agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2011, 13:09   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Denizanasını gübre olarak kullanabilir miyiz?

Bugün deniz kıyısında yosunların gübre olarak kullanılması
Hakkındaki mesajları okurken gözüm denizanalarına takıldı
Bunları muhakkak denemem lazım ama yinede bir soralım
Deneyen oldumu hiç.? Daha önceden evin önündeki ağaçların
Dibine balık balık kılçığı gömdüğüm olmuştu.Sağlıklı beslenmek
Onlarında hakkı :-)

Eyvallahbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 13:23   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
İlginç, sonucunu merak ediyorum.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 06:26   #3
Yeni Üye

Dün bir adet denizanasını kötü emellerime alet ettim.
Kendisi şu anda balkondaki iki domates fidesinin altındaki ebedi istirahatgahında yatıyor.
Bakalım sonuç ne olacak.Yabancı sitelerde bu konuyla ilgili araştırmalar var fakat lisan engelli olduğumdan birşey anlayamadım.İngiliz diline vakıf arkadaşlardan bu meseleyi merak edenler yokmu acaba.?

Eski 19-03-2011, 21:20   #4
Ağaç Dostu

Sitelerin linklerini verirmisiniz?

Eski 19-03-2011, 21:44   #5
Ağaç Dostu

google/en den araştırtırdım deniz anasının muhteviyatında
*Azot
*Calsiyum
*Magnezyum
*Fosfor
*Potasyum varmış
Bu minerallerin bulunma oranı deniz anasının türüne göre değişiyormuş. Şimdilik bulduğum bunlar ama sizde bulduğunuz linkleri verirseniz bakabilirim.
Saygılarımla.

Eski 19-03-2011, 22:07   #6
Ağaç Dostu

Ayrıca bulduğum birkaç ev yapımı gübre de var.
Süt: Sütün muhteviyatındaki maddeler bitkinin gövdesinin güçlenmesini sağlıyor. Bir bardak süt ile 3 bardak suyu karıştırıyoruz ve sprey şeklinde haftada bir kere veriyoruz.
Yumurta Kabuğu: 1 litre suda 5 tane yumurta kabuğunu 3-4 dakika boyunca kaynatıyoruz ve bu suyla haftada bir sulama yapıyoruz.

Eski 19-03-2011, 22:09   #7
Ağaç Dostu

Ayrıca saç-kedi kılı gibi atıklar domatesler için yavaş çözünen bir gübre oluyormuş. Saçlardaki keratin gübre etkisi yapıyormuş keratin sülfür ve azot içeriyormuş.

Eski 19-03-2011, 23:35   #8
Ağaçsever

oznur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2011
Sakami yapiyorsunuz bilmiyorum sayin Domatesci ama 2 gun once aldigim topraktan uzun kisa,birsuru kil tuy vardi cok tiksinmistim ve aldigim yerden birdaha asla almamayi dusunmustum.Yani hala dusunuyorum siz eger hayir cikmamasi lazim derseniz

oznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 07:41   #9
Ağaç Dostu

Benim bir tecrübem yok zaten bu işe yeni başlıyorum.
Sayın Eyvallahbaba böyle ilgi çekici bir konu açınca birde altına yabancı sitelerde var deyince bende google/en den araştırma yaptım bir sürü sayfa okudum arada bu bilgilere de rastladım paylaşmak istedim daha tecrübeli ustalarımız daha iyi bilir.

Eski 25-03-2011, 18:53   #10
Yeni Üye

Denizanası ve torf karışımına diktiğim domateslerim halen ölmedi.
Evet buda ihtimal dahilindeydi çünkü ben daha yeni filizlerin üzerinde denemiştim ve bunlarda çok hassas olmalarına rağmen olumsuz etkilenmediler.
Fakat olumlu bir gelişmede gözlemlemleyemedim tek farkettiğim şey diğer fidelerin torfu kuruduğu halde denizanası karıştırdığım torf bir haftadır hala ilk günkü gibi nemli.

