agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Destroyer

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2011, 16:05   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Unhappy Minik Seracık

Merhabalar:
Tohumları çimlenirken sıcak tutmanın yollarını düşünürken bir proje geliştirdim.İyi birşey mi yaptım,gerekli birşey mi yaptım,doğrumu yaptım onun için yorumlarınızı bekliyorum.

Ben modelci olduğum için modelcilikte acemiliğimde yaptığım strafor modellerden kalan straforlar ile 2 yüzü eksik bir kutu yaptım(2 yüzünün eksik olma sebebi aşşağıdaki notta) annemin eskiden kalan bir halı sopalama sopası vardı onu atacaktı almış saklamıştım demek bu işe yarıyacakmış.

O boruyu ikiye böldüm ve aşşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi kutuya geçirdim. İki sopanın arasına annemden yalvar yakar aldığım eski bir tülbenti gerdim. Pet bardaklara ektiğim tohumları yine annemi yalvar yakar ikna ederek aldığım bir tepsiye koydum. Hepsini ayrı ayrı streç filme sarmaktansa küçük boy çöp poşetine koydum tepsiyi.

Ardından kutunun içinde yaptığım rafa tepsiyi koydum. Büyükçe bir tencereyi bol tuzlu bir suyla doldurup suyu kaynattım ardından kutunun tabanına koyacağım tencere straforu eritmesin diye üst üste 3 tane havlu serdim, ve kaynar suyla dolu olan tencereyi oraya koydum kutunun açık yüzlerinden üsttekini plaj havlusuyla yalıttım. Sonra babamın akvaryumunda kullanmadığı hava pompasını aldım ve hortumunu tepsinin içine koydum,bu şekilde tohumun çimlenmek için ihtiyacı olan oksijeni karşıladığımı sanıyorum. Kutudaki açık kalan diğer yüzü evdeki peteklerden birine dayadım. Bu şekilde kutunun içi sıcak kalıyor ve tenceredeki su yaklaşık 6-7 saat sonra ancak oda sıcaklığına ulaşıyor, Tencereden çıkan buhar ise ekstra nem oluşturuyor.

Not:Tuzlu su kullanmamın sebebi tuzlu suyun kaynama sıcaklığının daha yüskek olmasıdır.
Not:Kutunun iki yüzünü boş bırakmamın sebebi tohumlar torftan çıkınca açık kalan yüzlere kırmızı şeffaf defter kabı gereceğim bu şekilde kutu ışık alabilecek. Şeffaf değilde Kırmızı kullanmamın sebebi bitkiler mavi-mor-kırmızı ışıkta daha çok fotosentez yapıyor olmasıdır.
Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 16:16   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
kaynar su koymamalısın yapman gereken ısıyı sabit tutmak bunun yerine yine akvaryumdan ısıtıcıyı al (ektiğin tohumu bilmiyorum faraza ortalama bir ısı veriyorum) 24c ayarla ve su dolu tencereye göm hava motorunu boşa çalıştırıyorsun onun yerine naylonda bir iki delik aç başarılar

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 16:29   #3
Ağaç Dostu

Dediklerinizi uygulayacağım.

Eski 05-03-2011, 17:55   #4
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Bir de; tuzlu suyun kaynama sıcaklığı yüksektir ama buharı da tuzludur. Yani ortamı o suyun buharıyla nemlendirirken, aynı zamanda tuzlandırıyorsunuz da. Bu da tohumdan çıkan incecik fidelernizii daha ilk andan itibaren tuzla kavrulması anlamına gelir. Sayın maybach'ın önerdiği akvaryum ısıtıcı en iyisi.

Ek olarak: fotoğraflarınızı doğrudan siteye yüklerseniz çok daha iyi olur, zira yarın bir gün fotoğraf yüklediğiniz sitelerin (hangi nedenle olacağı bilinmez) kapanması, ya da linkin silinmesi halinde yazdıklarınız havada kalabilir.

Çalışmalarınızda başarılar.

Düzenleyen malbman : 05-03-2011 saat 17:57 Neden: Ekleme
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 18:33   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
İlginç bir düzenek,kolay gelsin :-)

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 21:03   #6
Ağaç Dostu

Sağolun.

