agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler
  • 4 Gönderen dongyul
  • 1 Gönderen dongyul
  • 3 Gönderen sinbas
  • 2 Gönderen sinbas
  • 1 Gönderen dongyul
  • 1 Gönderen kerkenez
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen dongyul
  • 4 Gönderen saleri
  • 5 Gönderen dongyul
  • 5 Gönderen saleri
  • 5 Gönderen dongyul
  • 5 Gönderen saleri
  • 1 Gönderen dongyul
  • 2 Gönderen Mücevher Çalısı
  • 6 Gönderen sinbas
  • 1 Gönderen kerkenez
  • 3 Gönderen saleri
  • 1 Gönderen dongyul
  • 2 Gönderen saleri
  • 1 Gönderen kerkenez

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2016, 00:20   #1
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Fide yetiştirmek için küp formlu toprak oluşturma kalıbı

Arkadaşlar geçen gün tohumdan fide yetiştirmek için kare toprak kalıpları oluşturan aletler gördüm.

Name:  indir.jpg
Views: 2537
Size:  14.7 KB

Bu aletlerden kullanan var mı?

Ve bu aleti Türkiye'de nereden bulabilirim? İnternet üzerinden yurt dışındaki alışveriş sitelerinde gördüm dolar üzerinden satıldığı için biraz fiyatı tuzlu.

Ayrıca buna alternatif bir şey yapılabilir mi?

Nasıl kullanıldığına dair;

https://www.youtube.com/watch?v=k2m8-hfhtDU

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 17:30   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2015
en iyisi viyol bence hemde çok ucuz 30 lu felan oluyor ve 1 tl

Mad Max Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 18:15   #3
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Klasik Amerikan pazarlama stratejisi. Eskimoya buz, araplara kum satar bu adamlar. Ne gerek var o kadar para vermeye? cocopeat küpleri var, hem torf almaktan kurtulursun, hemde istdiğin gibi küp şeklinde fide toprakların olur. Yine de yok arkadaş ben bundan istiyorum dersen, git bir demirciye aynısını yaptır. Roket bilimi değil ya bu meret.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 19:45   #4
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Teşekkür ederim arkadaşlar tavsiyeleriniz için ^^

tarku beğendi.
Eski 11-02-2016, 23:22   #5
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Yanlara yayılacak kökleri de hesaba katarsak pek mantıklı bir alet gibi görünmedi.
Bu daha ucuza gelir üstelik kalıbını bozmadan, sadece altını açarak dikersin dana burnu tehditi de olmaz.

[youtube]7dlGQP81yfo[/youtube]

Bu daha da pratik görünüyor.

[youtube]pSJab0Re2fA[/youtube]

tarku, dongyul ve duy-gu beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 23:30   #6
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Bu videoyu da sonuna kadar izleyin

[youtube]lP5Fa6A5lFM[/youtube]

kynur ve Resulgur beğendi.
Eski 11-02-2016, 23:37   #7
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Ben bunları daha önce izledim ama tek sorun ıslanınca kağıtların dağılması ve mantari hastalıklar oluşturması ve ıslanınca gazete ve kartonların kokusunu hiç sevmiyorum..

Bu zamana kadar viyol kullandım kullanmaya da devam ediyorum...

Bu alet bana çok güzel ve kullanışlı geliyor hazır kalıp yapıyor ve onunla ilgili bir kaç video izledim köklerin dağılmadığı kalıp şekilde kaldığını gözlemledim ve o kare kalıbı alıp kök yapısı bozulmadan taşındığını gördüm kullanmadığım için şimdi bir şey diyemiyorum ama güzel görünüyordu...

sinbas beğendi.
Eski 12-02-2016, 08:56   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Organik tarımla ilgili okuduğum bir kitapta yazar kesinlikle bu aletin çok başarılı olduğunu belirtiyor. Sebeplerine gelince normal viyollerde fideyi çıkarırken kökler zarar görebiliyor. Ayırıca içinde kökler dolandığı için büyümeyi olumsuz etkiliyebiliyor. Cocopeat viyoller içinde kolay kolay çözülmediğini onunda büyümeyi olumsuz büyüdüğünü belirtiyor. Ayrıca cocopeat viyoller ucuzda değil. Bunun avantajı köklerin serbest büyümesi ve toprağa dikim kolaylığı ancak ekim zamanını iyi ayarlamak gerekiyor.

