agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni361Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2010, 21:29   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Yakında ölçekli denemelere başlıyorum, sonuçları ben de merak ediyorum.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 11:40   #32
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
Şimdi benim, denemelerden önce toprak analizi yapmak gerek filan demem gerekiyor diye düşünürken, aklıma şu geldi:
Maksimum binde kaçlık bor çözeltisini, önümüze gelen her toprağa uygularsak, minimum veya sıfır zarar görürüz?
Fikir edinmek için, şundan yararlanalım:
Bor kullanmayanlardan toprak analizi yaptıranlar, topraklarındaki bor oranlarını yazsınlar. Biz de pratik olarak diyelim ki, şu yöredeki toprakta şu kadar bor var. Dolayısı ile % şu kadar çözünürlükteki Etidot-67 çözeltisi, filanca yöreler hariç, rahatlıkla kullanılabilir.
Olmaz mı?

Bizim yaptırdığımız analizlerde bor oranı belli değil. Analizin daha detaylı yapılması lazım galiba.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2010, 22:47   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Öncelikle Ramazan ayınızın bereketli be hayırlara vesile olarak geçmesini dilerim.
Topraktaki bor oranına her analizde bakmıyorlar anlaşılan. Nitekim bor gibi diğer iz elementlerinin hepsine de bakmıyorlar (Siz talep ederseniz başka).
Zeytin gibi, özellikle bora ihtiyaç duyan (veya bizim öyle sandığımız) bitkilerde, çiftçi toprağını götürüyor, ziraatçi de bor eksikliğine bakıyor. Sanırım, bu analizler, bölgelere göre alışılagelmiş farklılıklar göstermekte.
Yine de;
"sulu çözelti olarak binde 5 e kadar bor verebileceksek ve o yöredeki toprakta da maksimum binde 2 oranında bor varsa, biz o yörede binde 3 lük çözeltiyi rahatlıkla kullanabiliriz" teorisi kafama yatıyor.
Böyle bir genelleme yapılabilirse, hesap kitaptan fazla anlamayan ama toprağı tanıyan çiftçiler, hiç zarar görmeden bor kullanabilirler.

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2010, 23:15   #34
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Merhaba Yakup bey, bu ürünü tanıttığınız için çok teşekür ederim. Ülkemiz bor cennneti. Geleceğin en büyük madeni deniyor, bor için savaş planları hazırlanıyor ama kullanımı ve teknolojisi hk. hiç bir şey bilmiyoruz. Bu kadar güzel bir ülke ve bu kadar kötü yönetilen başka bir ülke daha yoktur herhalde.

Bizim Mersin-Anamur da yaklaşık 70 dönüm bahçemiz ve 1300 den fazla ağacımız var. Çoğunluk elma ve ceviz. Toprak çok fakir.Uzun zamandan beri bor kullanmayı düşünüyordum. Damlama sulama sistemimiz var. İlk baharda bende denemek istiyorum. Sizin numune bana yetmez ..))

Diğer sıvı gübrelerle veya EM la karışım nasıl tepkime verir acaba ?

Hoşça kalın.

Düzenleyen agozce : 13-08-2010 saat 03:44
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2010, 00:36   #35
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
http://www.etimaden.gov.tr/tr/0_sayf...=4_sayfa_a_5_8

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2010, 00:47   #36
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Gübreler ile bitki besin maddeleri arasındaki farklar nelerdir?
Sayın Yakup,
İçerisinde bitkiler için bir veye daha fazla bitki besin maddesi bulunan her şey gübre olarak adlandırılır. Ve gübreler ikiye ayrılır.
-Organik gübreler
-İnorganik gübreler.

Genel anlamda hayvanların sindirim atıklarını gübre olarak adlandırmamız yanlıştır. Tüm mineral maddeler de bitkiler için bir gübredir.

Kıscası Tüm bitki besin maddeleri bir gübredir.
Saygı ve sevgilerimle.