Eski 06-03-2011, 06:16   #7
Ağaç Dostu

hadi sıra sende birazda modelcilikden bahset elimde 3 aydır bitiremediğim 1/48 hasegawa f14b var deklallerini kaybettim nerede bulurum bir tavsiyen varmı

Eski 06-03-2011, 08:27   #8
Ağaç Dostu

Nerden bulabileceğiniz konusunda bir fikrim yok ancak reklamcı bir arkadaşınız falan varsa ona yeniden yaptırtabilirsiniz hatta Corel Draw gibi programları kullanmayı biliyorsanız kendiniz bile tasarım yapabilirsiniz.
Aslında ben sadece radyo kontrollü modellerle ilgileniyorum eğer onlar hakkında sorularınız varsa daha niteliklili ve kesin bilgiler verebilirim. Sadece uçaklar değil radyo kontrollü model arabalar hakkında da yardımcı olabilirim.

Eski 06-03-2011, 08:31   #9
Ağaç Dostu

İstiyorsanız sizide başlatalım ancak bağımlılık yapar baştan söyleyeyim

Düzenleyen Domatesci : 06-03-2011 saat 08:32 Neden: Yanlış yazılan kelime
Eski 06-03-2011, 16:43   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Domatesci Mesajı Göster
İstiyorsanız sizide başlatalım ancak bağımlılık yapar baştan söyleyeyim
yok ben statikçiyim hareketsiz daha az masraflı modellere ilgileniyorum uzun zaman önce bir algin 450 maceram olmuştu onunla da kaldı

Eski 06-03-2011, 17:02   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
merhaba,, evinizin oturma odasindaki en yuksek noktaya tepsinizi koymaniz yeterli. Ben sizin yaptiginiz gibi tepsi kullandim,, kitaplik raflarinin en yuksek noktasina koydum,, Bel hizasindaki bilgisayar masasi seviyesi ile kitaplik uzeri 5-6 C fark ediyor, bence evdeki en yuksek noktaya tepsinizi koyabilirsiniz,, naylonla ortmayi unutmayin, filiz veren tohumlari gunes alan bir yere koymaniz gerekiyor,, buyumesini beklemeyin, yoksa cok zayif kaliyorlar.

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 18:43   #12
Ağaç Dostu

Haklısınız bende bunun kullanışlı olmadığını farkettim ama çaktırmıyorum Zaten dediğiniz gibi yaptım ancak ben gardolabımda kullanmadığım bir göze koydum ama tepsiden çıkarıp leğene koydum leğenin de üzerine çöp poşedini gerdim.

Eski 06-03-2011, 21:05   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Tuzlu suyun buharı nasıl tuzlu oluyor. Merak ettim doğrusu ?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 21:08   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
ben cimlendirme serasi icin derin bir legenin icine porselen duy`lu bir ampul yerlestirdim. 25 watt ampulu termostat ile 28 C ye ayarladim,, legenin uzerini havlu ile kapattimm, cimlenme ortami ideal,, ama devamini getiremedim,, )-; cimlenen filizler yeterli isik olmadigi icin uzayip daha sonra kurudular,, nisan basinda eski akvaryum icine ayni duzenegi kuracagim,,
Not: elektrik bilginiz yoksa benim yaptigimi denemeyin,, ortam asiri rutubet aliyor,, uzatma kablo kullaniyorsunuz,, ayrica mutlaka tungusten (normal)ampul kullanin .,

Not 2; ilk basta dusundugum gibi enerji tasarruflu ampul kullanip hem isitayim hem isik vereyim diye dusunmeyin,, mekanik termostatlar kontak degistirirken kararsiz kalabiliyor, bu durumda ampule giden gerilim degisiyor,, enerji tasarruflu ampullerin icinde elektronik
devre vardir. yanabilir,, hatta patlayabilir,,

Not 3; yeri gelmisken ; 100watt tungusten ampul 30cm mesafede 900lux isik verir,, 25watt enerji tasarruflu ampul ayni mesafede yaklasik ayni isigi verir.

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 18:54   #15
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bu sistemi sakın kullanmayın (ya da isterseniz kullanın), bana acı bir tecrübe oldu fidelerim ışıksızlıktan aşırı uzadılar. (aslında benim acemiliğiminde etkisi oldu)
Saygılarımla.

Eski 03-05-2011, 19:08   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2011
ben güneşe bakan odada tamamen su ve fideleri kullanıyorum şuan durumları gayat iyi. Ama bu sistemde baya iyi hazırlanmış.

Destroyer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 09:17   #17
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Ek olarak: fotoğraflarınızı doğrudan siteye yüklerseniz çok daha iyi olur, zira yarın bir gün fotoğraf yüklediğiniz sitelerin (hangi nedenle olacağı bilinmez) kapanması, ya da linkin silinmesi halinde yazdıklarınız havada kalabilir.

Bahsettiğiniz gibi fotoğraflar uçmuş birşey görünmüyor...

TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024