agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2007, 18:17   #91
-

Giriş Tarihi: 23-10-2007
yok ya umudumu kestim burada okadar yazılıyor çiziliyor,ama aslen bilenler için çok basit bi soruya dahi bi yanıt alamıyorum.........

titan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2007, 18:54   #92
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi titan06 Mesajı Göster
anlaşılan kimse bilmiyor ?

yahu siz ev bitkilerinizi ( tohum ) ne tür toprakta çimlendiriyorsunuz bari onu çıtlatın ?
İfade tarzınız hiç hoş değil !
Bu üslubu değiştirmez iseniz biraz zor yardım alırsınız .

Yardım istemeden önce , site kurallarını tekrar okumanızı öneririm.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2007, 19:00   #93
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Titan06, forumda Türkçe'yi doğru kullanmaya özen gösteriyoruz. Sorunuzu birde Türkçe'mize uygun sormayı deneyin.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2007, 23:28   #94
-

Giriş Tarihi: 23-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Titan06, forumda Türkçe'yi doğru kullanmaya özen gösteriyoruz. Sorunuzu birde Türkçe'mize uygun sormayı deneyin.
ben çince yazmıyorumki,kaba saba **** argoca'da bişey yazmıyorum.

ohalde türkceyi daha nekadar nazik yazacağım,kusura bakmayında kibarlıkdan kırılacak halimde yok.

sahi ya burda dikkatimi çeken habire türkcemizi güzel (yazalımda demiyorsunuz hehe) konuşalım türkcemizi şöyle türkcemizi böyle,ilginç!!

kusura bakmayın burda herkes icabında üniversite **** türk dili ve edebiyatandan mezunda değil,bırakında insanlar dili döndüğünce derdini yazsın derman bulsun.....

titan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 09:53   #95
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Titan, herkses, Türk dili bölümü mezunu olmadan da Dilimize özen gösterererk yazabilir. Forumda, elimizden geldiği kadar özen gösteriyoruz. ufak tefek hatalr yanlışlıklar her zaman olabilir. Ama bu dilimize özen göstermemize engel değil.
Tıpkı evimizide baktığımız çiçeklerimiz., bahçemize diktiğimiz fidanlarımıza, çimlendirmeye özen gösterdiğimiz tohumlarımıza gösterdiğimiz özeni, dilimize de göstermeyi istiyoruz.

Onlar da çok fazla değil. Cümlelere büyük harfle başlamak, de de ları ayrı, yazmak paragraf yazmak gibi bir kaç kural.

Tıpkı tohumları uygun toprağa koymak, nem ve ısıyı ayarlaamk, ve her tohumun hangi şartlarda, ne kadar sürede çıkacağına dikkat etmek gibi.

Tıpkı yaşayan bir ağaç gibi, dilimizde yaşayan bir organizma. Beslendikçe bakıldıkça gelişiyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 16:23   #96
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Bitki toprağı hazırlama

Evvela, Türkçemiz konusunda hassas davranan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu konuda mecburen taraf olmak durumundayım. Zira günden güne yozlaşan dilimize her şartta sahip çıkmak gerekliliğine inanıyorum. İnsan her yerde konuştuğu gibi yazamaz, yazmamalı. Bu riya değil, dile saygıdır.
Asıl konuya gelince:Bitki toprağını evde hazırlamak istiyorum. Zira hazır satılan topraklar her bitki için uygun olmayabiliyormuş. Bir miktar poşette hazır satılanlardan aldım. Biraz da bahçe toprağı ekledim. Yeterli miktarda yanmış koyun gübresi ile takviye ederek karıştırdım. Biraz da dere kumu eklemeyi düşünüyorum. Ama bu şekilde oluşturduğum karışım, çok sıkı bir toprak oldu. Sulamadan sonra neredeyse 8 - 10 gün kurumuyor. Çamur gibi kalıyor. Saksının drenajı da iyi.
Sorum şu: Bu toprağa, çiçekçilerden aldığımız bitkilerin dibinde gördüğümüz beyaz köpüklerden de eklesem uygun olur mu. Havalandırmayı sağladığını duymuştum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Selametle..

