agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni364Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2010, 21:22   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
Sn Ozay57,
Özelinize de yazdım. Elbette vazifemizi yaparız.
Acaba diyorum, siz de, salatalık serasında Etidot-67 nin kullanımı ile ilgili bilgi paylaşımında bulunabilir misiniz. Görsel olarak, faydalarını ve zararlarını tespit edebilmek açısından 2-3 fidenizde değişij dozlarda uygulayabilir misiniz.
Eğer böyle bir çalışma yaparsanız ve çalışmanızı da (mümkünse resimli olarak) burada bizimle paylaşır mısınız.
Sevaba girersiniz.
Saygılarımla
****** büyükbi zevk ve heyecanla yaparım.hatta bahsettiğim komşularımın Etidot-67 ile ilgili kazandıkları tecrübeyide anlatırız.çünki okadar memnundularki yana,yana arıyolardı tekrarbu ürünü. ayrıca ağaçlar.net ten takibettiğim bilgiler doğrultusunda sebze,meyve vb.artıklarından hazırladığım enzimleride denemekteyim. eğer küçükdünyamızda büyük işlerde bizimde payımız olabilirse gururduyarımbundan ilginize sonsuz teşekkürler.

ozay57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 20:51   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2011
Yakup Bey Merhabalar,

Etidot-67 - Pamuk konusunda daha detayli bilgi nerede ve nasil elde biliriz, eger sizde bu bilgiler var ise lutfen bana email atabilirmisiniz.

Yardiminiz icin simdiden tesekkur ederiz,

Saygilar ve Selamlar, Cabar

cabar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 15:53   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cabar Mesajı Göster
Yakup Bey Merhabalar,

Etidot-67 - Pamuk konusunda daha detayli bilgi nerede ve nasil elde biliriz, eger sizde bu bilgiler var ise lutfen bana email atabilirmisiniz.

Yardiminiz icin simdiden tesekkur ederiz,

Saygilar ve Selamlar, Cabar
Sn. Cabar,
Özellikle, konu hakında teknik bilgimin zayıf olduğunu hatırlatmak istiyorum.
Mesajınızdan sonra http://tez2.yok.gov.tr/ adresinde bir arama yaptım. Orada 198126 nolu tezde biraz bilgi var. İsterseniz inceleyin.
Temel olarak bildiğim husus, Bor un bitkilerde kalsiyumu aktive ederek dolaşım sistemini kuvvetlendirmesi ve Antifungal olduğu. Ayrıca çiçeklenmeye de faydası olduğu, dolayısı ile çiçeklenmeden önceki dönemlerde bitkiye verildiği söylenmekte. Bitkilerle uğraşmaya da çok vaktim kalmıyor. Galiba ancak 2-3 sene sonra bitki besleme ve yetiştirme konusunda elle tutulur ve günenilir bilgim olacak).
Yukarıda verdiğim linki bir de siz tarayın isterseniz. Benim vaktim çok olmadığından detaylı da taramadım.
Saygılarımla
(Pek yardımcı olamadım, mazur görün lütfen. Bu konuyu açmaktaki amacım da, bilgimle yardım etmek değildi ama, sadece teşvik etmekti.)