Eski 13-08-2010, 00:59   #37
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Topraktaki bor oranına her analizde bakmıyorlar anlaşılan. Nitekim bor gibi diğer iz elementlerinin hepsine de bakmıyorlar (Siz talep ederseniz başka).
Zeytin gibi, özellikle bora ihtiyaç duyan (veya bizim öyle sandığımız) bitkilerde, çiftçi toprağını götürüyor, ziraatçi de bor eksikliğine bakıyor.
Yakup Bey,
Toprak analizi bambaşka bir konu. Bunları bilirsiniz ki labaratuar ortamında, çeşitli kimyasallar kullanarak miktarını belirliyorlar. Ziaraatçı ile ilgili bir konu değil. Daha ziyade kimyager ya da bu konuda eğitim görmüş kişiler yapıyor. Ve toprak analizinde ilk olarak Azot, fosfor, potas dediğimiğz ana besin maddeleri ile, toprağın su durumu, Ph sı,(Yani asit, baz, alkali) ve bazı önemli iz elementler kontrol ediliyor. Binlerce element var ve her biri bitki için gerekli. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Bir bitkinin tam ve eksiksiz olarak gelişmesi için bir element olan altın dahi gerekli. Bunları sadece bilgi olsun diye eklemek istedim.
Saygı ve sevgilerimle.

Eski 13-08-2010, 07:18   #38
Ağaç Dostu

Sayın agozce,
Siz ihtiyacınız olan Etidot-67 miktarını belirleyin, ben hemen . 1.000 USD/ton fiyattan (faura mukabili, nakliye ve KDV hariç) size temin edeyim. (Yine de numune isteme hakkınız mahfuzdur)
Ayrıca Sayın Cumhur TONBA nın verdiği linkte yer alan zeolit diye bir şey var ya, işte o mineral üzerine araştırma yapınız. Daha önce verdiğim YÖK linkinde zeoliti aratmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bigadiç işletmesi, yerde teslim (Exworks) olarak 5 USD/ton dan satıyor bu ürünü. Manisa Gördeste ise, özel sektör firmaları, ambalajlı olarak satıyorlar. Toprak kalitenizin gelişmesi hususunda amacınıza çok yardımcı olabilir.
Sayın Cumhur Tonba,
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. O zaman Etidot-67 ye bizim kurumun dediği gibi, Zirai Gübre dememiz teknik olarak doğru.
Bu sitede okumuştum, özellikle 14 tane iz elementi idi galiba, bitkiler için diğer iz elementlere nazaran daha önemli diye. Bu işin net bir denklemi kurulamayacaktır ama, bu 14 iz elementin bitkilere verdiği (veya veremediği) fayda miktarları, diğer onlarca elementten daha fazla olmalı.
Bizim işçilerimizden şu örnekleri duyuyoruz: (buğdaya/ mısıra/ domatese) bor attım ve yan tarlaya göre (%10/ %20/ %30) daha yüksek verim aldım. Şimdi bunun sebebi işçilik veya başka birşey olamaz, çünkü bunu söyleyen kişi, bor atana kadar komşusuyla aşağı yukarı aynı verimi almasa, zaten bize bunu söylemez.
Ancak elbette, %10..%30 gibi verim artışlarının tamamen bora dayalı olduğu gibi bir iddiada bulunmuyorum. Topraktaki bor eksikliğinin giderildiği takdirde, bunun verimde artışa neden olduğunu söylüyorlar (ve akademiklar de rapor ediyorlar) diyorum.
Benim emin olduğum tek şey, bu konuda numune temini ve satış yapabileceğim. İnşaallah bu konuda çalışan arkadaşlar, başarılı çalışmalarını bizimle paylaşabilirler.

Eski 13-08-2010, 11:52   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2010
sayın bende istesem numune .

faikerkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2010, 11:53   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Zatwen bir mesaj atmıştım özelinizden.

faikerkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2010, 12:07   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster

Diğer sıvı gübrelerle veya EM la karışım nasıl tepkime verir acaba ?