Eski 29-03-2011, 16:09   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Gerçekten konu çok ilginç
Bu işin sonunun nereye kadar gideceğini
hayal edemiyorum...

bağcı38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 17:20   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Deniz urunleri (balik, denizanasi, deniz hiyari vs...) hepsi gubre olarak kullanilabilir. Topraga katkisi ancak 6 ay-1 yil icinde gorulur.
Compost (kompost, organik gubre, yanmis gubre) yapiminda kullanilmasi daha verimli olabilir. Aranizda kompost yapan varmi bilmiyorum ama bunu yaparken yaprak, mutfak atiklari (sebze-meyve), her turlu yesil bitki (tohum sogan haric), hayvan atigi (tavuk, inek, koyun, at olur, kedi kopek kesinlikle olmaz), kuru yaprak , talas, yirtik kagit (Nitrogen,Carbon dengesi saglanmis olur) karistirilarak nemlendirilir ve bekletilir. Once kokar ve isinir , 3-6 ay icinde super guzel kokmayan bir kompost haline gelir. Bunu yapma imkani olmayanlar ise bu atiklari topraga gomerek daha uzun surede de olsa ayni sonucu alirlar.
Kompost yapmakla topraga gommek arasindaki farklar:
Kompost (bitmis hali ile) kullanima hazirdir, bitkileri yakmaz
Gubre cok kullanilirsa yakabilir, diger organik atiklar topraga karismakta gecikebilir.
Kompost (bitmis) zararli mikroorganizmalarin cogunu isinma sirasinda oldurdugu icin yararli organizmalari (ozellilke de solucanlari) icerir.
Gubre (buna her turlu balik dahil) kendi bunyesindeki mikroplari hastaliklari topraga tasiyabilir, yesil gubre dedigimiz bitkiler (karpuz kabugu, domates yapraklari, salatalik kubuklari vs...) uzerlerindeki toksik maddeleri ver mikroplari (ozellikle de virusleri) topraga gecirebilir.

Balkondaki saksilarininiza bunlari gommenin cok buyuk bir sakincasi yok cunku risk cok dusuk ancak buyuk bir alanda tarim yapiyorsaniz bu riski goze almamak tavsiye edilir.
Saclara gelince:
topraga gomuldugunde karisip gitmesi cok uzun zaman alir, etkisini seneler sonra gorebilirsiniz. Kompost yapiminda kullanildiginda daha cabuk karisir . Kompost yapmak ta tecrube isteyen bir is oldugu icin eger malzemeleriniz kendiliginden yeterince isinmazsa saclar sac olarak kalir ve yine senelerce toprakta erimeyi bekler.

Bazen domates fidanin bayagi altina butun balik (dereden, caydan tutulan veya yenilmeyecek cinsten olan) gomerler ki domatesin kokleri oraya eristiginde besin alsin diye. Kilcik, kemik vs ancak cok uzun zaman sonra topraga karisir. Eger kemikleri un haline getirilmisini topraga eklerseniz (bone meal) etkisini daha cabuk gorebilirsiniz cunku icinde nitrogen, fosfor vardir. (bu unu kullanirken dikkatli kullanilmasi gerekir yoksa bitkinin dengesini bozar. Cok cicek alip hic meyva alamamak, fosfor birikimi gibi)

sevgiler

Düzenleyen lalebruli : 29-04-2011 saat 23:45 Neden: anlam bozuklugu, yanlis bilgi...
lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 11:11   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kompost uygulamalarımdan.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lalebruli Mesajı Göster
Deniz urunleri (balik, denizanasi, deniz hiyari vs...) hepsi gubre olarak kullanilabilir. Topraga katkisi ancak 6 ay-1 yil icinde gorulur.
Compost (kompost, organik gubre, yanmis gubre) yapiminda kullanilmasi daha verimli olabilir. Aranizda kompost yapan varmi bilmiyorum
Sevgili lalebruli;tam olarak

Ağaçlar net içersinde kompost konularına bir aşina olarak benden ilerisini bulacağınızı zannetmiyorum, her halde formun işleyişini tam olarak fark edememişinizdir, ben yinede bu konudan kendimden bahsederek kompost konusundaki çalışmalarımın hangi aşamalardan gelerek solucan kompostuna gelişine değinmek istiyorum.