ozkanabim beğendi.
Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 21:01   #64
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Yakup Bey Etidot-67 kullanıp etkilerini paylaşan kimse veya kimseler oldumu?Anlatılanlara bakılırsa hiçte azımsanmayacak değerde faydaları var. Etidot-67'nin uygulandığı alanların resileri varmı? paylaşırsanız seviniriz.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 21:42   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Sevgili Yakup Bey Etidot-67 kullanıp etkilerini paylaşan kimse veya kimseler oldumu?Anlatılanlara bakılırsa hiçte azımsanmayacak değerde faydaları var. Etidot-67'nin uygulandığı alanların resileri varmı? paylaşırsanız seviniriz.
Saygılar
Bu yıl, kullanıcıların sayısının artması vesilesi ile bir çok geri dönüş oldu. Sanırım Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde, bitki besleme konusunda küçük çiftçi bazında önemli atılımlar olacak.
Öncelikle şunu gördük, ki her 40-50 müşteriden (çiftçiden) birisi gerçekten meraklı ve denemeler yapıyor. Onların geri dönüşlerine geçmeden bir şeyleri hatırlatmak istiyorum: Bitki besleme zincirindeki bir dar boğazı kaldırarak bitkiyi çok rahatlatabilirsiniz belki, ama bunu sihir veya mucize olarak görmemek gerek.Bitkiyi ve onun nelere ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışmak lazım her zaman.
Müşterilerimiz (çiftçiler), gerek damlamadan gerekse taral ile ürünlerine kullandılar. Bir çoğu, Etidot-67 nin etkisini 'kudurtma' kelimesi ile ifade etti. Özellikle zeytin, domates ve ayçiçeği tarımı bu yörede çok yapıldığından bunlara ilişkin yorumlardır. Domatesin ve ayçiçeğinin kalsiyumu sevdiğini (teorik olarak) bildiğimden onunla ilişkilendiriyorum. Ancak olumlu yorumlar bunlarla sınırlı değil. Maydanoz ekeni de, mısır ekeni de,ceviz ekeni de, kayısısı olan da benzer yorumlar yapıyor. Kimisi bir daha yeşertti diyor, kimisi kudurttu. Şu ana kadar, konu başından beri söylediğimiz iki teorik bilgiyi yalanlayan yorum gelmedi. Bunların birisi, borun kalsiyumu çalıştırması ve kalsiyumun da bitki iç taşınımını rahatlatması, böylelikle bitkinin, bor eksikliği olan bitkiye göre topraktaki besin maddelerinden daha yüksek oranda bünyesine alıp gelişmesi. Ötekisi ise borun antifungal etkisi yüzünden, meyvede mantari rahatsızlıkların eksilmesi/yok olması. Mesela bu anti mantar özelliğini domatesçiler çok sevdi.
Biz uygulamacı değiliz. Açıkçası ben de bu konuyu ithal olarak 30-50TL/kg maliyetle temin edilen bir ürünün, aslında 2 TL/kg maliyetle temin edilebileceğini duyurmak için açtım. Bu nedenle resim gibi medyalarım yok. Esasen borun bitkide ne gibi sonuçlar vediğini anlatmak da tarım ilçe müdürlüklerinin görevi.
Eti Maden, bu ürünü üretmekle üzerine düşen görevi yaptı bence. İnsanlar tanıdıkça talep artıyor. Hiç bir şey birden olmuyor.
Saygılarımla

Eski 09-07-2011, 22:10   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Etibank, Etidot-67 adlı ürünü bitki besleme alanında tavsiye ettiğine göre bu ürünün Kimyevi Gübre Tescil Belgesi vardır tahmin ediyorum. Acaba tescil belgesini yayınlamanız mümkünmü dür?

oktanyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2011, 08:23   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktanyum Mesajı Göster
Etibank, Etidot-67 adlı ürünü bitki besleme alanında tavsiye ettiğine göre bu ürünün Kimyevi Gübre Tescil Belgesi vardır tahmin ediyorum. Acaba tescil belgesini yayınlamanız mümkünmü dür?
1 nolu mesajdaki arka yüz etiketinin belgeden farkı, üzerinde mühür bulunmamasıdır. Merak edilen etiket bilgileri orada var. Ama bir daha yazıyorum:
Konuyu resmi olarak açmadım. O nedenle belgeyi yayınlamamak daha uygun geliyor. Belge, Bitki Besin Maddesi olarak düzenlendi. Sanırım merak ettiğiniz bilgiler ise şunlar:
Garanti Edilen İçerik : w/w Suda Çözünür Bor (B) : %20,8
Lisans No: 865, Tescil No: 12171
Yalnız TÜGEM in sayfası her halde güncel değil. Listede görünmüyor. TÜGEM'e telefon ederek sorabilirsiniz.

Bilgi anlamında bu konuya katabileceğim fazla bir şey yok. İlk sayfalardaki mesajlardaki yazdıklarımdan tek fazla bilgim, bu güne kadar çiftçilerden olumsuz görüş almadık. Her defasında, taralla yapılan uygulamada binde 5 oranına dikkat etmelerini söyledik. Gerek oranlar hakkında, gerek faydaları hakkında en geniş bilgiyi, meraklı ve bilgili uygulamacılardan edinebilirsiniz. Yani tarımcılardan. Maalesef benim gücüm bu kadar.

