agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2019, 04:12   #301
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Merhaba arkadaşlar,

tüm forumdaki alakalı alakasız her şeyi okudum. Ben ankara da yaşıyorum ve yeşil yapraklı bitkilerim çiçeklerim saksıda çam ağacım ve sukulentlerim var.

Öncelikle annem ve babamdan bahsetmek istiyorum. sadece bahçe toprağı **** çiçek toprağı diye poşetlerde markette orda burda satılan topraklara dikmişler çiçekleri. ne açıyor ne büyüyor kısaca sabit durumda yıllardır. bende canlı gözüken gelişen açan çiçeklerim olmasını istiyorum. çok araştırdım ve kafam allak bullak oldu. öncelikle araştırdığımda ulaştığım verileri paylaşmak istiyorum. bu verilere internet çiçek yetiştirenler çiçekciler gibi kaynaklardan ulaştım.

Ponza taşı
Lav taşı
Zeolit
Torf toprağı
hindistan cevizi lifleri cocopeat
vermikulit
leonardit
solucan gübresi
kuvars kumu
minik taş parçaları
sarı kükürt
muz kabuğu
yumurta kabuğu
tarçın
kahve
sigara külü
canlı bitki yaprağı
kömür
ağaç kabukları

hatta zeoton bile önerisinde bulunanlar oldu.

ponza, lav taşı ve kuvars kumu toğrağın hava almasını çamurlaşmamasını sağlar lav taşı bir çok mineral içerir
hindistan cevizi lifleri doğal bir üründür ve su tutma özelliğine sahiptir artı havadar yapıdadır
leonardit vermikulit toprağı dengeler
muz yumurta kabuğu doğal bir potasyum ve kalsiyum kaynaklarıdır
tarçın kahve sarı kükürt ve sigara külü bitkileri böceklerden korur
canlı bitki yaprağı bitki için gereken çoğu maddeyi içerir
vs gibi söylediler.

ünlü bir çiçekciye sordum ve bana kızdı bu bilgiler saçma sapan şeyler

ve bunları söyledi

solucan gübresi hakkında şunları söylemem gerekli:
Amerika ve Avrupa kaynaklı bilgilerde solucan gübresinin çok güvenli olduğu büyük ısrarlarla anlatılır. Hatta hiçbir şey karıştırmadan sırf solucan gübresi tek başına bitki toprağı olarak kullanılabilir derler.
Türkiye'de üretilen solucan gübreleri ise maalesef aşırı tuzlu yapıda. Bitkileri mahvediyor. Adeta bir bitki zehiri. En çok da saksı narenciyelerini öldürür yapıda. Hatta tuzlu toprak uyumlusu bitkilere bile zararlı. Onun için solucan gübresi sadece suni gübrelerin kullanıldığı gibi kullanılmalıdır. Aslında yine de tavsiye etmem çünkü hiç hak etmediği çok yüksek fiyattan satıyorlar.

Benim tavsiyelerim:

Açık hava balkon ve bahçe saksıları için torf adıyla satılan hazır poşet toprağı ile doğal arazi toprağını eşit ölçülerde karıştırıp harmanlayarak kullanın. En sağlıklısı budur. Gübre istemez.

Sukulentlere ise aynen yukarıdaki karışıma bir miktar küçük taneli ponza taşı veya silis kumu (kuvars kumu) karıştırın. Şöyle: İki ölçü torf-doğal toprak karışımı + 1 ölçü ponza veya kum.

Salon - ofis saksılarında ise torf adıyla satılan hazır poşet toprak ile bir miktar ponza taşı karışımı en sağlıklısıdır. İlk yıl gübre filan istemez. İkinci yıl salon bitkilerine özel yapılmış bitki besininden ayda bir vermeye devam edilmelidir.

Eğer amacınız bitkilerinizin en iyi şekilde gelişebilecekleri toprak karışımı yapmak ise listelediğiniz diğer şeylere hiç bir şekilde gerek yok. Tam tersine çeşit çeşit sorunlarla karşılaşırsınız.

Veya eğer toprağı tamamıyla kendiniz imal etmek istiyorsanız kompost yapımı hakkında birçok derin araştırmalar yapmalısınız dedi.

arkadaşlar yıllardır çiçek bitki yetiştiriyorsunuz marka modelden tutun karışımlara kadar en faydalı olduğu karışım türünü **** markayı benimle paylaşabilir misiniz ? Bu arada elimde 1 torba tarım perliti var ankarada olan varsa dikmende oturuyorum takas yöntemiyle verebilirim. asla para kabul etmiyorum. takas ise gönlünüzden kopan bir şey olabilir. amaç işine yarasın birisinin. ulusta çiçekciden 20 liraya almıştım

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2019, 03:35   #302
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Ankara'da Beybek Gübre firmasından toprakla ilgili bilgi almanı tavsiye ederim. Karışım toprakları çok beğeniliyor.

