agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni361Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2018, 14:04   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
bor aldım 5 kiloluk torbada bunun yanında broşür vardı kullanma dozları hakkında sizin de dediğiniz üzere fazla atmamaya özen gösterdim sıvı gübreye karıştırarak 3-5 gr arasında kullandım ...Bahçemde denemek ve sonuçları görmek istedim...

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2018, 16:33   #392
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Bahçede ne yetiştiriyorsunuz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abay54 Mesajı Göster
bor aldım 5 kiloluk torbada bunun yanında broşür vardı kullanma dozları hakkında sizin de dediğiniz üzere fazla atmamaya özen gösterdim sıvı gübreye karıştırarak 3-5 gr arasında kullandım ...Bahçemde denemek ve sonuçları görmek istedim...

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2018, 11:46   #393
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Fındık çoğunluğu meyve ağaçlarıda var ama az

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2018, 22:44   #394
Yeni Üye

huzen's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
Etidot-67 (DiSodyumOktaboratTetraHidrat)
Tarım Endüstrisindeki Bor Bileşikleri Tüketimi:
Bor bileşiklerinin tarım endüstrisinde kullanılan iki çelişen şekilde uygulaması mevcuttur. Düşük konsantrasyonlarda, bor bileşikleri gübrelerin içerisinde mikro besin elemanı olarak kullanılırken, yüksek konsantrasyonlarda herbisit, algisit ve diğer pestisitler (zararlı ot öldürücüler) olarak da kullanılırlar.

Merhaba arkadaşlar
Bu ürünü herbisit olarak kullanan var mı?
Hangi dozda kullanma lazım (Meyve bahçesi)?

huzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2018, 10:11   #395
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huzen Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar
Bu ürünü herbisit olarak kullanan var mı?
Hangi dozda kullanma lazım (Meyve bahçesi)?
Bor, molibden, kobalt, çinko, mangan, bakır, iyot mikro element sınıfında yer alan bitki besin elementleridir. Yüksek dozda kullanıldıklarında, kültür bitkisi ya da yabancı ot ayırımı yapmazlar, hepsini zehirlerler. Mikro elementler, toprak analizi yapılmadan kullanılmamalıdır. Sonuçta, kafanıza göre atıp toprağı zehirlediğinizde, uzunca bir süre bu toprakta bir şey yetişmez.

Muda beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2019, 20:01   #396
Yeni Üye

huzen's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bor, molibden, kobalt, çinko, mangan, bakır, iyot mikro element sınıfında yer alan bitki besin elementleridir. Yüksek dozda kullanıldıklarında, kültür bitkisi ya da yabancı ot ayırımı yapmazlar, hepsini zehirlerler. Mikro elementler, toprak analizi yapılmadan kullanılmamalıdır. Sonuçta, kafanıza göre atıp toprağı zehirlediğinizde, uzunca bir süre bu toprakta bir şey yetişmez.
Teşekkürler. Haklısınız, kaş yaparken göz çıkarmamak lazım.

huzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2019, 08:41   #397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2019
Yakup bey bur yazdınız yazıların hepsini okudum ve sizden bir ricam olacak. Eti dot 67 denemek istiyorum numune yollama şansınız var mı teşekürler

Tekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2019, 07:08   #398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2018
https://dergipark.org.tr/download/article-file/270290

cengizhüseyin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2019, 11:25   #399
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
Değerli ağaçlar.net üyeleri,

Etidot-67'nin internet ortamında duyurulması, tanıtımı ve tartışılmasını sağlamak için tamamen kendi kararımla açmış ve bugüne kadar iyi kötü sürdürmüş-ittirmiş olduğum bu sayfadaki misyonumu tamamladığıma inanıyorum.

Çünkü artık borun bir gübre olduğu ve eksikliğinin giderilmesi halinde verim ve kalite kayıplarında önemli azalmalar yaşanacağının duyurulması ve konunun bu basit seviyede tartışılması süreci tamamlandı.

Son günlerdeki tartışmalar bunun en bariz örneği. Artık tartışmanın içeriği, benim "giriş" olarak sınıflandırabileceğimiz dar, teorik ve çiftçi geri dönüşlerinden güç bulan bilgilerimin ötesine geçmiş durumda. Ben verebileceğim hemen hemen bütün cevapları verdim. Aynı cevapları bir kaç kez tekrar da ettim.

Düşüncelerimi gözden geçirmeme sebep olan ve bu konuda tartışan herkese de teşekkür ediyorum.

Etidot-67 için "Borlu Gübre" tabirini kullanmam da ne tamamen doğru, ne de tamamen yanlıştır. Bir iş yapacaksanız bunu en etkin şekilde yapmalısınız. Ben düşündüm, internette arama motorları aracılığı ile borlu gübrelere ulaşmak isteyen kişi neyi arar diye? Etidot-67 nin muadillerinin fahiş bir fiyatla ithal geldiği ve ziraat mühendislerimizce önerildiği, gübre bayilerimizce satıldığı bir ortamda, konu başlığını ve lansmanımı "Borlu Gübre Etidot-67" şeklinde yapmaya karar verdim. Bu kiminize göre doğrudur, kiminize göre yanlış. Fakat bu hiç önemli değil. Önemli olan amacıma çiftçiyi incitmeden ulaşmış olmam.

Bana bu amacıma ulaşmamda en büyük katkıyı sağlayan ağaçlar.net sitesi yöneticilerine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Site üyeliğim devam ettiğinden, bana mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Artık bu sayfada yazmamam daha doğru. Yoruldum ve fazla vaktim olursa da arılarıma ayırmak istiyorum.

