agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Hidro

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2008, 11:21   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Galeri: 6
EC Metre yapımı

Sayın Hidro Ec metre ile ilgili mesajınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bulunduğum şehirde faydalanabieceğim bir tane bile ec metre yok.
Saygılar...

Innuendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 22:21   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Sayin Innuendo,

Oncelikle esinlendigim EC metre devresine http://www.octiva.net/projects/ppm/ linkinden ulasilabilir.Ancak bu Ec metre cift polariteli besleme ile dizayn edilmisti cunku devre JFET bir OpAmp kullaniyor. Buda cift polariteli trafo gerektiren bir besleme istiyordu. Benim amacim ise elde tasinabilir bir ecMetre , bu nedenle tek pil ile calisacak hale getirilmeli diye dusundum.Devrede ufak bir degisiklik yaptim. Daha sonra yaptigim elektrotlar ile testler yaptim.Sonuc mukemmeldi. Tabii daha once belirtigim gibi , benim en onemli amacim otomatik EC-PH ayarlamasi , iklimlendirme yapacak bir otomasyon kurmak. Neyse bunu gerceklestirmek icin EC-PH degerini bilgisayara gondermem gerekiyordu. Bu arada sicaklik degisimlerinin cihazin kararligini cok etkiledigini gordum( ki bu teorik olarak olmasi gereken sey) bunun da kompanze edilmesi gerekiyor.Su anda bilgisayar ile konusabileck ve sicaklik kompanzesi yapacak mikrokontroler temelli bir tasarim yapiyorum. Az kaldi bitirmeme. Tabii ben haftada 7 gun calisiyorum ve oldukca yogun bir isim var bu da EC metreyi hizli bir sekilde bitirmemi engelliyor.

Ayrica bu tip bir projeyi gerceklestirmek icin bir osiloskopa, hassas tartiya ve multimetreye (kalibrasyon sivisi icin) ve iyi bir elektronik bilgisine , en azindan hobi olarak elektronik ile ugrasmis olmayi gerektirir. Su andaki devremi foruma ekliyorum. Bu devreyi yapip cikisini DC konumda bir volt metreye baglayacaksiniz.Skop ile bazi ayarlar yaptiktan sonra gordugunuz deger size 2V = 2000 ppm 1 V-1000 ppm gibi sira ile EC yi verecek. mikro siemens , TDS ise bu degerden turetilen sayilar olacak.Yani kolay, carp bol gibi basit matematik. Daha sonra kalibrasyon ve diger detaylari anlatacagim. besin sicakligini kalibre ettiginiz sivinin sicakliginda tuttugunuz surece bu hali ilede mukemmel calisiyor. Tabi elektrotta cok onemli . Benim buldugum en iyi elektrot , paslanmaz celik icin argon kaynaginda kullanilan nikel alasimli teller. Ama yeni bir gelisme olarak grafit kullanmayi dusunuyorum.Piyasada satilan EC metrelere bu grafit elektrotlari gorunce oradan geldi aklima.Sanirim 2B tipi bir kursun kalemin icinden yapabilirim. Sonuc alirsam yazarim foruma

Neyse simdilik bu kadar. Upload yapayim

Selamlar

Eklenen Resimler

basriacar beğendi.

Düzenleyen Hidro : 18-02-2008 saat 23:19
Hidro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 12:49   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Galeri: 6
Sayın Hidro, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir elektronikçi arkadaşıma şemayı göstererek devreyi yapmasını isteyeceğim...
Saygılar...

Innuendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 12:14   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2008
bende elektronikçiyim EC metrenin son halini görmek istiyorum.resimlersen iyi olur.sayglar.

sedatkara6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2008, 02:43   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Innuendo Mesajı Göster
Sayın Hidro, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir elektronikçi arkadaşıma şemayı göstererek devreyi yapmasını isteyeceğim...
Saygılar...

TL084 entegresi yerine , TL074 **** benzeri JFET bir opamp kullanilabilir.Ben LM324 de kullanip denedim yine calisti. Ama siz yinede JFET bir OpAmp kullanin (elektrot empedansi ile uyumluluk onemli bir kriter LM324 prazit yapiyor, cok iyi olmuyor). Direnc ve potansiyometre degerleri kritiktir. Hepsi devrede gosterildigi gibi olmalidir.Kopru diyot herhangi kucuk boyutlu bir kopru olabilir.