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2019, 23:39   #303
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Bugün saksıya çam ağacı diktim.

Dikmeden önce seracılardan bahçe toprağı ve büyükbaş hayvan gübresi karışımı satın aldım. 40 litresi 10 liradan. Yani çuval başı 10 lira gibi bir rakama.

Eleme ihtiyacı duydum çünkü toprak hiç hoşuma gitmedi. Elerken içinden çuval lifleri, cam kırıkları, büyük küçük taşlar, tuğla parçaları vs çıktı ve hepsini attım. Tamamiyle eledim toprağı

Sonra içine biraz tarçın, biraz türk kahvesi, biraz sarı kükürt, biraz da leonardit ekledim.

Geçirgen bir toprak olması içinse kuvars kumu ekledim

Saksının dibini gözükmeyecek kadar büyük çakıl taşları ile kapladım. Sonra dikime başladım.

Lakin şöyle bir sorunum var, toprağın üzerinde su birikiyor üzeri çamurlaşıyor ama saksı toprağı emmiyor.

Annem köyde doğmuş birisi ve ben 8 10 yaşıma gelene kadar bahçeli ve çeşit çeşit ağaçların olduğu bir gece konduda yaşamış. Ağaç alışsın toprağa kök salsın gör bak nasıl emecek diyor. Ama benim toprak hiç hoşuma gitmedi. Ne önerirsiniz bana

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2019, 10:20   #304
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakansalihoglu Mesajı Göster
Bugün saksıya çam ağacı diktim.

Dikmeden önce seracılardan bahçe toprağı ve büyükbaş hayvan gübresi karışımı satın aldım. 40 litresi 10 liradan. Yani çuval başı 10 lira gibi bir rakama.

Eleme ihtiyacı duydum çünkü toprak hiç hoşuma gitmedi. Elerken içinden çuval lifleri, cam kırıkları, büyük küçük taşlar, tuğla parçaları vs çıktı ve hepsini attım. Tamamiyle eledim toprağı

Sonra içine biraz tarçın, biraz türk kahvesi, biraz sarı kükürt, biraz da leonardit ekledim.

Geçirgen bir toprak olması içinse kuvars kumu ekledim

Saksının dibini gözükmeyecek kadar büyük çakıl taşları ile kapladım. Sonra dikime başladım.

Lakin şöyle bir sorunum var, toprağın üzerinde su birikiyor üzeri çamurlaşıyor ama saksı toprağı emmiyor.

Annem köyde doğmuş birisi ve ben 8 10 yaşıma gelene kadar bahçeli ve çeşit çeşit ağaçların olduğu bir gece konduda yaşamış. Ağaç alışsın toprağa kök salsın gör bak nasıl emecek diyor. Ama benim toprak hiç hoşuma gitmedi. Ne önerirsiniz bana
Eger suyu emmiyorsa killi topraktir kompost eklemelisiniz

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2020, 18:12   #305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2019
Topragınızı bilemem ama şöyle bir önerim olacak aynı topragı baska bir saksıya doldurup hiç bastirmadan sulama yapin suyun süzülmesi hızlı olursa dikim yaparken aşiri bastryor olabilirsiniz

tacogunes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2020, 12:55   #306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2020
Zambak bitkisi hakkında

Merhaba arkadaşlar. Yeni üyelik açtım çiçekler hakkında fazlada bir bilgim yok ama çok seviyorum bitkileri. 2 hafta önce marketten zambak aldım eve gelince diktim ama 1 hafta sonra dibinden yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Dediğim gibi pek bilgim yok sadece internetten araştırıp bakımını yapmaya çalıştım. Acaba yanlış bişey mi yaptım çiçeğim ölüyor mu?

Eklenen Resimler

Efulimm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2020, 14:36   #307
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Efulimm Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Yeni üyelik açtım çiçekler hakkında fazlada bir bilgim yok ama çok seviyorum bitkileri. 2 hafta önce marketten zambak aldım eve gelince diktim ama 1 hafta sonra dibinden yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Dediğim gibi pek bilgim yok sadece internetten araştırıp bakımını yapmaya çalıştım. Acaba yanlış bişey mi yaptım çiçeğim ölüyor mu?
Sadece torf (organik madde) içerisine dikmişsiniz. Organik madde belirli bir miktarı geçerse, bakteri ve mantar kaynağı olur, bitkiyi öldürürler. Kil, perlit, vermikulit, kum ve torf karışımı dengeli bir harç içerisine dikmelisiniz ve saksınızın dibinde de drenaj için delikler olmalı (delik çapı en az kurşun kalem kalınlığında).