Gördüğüm kadarıyla bunun en iyi üreticisi Ladbrooke diye bir İngiliz firması. 2 - 5 - 10 cm' lik küp yapan modeller var ve küçükleri büyük küplere aktarabiliyorsunuz. 10 cm' likler biraz pahalı ama diğerleri çok pahalı değil. Sonuçta iyi bakarsanız bu tür aletler evladiyelik. Ben getirteceğim ama 5 cm' liklerinden bulamadım. Bakalım takipteyim.

dongyul beğendi.

Düzenleyen kerkenez : 12-02-2016 saat 08:58 Neden: imla hataları
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2016, 09:03   #9
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Plastik **** kağıt bardak kullanabilirsin. Ben geçen sene küçük kahve bardaklarına diktim tohumları. Dağılma riski yok, dana burnuna en etkili çözüm. Tek yapman gereken kağıt bardağın altını açıp fideyi yerine dikmen.

Eski 12-02-2016, 09:12   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Organik tarımla ilgili okuduğum bir kitapta yazar kesinlikle bu aletin çok başarılı olduğunu belirtiyor. Sebeplerine gelince normal viyollerde fideyi çıkarırken kökler zarar görebiliyor. Ayırıca içinde kökler dolandığı için büyümeyi olumsuz etkiliyebiliyor. Cocopeat viyoller içinde kolay kolay çözülmediğini onunda büyümeyi olumsuz büyüdüğünü belirtiyor. Ayrıca cocopeat viyoller ucuzda değil. Bunun avantajı köklerin serbest büyümesi ve toprağa dikim kolaylığı ancak ekim zamanını iyi ayarlamak gerekiyor.

Gördüğüm kadarıyla bunun en iyi üreticisi Ladbrooke diye bir İngiliz firması. 2 - 5 - 10 cm' lik küp yapan modeller var ve küçükleri büyük küplere aktarabiliyorsunuz. 10 cm' likler biraz pahalı ama diğerleri çok pahalı değil. Sonuçta iyi bakarsanız bu tür aletler evladiyelik. Ben getirteceğim ama 5 cm' liklerinden bulamadım. Bakalım takipteyim.
O yazar acaba bu firmaya ortak mıymış? Viyolden çıkarırken zarar gören kökler bu şekilde zarar görmeyecek mi? Küplerin arasında 1-2 mm mesafe ya var ya yok. Köklerin bir küpten diğerine uzanmasını engelleyen ne var? Kökler karışırsa dikerken kökleri kopartmak zorunda kalacaksınız.

sinbas beğendi.
Eski 12-02-2016, 09:26   #11
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:

Evet sizin yorumunuzu görünce çok mutlu oldum... bende sizin gibi okumuş araştırmış birinin yazması gerçekten güzel oldu. (Diğer arkadaşlar yanlış anlamasın yanlış anlaşılmak istemem) Bende sizin okuduğunuz gibi bir kaç yazı okudum benimde çok hoşuma gitti ama fiyatları hiç ucuz değil.. Bende takipteyim bekliyorum alırsanız mutlaka banada bildirin ve her açıdan resimlerini bekliyorum ^^

kerkenez beğendi.
Eski 12-02-2016, 12:07   #12
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Bulduklarım okuduklarım akademik makale değil. Yabancı forumlardaki kullanıcı yorumlarından derledim.

--------

Yana gelen kökler benimde kafama takılmıştı. Yana gelen kökler hava ile temas ettiğinden uzamıyormuş.

Sistemin temel de en büyük avantajı transfer ederkende kök şoku yaşamadığından bitkimiz büyümeye kaldığı yerden devam ediyormuş. Bu da teorik olarak daha hızlı olgunlaşma daha iyi verim olarak geri dönüyormuş.

Diğer avantajları
- herşey derli toplu imiş (Bir fırın tepsisinde onlarca fide diyor ama sn dongyul un plastik kasasındaki poşet viyolleri daha görmemiş. ))

- herşey daha temiz imiş.

- daha ucuza malolan süreğen bir sistem imiş. ( Turba yosunu kullanmak sistemden şart gibi çünkü toprak kalıp bir süre sonra çökebiliyormuş.)

Dezavantajları da yazacaktım ama ondan önce kafama takılan bir soru var. Şaşırtma.

Şaşırtma yapmadaki amaç bitkinin kazık kökükün bir kısmının kopmasını sağlayıp bitkiyi daha iyi besleyen saçak kök yapmasını sağlamak değil mi ? O zaman niye şaşırtıyoruz. ?

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2016, 14:29   #13
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
- daha ucuza malolan süreğen bir sistem imiş. ( Turba yosunu kullanmak sistemden şart gibi çünkü toprak kalıp bir süre sonra çökebiliyormuş.)