Saygılarımla

Düzenleyen Yakup : 11-07-2011 saat 07:32
Eski 17-08-2011, 22:10   #68
Ağaç Dostu

Aradan bir yıl geçti..

Oğlum iyice yaramaz oldu. (Eşim bazen çıldıracak gibi oluyor).
Arıları önce coşturdum, sonra üşüttüm. İlk defa bahar balı aldım.
Mazota çok zam geldi.
Ben hala bir tek fidan dikemedim.
Mevsim kimini güldürdü, kimini küstürdü.

Konu açılalı bir yıl oldu. Uygulamacı arkadaşlardan olumlu veya olumsuz bir yorum gelmedi. Resim de gelmedi. Ben de zaten daha bir fidan bile dikmedim..

Eğer uygulamacı olursam, bir fidan dikersem, sonra da 2004 model siemens S65 telefonumu değiştirirsem, yeni telefonumla resimler çekerim.

Sonra ben benim yerimde olsaydım... Etidot-67 yi özellikle topraksız tarımda test ederdim. Topraktan kaynaklanan olumsuz unsurları bertaraf etmek için.

Galiba bir şeyleri öğrenmem uzun zaman alacak. Çünkü kendim denemek zorunda kalacağım. Aynı arıları üşüttüğüm gibi.

Biraz zaman alacak.

Eski 17-08-2011, 22:29   #69
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn Yakup Ürün biliyorsunuz yeni elimize geçti, yardımlarınız için teşekkürler.

Bizim Halil bey ürünü bir kullansın hiç merak etmeyin elinizde istemediğiniz kadar değerlendirme ve resim olacaktır.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 22:42   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
...
Konu açılalı bir yıl oldu. Uygulamacı arkadaşlardan olumlu veya olumsuz bir yorum gelmedi. Resim de gelmedi. Ben de zaten daha bir fidan bile dikmedim..

...
Bir dikili ağacınızın olmamasına üzüldüm.

Bu gün 50 yetişkin zeytin ağacında kullandık. Resim çekmek aklıma gelmedi.

Etidot 67 yi tek kullanmıyoruz. Kaoline ve gülleci bulamacına karıştırıyoruz.

Gündereceğiniz elimize geçsin _ Ayhan Kaptan 40 kg. sipariş vermiş miydi_ resim de çekeriz.

Biliyorsunuz 600 ağaçta Serdar Hoca da kaoline karıştırarak kullanmıştı.

Etidot 67 yi tek başına kullanmamız da gerekiyor gibi..

Saygılar Yakup bey.

ozkanabim beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2011, 09:04   #71
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Selam
Oğlunuzun yaramaz olduğuna sevindim
Darısı benim tornumun basına
Onlar yaramaz olursa daha çok dıkkat çeker ve sevilirler o fazla sıkıntı değil

Etidot67 denilen ürün beyaz toz halindeki bor mu ?
Eğer öyleyse..Bana gelen bor için hassas tartı aleti aldım. 1 gr hassaslığı var.
Uygulamaya sonbahardan sonra bahara kadar devam edeceğim. sonuçlar ancak 1 yıl veya 2 yıl sonra alınır diye düşünüyorum.
Fotoğraf konusunda sıkıntı yok ama farkı nasıl göreceğiz. Neye göre ölçü alacağız. Sanırım aynı cinsin yarısına uygulayıp yarısına uygulamasak fark belli olur..
Tahmini ölçülerde önceden kullandım ama pek anlayamadım farkı.
Uygulamayı kaydetmekte gerekir.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2011, 10:49   #72
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaptanzst Mesajı Göster
Selam
Oğlunuzun yaramaz olduğuna sevindim
Darısı benim tornumun basına
Onlar yaramaz olursa daha çok dıkkat çeker ve sevilirler o fazla sıkıntı değil

