agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2011, 15:32   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Valla geçen hafta deponun içine öyle bir birikmişti ki atacak yer aradım. Benim için başbelası, sizin için nimet galiba
Allah'ın işi işte Biri atar, biri kapar Saksı harcı hazırlarken katabilirsin, toprağa gömebilirsiniz .

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 16:57   #32
Yeni Üye

burcubahad's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2006
Tam bilme diğin bir konu hakkında bilgi almak isteğin zaman çoğunlukla ya bilgisi olmadan öne çıkmak isteyenler **** çok az teorik bilgi sahipleri bir şeyler yazıyorlar. Tam bilende işin püf noktasını vermekten kaçınıyor.
1-Sizin yetiştireceğiniz yosunu nerede kullanacaksınız?
2-Hangi türü yetiştirmek istiyorsunuz?
Kültür elde etmek kolay. Asıl mesele aldığınız kültürün ihtiyacı olan yaşa ortamını nasıl sağlayacaksınız? Her birinin isteği ortam farklı boyutu farklı. Sadece deneme olarak istiyorsanız. Kompoze gübre . kaynak veya dere suyu (çeşme suyu olmaz) havalandırma tertibatı ve ısı/ışık bunlar olunca mutlaka yosun elde edersin.
Havalandırma yaparken kapğı kapalı olursa mantar oluşumunu engellemiş olursunuz.
Evde bir akvaryum varsa işin çokdaha kolay olur.
Yetiştirmek isdeğinize karar verirseniz daha detaylı bilgi veririm.

burcubahad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2011, 21:38   #33
Yeni Üye

bulut35's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2011
Bende gelişmeleri merakla bekliyorum

bulut35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 19:12   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
sn arakadaşlar bölgenizde yosun yetişen göller dereler yokmu buzahmete katlanıyorsunuzdeniz yosunu olsa iyiolur nodosuum bunu bulmak çokzor normalde kaynak sularında yetişen kahverenkli yosunlar var görüntüsü yapraklı ince uzun bunların ince uzun olması içeriğinde fito hormonları amino asitler olduğundan diyelim tobladığımız yosunu kurutup kendi bölgesindeki su dan almalıyız kendi suyuna 4 ve 5 beşdefa kurutup ıslatıp yapıyorum ilk kuruttuğumda üğüterek kuruduktansonra kendi suyuna ilave ediyorum karıştırıyorum her suya batırıp herseferinde tekrar süzüp katıyı kurutuyorum buişlem bittikten sonra 80 derecede ısı ila 1 saad karıştırıyorum
kullanılan miktarı anlatim
yosun kuru hali 3 kg
potasyum hitroksit 1 kg
su 6 kg
aslında potasyum dikromat gerekli yosunu iyice sıvı ya çevirmek
kendim leonarditten hümük asit haptığım için potasyum hitroksit kullanıyorum

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 18:50   #35
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Belli ölçüde sulandırıp gübre olarak kullanılır

Dinlenmiş suya birkaç damla sıvı gübre Koyunca güneş gören bir yerde yosun oluşuyor

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 20:05   #36
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aronyi Mesajı Göster
Bende topraga aslında güzel görünmesi için yer örtücü niyetinde kullanamyı düşünüyorum
O sizin dediğiniz yosun kara yosunu
Onu üretmek için biraz o yosundan biraz toprak birazda yoğurt koyup hepsini blender gibi birşeyle çırpın karıştırın sonra topragın üzerine koyun arada fısfıs ile sulayın

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 13:36   #37
Yeni Üye

oriah's Avatar

Giriş Tarihi: 26-12-2014
Merhaba,
bazı aranjmanlarımın zeminlerini yosunla kaplamak istiyorum.
Bunun için de yine agaclar.net'in forumlarından aldıgım bilgilerle; topraktan aldıgım yosunla yogurt ve yagmur suyunu karıştırarak bir sıvı hazırladım ve sukkulent ağırlıklı arajmanımın topragına doktum -az miktarda-.
Sorum şu; yosunu surekli nemli tutmak gerekiyor, fısfısla da nemlendirsem bu sukulentlerin çürümesine sebep olur mu? ve tabi yogurt'un da nasıl bir etkisi olur? ona gore yosundan vazgeçip sulamayı keseceğim...

oriah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 14:59   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcubahad Mesajı Göster
Tam bilme diğin bir konu hakkında bilgi almak isteğin zaman çoğunlukla ya bilgisi olmadan öne çıkmak isteyenler **** çok az teorik bilgi sahipleri bir şeyler yazıyorlar. Tam bilende işin püf noktasını vermekten kaçınıyor.
1-Sizin yetiştireceğiniz yosunu nerede kullanacaksınız?
2-Hangi türü yetiştirmek istiyorsunuz?
Kültür elde etmek kolay. Asıl mesele aldığınız kültürün ihtiyacı olan yaşa ortamını nasıl sağlayacaksınız? Her birinin isteği ortam farklı boyutu farklı. Sadece deneme olarak istiyorsanız. Kompoze gübre . kaynak veya dere suyu (çeşme suyu olmaz) havalandırma tertibatı ve ısı/ışık bunlar olunca mutlaka yosun elde edersin.
Havalandırma yaparken kapğı kapalı olursa mantar oluşumunu engellemiş olursunuz.
Evde bir akvaryum varsa işin çokdaha kolay olur.
Yetiştirmek isdeğinize karar verirseniz daha detaylı bilgi veririm.
Merhaba,

Ben spirulina ve Chlorella yetiştirmek istiyorum. Bu konuda paylaşacağınız herhangi bir şey varsa mutluluk duyarım. Özellikle de kültür teminiyle ilgili olarak.

yeşil.dostu beğendi.
ricarrdo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024