Şaşırtma yapmadaki amaç bitkinin kazık kökükün bir kısmının kopmasını sağlayıp bitkiyi daha iyi besleyen saçak kök yapmasını sağlamak değil mi ? O zaman niye şaşırtıyoruz. ?
Sayın Saleri; Çok teşekkür ederim bunları duyunca mutlu oldum gerçekten hemen cevap vermek yerine arkadaşıma sorup yazmak istedim.

Acıkcası siz yazınca benimde kafamda soru işaretleri oldu hemen organik tarımla uğraşan yabancı arkadaşıma sordum...

- Şaşırtma işi kafama takıldı dediği şu şaşırtma işini aslında yapmamızın nedeni bitkiyi uygun ortama taşımaktır. 2 yıldır bu aleti kullanıyorum hiç kök sorunu hırpalanma ile karşılaşmadım.

-Ayrıca bu alettin dezavantajı ince toprak ve kum gibi materyal ağırlıklı kullanmalısınız.

Benim yaptığım;

-1 ölçü elenmiş toprak
-1 ölçü torf
-1 ölçü steril kum (Bunu yazmış demek istediğini anlamadım.)
-1 ölçü organik gübre (yanlış hayvan gübresi sanırım.)

Alıntı:
- herşey derli toplu imiş (Bir fırın tepsisinde onlarca fide diyor ama sn dongyul un plastik kasasındaki poşet viyolleri daha görmemiş. ))
Çok şaşırdım nereye dikkat etmişsiniz ama cidden o kaplar çok kullanışlı ve yer kaplamıyor kap çok yumuşak materyalden yapılmış kökler zarar görmeden çıkıyor. Maalesef sayıları 60-70 tane yeterli gelmiyor^^

Eski 13-02-2016, 17:36   #14
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

2 resim bir kaç cümle ekleyeyim konu güncelleşsin

1. resimde yana uzayan kökler görünüyor ama bu konuyu araştırırken öğrendiğim yabancıların air pruned dediği türkçeye hava ile budanmış şeklinde çevrilebilecek olay gerçekleşmiş . Yani hava ile temas eden kökler uzamayı bırakmış. Böylece kökler birbirine dolanmıyor. Air-pruned olayı viyolde tohum çimlendirmede ne kadar önemli tartışılır ama saksıda çiçek yetiştirenler için gerçekten çok önemli.

2. resimde ise toprak kalıpların farklı ölçüleri görülüyor. Bu ölçüler farklı tohumlar içinde geçerli. Mesela domatesi ya da biberi ektiğiniz kalıp ile kabak yeda fasulyeyi ektiğiniz kalıplar farklı boyda olmalı imiş.

----------

Sn dongyul. Arkadaşınıza toprak küpleri nasıl sulandığınıda sorabilirmisiniz ?

Çünkü yukardan fıs-fıs tabiri ile yapılan sulama mantara sebeb olabiliyormuş.

Genellikle küplerin altına battaniye tarzı kalın kumaş serilerek sulanmanın alttan yapıldığı böylece daha sağlıklı sulanma yapıldığı ve aynı zamanda küplerin çökmesinin azaldığı yazıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen saleri : 13-02-2016 saat 19:26
Eski 13-02-2016, 22:50   #15
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın Saleri; sordum hemen sizlerle paylaşmak istedim zaman farkının olması geç mesajın gelmesine neden oluyor arkadaşım öve öve bitiremedi bu aletten çok memnunmuş...

-Bu küpler ilk yapıldığında zaten nemliymiş tohum konulduğunda üzerine azıcık örtüyormuş toprakla onu spreyle nemlendiriyormuş.

-Fide büyüdüğünde ise sulamayı şöyle gerçekleştiriyormuş tepsinin altında altlık varmış. Altlığa su koyuyormuş bitki suyunu çekiyormuş.

-Diğer sulama tarzı ise kaya yünü varmış tepsinin en altına ondan serip küpleri üzerine diziyormuş tepsinin bir yerini boş bırakıyormuş ki buradan yüne su ilave edip az miktarda küpler suyu çekiyormuş ve çökme olmadığını söyledi bir dünya soru sordum ayrıca köklerin birbirine karışması imkansızmış.

-Bu küplerin boyutları ekileceği tohuma göre farklıymış kendisinde bir tane varmış 6 cm lik onu kullanıyormuş sorun yaşamadım diyor.. Ama ilk zamanlar sulama işini beceremediği için küpler dağılmış tepsilerin altında 4 tane fazla suyun çıkışını sağlayan bölgeler varmış.