Osiloskopunuz yok ise devrenin ilk ayarini ve daha sonraki kaibrasyonunu yapamazsiniz. Skop kritiktir.Bu devre sadece board uzerinde yapmak ile calismayacaktir.Bunlari mutlaka goz onunde tutunuz.

Eski 21-02-2008, 02:51   #6
Ağaçsever

Forum moderatorlerine,

EC metre yapimi vb. hakkinda verdigim bilgiler "Yeni başlayacaklar için topraksız tarım" basligina biraz ileri geldigini dusunuyorum.Bu nedenle bir baska basliga alininmasi daha uygun olur herhalde.Bu onerim dogru gorulurse bu , gerekli yer degistirme yapilip bu mesajda silinebilir.

Selamlar

Eski 21-02-2008, 09:43   #7
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Hidro elektrot olayını nasıl çözdünüz acaba? Zira bir EC metrede en önemli faktör elektrot, o gittimi gerisini at çöpe.

Kendime ait elektrotunun işi bitmiş bir ph metrem var ve birde çalışır durumda EC metre, markalarını vermeden sadece elektronik aksam resimlerini arkalı önlü resimleyip burada yayınlasam mı diye düşünüyorum?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 21:58   #8
Ağaçsever

Selahattin bey ,

Ec metre ye bagladigim elektrot son derece basit , 2 adet 5-cm uzulugunda paslanmaz celikten 3 mm capinda tel. Paslanmaz celik olmasinin ilk ve belirleyici sebebi oldukca basit, elektrot yuzeyinin, olabildigince uzun surede oksitlenmesi. En ideal elektrot bu yuzden altindir ama pahalidir. Altin kaplamada olabilir.Ben yaptigim arastirmalar ve uretici firmalardan aldigim bilgiler ile nikel alasimlarin bu isi icin ideal oldugunu ogrendim. Cevremde bulabildigim en iyi nikel alasimda paslanmaz celikti ve bu yuzden bunu kullaniyorum simdilik.Ayrica satin aldigim bir ec metrem var oradada grafit kullanilmis elektrot olarak.Ben de simdi kursun kalem ici kullanacagim kendi Ec metremde.

Dogrudur, hazir bir EC metrenin elektrotu biter ise gerisi cope atilabilir. Cunku yerine kendininiz elektrot yapip taksaniz empedans uyumsuzlugu oldugundan acip icini bir cok ayar yapmaniz gerekli o devrenin icinde .Bu da neredeyse imkansiz. Firmasindan o elektrotu almadan o ec metreyi kurtarmazsiniz.

Ama benim EC metrede hersey eliminiz altinda dolayisi ile cok basit olarak bulacaginiz bir cok malzeme ile elektrot yapmak mumkun, ayarlamakta.

Ayrica yayinlayin resimleri bakalim belki bir onerimiz olur

Hidro

Eski 24-02-2008, 23:12   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Aynı mantıkla alüminyum çubuklarda kullanabiliriz sanırım.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 00:11   #10
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Aksi gibi fotoğraf makinası yok işyerimdeki de bir haftalığına Antalya'ya seminere gitti. Bu arada benim elektrodumda alüminyum.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 25-02-2008 saat 00:42
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 15:15   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Aynı mantıkla alüminyum çubuklarda kullanabiliriz sanırım.
Dogrudur. Kullanabilirsiniz.

Ancak bana ureticileri nikel alasimlari onermislerdi daha once belirtigim gibi. Bunu sebebi elektrotun empedansini devrenin giris empadansi ile daha kolay uygunlastirmakta olabilir. Daha acikcasi oksidayon ana etmen elektrotun omru ve kararliligi icin.Ama kullanilan devredeki dizayn secilecek elektrot icinde bir parametredir. Ben benim devrede aliminyum denemedim ama deneyeyim size sonucu bildiririm. Sezgilerim hicbir problem cikmadan calisacagini soyluyor.Cunku nikel ve aliminyumun periyodik cetvelden elektriksel direnclerine baktim cok benziyor.Bu da empadanslarinin benzer olacagi anlamina gelir.Yine de denemekte fayda var.

Hidro

Eski 11-02-2009, 17:14   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2009
ec metre

Sayın hidro arkadaşım çalışmalarınızdan dolayı tebrik eder,
başarılarınızın devamını temenni ederim.
EC ölçer devresini yaptım,kalibrasyon için yardım edebilirseniz sevinirim.
Devredeki V1 ile V2 port değerleri nasıl olmalı.
Sizin devrede ayarlama yaptığınızda,V1 ile V2 değerleri nasıl okunuyor.
Mümkünse ölçüp bilgi verebilirmisiniz.
Bende şimdilik osiloskop yok.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla.

bariselektronik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 23:14   #13
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hidro Mesajı Göster
Dogrudur. Kullanabilirsiniz.