Geliboludaki site içinde olan evimin bahçesinde kompost çalışmalarına başladığım 1997 yılı içinde bu çalışmalarımın çevreye olan zararlarını minimize etmek için toprakta açtığım çukura atıklarımı doldurup üstünü toprakla örtüyordum.

Mutfaktak çıkan atıkların içinde hertürlü balık artıklarınıda bu çukura atarken hertürlü kemiricilerdende saklamış oluyordum.

Alıntı:
(tohum sogan haric), kedi kopek kesinlikle olmaz), kuru yaprak , talas, yirtik kagit (Nitrogen,Carbon dengesi saglanmis olur) karistirilarak nemlendirilir ve bekletilir. Once kokar ve isinir , 3-6 ay icinde super guzel kokmayan bir kompost haline gelir. Bunu yapma imkani olmayanlar ise bu atiklari topraga gomerek daha uzun surede de olsa ayni sonucu alirlar.
Toprak içersinde yaptığım bu kompost uygulamasında, sizin sakıncalarına değidiğiniz uygulamaları ben göz ardı ediyordum, sebebine gelince sizin sözünü ettiğiniz bu sakıncalar toprakların organik zenginliği içinde absorb oluyordu. sizin için endişleri olan bu uydulamalar kompost kapları için geçerliliği olabilrdi.

Hatta komposta katılacak malzemelerde sakınca olan her türlü mutfak atığınında benim uygulamalarımda sakınca görmüyordum, örnek olarak yağlı yemek artıkları, narenciye kabukları soğan sarımsak kabukları ve diğerlerini çöp olmalarını kabul edemediğimden toprak içi canlıların işine yarıyacağı umudunu taşımaktaydım.

Alıntı:
Gubre (buna her turlu balik dahil) kendi bunyesindeki mikroplari hastaliklari topraga tasiyabilir, yesil gubre dedigimiz bitkiler (karpuz kabugu, domates yapraklari, salatalik kubuklari vs...) uzerlerindeki toksik maddeleri ver mikroplari (ozellikle de virusleri) topraga gecirebilir.

ancak buyuk bir alanda tarim yapiyorsaniz bu riski goze almamak tavsiye edilir.
Saclara gelince:
topraga gomuldugunde karisip gitmesi cok uzun zaman alir, etkisini seneler sonra gorebilirsiniz. Kompost yapiminda kullanildiginda daha cabuk karisir . Kompost yapmak ta tecrube isteyen bir is oldugu icin eger malzemeleriniz kendiliginden yeterince isinmazsa saclar sac olarak kalir ve yine senelerce toprakta erimeyi bekler.
Atıklarımızın tamamını kompostlaştırma sürecinde toprak içindeki mikro organizmalardan faydalanmaktayız, kompost işlemi toprak içinde C/N oranının denge kuralı içinde olmamazın önemli bir etkisi olmamaktadır, burada kurallar toprak şartlandırıcılığı ile mütaala edilebilir. Hatta burada oksidasyonun menfi etkilerinden de kurtulmuş olarak süreç işlemektedir.

Amacımız olan organik atıkların toprağa kazandırma işlemi toprak içi canlılar tarafından yerine getirilmektedir.

Her türlü atığımızın üğütülmesini sağlamış olursak toprağa organik madde kazanma sürecimzde kısalacaktır.

Ben bu uygulamalar içinde atıkların toprağa ilavesi içindeki güncel bir bilgi üreterek bahçe toprağım içinde münavebe uygulamalarına bağlı olarak sebze parselleri üzerinde bu çukurlar oluşturmak ve bu çukurlara kompost başlatarak dolan çukurları kapatıp olgunlaşma süreci içinde topraklarım nadasa almaktayım.

Toprağımın nadas sürecinde toprağa bırakılan bu atıkların mikro organizmalardan sonrada toprak solucanlarının sindirim süreci ilede en değerli toprak meddesine dönüşmektedir.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024