Eski 14-02-2016, 00:25   #16
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Komple set ama gerçekten baya fiyatlı

http://www.ebay.com/....

Bunun yerine kendin yap modeller var.

---

---

Eski 14-02-2016, 09:13   #17
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Evet kendin yap modelleri gördüm ama kullanışlı gelmedi.

Baya bir fiyatlı ^^

SambaMustafa beğendi.
Eski 14-02-2016, 10:10   #18
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Komple set ama gerçekten baya fiyatlı

http://www.ebay.com/....

...
Of ya bu ne fiyat. Sanki çimlendirme robotu da tüm işleri kendi yapacak

Bu fiyat ile satılmasının tek anlamı olabilir, o da gerçekten kullanışlı olması

dongyul ve SambaMustafa beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 10:56   #19
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Köpük bardaklardan aldım 50 tanesi 2-3 Lira, deldim yanlarından, doldurdum içlerini kaşığın tersi ile iyice sıkıştırdım attım çiçek tohumlarını haydi hayırlısı bakalım.

Köpük olduğu için belli bir noktaya kadar ısıyı sabitliyor, oluşacak saçak köklerin hava alma riskini ortadan kaldırıyor, 3-4 yaprak olunca da alır yerlerine incitmeden şaşırtırım.

Çok para bizim gibi hobicilerin; bir sezonluk malzeme bedellerinin kat kat üstünde.

Alana hayırlı olsun...

kursun, tarku, dongyul ve 3 kişi beğendi.
Eski 15-02-2016, 08:42   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
O yazar acaba bu firmaya ortak mıymış? Viyolden çıkarırken zarar gören kökler bu şekilde zarar görmeyecek mi? Küplerin arasında 1-2 mm mesafe ya var ya yok. Köklerin bir küpten diğerine uzanmasını engelleyen ne var? Kökler karışırsa dikerken kökleri kopartmak zorunda kalacaksınız.
Zannetmiyorum adam Amerikan vatandaşı, özellikle organik tarım daha yaygın ve daha iyi yapıldığı için Avrupayı bayağı bir dolaşmış. Bir çok güzel önerisi var kendin yap şeklinde de fikirler veriyor. O da zaten köklerin birbirine geçebileceğini dolayısıyla vakitlice toprağa ekilmesini öneriyor. Her şeyi olumsuza yormanın anlamı yok içinize sinmezse alıp kullanmazsınız.

Karton bardağı bende evvelki yıl kullandım, danaburnu onu bile delip geçti benim bahçedikiler biraz vahşi, ayrıca karton hemen eriyip gitmiyor.

Fiyat içinde 5 cm çaplılar 15 - 20 pound civarı dolayısıyla çok meraklısı için alınamıyacak bir şey değil. Bahçeye her yıl kattığımız maddelere ödediğimiz para bunun misli.

Çok merak eden için kitapta şu: The New Organic Grower: A Master's Manual of Tools and Techniques for the Home and Market Gardener, 2nd Edition (A Gardener's Supply Book): Eliot Coleman, Sheri Amsel, Molly Cook Field: 9780930031756: Amazon.com: Books

YeniBON beğendi.
Eski 12-03-2016, 08:36   #21
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Denemem

Sırf merakdan spatula yardımıyla yaptığım toprak bloklara 1 ay önce
sadece sabah güneşi alan cam balkon içinde biber tohumları ekmiştim.

Name:  IMG_0561.jpg
Views: 2117
Size:  72.7 KB

Biberlerim dünden itibaren çimlenmeye başladılar.

Toprak bloklarda özel bir karışım kullanmadım. Plastik tepsi üzerinde killi , elenmemiş ve hayvan gübresiz bahçe toprağı ile perliti 1:1 oranında karıştırdım. Su ile hamur kıvamına getirip spatula yardımıyla sıkıştırıp şekilllendirdim.

Ortaya şu şekil çıktı

Name:  IMG_0562.jpg
Views: 2090
Size:  69.2 KB

Çimlenen biberleri yine spatula yardımıyla viyollere aktardım.

Name:  IMG_0563.jpg
Views: 2030
Size:  72.1 KB

Toprak blokları sadece tepsiye su doldurarak suladığımdan herhangi bir yıkılma olmadı.

Şahsi fikrim en küçüğünden bir viyole tohumları bu şekilde düzenli tek tek veya ikişer ikişer ekseniz kök yapısı zedelenmeden taşımayı yaparsınız.
Yakında açaçağım tohum paylaşım sonrası başlığında zaten bu şekilde çimlendirdiğim biberlerin de resmini koyacağım.