lolla beğendi.
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 17:50   #97
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman KOÇAK Mesajı Göster
Biraz da dere kumu eklemeyi düşünüyorum..
Dere kumu ve sizin beyaz köpük diye adlandırdığınız perlit eklediğinizde toprağınızın sıkılığı gidecek.

lolla beğendi.
İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 08:36   #98
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

perlit

Teşekkür ediyorum İklimsiz.
Bu perlit denen madde özel bir madde midir? Yoksa beyaz eşyaların dışında dahi bulunan, bazen binalarda ses ve ısı izolasyonu için kullanılan bildiğimiz köpük mü?
Selametle..

Eski 07-03-2008, 09:51   #99
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Perlit, Vermikulit, Ponza, Volkanik Tüf, Cüruf, Plastik köpük, Kum, Çakıl, vb.

Bu başlığı inceleyiniz.

Eski 17-03-2008, 14:34   #100
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Merhaba Sayın İlkimsiz.
(Buraya az evvel bir soru yazmıştım ama -ne hikmetse- şu an göremiyorum. Onun için tekrar yazıyorum.)
Üç gün önce, az bir miktar perlit temin ettim. Ancak bu perlitin tane büyüklüğü haşhaş tanesi ya da toz deterjan kadar. Bozulmuş veya özelliğini yitirmiş olabilir mi? Bunu toprak karışımıma ekleyebilir miyim?
Eklemem uygun ise oranlaması nasıl olmalı? Perlitten hoşlanmayan bitkiler de var mıdır?
Yardımcı olursanız memnun olurum.
Selametle..

Eski 20-03-2008, 21:01   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2008
Düzeltme

Sayfanın başındaki toprağın tanımındaki 'toz' olarak nitelendirilen kısmın mil veya silt olarak düzeltilmesi daha uygun olur diye düşünüyorum ayrıca topraklar sadece kum, mil ve kilden ibaret değildir içerisinde organik materyal de bulunur...
Ayrıca Bünye ve stürüktür aynı şeyler değildir. Bünye= Tekstür yani topraktaki kum mil ve kilin birbirlerine olan % oranlarını ifade eder.

Saygılar...

Düzenleyen ACHILLIEUS : 20-03-2008 saat 21:08 Neden: ...
ACHILLIEUS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 17:25   #102
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Perlit mi, değil mi?

Merhaba arkadaşlar.
Birkaç hafta evvel elime bir miktar perlit geçti.-Ya da, ben onu perlit sanıyorum-.
Kirli beyaz renkte, kum tanesi veya toz deterjan büyüklüğünde, avuç içinde sıkınca avucun şeklini alıyor, poşeti hareket ettirince biraz tozuyor.
Bugün sayın polatuz da bana bir miktar perlit gönderdi. (Buradan kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.)Ama ikisi arasında sanki biraz fark var gibi.
Acaba bu maddelerin perlit olup olmadığını anlamanın kolay bir yolu var mı?
Bilenler paylaşırsa memnun olurum.
Selametle..

Eski 01-04-2008, 18:17   #103
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Perlitin ince olanları var, arıtmada kullanılıyor. Saklama koşulundan rengide kararmış olabilir.

Ama perlit olup olmadığının yolunu bilmiyorum.
Google - Görseller kısmında perlit aratırsanız, belki resimler ile elinizdekini karşılaştırabilirsiniz.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 22:41   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2008
Saksı Toprağı Hazırlığı

arkadaşlar aslanağzı,şebboy,gül,lale,kadife ,hüsnü yusuflara nasıl toprak hazırlanabilir

sadeniz2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 18:41   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2008
Toprak Hazırlığı

aslanağzı.kadife.şebboy, menekşe çiçeklerini saksıda yetiştirmek istiyorum. toprak hazırlığını nasıl yapmalıyım.mesela organik gübre alıp içine biraz kum, birazda kimyasal gübre(npk 20 20 20) hepsini karıştısam olu mu?

sadeniz2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2008, 18:53   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Iyi gunler,

MASSANGEANA cinsi bir cicek bakmaktayim. Arkadasim tatile giderken emanet etti. Ancak yapraklari sararmakta. Internetten duzgun bir bilgi edinemedim. Direk gunes isigi alan bir yere mi koymaliyim, suyunu bol mu vermeliyim. yeni cikan yapraklar hep sararmi solarak cikmaya basladi. Kendimi cok kotu hissettim ve ne yapmam gerektigini bilemiyorum.