Selametle kalınız.
yakup bey bende fındık bahçesi var. etidot-67 borlu gübreyi denemek istiyorum yardımcı olabilir misiniz.?

Kudretcabuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2022, 09:38   #400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Merhabalar.
Arkadaşlar Etidot67 ürününün evde yetiştirdiğimiz çiceklere sebzelere uygulama şansımız nedir.
Kaçta kaç oranında sulandırmak gerek,
Forumda sadece büyük çiftçilik yapanlar için oranlar verilmiş,
Mesela 5 lt suya bir çorba kaşığı mı? bir çay kaşığı mı? ne kadar konulacak . Yapraklara mı yoksa sulama suyuna mi karıştırılacak.
Bu konuda aydınlatabilecek bir arkadaş varsa forumdaki herkes mutlu olur sanırım ve ülkemize ait bir ürünü de kullanma şansımız artar...Saygılarımla...

korkmazay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2022, 11:07   #401
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korkmazay Mesajı Göster
Merhabalar.
Arkadaşlar Etidot67 ürününün evde yetiştirdiğimiz çiceklere sebzelere uygulama şansımız nedir.
Kaçta kaç oranında sulandırmak gerek,
Forumda sadece büyük çiftçilik yapanlar için oranlar verilmiş,
Mesela 5 lt suya bir çorba kaşığı mı? bir çay kaşığı mı? ne kadar konulacak . Yapraklara mı yoksa sulama suyuna mi karıştırılacak.
Bu konuda aydınlatabilecek bir arkadaş varsa forumdaki herkes mutlu olur sanırım ve ülkemize ait bir ürünü de kullanma şansımız artar...Saygılarımla...
Bu ürünün %20'si saf bor. Toprakta olması gereken bor miktarı 1 ppm. Şayet oran 2 ppm'in üstüne çıkarsa bor zehirlenmesi yapar. Buna göre hesaplayın.

Not: 1 ppm ölçüsü 1 litrede 1 miligram anlamındadır.

mutlu_inan beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2024, 14:27   #402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2023
İçilebilir borax

İçilebilir tedavi amaçlı elimde artan toz beyaz bor vardı sağlık alanında kullanılan tür. Şimdi kış ortası birer çay kaşığı civarı göz kararı ağaçların dibine tuz gibi saçtım, bahara sürgün gelişimine katkısı olur mu?
Bina da yöneticiyim, defne ve mazıların dibine güllere falan verdim, toprak analizi falan yok ama, umarım yanlış yapmamışımdır, genel de bir şeyi yapmadan önce değil yaptıktan sonra araştırmaya kalkışıyorum:

Eklenen Resimler

Çankırılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2024, 18:16   #403
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çankırılı Mesajı Göster
İçilebilir tedavi amaçlı elimde artan toz beyaz bor vardı sağlık alanında kullanılan tür. Şimdi kış ortası birer çay kaşığı civarı göz kararı ağaçların dibine tuz gibi saçtım, bahara sürgün gelişimine katkısı olur mu?
Bina da yöneticiyim, defne ve mazıların dibine güllere falan verdim, toprak analizi falan yok ama, umarım yanlış yapmamışımdır, genel de bir şeyi yapmadan önce değil yaptıktan sonra araştırmaya kalkışıyorum:
Yanlış yapmışsınız. Bor, bir mikro element. Dolayısıyla toprak analiz sonucuna göre uygulamanız gerekirdi. Bitkileri zehirlemiş olma ihtimaliniz çok yüksek.

OSMAN45 beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2024, 14:40   #404
Yeni Üye

Ejder İnciri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2021
Geçmiş olsun

Eğer tarımda kullanılan borax ı bir çay kaşığı oranda vermiş olsanız o ağaç kısa zamanda ya kurur ya da strese girerek ağır hasar alabilir umarım bir şey olmaz

Mesela tarım hatalarında olduğu gibi, sağlık alanında da çok karmaşık durumlar var ve zaten bor yeni keşfedilmiş bir şey değil, işin ehli bakın ne söylüyor:
Tarımda kullanılan bitkinin alabileceği formda tür bor belirli ppm oranında seyreltilerek cüz i ölçülerde topraktan yahut yapraktan uygulanmalı, o da tek başına değil piyasa da satılan tarımsal ürün içeriklerinde ayarlı dozda mevcut. Bor un çok türevi var, emin değilim ancak şu aktarlarda satılan bor suda az oranda çözünür, belki zararı olmayabilir ama faydası da olmayacağı kanaatindeyim, bu bağlamda tahminimce bitkinin alabileceği özellikte değildir:

Eklenen Resimler

OSMAN45 beğendi.

Düzenleyen Ejder İnciri : 04-02-2024 saat 18:36
Ejder İnciri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2024, 18:28   #405
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Yanlış yapmışsınız. Bor, bir mikro element. Dolayısıyla toprak analiz sonucuna göre uygulamanız gerekirdi. Bitkileri zehirlemiş olma ihtimaliniz çok yüksek.
Eyvah panikledim yorumu görünce Henüz yağış olmadan dibinde ot olmayan yerleri aceleyle süpürdüm elimden geldiğince temizledim ama dibinde bol ot olan öteki bitkiler ne olacak umarım kurumazlar Sürekli sakarlığım tutuyor kaş yapacam derken göz çıkartmak

OSMAN45 beğendi.

Düzenleyen Çankırılı : 04-02-2024 saat 22:37
Çankırılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bor, eti maden, etidot-67, gübre, tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024