agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2010, 14:57   #1
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Sulama fıskiyeleri

Benim bahçem 4500 m2 içinde 22 çeşit meyve ağaçı 27 çeşit sebze bitkisi 20 çeşitde Gül ve çiçek bitkisi var.Bu sahayı ve bu bitkileri bir orta parmak kalınlığında su ile suluyorum.( Ki sadece 400 adet 4 yaş ile40 yaş arasında değişen meyve ağaçları var.)
Burayı Yağmurlama ve damlama usuli ile suluyorum.Elimde 120 Lt/s su atan sprinler ile 2 t/s atan fıskiyeler var .
Bunlardan daha az su sarfederek daha çok yer suluyaçağım Sprinğ fiskiye **** değişik sulama aygıtını bilen veya kullanan arkadaşlar varsa bana yardıcı olurlarsa sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 18:36   #2
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
En son buldugum Ağlayan boru ve Sensörlü damlatıçılar.

hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 08:48   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Yağmurlama Sistemi

Ben terasıma paludaryum akvaryumu kuruyorum. Akvaryumda 6 adet floresan var 120 cm lik.

Aşağıdaki resimde kovanın içindeki kafa motorunun ucuna bağlayacağım hortumu akvaryumun en üsttünden değil de floresanlara su gelmeyecek şekilde biraz altından soldan sağa doğru hortumu gerdireceğim ve 3 ayrı yerinden deleceğim.

Resimde bu bölgeleri 3 çizgi ile gösterdim. Bu üç çıkıntıdan aşağıya doğru yağmur gibi su inmesini istiyorum ancak , hortumu sadece deldiğim zaman akvaryumun belli yerlerine su düşecek. Amacım bu 3 yerden akan suyun dağınık olarak akvaryumun her yerine su püskürtmesi. Kısaca bu 3 bölgedeki yerlere fıskiye gibi birşey koyabilirmiyim yukarıdan aşağıya doğru suyu nasıl tazikli şekilde yağmur gibi püskürtebilirim? Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum. İyi günler.

Name:  yagmurlama.gif
Views: 4166
Size:  5.3 KB

Benimde aklımdan geçen bahçe fıskiyesi ancak kafama takılan birkaç soru var.

1) fıskiye başaşağı şekilde olursa çalışırmı? çünkü yukarıdan aşağıya doğru çalışacak.
2) hangi modeli önerirsiniz?Nasıl birşey almalıyım?

seyyah312 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 12:13   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
"Sisleme başlıkları" diye bir araştırırsanız, paladaryum için fıskiyeden daha doğru olacak ekipmanları bulabilirsiniz.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 06:01   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
acık alanda nisbeten pop-up ve damlamadan daha verimli bir sistem yapamazsın

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 12:34   #6
Yeni Üye

sputnik's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2011
hk50, elinde olan sprinklerin 40 ve 70 litre gibi farklı modelleri mutlaka vardır. aldığın yere sorarsan yardımcı olurlar.

seyyah312,
elek'in de bahsettiği sisleme başlıkları işini görücektir ancak toz-zerrecik arası bi halde suyu atar ve bahsettiğin yağmur gibi inmesi olayını pek sağlayamazsın.
bir de sprink-sisleme diye geçen modeller var fotoğrafta görebilirsin. suyu incecik halde şemsiye şeklinde atar. toz gibi dağıtmaz. bu biraz daha işini görücektir sanırım. altına uygun çekvalf takıldığı sürece hepsi, baş aşağı şekilde çalışacaktır.

Ankara'da Rüzgarlı sokak/Ulus'ta istediğin gibi ürünleri bulabilirsin. Dilersen tam adreste verebilirim.

sputnik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 01:34   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
alan açık sisleme verimli olmaz

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 06:44   #8
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah312 Mesajı Göster
Ben terasıma paludaryum akvaryumu kuruyorum. Akvaryumda 6 adet floresan var 120 cm lik.

Aşağıdaki resimde kovanın içindeki kafa motorunun ucuna bağlayacağım hortumu akvaryumun en üsttünden değil de floresanlara su gelmeyecek şekilde biraz altından soldan sağa doğru hortumu gerdireceğim ve 3 ayrı yerinden deleceğim.

Resimde bu bölgeleri 3 çizgi ile gösterdim. Bu üç çıkıntıdan aşağıya doğru yağmur gibi su inmesini istiyorum ancak , hortumu sadece deldiğim zaman akvaryumun belli yerlerine su düşecek. Amacım bu 3 yerden akan suyun dağınık olarak akvaryumun her yerine su püskürtmesi. Kısaca bu 3 bölgedeki yerlere fıskiye gibi birşey koyabilirmiyim yukarıdan aşağıya doğru suyu nasıl tazikli şekilde yağmur gibi püskürtebilirim? Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum. İyi günler.

Eklenti 190654

Benimde aklımdan geçen bahçe fıskiyesi ancak kafama takılan birkaç soru var.

1) fıskiye başaşağı şekilde olursa çalışırmı? çünkü yukarıdan aşağıya doğru çalışacak.
2) hangi modeli önerirsiniz?Nasıl birşey almalıyım?
Sn. seyyah312,

Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme

Bu sayfaya bakarsanız oto cam silecek motoru ve otrivine damla spreyi ile işinize yarayacak bir çözüm var. Akvaryum motorunda bu basıncı yakalayamayacağınız için oto cam silecek motoru kullanmalısınız. Bu konuda Sn. akınselcuk size mutlaka yardımcı olur. Kolay gelsin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024