agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2011, 00:28   #1
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Büyük Miktarda ENZİM Nasıl Yapabilirim

Toplamda 55 dönüm meyve bahçemiz ve içinde yaklaşık 1400 tane ağaç var. Çoğunluğu elma ve ceviz, az miktarda kiraz, armut..... her tür meyve.

Bahçede kuyu suyu ve damlama sistemi var.

Her yıl ekim ayında, ürün toplandıktan sonra bahçede kalan yaklaşık 2, 3 ton elma, epeyce erik, üzüm, pekmez sonrası üzüm posası....gibi kullanılmayan, tarlada kalan meyveler var. Hatta 2 tondan fazla taze ceviz kabuğu (antibakteriyel, dezenfekte özelliği varmış).

1-Bu artık meyvelerle enzim yapmak istiyorum. Nasıl bir sistem kurmalıyım?
(Büyük bidonlar.........3 tonluk galvaniz saçtan su tankı var...)

Bulunduğumuz yer 1400 rakımda. Yani Kasım ayından itibaren, özellikle geceleri soğuk olmaya başlar. Ve kışın -15, -20 leri görür.

2- Bu soğuklarda nasıl olur vaya nasıl korunabilir?

Bu konuda uzman arkadaşlar, değerli görüşleriniz ve önerilerilerinizle bana yardımcı olursanız çok sevineceğim.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 04:02   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Toplamda 55 dönüm meyve bahçemiz ve içinde yaklaşık 1400 tane ağaç var. Çoğunluğu elma ve ceviz, az miktarda kiraz, armut..... her tür meyve.

Bahçede kuyu suyu ve damlama sistemi var.

Her yıl ekim ayında, ürün toplandıktan sonra bahçede kalan yaklaşık 2, 3 ton elma, epeyce erik, üzüm, pekmez sonrası üzüm posası....gibi kullanılmayan, tarlada kalan meyveler var. Hatta 2 tondan fazla taze ceviz kabuğu (antibakteriyel, dezenfekte özelliği varmış).

1-Bu artık meyvelerle enzim yapmak istiyorum. Nasıl bir sistem kurmalıyım?
(Büyük bidonlar.........3 tonluk galvaniz saçtan su tankı var...)

Bulunduğumuz yer 1400 rakımda. Yani Kasım ayından itibaren, özellikle geceleri soğuk olmaya başlar. Ve kışın -15, -20 leri görür.

2- Bu soğuklarda nasıl olur vaya nasıl korunabilir?

Bu konuda uzman arkadaşlar, değerli görüşleriniz ve önerilerilerinizle bana yardımcı olursanız çok sevineceğim.
Uzman değilim ama yinede görüşlerimi söyleyeyim.Enzimde gaz oluşacaktır.Ve bunu gerektiği zaman çıkışını sağlamalısınız.Evde yaptığımız (5-20 lt) kaplarda ister kapağı kısa süre gevşetip ister nargile sistemi ile gaz tahliyesi yapılır.O tür su tankı zor olabilir.Su deposu olabilir.Sizin için gerekli hacim 1*3*9 yönteminden : 13 ton lazım.

Fermantasyon sıcak havalarda daha hızlı olur.Ama -15te yavaşlamayı geçip donma ihtimali yüksek.Size tavsiyem ilkbahar gibi bu işe başlayıp.Kış başlarında uygulamanız

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 06:49   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sevgili Agozce,

Ben sizin yerinizde olsam, bu kadar fazla malzeme ile enzim yerine kompost yapmayı tercih ederdim. Hem ekstradan yatırım yapmanıza gerek kalmaz hem de soğuk kış günlerinde soğuktan dolayı fermentasyonun yavaşlaması derdinden kurtulmuş olursunuz. Ekimde yapacağınız kompost mart ayında kullanıma hazır olur.

Ha illede enzim yapacağım derseniz, dış tarafı yalıtım malzemesi ile kaplanacak 5-10 ton arası tanklar ile (maliyeti yüksek olabilir) tıpkı evde enzim sistemindeki gibi karbondioksit tahliyesini sağlayacak basit bir düzenek kurabilirsiniz. Gerisini mikroorganizmalar zaten hallediyor. Ancak büyük sistemlerde altta kalan posanın tahliyesi de ayrıca bir işlem gerektirir. Biz 1 tonluk tanklarla yaptığımızda bile tahliyesi zor olmuştu.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 12:56   #4
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. agozce,

Bu tip yatırımlarda işin mekanik kısmını halletmek işin en kolay tarafıdır. Üretmeyi düşündüğünüz kapasiteye göre gerekirse kapalı bir alanı klimatize edersiniz herşey hallolur. Bu kadar büyük bir kapasite düşündüğünüze göre bence önce işin satış ve sertifikasyon ayağını araştırın. Üretim içinde daha küçük kapasitelerde başlayın, deneme yaparak en doğru çözümü daha rahat bulursunuz.

