agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2010, 18:31   #1
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2010
Biyolojik preparatlar

Agaclar net i 2 gündür incelemekteyim ve Tarımda biyolojik mücadele ile uğraşan bir firmada çalışmaktayım. ilk işe girdiğim zamanlarda sıradan bir zirai ilaçlama ve kimyasal mücadele oldugunu sanmıştım ve yanılmışım. (Tabi ilk defa Tarım alanında çalışıyorum cahillik olacak) bu firmanın Sponsoru olduğu Bir TV programını hazırlamaktayım Yaban TV de Tarım TÜrkiye adında ve her çekimde Biyolojik mücadelenin Türkiye için ne kadar gerekli bir mücadele şekli olduğunu anladım.

Bir keresinde bir Biber serasında Trips ile Biyolojik mücadeleyi çektim, 1 Çiçekten 6 - 7 adet trips dökülüyordu ve buraya bir biyolojik preparat kullanıldı ürün ismi yazamıyorum sanırım ve 2-3 gun sonra o 6 - 7 adet trips den 1 tane bile kalmadı ve bu beni Tarımda Biyolojik Mücadeleye daha fazla hayranlık duymamı sağladı.

Her çekime gittiğim zaman belirlenen ya da biyolojik mücadelenin yapılacağı yerdeki konuya kulak veriyorum ve bilgime bilgi katıyorum.
2010 yılının başında bir kampanya başlattık Tarım Türkiye Programı olarak " Geleceğimiz için tarımda Biyolojik mücadeleyi destekliyorum" adında ve Türkiyeye hatta dünyaya sesimizi duyurduk, Gurur duyuyorum.

Dünyaya dedim çünki Bir çok komşu ülkelerden hazırladığım program izleniyormuş ve Ingilizce altyazı talebi geldi bunuda hayata gecireceğim yavaş yavaş.

Geleceğimiz için Tarımda Biyolojik Mücadeleyi Hiç Düşünmeden DESTEKLİYORUM

Efe

bioglobal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 19:04   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ürün ismi yazabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 20:41   #3
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Örtüaltı Sebze Hastalık Ve Zararlılarında Biyolojik Mücadele

evet ürün isimlerini bioglobal com tr de bulabilirsiiz Biyolojik mücadelede bir cok yararlı bakteri mevcut gerek hastalıklarda gerek virüs de

Eski 08-03-2010, 20:58   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İşte bu olmuyor malesef. Forumda bilgi paylaşabilirsiniz fakat bilgi paylaşmaksızın "bizim siteye gelin orada var" derseniz doğru olmaz. Özellikle de kendi ürününüz ise burada anlatmanız, sorulacak soruları yanıtlamanız önemli.

Eski 08-03-2010, 21:13   #5
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Bioglobal

anlıyorum ürünlerin fiyatı falan yazmıyor zaten siliniyorsa silinebilir yayından burada ama ürünlerin yani biolojik preparatların iceriklerini ve kullanılan yerlerini detaylı sekılde anlatılıyor gerekli cevapları yazabilirim buradan sorunuz var ise **** arkadasların sorusu var ise Biyolojik preparatlar hakkında **** neye ney iyi gelebilir sonuc çözüm gibi

Eski 08-03-2010, 21:15   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Soru;

Root deep gel ile nogall ı aynı anda nasıl kullanacağız?

Çıplak kök bir fidanı bir çözeltiden diğer çözeltiye batırırken ilk çözeltideki bakteriler ne olacak?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 21:20   #7
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

12 litrelik suya iki preparat birlikte ilave edilerek hazırlanır ve tek çözeltide kullanılır 12 litreden ne az olacak ne cok

Eski 09-03-2010, 18:47   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Sn.idris şenol
Belirttiğiniz hastalıklar için dikim öncesi toprak dezenfeksiyonu gerekir. Kök ve kök boğazı çürüklükleri için Trichoderma herzianum kullanabilirsiniz. Piyasada bunun preparatları bulanmaktadır.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 15:16   #9
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
benim bahçemde geçen yıl biberde kök boğaz hastalığı oluştu ve verimde ciddi anlamda düşüş yaşadım
sizin ürünlerinizden kök boğaz hastalığı için öneriniz nedir
birde bahçemde biber,dometes ,fasulye ,badem ,patlıcan yetiştiriyorum
sizin ürünlerinizden başlangıç aşamasından sonuna kadar sizin ürünlerinizden kullansam hangilerini aşama aşama yazarmısınız ,teşekkür ederim
not:her yıl aynı yere bahçe ürünleri ekiliyor
Sayın arkadaşım

geç de olsa cevap verdim kusura bakmayın aynı zamanda Yaban TV de Tarım Türkiye adlı bir program yetiştirmem gerekli zaman şu an da bulabildim programın içeriği Tarımda Biyolojik Çzümler

