agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2011, 23:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
ibreli ağaçlar nasıl gübrelenir

Herkese iyi akşamlar.Bahçemde bol miktarda karaçam, ladin, mazı ve sedirlerim var; bunları nasıl gübrelemem gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim

m-elike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 07:52   #2
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Bildiğim kadarıyla iğne yapraklılar hayvan gübresinden pek hoşlanmazlar. Ben bahçemdeki ağaçları yılda iki kez (ilkbahar ve sonbahar olmak üzere) çeşitli markaların iğne yapraklılar için piyasaya verdikleri hazır kimyasal gübreleri kullanarak gübreliyorum. Gelişimleri şimdiye kadar beni pek üzmedi..

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 11:07   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Merhaba

Çok güvendiğim bir ibreli fidan üreticisinden şu bilgiyi almıştım;

Ziraat marketlerde satılan 15/15/15 gübresinden yaklaşık bir çay kaşığı kadar ayda 1 kere verilmeli.
Bu arada gelişim süreçlerinin yoğun olduğu nisan 15 te başlayan ve ağustos 15 te biten ibreliler içinde ayrıca yaprak gübresinin faydalı olduğunu duymuştum.
Bilgilerinize...
Saygılarımla...

ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 12:22   #4
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
15 15 15 gübresini sayın ttuzunalp in dediği gibi bir çay kaşığı verin. Ben geçen kış başı hoopsime bir çay kaşığı kadar 15 15 15 gübresi verdim. Ağacım şimdi yeni sürgünlerini vermek üzere. Gübreyi verdikten sonra sulamayı unutmayın.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 00:03   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda 15.15.15 temin edip ağaçlrımı gübreleyeceğim.

m-elike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 00:29   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar...!

Bir üretici olarak müsade ederseniz katkı amacı ile bir iki şey paylaşmak isterim. 15-15-15 , 20- 20- 20 veya DAP vs. gübreler toprak altı gübrelerdir. Azı az ortası karar fazlası zarardır. Bu ne demek kullanırken dikkat edeceğizki bitkilerimiz zarar görmesinler. Harç hazırlamada bir el arabası toprağa (16 kürek) bir çatal avuçtan az fazla kullanıyoruz ve oldukça başarılıyız diyebilirim. Dikili yani toprakla kucaklaşmış bitkilerde önerim ağacın yaşını ve izdüşümünü dikkate alarak fazla gövdeye yakın olmayacak şekilde toprağa karıştırmak kaydıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz. Örnek olsun diye yazıyorum tüm bunları. Kıssadan hisse çıkarıp uygularsanız eminim sizlerde çok sağlıklı bitkiler yetiştirebilirsiniz. Bir o kadarda zamanlama çoook önemli. Konunun uzmanı değilim bir üretici olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim umarım faydalı olmuşumdur.

Kolay gelsin

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024