Bu arada ürettiğiniz küçük kapasite enzimleri kendi ağaçlarınızda deneyerek faydalarını gözlemleyebilirsiniz. Bu arada hang, formülü üreteceğinizede karar vermiş olursunuz.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 13:37   #5
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Sayın Acemi Çaylak merhaba, damlama ve 60 tonluk su tankı varken, sıvı gübre daha iyi olur diye düşünmüştüm.

(Bizim tank orman yangınlarında kullanılıyor. 4 araba dolduruyor...).)

Yalıtımı, çatılarda kullanılan malzeme (taş yünümüydü adı) onunla yapabilir miyim?

Zaten sistemi kuramassam kompost olacak.

Peki kompostta, azot oranı için saman ve talaş kullansam yeterli olur mu?
(Belkide biraz ağaçların dökülen yaprakları olabilir.). Seneye, ağaç aralarına yonca ekeceğim.

Söğüt yaprağı uygun mu? Bol miktarda bulabilirim.

(Şimdiye kadar sizden öğrendiğim bilgiler için sonsuz teşekürler. Sağ olun, hep var olun.)

Düzenleyen agozce : 05-08-2011 saat 15:56
Eski 05-08-2011, 13:40   #6
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Sayın Sarıcan, zaten kendi bahçemizde kulanacağım. Satmak için değil.

Bir de köylüye örnek olsun diye, sıvı gübre olsun istemiştim.

Küçük miktarlarda sürekli yapıyorum. Evdeki çiçeklerim kudurmuş durumda...

(Şimdiye kadar sizden öğrendiğim bilgiler için sonsuz teşekürler. Sağ olun, hep var olun.)

Eski 05-08-2011, 13:45   #7
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Enzim bölümünde de sormuştum.

Salatalık ve kabak filizleri uçlarında en fazla büyüme hormonu varsa,

Amerikan sarmaşığı, her koşulda çok büyüyor. Onun filizlerinde de büyüme hormonu çok mudur?..)

Eski 05-08-2011, 14:19   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
sögüt dalalrı daha iyi olur diye düşünüyorum
veya kavak dallarıda olabılır

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 15:58   #9
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Sayın smarty teşekür ederim. İlkbaharda yapma şansım yok. Meyveler ekimde oluyor.

Eski 05-08-2011, 15:59   #10
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Sayın safranlı teşekür ederim. Söğüt yapmarım o zaman .

Peki söğüt kompostta da aynı etkiyi yapar mı?

Eski 05-08-2011, 16:42   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Alıntı:
Sayın smarty teşekür ederim. İlkbaharda yapma şansım yok. Meyveler ekimde oluyor.
İlkbaharda başlarsınız veya bölgenizde havalar ne zaman ısınıyorsa o zaman başlarsınız.Kış zamanında tam fermante olacağı için hemen sulandırıp kullanabilrisiniz.

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 23:25   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:

Yalıtımı, çatılarda kullanılan malzeme (taş yünümüydü adı) onunla yapabilir miyim?

Zaten sistemi kuramassam kompost olacak.

Peki kompostta, azot oranı için saman ve talaş kullansam yeterli olur mu?
(Belkide biraz ağaçların dökülen yaprakları olabilir.). Seneye, ağaç aralarına yonca ekeceğim.

Söğüt yaprağı uygun mu? Bol miktarda bulabilirim.
Sevgili Agozce,

Taşyünü ile yalıtım sağlanabilir. İçine birde ısıtıcı yerleştirdiniz mi dış etkilerden uzakta fermentasyonu devam ettirebilirsiniz. Ya da Sarıcan'ın söyledği kapalı bir ortam çok daha iyi olur.

Komposta gelince sizin elinizdeki malzemeler yoğunlukla azot içeriği bol olan malzemeler. Bunları talaş, saman, kurumuş yaprak gibi her türlü kahverengi malzeme ile dengeleyebilirsiniz.

Bunlara ek olarak bir kaç römorkta hayvan gübresi katarsanız güzel bir kompostunuz olur.

Ben geçen kış ağaç başına yaklaşık 100 kg kendi yaptığımız kompostu kullandım. Sonuç harika. Bu yıl bahçeyi sürdürmediğimiz halde (sadece ekilmiş fiğleri roto tiller ile toprağa karıştırdık.) bahçede yürürken topraktaki yumuşaklığı hissedebiliyorum. Artık sulama yaptığımızda ağaç diplerinde çok daha az kaymaklaşma oluyor.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 04:09   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
hocam sen yapmakla uğraşma bir geri dönüşüm tesisine başvur çok cüzi paraya elde edersin aksi halde belediye çöplüğüne yerleşmen gerek

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 20:36   #14
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Teşekür ederim, Sayın acemiçaylak. Sonucu Kasımda anlatırım.

Eski 24-08-2011, 20:37   #15
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maybach Mesajı Göster
hocam sen yapmakla uğraşma bir geri dönüşüm tesisine başvur çok cüzi paraya elde edersin aksi halde belediye çöplüğüne yerleşmen gerek
Köyde geri dönişim tesisini nereden bulacağım?

Ayrıca neden uğraşmayayım?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024