Saksisini degistirdim, yeni topragina bir miktar gubre koydum yapraklarina su puskurtuyorum ama sonuc cok kotu. camin onune koydum.

lutfen bu konuda bilginiz beniml epaylasin kendimi katil gibi hissediyorum.

gerekirse resimde cekebilirim.

cok tesekkur ediyorum

derboyaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 17:39   #107
Yeni Üye

Rıca

Desteginzie ihtiyacim var

Onceki mailimde de belirttigim gibi, emanet olarak baktigim Massangeana turundeki cicegin yeni gelen yapraklari dahil sararmaya basladi.

Saksisini degistirdim cok az da hazir gubre vermeye basladim

ancak arkadas camin onune koymus burasi cok sicak bir ulke (QATAR) acaba gunes isigini dogrudan aldigi icin mi boyle oldu. ya da ben fazla su vermis olabilrimiyim. Cunku en son gecen hafta su vermistim tekrar gittigimde hala topragi nemliydi.

Rica etcem bu konuda bilgisi olan birisi beni yonlendirebilirse cok sevinecegim.

cok tesekkur ederim

Eski 22-06-2008, 18:26   #108
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Name:  PCA8NY4QFCAB1ZN9UCA1BDF94CA6ZSJVBCAB5GUPZCA5FLQVHCAN240FACAAG1AK4CAL83DD6CAZDBSTZCAY74DXGCASGTMT.jpg
Views: 1495
Size:  4.0 KB

Bitkiniz bu mu?

Şayet buysa,

Drasena (Dracaena marginata)

başlığı yönlendirici olacaktır.

Eski 24-06-2008, 18:37   #109
Yeni Üye

Tesekkur

Iyi gunler,

Ilginizden dolayi tesekkur ederim.

Ancak sizin gonderdigniz resimdeki cicek degil maalesef, ama bununla kardes bir bitki olarak geciyor. Gorunusteki farki govdesi daha kalin ve yapraklari boyle ince ve dikenimsi degil.

Ben ekte bir benzerini gonderiyorum ( benimki boyle degil, bir kac gun sonra gonderebilecegim, hali hazirda elimde yok ancak ayni cins baska bir cicceg ekledim)

Tekrar tesekkur ederim

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2008, 12:23   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Soil Mix (Birtür toprak karışımı)

Selam Arkadaşlar ben youtube'de bir video izledim ama yabancı idi ve video dan anladım kadarıyla güzel bitkilerin daha verimli daha çabuk çıkması için bir tür toprak gibi bişeyler karıştırdı Sonrada onla ilgili yazı gösterdiler bence çok güzel bir bilgi benim için tabi ne koyduğu siz değerli arkadaşlarımın sayesinde öğrenebilirsem.

SOİL MİX

PATTİNG SOİL %60
PERLİTE %15
BUİLDİNG SAND %10
WORM CASTİNGS %10
PRE-MİX %5

TOPLAM :%100

Bu Liste ne Acaba Yanlarındaki Yüzde Oranları Koycağımız Miktar.

KALIN SAĞLICAKLAR.

Panzehir_85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 16:05   #111
Yeni Üye

Beklemekteyım

Bir onceki mailimde resmini gonderdigim Massngeana adli cicekli ilgili olarak bilgisi olup da benimle paylasack kimse yok mu acaba ?

Eski 29-06-2008, 19:41   #112
Yeni Üye

tesekkur eserim

tesekkur ederim

diger foruma danistim

Eski 22-08-2008, 08:52   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster

... Daha önce de pek çok kez belirttiğim gibi torf bitki besleme özelliğine sahip değildir. Torf saksı harcına katınız ama sadece torf çok iyi bir besleme ve sulama yönetimi gerektiririr...