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2020, 11:29   #308
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2020
Ben çiçekçiden toprak istetince bana bunu verdi. Yumuşak toz gibi bir toprak. Şimdi o toprağı normal toprakla karıştırıp yeniden dikeceğim. Teşekkür ederim

Efulimm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2020, 21:23   #309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2010
Arkadaşlar sukulentler be diğer saksı çiçekleri için şöyle bir karışım yaptım. Oranlarla ilgili tavsiyeleriniz var mı??

3 Birim torf
2 Birim cocopeat
1 birim perlit
1 birim zeolit
1 birim vermükilit
1 birim pomza
1 birim lav kırığı
1 birim dere kumu
1 birim solucan gübresi

metushaley Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2021, 15:54   #310
Ağaçsever

bizimbahcemiz's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2014
Sevgili üyeler, benim de toprak karışımı ile ilgili bir sorum olacaktı.

Toplamda 375 litrelik bir saksım var. Konu başlığı altındaki bütün yazıları okudum. Kafamda kabaca toprak karışımı şekillendi fakat yine de danışmak istedim.

Karışım toprağı hangi oranlarda hazırlamam en uygun, verimli üretimi destekler?

Zeytin bahçesinden gübreli toprak alacağım.
Bokashi kompostu yapıyorum, saksı dibine doğru şimdiye dek hazırladığım bokashi ürününü kullanacağım. Ekim yapana kadar en az bir buçuk ay geçecek.
Leonardit ve klinoptiloit eklemek istiyorum. Biraz solucan gübrem de var. Ortaya karışık bir şey yaparken bitkilerin kafasını karıştırmak da istemiyorum, oranlama konusunda destek almak isterim.

Saksım 150 cm boyunda, 50 cm eninde, 60 cm yüksekliğinde. İçine sebze ve yenilebilir çiçekler ekmeyi düşünüyorum.

Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Pınar.

bizimbahcemiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2022, 22:37   #311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2021
Blueberry-toprak harcı isteği.

Merhabalar, blueberry(maviyemiş) bitkisi için 4,5-5,5 ph ve düşük tuzluluk gerekliliklerini yerine getiricek substrat olarak ne kullanabilirim?

Düşük ph beyaz torf ilk seçenek, genelde %50-80 bunu kullanıyorlar. Yanına sadece perlit ekleyerek topraksız tarım yöntemi ile sürekli besleme ile sulama yapılıyor.

Ancak benim amacım yarı topraksız bir ortam oluşturmak.

Yine bu düşük ph torf ana ürün olacak ancak miktarını azaltmak maliyetleri düşürmek için de elzem. %30-40 civarı kullanmayı düşünüyorum.

Tabana bulabilirsem asidik beyaz pomza büyük parçacık olanlardan ya da çam ağacı kabuğu.

Torf ile karıştıracağım materyaller ise ilk tercih perlit yerine yine asidik pomza veya perlit pomza eşit miktarlarda toplam kütle %20-30 olacak şekilde.

Kalan %30 civarını ise kendi yaptığım %50-60 odunsu (buğday sapı samanı, kuru ağaç yaprakları, çam kabuğunu da kompostlayacağım içerisinde bir miktar olacak. %30 yeşil taze bitkiler %10 tavuk gübresi. Şuan yaptığım. Bunun içerisine düşük ph ve organik madde miktarı sebebi ile mümkün olan en yüksek oranda leonardit de karıştırmak istiyorum. Böylece kompostun phını da düşürebiliriz diye düşünüyorum.

En üstte yine ıslandıkça phı düşürmeye de yardımcı olabilecek çam kabuklarından malç yapmak.

Kısacası
Asidik torf %30-40
Asidik pomza-perlit %20-30
El yapımı düşük ph yüksek karbon/azot oranlı bol faydalı mantar kütlesi olan kompost %30-40

Böyle bir oranda bir toprak harcı ile ec-ph düşük olabilir mi? Topraksız tarımdaki gibi değil de sulama ve besleme hatalarını kompost sayesinde bol mikro organizma faydası ile tolare etme şansımız olur mu ?

Bu işin ticaretini yapanlar genelde ezberlerle ilerliyor ve danışmanlıklar da bizsiz yapamazsınız topraksız yapın bize muhtaç olun niyetindeler. Onların dediği gibi yaparsak saksının maliyeti de besleme maliyeti de çok artıyor. Daha doğal çözümler mümkün gibi geliyor bana ancak sizlere de danışmak istedim.

Sevgi Soydan beğendi.
aenema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024