat büyüyebilir.

ilk başlarda kullanılacak olan yeşil gübre size temel olarak malç görevide görecektir. ancak yeşil doğası gereği ışıktan da çok çabuk etkilendiğinden geri dönüşümü hızlı olur. saman sapları ise sarı olması ya da çok açık renkli olması sebebiyle ışık yansımasını ve toprağın ısıl dengesini daha rahat sağlamaktadır.

blick beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2018, 12:22   #50
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Ben bu işe başlamak için sanırım geç kalmışım

Önümüzdeki hafta sonu zeytinliği sürme planım vardı. Sonrasında Fiğ + arpa karışımını atsam yağmurlar sayesinde bu saatten sonra büyür mü ?

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2018, 17:18   #51
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Musa bey ek olarak bende gozlemlerımı yazayım. Normalde biçim yapmayacaktım ancak yulaflar fazla uzamıstı. İlk biçimde 70 cm olmuşlardı ben 50 cm olarak biçtim.

2. Biçimde tekrardan 50 cm ve 2 hafta sonra 50 cm daha biçim yapacağım. Yani toplamda 1.5 metre ürün toprağa karışmış olacak. Diğer türlü bu oran bu kadar olmayacaktı. Biçmek çok daha mantıklıymıs.

İkinci olarak ise, ilk bıcımden sonra otlar çürümeye başlayınca solucanlar gelmeye başladı, bende otları yağmur önce bıcmeye başladım. Şuan toprağın her yerinde toprak solucanları bulmak mümkün.

Son olarak dikim yapılan 2 yerde sararmalar vardı, bu sararmalar hiç kalmadı ve bitkiler tamamen yeşil rengi aldı, sanırım toprağa gerekli besinler gectı.

Bunun vıdeosunuda ekleyeceğim yakında.

Eski 30-03-2018, 19:22   #52
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

50 santimden biçme işini nasıl yapıyorsunuz?

Eski 30-03-2018, 20:38   #53
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

2.5 hplık sırt tırpanı aldık, bundan daha düşük olanı vardı fakat şuan 15 dönüm alanın her yeri yeşil ot olunca yeterli olmuyordu.

Sırt tırpanındakı misine kalın olunca otu parçalayıp dağıtıyor, bana göre çok iyi oluyor.

pria ve kerkenez beğendi.
Eski 05-04-2018, 21:23   #54
Yeni Üye

huzen's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2014
Motorlu tırpan

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
2.5 hplık sırt tırpanı aldık, bundan daha düşük olanı vardı fakat şuan 15 dönüm alanın her yeri yeşil ot olunca yeterli olmuyordu.

Sırt tırpanındakı misine kalın olunca otu parçalayıp dağıtıyor, bana göre çok iyi oluyor.
Sayın hocam

Motorlu tırpanı ihtiyaç oldukça zararlı otları biçmede kullanıyorum. Uzun süreli kullanımlarda işitmede ve ergonomide sıkıntılar veriyor. Üstelik siz 50 cm seviyeden biçecekseni ergonomik olarak epey zorlanırsınız. Umarım işiniz rast gider. Zor işe girmişsiniz.

huzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 03:07   #55
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

İlk biçimi üstten yaptım, o zaman havalar çok sıcaktı çim gibi yakar düşüncesiyle bu şekilde biçtim.

2 saatte rahat rahat 3 dönüm yeri biçiyorum, oleomac diğer motorlar kadar ses yapmıyor. Ya da genciz diye öyle geliyor.

Haftaya toprak tahlili yaptıracağım bakalım geçen seneye göre bu sene nasıl sonuç çıkacak.