Etidot67 denilen ürün beyaz toz halindeki bor mu ?
Eğer öyleyse..Bana gelen bor için hassas tartı aleti aldım. 1 gr hassaslığı var.
Uygulamaya sonbahardan sonra bahara kadar devam edeceğim. sonuçlar ancak 1 yıl veya 2 yıl sonra alınır diye düşünüyorum.
Fotoğraf konusunda sıkıntı yok ama farkı nasıl göreceğiz. Neye göre ölçü alacağız. Sanırım aynı cinsin yarısına uygulayıp yarısına uygulamasak fark belli olur..
Tahmini ölçülerde önceden kullandım ama pek anlayamadım farkı.
Uygulamayı kaydetmekte gerekir.
Evet, beyaz ve neredeyse pudra kıvamında.
Etidot-67 nin iki önemli özelliğinden bahsediyoruz ya, Kalziyumun alımı ve anti
fungal özelliği. Bence çalışmalarda bunlar değişken olarak kabul edilmeli.
Ben tarımcı olsaydım, topraksız ortamda (akan su olabilir), aynı tip fideleri dikerdim. Bazılarına kalsiyumu hiç vermeden bor verirdim. Özellikle domates, kalsiyumu sevdiği için bize farkı gösterebilir. Bazısına bor vermezdim, bazısını da olması gerektiği gibi beslerdim.
Aynı tohumlar, aynı ortamda, farklı tanklardan alacakları farklı besinler ile bir sonuç verirdi gibi geliyor.
Bir de, bazısına sadece yapraktan verirken bazısına da sadece tanktan verirdim ki, bitkinin bünyesine su yolu ile geçen bor ile yapraktan verilenin mantara karşı etkilerinde farklılık var mı diye? Hatta bunun için bazı fidelerime özellikle mantar aşılardım.

Eski 09-09-2011, 09:20   #73
Ağaç Dostu

Bursa ve Biga tarım fuarları

Fuarlar yaklaştı. Belki görüşürüz.

Eski 09-09-2011, 09:53   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Fuarlar yaklaştı. Belki görüşürüz.
İzmir Tarım fuarı da yaklaştı ( 23_26 Eylül 2o11)

Yakup bey, katılmayı düşünüyor musunuz?

Eski 09-09-2011, 12:48   #75
Ağaç Dostu

Katılmamı düşünenler var ama nasıl olacak bilemiyorum. Pazartesi kesinleşir. Eğer hafta sonu Biga'ya göndermezlerse, ya katılımcı olarak ya da ziyaretçi olarak Kurumumuzun standında bulunabileceğim. Hayırlısı.
( Ben şimdi kime ne anlatacağım..üfff. Keşke bir iki deneme yapsaydım)

Eski 09-09-2011, 12:53   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
İzmir Tarım fuarı da yaklaştı ( 23_26 Eylül 2o11)

Yakup bey, katılmayı düşünüyor musunuz?
Valla bana sorarsanız önce seraları gezmeyi, sonra Selahattin hocanın bahçesine gitmeyi, biraz da topraksız domates yemeyi düşünüyorum.Biz, görevlendirme yapılırsa gereğini yapabiliyoruz. Kurumun Biga ve Bursa fuarlarına katılması söz konusu. Daha bize bir talimat gelmedi. Hayırlısı.
( Hem bu sıcakta İzmir'e gidilir mi?)

Eski 10-09-2011, 12:02   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
...
( Hem bu sıcakta İzmir'e gidilir mi?)
Her şey sıcaktan soğuğa gider, yine de bu sıcakta bile yeşertemeyiciğimiz tohum yoktur.

Editod 67 den çok memnunuz. Bahcem yok kullanamadım diyorsun; biz kullandık ya, tereciye tere bile satarız.

Kolay gelsin

Düzenleyen Halil Önen : 10-09-2011 saat 12:05 Neden: Selahattin hocaya selam söyleyin:)
Eski 19-09-2011, 16:14   #78
Ağaç Dostu