Saksıda yetiştiricilik için fidancılar sadece torf kullanırlar ama bu salon bitkisi içindir. Çünkü hafif ve partik bir malzemedir.

Bir de torf çok su tutar, kaybedince de zor alır.

Mutlaka harca kumlu- tınlı toprak da katınız.

Merhabalar,
yukarda belirtilen tespit çok doğru ve aslında çok önemli bir sorun.

Marketlerde, yapı marketlerde torftan başka bir şey bulmak kesinlikle mümkün değil, sadece torfla doldurduğum balkondaki saksılarda yukarda belirtilen sorunları aynen ve fazlası ile yaşıyorum.

Torf kesinlikle balkon-teras bitkileri için uygun değil.Sulama devamlı problem oluyor .

Ancak büyük şehirlere mahkum bizlerin de kumlu-tınlı toprak bulması imkansız çünkü yapı-marketlerde kumlu-tınlı toprak yok

Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?

Angel Aki beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 03:57   #114
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Benim bütün çiçeklerim torfa emanet!!!

Acilen yardıma ihtiyacım var. Günlerce uğraşıp didinip çok çeşitli çiçeklerden oluşan bir teras bahçesi yaptım. Yaklaşık 40 lt. torf çuvallarından 40 çuval kadar kullandım. Ve dünyanın çiçeğini diktim. Şimdi ne yapmalıyım. Üstlerinden bahçe toprağı ilave etsem olmazmı? En doğrusu ne olur?

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 13:16   #115
Ağaç Dostu

susam's Avatar

S.O.S. veriyorum. Lütfen biri bana yardım etsin!!!

Eski 12-10-2008, 13:41   #116
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Mesajlarınızın hemen üzerindeki mesajda(113 no.lu) ne yazılmış
okumadınız mı?

Eski 12-10-2008, 20:58   #117
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Herkeze merhaba bilenlere bir sorum var,Orman toprağı verimlimidir, bu toprakta hertürlü bitki,çiçek,ağaç yetiştirilebilirmi?

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 09:34   #118
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
Mesajlarınızın hemen üzerindeki mesajda(113 no.lu) ne yazılmış
okumadınız mı?
Hiç okumaz olurmuyum? Okudum ama sorunumun çözülmesine yardımcı olmuyor ki bu mesaj. Sonuçta torfun yetersiz olduğunu öğrendiğim için panik halindeyim. Şimdi ne yapmam lazım? Benim sorum bu. Bu kadar torfu ve içindeki çiçekleri heba mı edeyim? Yoksa kaliteli topraklarla mı karıştırayım?

Eski 13-10-2008, 22:15   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Sevgili Hatice..
Aynı tedirginliği bende yaşadım bu siteye üye olduktan sonra..
Ben de o kadar yoğun işimin arasında gidip fidanlıktan tınlı toprak, Bauhaus'dan perlit ve Biofarm humus, Starbucks'dan kahve telvesi ve bir sürü çivi aldım..
Şimdilik 5 adet çiçeğimin toprağını 1 ölçü toprak, 1 ölçü guano ve cocopeat içeren torf, 1 ölçü humus ve 1/2 perlit karışımıyla değiştirdim. Üzerlerine 1-2 avuç kahve telvesi serptim ve 1er adet çivi sokuşturdum topraklarına..
Bakalım ben 1 hafta şehir dışında olacağım ne olacak çiçeklerime?
Bence panik yapma gerekli malzemeleri tedarik et ve vaktin oldukça değiştir toprakları..
Merak etme benim çiçekler 1 senedir torfta ve çok neşeliler
Ama tabi torflara verdiğin para çarçur olacak Olsun boşver hiçç üzülme bence..
Kongreden dönünce söyleyeceğim sana çiçeklerimin durumunu..( a tabi bu arada eşim sulayacak tabi kızlarımı söz verdi bakalım göreceğiz)

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 22:17   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Tabi şunu da söylemeyi unuttum: çiçekleri eski toparktan çıkarınca kökler eski topark içinde büyüdüğünden tam olarak eski toparağı temizleyemiyorsun zaten..Yani yarı yarıya kaybedersin torflarını bence.

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024