Hoşça kalın.
Merhaba, konu ile ilgili maalesef bilgim yok. (Ben satmakla görevli bir endüstri mühendisiyim). Biz o yüzden bu yönde tavsiyelerde bulunmuyoruz. Bu demek değil, ki tepkime vererek sıvı gübrenizi bozacak. Bu konuda kimya bilgisi olan birinden yardım amanızı ya da pilot ölçekte deneme yapmanızı tavsiye etmek durumundayım.
Saygılarımla

Eski 13-08-2010, 14:21   #42
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın Yakup,
Topraktaki bitki besin maddelerinden faydalanmayı anlatabilmek için şu örnek verilirdi. Bir fıçı düşünün. Alttan 20 cm. yüksiğinde bir delik. Bu fıçıyı ne kadar doldurursanız dolduyrun ancak 20 cm yüksekliğinde su birikir.

Bitkilerde de beslenme bakımından bu gibi bir özellik var. Toprakta bulunan bitki besin maddeleri kadar, diğer kullanacağına da alır. Yani bitki besin maddelerini orantılı bir şekilde bünyesine alır. Tabii ki bor elementi de toprağa verilince diğerlerininde alımı artar ve verim artışı olur.

Eski 13-08-2010, 17:54   #43
Ağaç Dostu

Bu anlattıklarınız bana ağır geliyor. İnşaallah bu seneki fidancılık kursuna katılabilirim (tabi açarlarsa). O zaman biraz daha kolay anlayabilirim diye umuyorum.
Bor ile ilgili işe girişimin ilk yıllarında okuduğum bir yazı vardı. Sanırım yabancı bir yazıydı. Borun ağaçların dolaşım sistemlerinde ferahlamaya ve dolayısı ile topraktaki diğer besinleri daha rahat almasına vesile olduğunu yazıyordu. Sanki ağacın iştahsızlığını gideriyordu. Ayrıca bor, antifungal dir. Yani mantarlara karşı etkilidir. Burada bir çok insan, borik asit ürünümüzü ayak mantarına karşı kullanmakta. Kimisi ayakkabısının içine koymakta, kimisi de suda çözündürerek vb kullanmakta.
Amerikada, ağaçları budadıkları yerlere borlu (boraks dekahidrat) çamur gibi bir şey sürüyorlarmış (Bunu amerikan ilgili bakanlığının sitesindeki bir makaleden kendim tercüme etmiştim).

Eski 19-08-2010, 07:11   #44
Ağaç Dostu

Bu sabah 4. numune talebi ile karşılaştım. Numune işleri yavaş ama istikrarlı gidiyor gibi.

Eski 19-08-2010, 07:14   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Sayın Yakup,
Topraktaki bitki besin maddelerinden faydalanmayı anlatabilmek için şu örnek verilirdi. Bir fıçı düşünün. Alttan 20 cm. yüksiğinde bir delik. Bu fıçıyı ne kadar doldurursanız dolduyrun ancak 20 cm yüksekliğinde su birikir.
Şimdi anladım biraz (galiba). Bu iz elementler, fıçının deliklerini kapatıyor. Onlar olmayınca, delikler kapanmıyor. Yani bitki gelişemiyor.

Bu da, "bor gibi iz elementlerin, bitkinin topraktaki besin maddelerini (gübreleri) bünyesine daha kolay veya daha fazla alabilmesini sağladığı" tezini destekliyor o zaman.

Eski 29-09-2010, 21:43   #46
Ağaç Dostu

Etidot-67, Zeolit ve zeytincilik

Merhaba,
Ne zamandır yazmak istediğim bir mesele vardı. Nedenini nasılını bilmiyorum. Ama üzerinde durulmelı.
Organik tarım için kullanılan zeolit, Etidot-67 ile karıştırılarak taralla uygulanıyor. Bu durumda, etidot-67, bitkinin bor ihtiyacını karşılarken, zeolit ise (suda çözünmediğinden) bitki tarafından emilmiyor. Yapraklar üzerinde hem güneşin yakmasına hem de zararlı kanatlılara karşı koruma sağlıyor. Tabi zeolit suda çözünmediğinden, taraldaki karışımı sürekli karıştırmak gerekiyor.
Bu dediklerimin hiç birini denemedim. Denediğini söyleyenlerin yalancısıyım.
Zeytinciler başta olmak üzere tüm tarımcılara duyrulur.
(Zeolit de, etidot-67 de ucuz çözümler olduğundan deneme yapanların bilgilerini paylaşmasında maliyetlerin azaltılması yönünden büyük fayda var.)

