agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2010, 21:55   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Akvaryumda yetişen bitkiler

Akvaryumda yetişen bitkiler icin gübreler incelendimi sıvı olanı tablet olanı ve misket olarak adlandırılıyor benim akvaryumumda crypto bitkisi var hiç gübre vermedim satılanların balıklar için sağlıklı olmadığını düşünüyorum nasıl bir gübre verebilirim kolay yapımı nedir yardımcı olursanız sevinirim.

rizako Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 22:56   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Balıklar solunguçlarından azot bileşiklerini suya verirler. Ve bu onlar için zehirdir. Ama bitkiler için bu atıklar yani amonyum ve amonyak bitkiler için gereklidir. Akvaryum tabanındaki substrat ve biyolojik filtrelerdeki bakteriler bunu önce nitrite sonra nitriti nitrata çevirir. Balık dışkılarından, yem artıklarından, çürüyen bitkilerden oluşan fosfat da akvaryum bitkileri için gerekli bileşiklerdir.

Bu durumda akvaryum bitkileri için gerekli olan özellikle demir olmak üzere mikro elementlerdir.
Fotosentez için ise temel gereksinim enerji ve karbondioksittir. Enerji için doğru ve yeterli ışıklandırma, karbondioksit için ise akvaryum suyu sıcaklığında suda zor çözünen karbondioksit oranını arttırmak çok önemlidir.

Akvaryumda kullanacağınız gübre dediğimiz maddeler balık sayınız fazla ise NP içermemelidr. Belki K yani potasyum ve iz elementler olmalı. Bunların da balıklara zarar vermeyecek oranda olmaları için güvenilir firmaların ürünlerini belirtilen miktarlarda kullanırken test kitleri ile sürekli ölçüm yapmalısınız.

meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024