Sorunuza gelince ;
Kök boğazı hastalıkları için : COMBAT PLUS isimli ürünü dönüme 250 Gr. olacak şekilde damlama sulama ile yeterli olacaktır.
Bunun haricinde VITORMONE Azotobakter içerikli ürünü sebzelerde 100 litreye 100 cc. dozunda üstten ( yapraktan ) yanına bir naniyonik yayıcı yapıştırıcı ekleyerek fide dikiminden 10 gün sonra uygulayabilirsiniz.
2, uygulamayıda ilk uygulamadan 20 - 25 gün sonra uygulamalısınız
Yumuşak çekirdekli ve taş çekirdekli (Elma kiraz badem armut ceviz zeytin vb..) ağaçlarda 1, uygulama %80 çiçeklenme döneminde yine 100 Lt. 100 cc. VITORMONE + naniyonik yayıcı yapıştırıcı ile uygulayınız 2, uygulama meyva tutumunda (meyveler nohut büyüklüğüne geldiği zaman) uygulamalısınız Üründe, Kalite faktörlerinde ciddi anlamda artış sağlayacaktır.

iyi çalışmalar

Eski 11-03-2010, 15:26   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.bioglobal,

Adını verdiğiniz Combat Plus'dan biraz söz eder misiniz? İçeriği nedir, etkileri ve faydası nedir? Nelerle birlikte kullanılabilir ya da nelerle kullanılmaz?

Eski 11-03-2010, 16:00   #11
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.bioglobal,

Adını verdiğiniz Combat Plus'dan biraz söz eder misiniz? İçeriği nedir, etkileri ve faydası nedir? Nelerle birlikte kullanılabilir ya da nelerle kullanılmaz?
Sn. meyveli tepe ;

Combap Plus içeriğinde Trichoderma Horzianum, Trichoderma lignorum, Trichoderma virens mantarları bulunur. Hastalık olarakda Fusairum, pythium, phytophthora, rhizoctonia hastalıklarına karşı 1000 metrekare alana 250 Gr. damlamadan veya eşit miktarda köklere dökerek uygulanan bir üründür.

Bu hastalıkların göründüğü tüm bitkilerde kullanılır uygulamada Fungusit ve bakır uygulaması 1 hafta önce ve 1 hafta sonra yapılmamalıdır.

Eski 11-03-2010, 16:08   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu ürünle birlikte mikoriza mantarları da kullanılır mı? Kullanılırsa herhangi bir antagonist durum oluşur mu?

Eski 11-03-2010, 16:17   #13
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

herhangi bir antagonist etki oluşmaz Combat Plus ve Mikoriza mantarlarını zaten birlikte öneriyoruz .

Her ikiside faydalı mantarlar olduğu için birlikte kullanımında zararlı patojenlerin kök bölgesine yaklaşmasını daha güçlü bir şekilde engeller.

Standart bir bitkinin kök uzantısı ortalama 1 - 1,5 Metredir Mikoriza mantarlarını kullanır iseniiz bu mantarlar bir miselini köke diğer misellerini toprağın 10 - 15 metre derinliğe salar köklerin giremediği küçük alanlara ulaşır o bölgedeki bitki besin maddelerini ve suyu bitkiye servis eder.
Bir nevi Protez kök gibi hareket eder bitki ile simbiyotik hayat sürer

Eski 11-03-2010, 16:22   #14
Ağaç Dostu

Combat plus tescilli bir ürün mü, belirttiğiniz hastalıklara karşı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bioglobal Mesajı Göster
Combap Plus içeriğinde Trichoderma Horzianum, Trichoderma lignorum, Trichoderma virens mantarları bulunur. Hastalık olarakda Fusairum, pythium, phytophthora, rhizoctonia hastalıklarına karşı .

Eski 11-03-2010, 16:32   #15
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

hayır

Eski 11-03-2010, 16:58   #16
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Alıntı:
Sn.bioglobal,

Combat Plus içeriğinde Trichoderma Horzianum, Trichoderma lignorum, Trichoderma virens mantarları bulunur. Hastalık olarakda Fusairum, pythium, phytophthora, rhizoctonia hastalıklarına karşı 1000 metrekare alana 250 Gr. damlamadan veya eşit miktarda köklere dökerek uygulanan bir üründür.

Bu hastalıkların göründüğü tüm bitkilerde kullanılır uygulamada Fungusit ve bakır uygulaması 1 hafta önce ve 1 hafta sonra yapılmamalıdır.

Eski 11-03-2010, 17:44   #17
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İlk mesajda sözünü ettiğiniz trips mücadelesinden söz edermisiniz? Hangi ürün, içeriği nedir? Başka hangi zararlılara karşı kullanılır? Etki şekli nedir?