2011 Bursa Tarım Fuarı

Şu an çok yoğunum, kısaca değineceğim.
Cumartesi ve Pazar günleri iştirak edebildim.
Çarşamba günü beni soran Sn. Dursun Bey, selamınızı aldım. Teşekkür ederim. Nasib olursa görüşürüz inşaallah.
Selahattin Hoca ile tanıştım (Ayak bakımı yaptırıyordu ). Kendisi kesinlikle genç ve ılımlı bir insan. (Bendeki psikolojik yaşlanmışlık onda yok). Ancak, pazar günü gelebilseydi, kendisine ayırdığım hediyemi takdim edecektim. Tekrar görüşemedik.
Bol bol numune dağıttık. Etidot-67 yi anlattık. Kullananlar memnunlar. Meraklılar da ilgi ile dinledi. Biz satmaktan ziyade anlatmaya çalıştık.
İç anadoludan, karadenizden, egeden grup grup katılımlar oldu.
Bor'un topraktaki kalsiyumu bitkiye aldırması dolayısı ile, kalsiyumun bağladığı fosforunda serbest kalmasını (bitki tarafından alınabilir olduğunu) iddia eden bir ziyaretçimiz oldu.
Başka bir ziyaretçimiz de 10 yıldır %1 lik borik asiti sürekli meyvecilikte kullandığını ve hiçbir zarar görmediğini söyledi (Kendisi Dr. ünvanlı imiş ve Bursa/Gürsu dan gelmiş).
Bor kullanıldığında, en çok sağlıklı büyümenin gözlemlendiği söylendi.
Numune gönderilen bazıları ve bizi bilmeyen bazıları bize nasıl ulaşabileceklerini öğrendiler.
İlk fuar tecrübemizdi, bir çok şeyi çok daha iyi yapabileceğimizi gördüm. Tekrarı nasib olursa çok daha verimli bir çalışma yapabiliriz diye umudum var. (Özelden tavsiye isteyen olursa yardımcı olurum).
3 haftadır aralıksız bedenen ve zihnen çalışıyorum. Kötüsü, işler bitmiyor (bana kalsa biter ama..)

Hala deneme bahçem yok.
Jojoba yetiştirmek isteyen varsa, fidesini bursadan temin edebilir.

Lütfen, bilgisizce ilaç ve gübre kullanmayın. Temiz ve organik-kimyasal arasında bir tarım yapmaya çalışın.

Fuar bitişinde elde kalan kuru pastaları, katılımcı komşularınıza dağıtabilirsiniz.

Saygılarımla

Eski 20-09-2011, 15:47   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Fuarda buluşma(ma)lar

Ajandama günler önceden yazdıgım bursa fuarını ılk gun sabahın erken saatlerınde neredeyse ılk ziyaretcıler olarak açtık
o gün bin atlı akıncılar gıbı şendik.
büyük bir iştahla stantları gezdım
benım çok sevdıgım EM de arkadaşlarla oturduk ve sohbet ettık
birde ne göreyim editot 67 hemen yanında...
hemen yaklaştım çok kibar bir beyefendi(kendişi iktisatçı imiş)çok ilgilendi
bir seyler ıkram ettıler
teknık noktada hanım efendı yardımcı olmaya çalıştı
sizlerin ve Halıl Önenın kulaklarını fazlaca çıtlattık
numunemıde verdıler hoş sohbet güzel bir ortam oldu
inşallah daha yaygın hale gelır
bene n kısa zamanda saksıda süs bitkilerime denıyecegım
yapraktan uygulanacak oran konusundada sizlerden bilgi rica ediyorum
kolaylıklar dilerim
Dursun KUTAN YALOVA

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 18:21   #80
Ağaç Dostu

Olsun.. Gönüller bir(likte) olsun..

Fuarın ilk üç gününde bulunamadım. Siz şefimiz ile sohbet etmişsiniz. Kendisi de Karacabey'de tarımla uğraşıyor. (Aslında iktisatçı değil, siyaset bilimci). Siz sohbet ederken, ben de ofiste keçileri kaçırmamaya çalışıyordum.
O bayan da, 5 gün boyunca iştirak etti. Etidot-67 fabrikasını çalıştıran mühendislerden.
Her zaman söylediğim gibi, ben tarımcı değilim. Sadece süs bitkilerinin tarla bitkilerinden daha hassas bir yapıda olabileceğinden korkuyorum. Bu nedenle sizin yerinizde olsam, Binde 5 oranının daha altındaki oranları (Mesela Binde 2) bir denerdim. Tavsiye edilen genel oran olan Binde 5'i, maksimum olabilecek oran olarak düşünürdüm. Her ne denemesi yaparsam yapayım, asla bütün bahçeme/çiçeklerime birden vermezdim. Mümkün oldukça 1-2 bitkide ön denememi yapar, ilk 3-5 gün daha dikkatlice olacak şekilde yaptığım gözlemlerin neticesine göre hareket ederdim.
Aslında standımızın yeri çok hoşuma gitti sonradan. Forumdaki aktif konuların ortasına düştük. Nanotim (solucan gübresi), EM, Green Fodder Sol. (Arpa çimi) standlarına komşuyduk. Ha bir de şu pH-metre satıcısı firma da bizim sokaktaydı..
İçimde kaldı. Bir daha fuara gidersem, standları dolaşarak numune ve katalog dağıtacağım.

