agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2012, 13:56   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2012
Bahçecilik için toprak!

Merhaba arkadaşlar

istanbul'da yaşayanların sorunlarından olan bu toprak meselesini nasıl çözebilirim acaba? evimin olduğu yerde her yer beton yığını. acaba her hangi bir parktan bahçeden aldığım toprakla yetiştirme işlemi yapabilir miyim? yoksa toprak mı satın almak gerekiyor? açıkçası doğanın bize verdiği bir şeyi parayla almak çok istemediğim birşey ama eğer başka türlü olmayacaksa o şekilde yapacağım.

ajurna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 23:32   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Hangi marka toprak almalıyım? Bir çok marka denedim ama hiçbirini beğenmedim.

Arkadaşlar saksı bitkilerim için toprak arayışı içindeyim. Bu toprak seçme işini deneme yanılma yoluyla yapa yapa bitkiler rezil oldular. Siz hangi markaları tercih ediyorsunuz? Hangisinden memnun kaldınız?
Teşekkürler.

hipotalamus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 06:55   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hipotalamus Mesajı Göster
Arkadaşlar saksı bitkilerim için toprak arayışı içindeyim. Bu toprak seçme işini deneme yanılma yoluyla yapa yapa bitkiler rezil oldular. Siz hangi markaları tercih ediyorsunuz? Hangisinden memnun kaldınız?
Teşekkürler.
Sn hipotalamus sanırım torf perlit cocopeet gibi materyallerden bahsediyorsunuz. Önemli olan bunların ne marka olduğu değildir sadece kullanılmış olmasınlar ve bünyelerinde tuz ve ağır metaller bulundurmasınlar. Sanırım hiç kullanılmamış materyallerde de bu olmaz.

Önemli olan bundan sonrasıdır içerik zenginleştirmede. Bu saydığımız malzemelerin hiç biri besin ihtiva etmez. Siz direk aldığınız gibi bunların içine dikerseniz sonuç hüsran olur. Ben en son sarmaşıklarımda kullandığım karışımı şu şekilde hazırlamıştım:

250 litre torf + 1 torba Hepyeşil kompost + Yarım kg solucan gübresi + bir avuç dolusu (iki elin birleşimi) NPK 14 14 14 + iz element + az miktardada yarasa gübresi harika bir malzeme oldu.

Bitkilere daha iyi bir yaşam sunmak istiyorsanız daha doğrusu yaşamalarını istiyorsanız aldığınız materyallere ek besinler ilave etmeniz lazım. Mete ben bunları nereden bulacağım diyorsanız NPK 15 15 15 iz elementli olanından biraz alsanız açıkta satıyorlar sonrada bilindik üzerinde değeleri yazan bir kompost firmasının kompostunu alsanız sizin işinizi sanırım görecektir. Saygılar

Safranlı, Kryon ve eozen81 beğendi.
Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 09:42   #244
Yeni Üye

Bu karışımı Balıkesir de bulabilir miyim bilmiyorum. Özellikle NPK 15 15 15 ve solucan gübresi satılıyormu bir araştırayım.
Şimdiye kadar hiç karışım uygulamadım. Farklı torf markalarında farklı sonuçlar aldım. Bu yüzden torf markalarının önemli olduğunu düşünüyorum. Benim gibi sırf torf kullanan yok galiba forumda. Neyse ben bir araştırayım.

Eski 25-07-2012, 09:47   #245
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hipotalamus Mesajı Göster
Bu karışımı Balıkesir de bulabilir miyim bilmiyorum. Özellikle NPK 15 15 15 ve solucan gübresi satılıyormu bir araştırayım.
Şimdiye kadar hiç karışım uygulamadım. Farklı torf markalarında farklı sonuçlar aldım. Bu yüzden torf markalarının önemli olduğunu düşünüyorum. Benim gibi sırf torf kullanan yok galiba forumda. Neyse ben bir araştırayım.
Sizin farklı sonuç aldığım dediğiniz torflarda bazı markalar içlerine bazı besleyici özellikler ekliyorlar ondan dolayı bitkilerinizi biraz yaşatmış olabilirsiniz. Sadece NPK iz elementli gübre bulursanız dahi bu sizin işinizi görür ama tam randıman isterseniz kompost ya da solucan gübresi ve ya benzeri mikrobik bir gübrede kullanmalısınız.

Eski 25-07-2012, 10:02   #246
Yeni Üye

Teşekkür ederim hemen araştıracağım. Dediğiniz gibi karışım yapmadan olmayacak.

Eski 25-07-2012, 11:29   #247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın mete bu karışımı çiçeklerdede kullanılabilirmiyiz.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 11:43   #248
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Hipotalamus; Balıkesir Merkez'de iseniz Dereboyu diye bilenen yerde (toplu taşımanın arka tarafları) fidancılar var; toprak, torf vs. satıyorlar. Aradıklarınızı orada bulabilirsiniz sanıyorum.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 12:02   #249
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Sayın mete bu karışımı çiçeklerdede kullanılabilirmiyiz.
Çiçeklerde elbet kullanabilirsiniz ama çok su tutucu bir materyal ve kuruduğu zaman su almıyor bunu göz önünde mutlak bulundurunuz. Ve bitkinin su ihtiyacı ne kadardır eğer az ise içine dişli dere kumu eklerseniz hoş bir karışım olur nitekim bu bahsettiğim karışımı sarmaşıklarım, tek yıllık çiçekler, biraz kum ilave ederek plumeria adenium gibi bitkilerde dahi kullandım.

