agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen gilan
  • 1 Gönderen gulayb
  • 1 Gönderen Mete Tiren

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-11-2010, 20:08   #1
Yeni Üye

Elephantnoises's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Galeri: 2
Akvaryum suyu ile bitki sulama (Balık gübresi)

Merhabalar. Forumda aradım fakat cevabı bulamadım. Bitkilerimde akvaryum suyu kullanıyorum. Bugün bir çiçekçiye sordum zararlı olacağını söyledi. Doğruluk payı var mıdır? Teşekkürler.

Elephantnoises Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 13:06   #2
Yeni Üye

Elephantnoises's Avatar

Bir bilen yok sanırım

Eski 02-11-2010, 14:40   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Zararlı olacağını sanmıyorum. Bende kullandım kullandığım çiçeklerde bariz bir büyüme oluştu. Durağan görünümden aktife döndüler. Sonuçta gübreli bir su.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 12:36   #4
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Akvaryum suyunda balıkların atıkları sonucu nitrat birikimi olur. Bu da bitkiler için azotlu gübre demektir. Yani kullanılması faydalı.

Yalnız suya çeşitli tuzlar, ilaçlar, kimyasallar, pH ayarlayıcılar, yosun öldürücü, vs. katmadığınızdan emin olun.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 13:01   #5
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Yıllardır akvaryumum var ama suyunu çiçeklerimde kullanmayı düşünmem. Çeşme suyu alkali iken su değişikliği yapılmayan akvaryum suyu giderek nötre ardından da bazik bir pH'ya düşer. Burada çiçeğinizin aradığı şartlar devreye girer. Bir de yukarıda söylendiği gibi tuz ve muhtelif pH plus ya da minus ürünler kullanılmış akvaryum suyunu kullanmayın. (herşeyiyle kendinizin ilgilenmediğiniz bir akvaryumun suyunu ise asla kullanmayın)

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2010, 17:28   #6
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Ben de sık sık kullanıyorum. Akvaryumda tuz ve ilaç kullanmadıysak bu su bitkilere tam bir doping etkisi yapıyor diyebilirim Kaktüslerden çiçekli bitkilere kadar denemişliğim var (hatta çeşitli mevsimlerde). Satılan ticari sıvı gübrelerde zamanında çok karşılaştırdım ve her seferinde hevesle aldığım sıvı gübre markası ne olursa olsun akvaryum suyu yanında solda sıfır kaldı. Mesela sıvı gübreyi uygun konsantrasyonda suyla karıştırıp uygulasak da mutlaka önceden sulanmış toprağa vermemiz gerek diye biliyorum yoksa kökleri yakıyor. Ama akvaryum suyunu çok kuru toprağa bile verseniz bir olumsuzluk yapmıyor. O yüzden evinde akvaryum bulunanların suyu bu şekilde kullanmasını kesinlikle tavsiye ederim Aycan

popsie beğendi.
gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2010, 13:21   #7
Yeni Üye

Elephantnoises's Avatar

Teşekkürler mirsat, gilan ve cello. Teşekkürler Gülaycım

Eski 30-11-2010, 18:05   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2010
Akvaryumdan dip çektikten sonra çıkan suyu bitkilerime veriyorum ve şimdiye kadar zararını gormedim,İstanbulda musluktan akan kireçli sudan daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

antalyalı07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 18:47   #9
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Akvaryum suyu ile istediğiniz bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Forumun topraksız tarım bölümünde de bu konu ile bilgi bulabilirsiniz. Örnek olarak bu siteyi inceleyebilirsiniz.

http://www.compostguy.com/category/aquaponics/

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 19:16   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
muhteşem benimde küçük bi akvaryumum var oldum olası da israftan hoşlanmam esasında benim de aklıma gelmişti sizin gibi çekincelerim olmuştu tecrübe ve bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim

eslekehl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 07:25   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Yüksek müsaadelerinizle bende bir teori öne sürmek istiyorum. Balıkların yemlerinin içinde (özellikle kırmızı olanlar) kurutulmuş kaz ciğeri var balık bunu sindirdiği zaman ortaya çıkan yan ürünlerden biri amonyak. Amonyak bazik olduğundan toprağında, pH derecesini yükseltebilir diye düşündüm. ****** sizler daha iyi bilirsiniz.
Saygılarımla.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 08:07   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
20 yılı geçkin faydalı olduğu kastı ile kullanırım bitkilerim de var co2 de veriyorum ph düzenleyici kullanıyorum arkadaşların da gözlemlediği yararının yanında kendi gözlemlediğim hiç bir zararı yok söz konusu tatlı su akvaryumu olduğu sürece tavsiye ederim

* algler zararlı bakteriler suyu analiz ettirin diyen arkadaşlar çıktı burayı da görecekler örnek su yollarım tahlil ettirsinler

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 12:10   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Peki maden suyu ile sulanırmı?
İçeriğinde bir sürü mineral var.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 05:55   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Akvaryum suyunu bende açelyalarımda kullanıyorum zararlı hiç bir etkisini görmedim.

Eyvallahbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 13:35   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2011
Kötü koşullardaki bir akvaryumun suyunda NO3 ve bunu kemosentez yapan bakteriler mevcuttur. Bir akvaryum suyunda antibiyotik ( mikofish, costapur, ectapur vb gibi ilaçlar ) kullanılmadıysa, ayrıca bu çok önemlidir ki salyangoz ilaçları da kullanılmadıysa gönül rahatlığıyla çiçeklerinizi akvaryum suyuyla besleyebilirsiniz.

thorny love Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 20:14   #16
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Yıılardır akvaryum suyunun boşa gitmesine gönlüm elvermediginden bende kullanıyorum hic bir sorunla karşılaşmadım haftada 1 defa dip cekip cicekleri ve özelikle balkondaki agaclarımı bu suyla suluyorum

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 20:51   #17
Ağaçsever

ebrar nisa's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Yaşasın Ağaçlar. net in bir başka faydası daha. Daha önce hiç düşünmemişdim doğrusu. Kocaman bir akvaryumumuz var evde ve dip suyu hep boşa gidiyor. Bundan sonra sıvı gübre almaya son....

ebrar nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 07:26   #18
Ağaçsever

nergis akasya's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2011
Merhabalar ben yeni üye olarak aranıza katıldım. Yalovada oturuyorum.Küçük bir bahçem var çeşitli ağaçlarım ve en çok sevdiğim çiçeklerim var.Ama maalesef bu yıl pek verm alamadım özellikle çiçeklerim her yıl çok güzel olan camgüzellerim olmadı.Her yıl aynı yere ekilince olmuyormuş öyle birşey varmı beni bilgilendirirseniz sevinirim.Herkese selamlar.

nergis akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 14:05   #19
Ağaçsever

ebrar nisa's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Merhaba nergis akasya.Öncelikle hoşgeldin. Sonrasıysa beni ilk zamanlar benim düşdüğüm hataya düşmüşsün. Bu sita o kadar büyük ki zamanla alışıyor insan. her çiçeğin incelendiği bir başlık var nerdeyse. mesela bu bölüm akvaryumlarla alakalı. burda sana kimse bu sorunun cevabını veremez.ancak Camgüzeli (Impatiens hybr.) adresinde bulabilirsin. Kolaygelsin..

Düzenleyen ebrar nisa : 27-08-2011 saat 15:11 Neden: yanlış link
ebrar nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 09:52   #20
Ağaçsever

uugur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
ben de uygulamaya başlayayım.

Düzenleyen uugur : 11-06-2012 saat 09:53 Neden: Yazım Yanlışı.
uugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 13:15   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Benimde 2 adet büyük akvaryumum var çok su israfı oluyor hep çiçeklere dökmek istedim ama zararı olur diye cesaret edememiştim ama ara ara tuz koyuyorum buda sorun çıkartır sudaki tuz oranı gittiğine nasıl emin olabilirim birde akvaryuma bakteri kültürü koyuyorum onun zararı olurmu.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 14:27   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Akvaryumdaki yeşil yosunların hiçbir zararı olmaz hatta bazı yosunları üretmek için uğraşıyoruz unutmayalım. Fakat tuz konulan bir su ne kadar az dahi olsa mutlaka bitkiye zararı olacaktır. Çeşitli preparatlar kullanan üyelerimiz ( bakteri, yosunlaştırıcı, vitamin gibi )
öncelikle bir bitkide deneyip bir ay kadar gözlemlemesini tavsiye ederim aa birşey olmamış diyerek ertesi gün tüm suyu çiçeklerimizde kullanırsak tehlikeli olabilir.

Balıklarımızın yaşadığı ortamlardaki bakteriler bitkilere zarar verir ya da vermez bunu deneme yanılmayla görebiliriz ama balıkların dışkısı faydalı nitekim nitrat gübrelerini bizde kullanıyoruz.

Tabi birde şu var ki güle zarar vermeyip kauçuğu kurutursa bunu da bilemeyiz öncelikle gözden çıkardığınız bitkileriniz varsa deneyebilirsiniz. Ben risk ile karşılaşmak istemediğimden evdeki bitkilerde toprak bile kullanmıyorum tercih sizin.

nılgun_dogan beğendi.
Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 17:50   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Lightbulb Akçaağaç ve Akvaryum Suyu

Yeni aldığım bir fidanım var azot gübresi takviyesinin öneminden çok bahsediliyor.
Akvaryum suyunu birçok bitkiye kullanıldığınıda öğrendim fakat akçaağacım için bir sorun yaratırmı danışmak istedim.Akçaağaçları için kullanan varmıdır?

glarienn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 20:35   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Akça ağacınız kırmızı yapraklı ise fazla azot yapraklarının kırmızı değil yeşil olmasını sağlar diğer taraftan akvaryum suyuna balıkların direnci yükselsin diye tuz kullanılmış ise tuzlu su olacağı için bitkinize zararı olacak toprağı tuzlandırıp bitkinizi öldürecektir.

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 21:14   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Evet kırmızı yapraklı ACER PALMATUM ATROPUREUM , forumlardan okuduklarım neticesinde azot gübresi kullanılmalı diye bir sonuç çıkıyor, akvaryum suyu da iyi bir sıvı gübre fakat acer im için nasıl olur endişesindeydim, kaya tuzu kullanmıyorum (balıklar sağlıklı olduğu müddetçe) Kırmızı yaprakaları yeşil yapacağını bilmiyordum fazla azotun teşekkür ederim verdiğiniz bilgi ve yorumunuz için.

glarienn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2021, 03:22   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2021

şöyle bir canlı bitkili akvaryuma sahibim. herhalde bu suyun zararlı olabileceğini düşünen yoktur. bitkilerimi coşturuyor resmen. ve asla kimyasal ilaç kullanmam.

fatih79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024