ozkanabim beğendi.
Eski 30-09-2010, 16:28   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2010
sa.yakup bey sizden aldığım numuneyi ilk olarak ağaç diplerinde yetişen çalılar için ot ilacı olarak kullanacağım *** karışım hazır sonucu bildririm

kayastop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2010, 16:30   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2010
etidot - 67 gerçeken de suda çok kolay çözünen bir madde yani daha karıştrmadan suda çözünüyor inşallah amacımıza uyar

kayastop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 07:07   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kayastop Mesajı Göster
sa.yakup bey sizden aldığım numuneyi ilk olarak ağaç diplerinde yetişen çalılar için ot ilacı olarak kullanacağım *** karışım hazır sonucu bildririm
Sn. Kayastop, aleyküm selam.
Konuda yazan ve teknik bilgisi olan arkadaşlarımız daha iyi bilirler ve yorumlayabilirler elbette (Ben tarımdan pek anlamıyorum). Ancak ağaç diplerine kullandığınız zaman, mantara karşı etkili olacağını ve ağaca topraktan bor beslemesi yapmış olacağınızı düşünürüm. Bugüne kadar, bor ürünlerinin ot ilacı olarak kullanılması hakkında özellikle yaptığım bir yorumum veya paylaşımım olmamıştı. Bilenler varsa lütfen yazsınlar. Siz de kendi neticelerinizi yazarsınız.
Ancak, açık sahada depolanan (diğer bir çok maden gibi) bor cevherlerinin yakınındaki otsu bitkilerde kuruma ve bazı otsu bitkilere aşırı bor uygulandığında yakma gibi sonuçlara şahsen ve çok güvenilir kaynaktan şahidim.

Eski 01-10-2010, 09:03   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Ayrıca fazla mitarda borun bitkilere zararlı olduğunu da unutmayın derim. Toprak tahlili yaptırmadan kullanmamanızda yarar var.

pria beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 16:02   #51
Ağaç Dostu

Ceviz

Bugün bir geri bildirim geldi.
Yaklaşık 10 senedir ceviz ile uğraşan bir abimiz, geçtiğimiz sene Etidot-67 kullanmıştı. Demesine göre, evvelki sene 4 defa ilaçlama yaparken (taralla meyve ilaçlaması), bu sene 2 defa yapması yetmiş. Zehire Etidot-67 karıştırmış. Neticeden çok memnunum dedi.
Kendisinden ben de ceviz aldım, 30-40 tane kırdım hiç çürük yoktu. 1-2 tane zarı kararan vardı.
Cevizi olanlara duyrulur.

Eski 27-11-2010, 18:37   #52
Ağaç Dostu

Bandırma Fidancılık Kursu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Yakup Bey o kurstan benim de haberim olsun.
1 Aralık 2010 günü başlıyor. Hafta içi Bandırma Halk Eğitim Merkezine gidip kayıt yaptırabilirsiniz. 96 saat ve haftada iki akşam (Çarşamba-Perşembe)

Eski 27-11-2010, 22:08   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Merhaba Sayın Yakup Bey,
Kavun üretiminde denemek üzere ben de bor numunesinden kullanmak isterim. Adresimi özelinize yazıyorum. Selamlar..

davut09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 02:49   #54
-

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Galeri: 6
Arkadaşlar benim anlamadığım piyasada çiftçi topluluklarının koparatiflerinin ve diğer kimyasal gübre üreticilerinin azot-fosfat-potasyum...bakır-demir-bor-çinko vb.. gübreler ekonomik olarak satılıyorsa neden aynı kimyasal formlara sahip ürünlerin süslenip püslenip fahiş fiyata satıldığında bunlardan alıyoruz? elementler aynı hatta leonardit ve humutik asit (toprak düzenleyiciler) bile kat be kat daha ucuz.. en çok 3 adet ürünler halinde satılan bu ürünlerin içeriğine bir bakın.. 1 makro elementler azot vb.. 2 mikro elementler demir vb.. 3 yayıcı ve yapıştırıcı.. 1 kg makro ve mikro karma gübre 12 TL 250 gr yayıcı yapıştırıcı 3-5 TL artı humik asit 1 litre 10 TL civarı.. size bol bol yeterde artar bile.. piyasada satılan 3 adet 250 cc lik ürünler ise 50-60 TL civarı..!!!

TUZZEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2010, 14:12   #55
Ağaç Dostu

Numune temini

Merhaba Davut Bey,
Ben şu an yıllık izne çıktım. İşletme Müdürlüğümüze faks yolu ile talepte bulunursanız, talebinizin olumlu karşılanacağı kanaatindeyim. Çünkü şu ana kadar, numune taleplerinin geri çevrildiğini görmedim.
Lütfen, 0 266 721 31 25 nolu işletmemiz faksına aşağıdaki gibi iki satır bir yazı ile faks çekin. (Adresinizi ve telefonunuzu da belirtin.) Gereği yapılacaktır.

"Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü'ne
BALIKESİR
Kavun üretiminde denemek üzere 2-3 kg kadar Etidot-67 numunesinin tarafıma gönderilmesini arz ederim.

Tarih
Ad-Soyad
İmza
Adres-Telefon"
Saygılarımla
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi davut09 Mesajı Göster
Merhaba Sayın Yakup Bey,
Kavun üretiminde denemek üzere ben de bor numunesinden kullanmak isterim. Adresimi özelinize yazıyorum. Selamlar..

Eski 17-12-2010, 01:18   #56
Yeni Üye

selimtaşan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2010
Etidot-67

Yakut beyi yürekten kutluyorum ,gerek düşüncelerine, gerekse çalıştığı işletmenin ürününü tanıtma ve avantajlarından yararlandırma adına verdiği mücadeleyi taktir ve saygıyla selamlıyorum.Bende yukarıdaki numune talep örneği ile talepte bulundum ,geri dönüş yapıldı ve yollandı sanırım .Bu ürünü hemen deneyip kısa sürede sonuçlarını görebileceğim sistemimde kullanıp sonuçları çok kısa sürede bu konu altında yazacağım .Özellikle YAKUP beye selamlar saygılar.

selimtaşan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2010, 07:24   #57
Ağaç Dostu

Merhaba,
Esas bu siteyi kuranlar ve bu yolla bilgi paylaşımını sağlayanlar kutlanmayı hak ediyor. Belli bir sabırla devam ettirmek kurmaktan daha zordur eminim.
Benim ise belki cahil cesaretim (belki) kutlanabilir. Lakin, cahil cesaretinin mektepli korkaklığından daha önemli olduğuna da inanıyorum. Eskiler ne güzel söylemiş, Harekette Bereket vardır diye. Tek başınıza yapamayacağınız bir sürü işi, el birliği ile halledebilmek çok zevkli oluyor.

Bor ne işe yarar? Ne kadar kullanılmalıdır? Ben herkese, mutlaka teorik çalışmalarını yapmalarını ve okumaktan imtina etmemelerini şiddetle öneriyorum. Kimse, ama hiç kimse "Ben oldum" dememeli. Olmak, olgunlaşmak zaman işi, ve de sonu yok (insanlar için).

Bor numunesi meselesine gelince: Benim 2-3 kg numuneyi amirime sormadan göndermem olanaksız. Önceki numuneleri de, özellikle etrafıma hediyeetmek için satın aldığım kendi Etidot-67 lerimden göndermiştim. Bunu niye yazdım? Sizin, 2-3 kg numune için iki satır bir dilekçe fakslamaktan imtina etmemeniz için yazdım.

Deneme-yanılma için kötü bir eğitim/öğrenme metodu derler. Ben öyle düşünmüyorum. Neticelerinden ders çıkarıldıkça ve bu dersler de paylaşıldıkça, be metod en iyi metod galiba.

Saygılarımla

Eski 17-12-2010, 07:31   #58
Ağaç Dostu

Dün kursta ne öğrendik?