Son olarak da yazmadan edemeyeceğim. Resimlere bakınca canım

Name:  IMG_0564.jpg
Views: 2043
Size:  67.5 KB

çekti

Eski 12-03-2016, 10:11   #22
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Çok güzel olmuş vallahi tebrik ederim ^_^

saleri beğendi.
Eski 14-03-2016, 08:52   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sırf merakdan spatula yardımıyla yaptığım toprak bloklara 1 ay önce
sadece sabah güneşi alan cam balkon içinde biber tohumları ekmiştim.

Eklenti 599813

Biberlerim dünden itibaren çimlenmeye başladılar.

Toprak bloklarda özel bir karışım kullanmadım. Plastik tepsi üzerinde killi , elenmemiş ve hayvan gübresiz bahçe toprağı ile perliti 1:1 oranında karıştırdım. Su ile hamur kıvamına getirip spatula yardımıyla sıkıştırıp şekilllendirdim.

Ortaya şu şekil çıktı

Eklenti 599814

Çimlenen biberleri yine spatula yardımıyla viyollere aktardım.

Eklenti 599811

Toprak blokları sadece tepsiye su doldurarak suladığımdan herhangi bir yıkılma olmadı.

Şahsi fikrim en küçüğünden bir viyole tohumları bu şekilde düzenli tek tek veya ikişer ikişer ekseniz kök yapısı zedelenmeden taşımayı yaparsınız.
Yakında açaçağım tohum paylaşım sonrası başlığında zaten bu şekilde çimlendirdiğim biberlerin de resmini koyacağım.

Son olarak da yazmadan edemeyeceğim. Resimlere bakınca canım

Eklenti 599812

çekti
Güzel fikir başarılı bir çalışma. Yalnız bloklar çok ıslak geldi bana, iyi çürümemiş tohumlar. Birde neden viyoller aktardınız? İşin esprisi zaten sadece toprak blokta yetiştimek.

Eski 14-03-2016, 15:10   #24
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Sadece alttan sulama yaptığım için çürüme olmadı sanırım ama emin değilim.

Forumda paylaşılan resimlerden gördüğüm kadarıyla yoğurt kabı ve benzeri kaplarda çimlendirme **** bardak da çimlendirme en yaygın kullanılan yöntemler.

Sn Dongyul da toprak blok yönteminde bahs edince bende merak ettim. Bu sene hayatımda ilk defa tohum çimlendireceğim için toprak bloklarda bir çeşit deneydi. Parçalanma dağılma oluyor mu, çimlenme oranı nasıl, yöntem pratik mi bu gibi sorulara kendimce cevaplar aradım.

Toprak bloklarda çimlendirme de dediğiniz gibi aslında bir büyük boy bloğa geçmek gerekiyor ama ben sorularıma cevap bulduğumdan küçük deneyimi sonlandırarak viyole geçtim.

kerkenez ve dongyul beğendi.
Eski 15-03-2016, 08:42   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sadece alttan sulama yaptığım için çürüme olmadı sanırım ama emin değilim.

Forumda paylaşılan resimlerden gördüğüm kadarıyla yoğurt kabı ve benzeri kaplarda çimlendirme **** bardak da çimlendirme en yaygın kullanılan yöntemler.

Sn Dongyul da toprak blok yönteminde bahs edince bende merak ettim. Bu sene hayatımda ilk defa tohum çimlendireceğim için toprak bloklarda bir çeşit deneydi. Parçalanma dağılma oluyor mu, çimlenme oranı nasıl, yöntem pratik mi bu gibi sorulara kendimce cevaplar aradım.

Toprak bloklarda çimlendirme de dediğiniz gibi aslında bir büyük boy bloğa geçmek gerekiyor ama ben sorularıma cevap bulduğumdan küçük deneyimi sonlandırarak viyole geçtim.
Peki dağılma oldu mu? Ne tür bir karışım hazırladınız? Karışımı hazıladıktan sonra sıkıştırdınız mı?

Eski 02-06-2016, 20:44   #26
Ağaç Dostu

Bauhaus' ta buna alternatif olabilecek bir ürün buldum. Sıkıştırılmış torf. Önce 10 dakika kadar su çekmesini bekleyip mısır tohumunu deliğe yerleştirip üstünü torf ile örttüm. Biraz susuz kaldığında olabilir bazıları mısır köklerini dışarı attı. Mısır ideal olmayabilir zaman içinde başka bitkilerle de denemeyi planlıyorum.

Eklenen Resimler

dongyul beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024