Ancak bana ureticileri nikel alasimlari onermislerdi daha once belirtigim gibi. Bunu sebebi elektrotun empedansini devrenin giris empadansi ile daha kolay uygunlastirmakta olabilir. Daha acikcasi oksidayon ana etmen elektrotun omru ve kararliligi icin.Ama kullanilan devredeki dizayn secilecek elektrot icinde bir parametredir. Ben benim devrede aliminyum denemedim ama deneyeyim size sonucu bildiririm. Sezgilerim hicbir problem cikmadan calisacagini soyluyor.Cunku nikel ve aliminyumun periyodik cetvelden elektriksel direnclerine baktim cok benziyor.Bu da empadanslarinin benzer olacagi anlamina gelir.Yine de denemekte fayda var.

Hidro
Sn. Hidro ,
Çalışmalarınız güzel , verdiğiniz linkdeki devreyide inceledim , ama EC metrede ölçüm elemanı olarak aliminyum elektrod kullanamazsınız. Aliminyum hava ile temas ettiğinde hemen yüzeyi oksitlenir , oksitli aliminyum yüzeyinin direnci dengesizlik gösterir , bu nedenle yaptığınız ölçümlerde hata payı çok yüksek olur. EC metrede birkaç Voltluk hatta mV. luk gerilimlerle ölçüm yapılmakta olup , bırakınız bu düşük değerleri elektrik şebeke geriliminde dahi oksitlenme nedeniyle direnç değişimi yüzünden gerilim dalgalanmaları (Voltaj) oluşmaktadır. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 11:36   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Sn. Hidro;
Devreyle ilgili çalışmalarınız ne durumda? Sn. bariselektronik'in sorularının yanıtlarını ben de merak ediyorum.
Esen kalın.

erosm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 22:31   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Çalışmalardan haber yok galiba. Yaklaşık bir yıl olmuş son mesaj atılalı. Eğer bu proje yapıldı ise durumu hakkında bilgi almak isteriz.

herbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2014, 16:33   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Pratik EC metre yapımı...

Merhaba

Bir EC metre yapmak üzere araştırma yapıyorum.

EC değeri bilindiği gibi tuzluluk oranı olarak çevirebiliriz.

Bu değer belli avometre yardımı ile ölçülebilir.

Bunun için iki iletkenin bir tahta çubuk üzerine geçirilmesi ve aralarındaki mesafeninde sabit olması gerekiyor.

Tahta çay karıştırma çubuklarının bir yüzüne birisini diğerine birisini japon yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz.

bu şekilde elinizde bir prob oluşur.

EC değerini ölçmek istediğiniz sıvıyı bir bardağa alarak bu çubuğu içine daldırın.
Daha sonra bu çubuğa bağlı iki iletkenin avometre ile dirençini ölçün.

bir değer ölçüldüğünü göreceksiniz.

Bundan sonraki kısım kalibrasyon.

Elinizde kalbre edilmiş daha önce ec si belli bir sıvıyı alarak bu sıvının aynı çubuk ile direncini ölçün çıkan değer sizin avometrenizin o EC değeri için gösterdiği değerdir.

Bir cetvel hazırlayarak bu değerin alt ve süt uçlarını bulacaksınız.

Ölçmüş olduğunuz sıvı kalibre edilmiş sıvının değerinden ne kadar sapmış bulabilirsiniz.

Pratik bir EC metre bu şekilde yapılabilir.

Ayrıntılı çizim yapmadım ama elektriğe ve elektroniğe yakın arkadaşlar ne demek istediğimi anlamışlardır.

Önemli olan proba bağlı iletkenler arası mesafenin hep aynı olması gerektiği....

...

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2017, 19:22   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Ardunio ve fiş ile ec metre yapımı

Videosu :https://youtu.be/wHKHTTbyTrI
https://www.element14.com/community/...-meter-for-mcu
Kod burda
Video ec metre ekranlısı : https://youtu.be/D6DL5K86U2c
Arduniosu olan akkadaslar deneyip video atarsa sevinirim
Resmi :

Eklenen Resimler

Düzenleyen kahvelekesi : 09-04-2017 saat 23:52
kahvelekesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024