Düzenleyen Yakup : 20-09-2011 saat 18:23 Neden: yanlış yazım
Eski 20-09-2011, 18:51   #81
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

selam yakup bey,
Binde 5 oranı derken hacım olarakmı ağırlık olarakmı. Ve ne kadar alana kaç litre veya gram.

Eski 21-09-2011, 07:45   #82
Ağaç Dostu

Merhaba,
Bin litre suya 5 kg oranı.
Bunun kaç dekara uygulanacağı ise, ilk sayfadaki ETİDOT-67 nin kullanım tablosuna göre hesap edilebilir.
Örneğin, tabloda 200g/dekar diyorsa, sizin 400 lt çözeltiniz (400 lt lik taralınız) varsa;
1. 400 lt nin binde 5 i 2 kg ettiğinden, tarala 2 kg Etidot-67 konulacak.
2. Dekara 200 g verilecekse, 2 kg Etidot-67 içeren çözelti, 10 dekar alanı sulayacak.

Fuarda öğrendiğim bir başka husus da, özellikle Karadeniz Bölgesinin topraklarında Çinko ve Bor eksikliğinin önemli miktarda olduğu.
Saygılarımla

Eski 21-09-2011, 09:38   #83
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Toplu plarak bilgilerin bir yazıda toplanması çok güzel .
Kısa ve net
Çok teşekkür ederim

Özür
Bu uygulama kaç yılda bir tekrarlanmalı

Eski 21-09-2011, 12:36   #84
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaptanzst Mesajı Göster
...
Özür
Bu uygulama kaç yılda bir tekrarlanmalı
Normalde her yıl.
Etidot-67'yi eğer topraktan vereceksek, öncelikle toprağın durumu(pH, organiklik,elektrik geçirgenlik,diğer besinlerin kurmuş olduğu denga vs), bitkinin ihtiyacı, sizin çiftçiliğiniz ve iklim ile alakalı olmalı.

Binde 5 in tamamının kök tarafından alınamayacağını farzetsem, ikinci yıl Binde 5 uygulardım ama ikinci yılın başında olmasa da 3. yılın başında toprak analizi yaptırırdım. Çünkü bitki topraktaki borun tamamını bünyesine almayacaktır.

Sizin çiftçiliğinizle alakalı, çünkü yapraktan uygularsanız şoklama yapmış olacaksınız, topraktan uygulama bitkiye seçme hakkı verecek. Uygulama zamanı da bitkinin alım miktarına etkiyecektir.

O nedenle binde 5 i bir deneyin diyorum hep.
Saygılarımla

Eski 29-09-2011, 15:58   #85
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
selam yorumların çoğunu 0kudum ,umarım etidot67 beklenen neticeyi verir
yaklaışık 3 dönüm kapama ceviz bahçemiz var geçen sene cevizlerde başka bir firmanın bor gübresini kullandım zararlılarla mücadeleyi zamnında ve ölçüsünde yaptım sonuç mükemmel oldu,fakat bu yıl herşey tepetaklak oldu ve cevizde resmen taban yaptık
sizin ürününüz fiyat olarak çok uygun diyer bitkilerimdede kullanıcam
sizin ürünüzü kullanmak isterim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 17:35   #86
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Yakup;

Helal olsun kardeşim sana. Samimiyetin, yardım çırpınışların, kabuğumuzu kırma yönünde öncü cesaretin, stratejik ürünümüzün adeta saklı kalmasının önüne geçmedeki yırtıcılığın, yurtseverliğin ve nice kabaran duyguların için.

Bu sayfa sayesinde, doğru insanları bulduğuna inanıyorum. Ne yazık ki, benim de gittiğim İzmir Tarım Fuarından sonra okudum bu sayfaları. Aksi halde sizinle görüşmeye çalışırdım.