Eski 12-03-2010, 10:18   #18
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Alıntı:
İlk mesajda sözünü ettiğiniz trips mücadelesinden söz edermisiniz? Hangi ürün, içeriği nedir? Başka hangi zararlılara karşı kullanılır? Etki şekli nedir?
Sn. MeyveliTepe:
bahsettiğim Trips mücadelesinde kullanılan ürün henüz Ruhsat aşamasındadır bazı bilgileri verememekteyim sonuçlandığında gerekli açıklamayı yapacağım

Eski 12-03-2010, 10:32   #19
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Birde site yöneticilerinden ricam olacak Ana sayfada FİRMALAR / FİRMA EKLE kısmında Faaliyet Alanlarınız seçeneğinde Biyolojik "Mücadele ve Mikrobiyal Çözümler" Adında bir Faaliyet alanı eklenmesini rica ediyorum firmamızın bu siteye üyleiği açısından Biyolojik Mücadele ve Mikrobiyal Çözümler Adı altında hizmet vermekteyiz

Efe

Eski 12-03-2010, 11:46   #20
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn Bioglobal

Ürünlerinizi satıyorsunuz ama ruhsatınız olmadığını söylüyorsunuz. Kusura bakmayın ama ruhsatsız ürünleri nasıl satabildiğinizi anlamış değilim. Bildiğim kadarıyla biyolojik mücadele için ruhsat almak o kadar kolay da değil. Bir sürü deneyin çalışmanın yapılmasını gerektiriyor. Siz bu deneyleri Koruma Kontrol Dairesinin direktifleri doğrultusunda Türkiye'de yaptırıyor musunuz? Merak Ettim. Ürününüz biyolojik mücadele olduğundan Koruma Kontrol Dairesinin kapsamına giriyor anladığım kadarıyla. Saygılarımla.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 22:40   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Yaptığınız Tv programını evde birkaç defa izleme şansım oldu fakat gittiğiniz seralarda veya yerel tarım uygulama alanlarında insaların ne yedikleri içtikleri , soğukta ne yaptıklarından çok evinin bahçesinde küçük uygulamalar yapan insanlara yönetik küçük pratik bilgiler vermenizi tavsiye ediyorum.Yoksa programınız seralara ticari ürün satmanın ötesine gidemez diye düşünüyorum.

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 12:40   #22
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qokhanyilmaz Mesajı Göster
Yaptığınız Tv programını evde birkaç defa izleme şansım oldu fakat gittiğiniz seralarda veya yerel tarım uygulama alanlarında insaların ne yedikleri içtikleri , soğukta ne yaptıklarından çok evinin bahçesinde küçük uygulamalar yapan insanlara yönetik küçük pratik bilgiler vermenizi tavsiye ediyorum.Yoksa programınız seralara ticari ürün satmanın ötesine gidemez diye düşünüyorum.
Sayın Gokhanyılmaz

18 program yayınlandı bu programlarda bir çok konuya değiniyoruz çiftçinin sunucu bilinçlendirilmesinden tutun üreticinin yanına götürdüğümüz bilir kişi-kişiler (Ziraat Mühendisi, Danışman, Doçent) gerekli açıklamaları yapıyorlar işlediğimiz konu Tarımda Biyolojik mücadele ve çiftçilerin kalıntısız üretim yapabilmesi ve Biyolojik mücadelenin yani iyi tarım uygulamalarının hakkında bilgi edinmesini hedefliyoruz hangi programı izlediğinizi tahmin edebiliyorum Salihlideki bağ budamasını izlediniz sanırım programımız Her pazartesi 19,10 da perşembe Sabah 10,10 da pazar günü ise 15,10 da yayın saatlerimiz bunlardır iyi seyirler dilerim

Efe

Eski 30-03-2010, 13:26   #23
Ağaç Dostu

Kök kanserine etkili mi?

Eski 30-03-2010, 14:02   #24
Yeni Üye

bioglobal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Kök kanserine etkili mi?
kök kanserine etkilimi derken ?

Denizakvaryumu kök kanseri bulaşan ağaçlarda sonradan müdahele edilerek bir çözüm bulmak mümkün değildir. Agrobacterium Tumefaciens (kök uru)dur. Ayno Familyadan olan Agrobacterium Radiobacter ticari ismi ile NOGALL, fidan dikiminde kullanılırsa kök kanseri olma riski yoktur preperat kullanıldıkdan sonra kök bölgesinde herhangi bir zedeleme **** kök budaması yapılmadan dikilmelidir. NOGALL uygulamasından sonra sadece geri kalan işlem dikimi yapmakdır.

Efe..

Eski 01-09-2011, 23:32   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2009
Ben hobi olarak domates yetiştiriyorum bahcemde fakat bu sene domateslerimin yaprakları kurumaya başladı verim almam çok düştü kuruyan dometeslerimden birini söktüm köklerinde patataes gibi küçük yumrular sarmış bu kök kanserimidir. Buna karşı nasıl bir önlem alabilirim.

pahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024