Eski 18-03-2019, 17:46   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Merhaba

K.maraş da elmacılık yapıyorum bahçemdeki zararlı otlardan dolayı senelerdir ot ilacı yapılmış, bu sene bahçeme ot ilacı değilde yeşil gübreleme yapmak istiyorum çünkü elmalar kaliteli de gözükse toprakta bir rahatsızlık olduğunu anlayabiliriyorum fakat benim sorunum elma bahçemdeki yabani otlar, benim isteğim hem bu yabani otlardan kurtulmak hem de yeşil gübreleme yapmak sizce nasıl bir yol izlemeliyim ? saygılar

arda kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2019, 17:54   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yeşil gübre kavramının iki farklı boyutu var. En çok bilineni, havadan azot fikse eden bitkilerin (baklagiller - bakla, fiğ, yonca vs.) ekilip, %25 civarında çiçekteyken sürülüp toprağa karıştırılması. Böylelikle bu bitkilerin havadan aldığı azotu kök nodüllerinde biriktirmesinden yararlanarak biriktirilmiş azotun maksimum olduğu anda sürülerek toprağa karıştırılması.

Diğer metod daha az biliniyor. Bu da daha çok buğdaygiller (yulaf, arpa, buğday vs.) ile yapılan. Buğdaygiller havadan azot fikse etmezler ama derin kök yapıları vardır. Kökleri toprak yapısını iyileştirir, derinden aldıkları mineralleri biyo-kütlelerinde depolarlar. Bu bitkileri toprağa karıştırmanın en uygun zamanı biyokütlenin maksimum olduğu zamandır.

Seneye sonbaharda tarlanıza yulaf (kışın çok soğuk geçtiği yerlerde arpa) ile kışa dayanıklı fiği karışık ekip ilkbaharda sürüp toprağa karıştırmanız durumunda en yüksek faydayı sağlarsınız. Fidanlarınızı dikseniz bile sıra aralarında bunu uygulamanız çok faydalı olacaktır.
Hocam merhabalar. Bu sonbaharda Siirt fıstığı ağacı ekmeyi düşünüyorum.ağaçların arasına yabani otları baskılaması ve azot fikse etmesi için beyaz yonca ekme niyetim var. Fakat biçmeden ve sürmeden olduğu gibi bırakmayı düşünüyorum. Bunun ağaçlara herhangi bir zararı olur mu??

ahmetf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 11:18   #58
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetf Mesajı Göster
Hocam merhabalar. Bu sonbaharda Siirt fıstığı ağacı ekmeyi düşünüyorum.ağaçların arasına yabani otları baskılaması ve azot fikse etmesi için beyaz yonca ekme niyetim var. Fakat biçmeden ve sürmeden olduğu gibi bırakmayı düşünüyorum. Bunun ağaçlara herhangi bir zararı olur mu??

Çiçeklenmeye başladıklarında biçip yerde bırakırsanız fikse ettikleri azotu kullanamaz, azot da fidanlarınıza kalır.

g.c. beğendi.
Eski 16-06-2019, 20:01   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2019
Selamlar ...
Bende balkonda çeşit sayısının fazlalığı temelli bi şeyler yapmaya çalışıyorum kendi çapımda.
Seyrek olan saksıların dibine yonca aldım, attım. Bunlar büyüdükçe budayıp geriye kalanlara yeşil gübre yapmayı düşünüyorum. Hatta sezonluk olanlar bitince, tamamına yonca atıp seneye yenileme aşamasında çiçeklenmeden budayıp toprağa karıştırmayı düşünüyorum.
Okumaya ve araştırmaya çok meraklıyım. Sizlerden ve genel araştırmalardan anladığım kadarıyla bu şekilde daha doğal verime ulaşabilirim diye düşünüyorum.
Bahsettiğim konu aylar süreceği için, siz değerli fikir sahibi arkadaşların görüş ve tecrübeleri çok önemli.
Teşekkür ederim ilginize...

diebugdie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2020, 17:28   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2020
Herkese selamlar.

Bu yıl ekim ayında Mersin'de ancak karasal iklime geçişin olduğu yaklaşık 1700 rakımlı yaylalık da sarımsak yetiştirmek için ağustos ayında serilmek üzere yanmış hayvan gübresi tedarik ettim. Ekim ayına kadar da yaklaşık 2,5-3 aylık bir dönem söz konusu.

Bu 2,5-3 aylık boşluğu yonca, fiğ vb. ürün yetiştirerek yeşil gübreleme maksatlı değerlendirmek mümkün müdür?

halilunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024