Bor, Kalsiyumun etkinliği için bitkiye gerekliymiş. Kalsiyum da bitkinin taşınım sistemi için. Dolayısı ile, bitkide iyi bir taşınım için kalsiyum eksikliği olmamalı ve Kalsiyumun da verimli kullanılabilmesi için Bor eksikliği olmamalı.
Hocamız bu bilgiyi yabancı yaprak/damlama gübrelerinin içeriklerini göstererek destekledi. Gübrede %15 Ca varken %0,17 gibi bir oranda da B var.

Eski 17-12-2010, 23:10   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Alıntı:
Bor, Kalsiyumun etkinliği için bitkiye gerekliymiş. Kalsiyum da bitkinin taşınım sistemi için. Dolayısı ile, bitkide iyi bir taşınım için kalsiyum eksikliği olmamalı ve Kalsiyumun da verimli kullanılabilmesi için Bor eksikliği olmamalı.
Hocamız bu bilgiyi yabancı yaprak/damlama gübrelerinin içeriklerini göstererek destekledi. Gübrede %15 Ca varken %0,17 gibi bir oranda da B var.
özelinizede msj attığımgibi; salatalık seramda(3000mtkare) ikinci yılım, üçüncü dölü topluyorum. yaklaşık bugünkü toplamamda birbuçuk tonayakın mahsülaldım. haledaha göndermedim sabah kalanını topliyacam. ağaçlarım havaların sıcak gitmesinden dolayı çok çabuk büyüdü ve bunun etkisiile, ilk dölleri ve sorasını sararttı. kış ve nemli havalarda olduğumuz için pasdediğimiz mantari hastalıkolan meyve uçlarında beyaz çürüklük aşırı derecede meyve kaybına neden oluyor. bunu önlemekte kalsiyumdan geçiyor ve ağaç bu aylarda kalsiyumu alabilmesi için bora ihtiyacı varmış. komşumuzun(6000mtkarelik)zorlatedarik ettiği Etidot-67 ile süper sonuçlar aldığını anlattı ve yaklaşık 3 aydır bu ürünü tedarik etmeye çalışıyoruz iki kafadar. gökte ararken yerdebulduk misali size rastladım bu bilgi bankası aracılığı ile lütfen yardımcı olursanız minnettar oluruz saygılarımla

ozay57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 16:35   #60
Ağaç Dostu

Salatalık

Sn Ozay57,
Özelinize de yazdım. Elbette vazifemizi yaparız.
Acaba diyorum, siz de, salatalık serasında Etidot-67 nin kullanımı ile ilgili bilgi paylaşımında bulunabilir misiniz. Görsel olarak, faydalarını ve zararlarını tespit edebilmek açısından 2-3 fidenizde değişij dozlarda uygulayabilir misiniz.
Eğer böyle bir çalışma yaparsanız ve çalışmanızı da (mümkünse resimli olarak) burada bizimle paylaşır mısınız.
Sevaba girersiniz.
Saygılarımla
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozay57 Mesajı Göster
özelinizede msj attığımgibi; salatalık seramda(3000mtkare) ikinci yılım, üçüncü dölü topluyorum. yaklaşık bugünkü toplamamda birbuçuk tonayakın mahsülaldım. haledaha göndermedim sabah kalanını topliyacam. ağaçlarım havaların sıcak gitmesinden dolayı çok çabuk büyüdü ve bunun etkisiile, ilk dölleri ve sorasını sararttı. kış ve nemli havalarda olduğumuz için pasdediğimiz mantari hastalıkolan meyve uçlarında beyaz çürüklük aşırı derecede meyve kaybına neden oluyor. bunu önlemekte kalsiyumdan geçiyor ve ağaç bu aylarda kalsiyumu alabilmesi için bora ihtiyacı varmış. komşumuzun(6000mtkarelik)zorlatedarik ettiği Etidot-67 ile süper sonuçlar aldığını anlattı ve yaklaşık 3 aydır bu ürünü tedarik etmeye çalışıyoruz iki kafadar. gökte ararken yerdebulduk misali size rastladım bu bilgi bankası aracılığı ile lütfen yardımcı olursanız minnettar oluruz saygılarımla

Etiketler
bor, eti maden, etidot-67, gübre, tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024