Ailecek başarı ve sağlık/mutluluk dileklerimle. Yeğenim de ALLAH' a emanet olsun, babasının yolundan gitsin inşallah. Saygılarımla.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 19:54   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
selam yorumların çoğunu 0kudum ,umarım etidot67 beklenen neticeyi verir
yaklaışık 3 dönüm kapama ceviz bahçemiz var geçen sene cevizlerde başka bir firmanın bor gübresini kullandım zararlılarla mücadeleyi zamnında ve ölçüsünde yaptım sonuç mükemmel oldu,fakat bu yıl herşey tepetaklak oldu ve cevizde resmen taban yaptık
sizin ürününüz fiyat olarak çok uygun diyer bitkilerimdede kullanıcam
sizin ürünüzü kullanmak isterim
Çiftçilik artık iyice zorlaştı. Zeytin beş sene önce de aynı fiyatta idi ama mazot değil. Her halde, maliyetini azaltmaya çalışmayan çiftçiler batacaktır zannediyorum. Bu da çok üzücü. Kapitalizm bizi yavaş yavaş yiyip bitiriyor galiba.
Ben ülkemizde bir çok küskün olduğuna inanıyorum. Bilgisi olan, gençliğini toprağa harcayan ama kimse değer vermediği için bu bilgileri heba olan küskünler.
Bor, bitkinin ihtiyacı olan 16 elementten sadece bir tane. Bence, tam olarak bitki besleme yapmak istiyorsak bu 16 elementin hepsinin de aynı kıymete sahip olduğunu düşünerek hareket etmek gerek.
Nasıl ki ayağımızda oluşan bir mantar için hem haricen hem de dahilen ilaç kullanıyorsak ve yerine göre bazen bir metodu diğerine tercih ediyorsak, bitkilere de aynısını yapabiliriz diye düşünüyorum. Nedenleri değişebilir. Kimi zaman maliyeti azaltmak için, kimi zaman daha iyi neticeler almak için, farklı farklı yöntemler deneriz. Burada sıkıntı olan şey şu: Paramız az, hemen hemen herkes yüksek maliyetlerle mucizeler teklif ediyor.Garanti gibi görünen çözümler pahalı vb.
Açık konuşayım, eğer komşunuz zarar etmenizi ve böylece tarlanızı elinizden çıkarma kararı vermenizi dört gözle bekliyorsa, zaten başarı şansınız %50 azalıyor. Bir de sizin yeterli teorik bilgi ve denemeleriniz yoksa, işinizi yetersiz pratikler ile yapıyorsanız..
Belki bu konuda yazılanların hepsi yalan. Böyle düşünmek lazım. Neden böyle oldu demek lazım. İnsanların bilgilerine saygı göstermek lazım.
Yazık ama. Kutsal kitabının ilk emri "Oku" olan bir millet, kapitalistlerin elinde kıvranıyor. Neden? Okumadığı için..
İdris Bey, dilerim Allah hayırlı kazançlar nasib eder. Dilerim toplumumuz daha merhametli, yardımsever ve meraklı olur. Ben, 3 tane ağacım olsa, merağımı gidermek için birini feda etmekten kaçınmazdım her halde. Çünkü en iyi öğretmen hayattır. Yani yaptığımız hatalar..
Saygılarımla

Not: Etidot-67 almak isterseniz, ya İstanbul'dan, ya Bandırma'dan ya da İzmir'den temin edebilirsiniz. Eğer 0.266.7213100 nolu telefonu arayıp "Pazarlama ve Satış Müdürlüğüne bor almak için bağlamalarını söylerseniz, santral sizi bize aktaracak. Beraberce neraden satın almanız gerektiğine karar veririz.

Düzenleyen Yakup : 29-09-2011 saat 21:14 Neden: Not ekleme
Eski 29-09-2011, 20:40   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Sayın Yakup;

Helal olsun kardeşim sana. Samimiyetin, yardım çırpınışların, kabuğumuzu kırma yönünde öncü cesaretin, stratejik ürünümüzün adeta saklı kalmasının önüne geçmedeki yırtıcılığın, yurtseverliğin ve nice kabaran duyguların için.

Bu sayfa sayesinde, doğru insanları bulduğuna inanıyorum. Ne yazık ki, benim de gittiğim İzmir Tarım Fuarından sonra okudum bu sayfaları. Aksi halde sizinle görüşmeye çalışırdım.

Ailecek başarı ve sağlık/mutluluk dileklerimle. Yeğenim de ALLAH' a emanet olsun, babasının yolundan gitsin inşallah. Saygılarımla.
Estağfirullah,
Benim biraz tuzum kuru her halde. Devlet her ayın onbeşinde tıkır tıkır yatırıyor maaşı. Eğer ben de çiftçi olsaydım acaba bu kadar rahat konuşabilir miydim? Allah yaptıklarımızı hayırlara vesile eder inşaallah.
Bor, endüstrinin hemen her dalında kullanılan bir maden. Ancak ülkemiz endüstrisi maalesef kendi teknolojilerini geliştirme ve bunu halka yansıtma yönünden çok başarılı değil galiba. İnsanımız bilgiyi öğrenene kadar komünist, öğrendikten sonra da kapitalist. Açıkçası, aptalca veya hemen hiç bir katma değeri olmayan şeylerle uğraşmaktan dolayı geri kalmış bir toplumuz. Hatta bu hoşumuza bile gidiyor.
Ben, kimsenin veya her hangi bir kurumun özellikle boru saklı bırakmaya çalıştığını düşünmüyorum. Biz biraz rahat bir toplumuz. Sırtımıza sopayı yiyene kadar tembeliz maalesef. Sonra da canımız çıkana kadar çalışırız. Biz okuyan, araştıran, merak eden bir toplum muyuz? Öyleyiz ama gereksiz ve faydasız şeyler için öyleyiz. Fikri ve vicdanı hür bir toplumdan acaba ne kadar uzaktayız?
İzmir fuarına katılmadık. O dönem, arkadaşlarımın yarısı da yıllık izninde olduğundan, Bursa fuarına bile hafta sonu (mesai dışında) görevli olarak katılabildim. Yani İzmir'e gelemezdim her halde. Ama Bursa fuarından çok memnunum. Bugün birim amiri veya fuar koordinatörü olsam, kesinlikle gübre firmalarına özel hazırlık yapar ve standlarını ziyaret ederek Kurumumu tanıtırdım. İşin ilginç tarafı, bu dediğimi diğer firmalar da yapmıyor. Halbuki fuara gelen firmalar için en önemli kazanç son kullanıcı değil. Fuara katılan diğer firmalar. Ama firmaların önemli bir kısmının, diğer firmalarla görüşme tercihi veya zamanı olmuyor. Aslında rakip firma bile olsa, bir hayırlı işler demek bahanesi ile uğrayıp iletişim bilgileri ve ürün listesinin son halini içeren bir iki sayfa broşür bırakmakta fayda var.
Oğlum, ana okuluna başladı. Şimdilerde biraz daha uyumlu. Allah onun da, bizim de, siz ve ailenizin de sonunu hayretsin inşaallah. Babası ise daha kendisine bir yol bulamadı.
Saygı ve teşekkürlerimle, Hoşça kalın.

Eski 29-09-2011, 21:40   #89
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Yakup can kardeşim;

Senin gibi düşündüğümden dolayı ''adeta saklı kalmasının...'' dedim. Çünkü biz, hem sakız çiğneyip, hem de örgü öremeyenler sınıfına itilmişiz, başkaları vede içimizdekiler tarafından hep. Sen ve senin gibiler, inşallah bunu değiştirecek. Hatta, örgü örüp, sakız çiğneyip, bisiklet bile kullanabileceğimiz, belkide diğer meziyetlermiz ile şov yapacağımız aşamalara geleceğiz. Gazi' nin adını şeklen kullanmıyacağız, onu yaşayacağiz/yaşarken onu da yaşatacağız, onun gibi olacağız. Damarlarımızda bulacağız onun belirttiği enerjiyi.

Samimiyetinle, konu hakkında bilgin olmadığını belirttin. Ama içindekini, başkaları gibi,ben de okuyabildim. Enginlere sığmayıp taşanları...

Oğlunu disipline et, ama sakın ezme lütfen. Bırak deli dolu yaşasın. Demesin sonra ''Anamın ilki olacağıma, dağda tilki olaydım'' diye. Ukelalığıma ver lütfen)

Hepinize sonsuz saygılar lütfen. Kalın sağlıkla inşallah.

pria beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2011, 15:39   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
bugün etiizmir ambarına ulaştım ve yer,fiyat öğrendim.haftaya gidip alıcam.hayırlısı artık

savagegarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bor, eti maden, etidot-67, gübre, tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024