nılgun_dogan beğendi.
Eski 25-07-2012, 23:31   #250
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Devamlı toprak,torf gibi harç malzemeleri almak zorunda kaldığımdan eskileri kullanmamak gibi bir lüksüm olamıyor ve eski saksı harçlarını kullandığımda bir olumsuzlukla karşılaşmıyorum. Eski harçları tekrar kullanırken bir müddet güneşe sererek havalandırıyor ve besin maddeleri eksilmiş olacağından 1/3 veya 1/4 oranında yanmış koyun gübresi karıştırıyorum. Eski saksı harçlarını kullanmayın denmesinin nedenini anlayamıyorum.

Yeni saksı harcı hazırlarken;
1 ölçü torf (harcın nemi tutmasını istiyorsam 2 ölçü)
1 ölçü bahçe toprağı
1 ölçü perlit veya diatomit veya dişli kum veya benzeri (en basit malzeme kedi kumu)
1 ölçü yanmış koyun gübresi
kullanıyorum.

Bu karışımı hazırlamak için bile en az 4 çeşit malzeme gerekiyor. Bunun dışındaki malzemeleri toparlamaya çalışmak benim için bitki yetiştirme keyfini, eziyete dönüştürüyor. Söylenen bazı malzemelerin bir çoğunun birbirinin alternatifi olduğunu, yalnız ticari olarak tavsiye edildiğini düşünüyorum. Yıllar önce kestane veya funda toprağı arar, içine yanmış koyun gübresi koyarak kullanırdık ve yeterli olurdu. Artık gerçek kestane veya funda toprağı da bulunmadığından, o zamanlar aldığım verimi şimdilerde toprak+gübre karışımı ile alamıyorum.

Saksı harcı olabilecek hiç bir şeyi ziyan etmek istemediğimden mutfak atıkları, kuru yaprak ve ince dalları da ya enzim yapıyor ya da (herhangi bir ölçüsü yok, ne kadar varsa)kullanılmayı bekleyen bahçe toprağı içine koyuyorum.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2012, 02:22   #251
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Sevgili arkadaşlar, şöyle bir ürün sipariş ettim;

%100 Baltık beyaz torf
0,8 kg/m3 gübre iz element ve su tutucu madde içerir.

Ph 6.2-6.7
Azot <80-120 mg/l
Fosfor <80-120 mg/l
Potasyum <100-160 mg/l
Tuz <1,0g/l

Bitki dikimi ve peyzaj için özel substrat...

Bu ürünü çiçekli ve çiçeksiz süs bitkilerim ve yetiştireceğim sebzelerim için kullanmayı düşünüyorum... Ekstra gübre eklemeli miyim? Yönlendirirseniz sevinirim...

Diye yazmıştım ancak bu gün aldığım torf geldi...
Açıkçası ürün tanıtımında yalnızca yukarıdaki bilgi yer aldığı için bilimum gübre, perlit, humus, solucan gübresi gibi yardımcı ürünlere ihtiyacım olacağını düşünüp binbir zahmet edindim bu ihtiyaçları. Bu sabah ise kargom geldi, pakedin üzerine şöyle bir baktım içerik olarak baltık beyaz torfu, gübre,bark humus ve perlit, hafif kil ve diğer yazıyor... Pakedi bir ucundan yırttım, evet perlit mevcut... Malzeme olarakda 0-25 mm lik oldukça iri parçalı bir torf hoşuma gitti açıkçası...

.

Düzenleyen Kryon : 13-08-2012 saat 15:46
Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 09:34   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2012
Arkadaşlar , İzmir'de bitki vitamini satan bir yer biliyormusunuz acaba ?
Bornova Alsancak **** Konak civarında ?
saygılarımla

İzmirİzmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 20:03   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2011
Saksı harcına tarımsal kireç konulması pH dengeleme için mi yoksa kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yönelik mi acaba.

titrek kavak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 16:28   #254
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2012
bir yapı marketten aldığım bahçe toprağını açıp saksılara paylaştırdım daha ekim dikim işlerim bitmeden inanılmaz kaşınmaya başladım baştan önemsemedim ama birkaç dakika içinde had safhaya ulaştı kaşınmaktan bayılacaktım nerdeyse sorun toprakta mı acaba bilgisi olan var mı?

cherry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 16:16   #255
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Merhabalar.

Şu konuda acil önerilerinizi,yardımlarınızı bekliyorum;

İstanbul'da çimlendirme için torf, ayrıca yanmış koyun gübresi(bu konu aklıma takılıyor güvenilirliği açısından,bizzat satın alıp memnun kalanların önerisi daha iyi olabilir),bir de dişli dere kumu temin edebileceğim bir yer önerir misiniz?İnternet adresi yazmak sakıncalı olabilir derseniz özelden de mesaj atabilirsiniz.

Vakit geliyor,başlayayım artık değil mi

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 15:13   #256
Yeni Üye

burak.yildirim's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2013
Bugün hava çok güzeldi ve zelkova bonsaim için toprak değişim günüydü.. Temizledim, köklerini budadım.

Saksının en altına, saksının %40 ını kaplayacak şekilde vermikülit ile doldurdum, üstüne %40 oranında torf, torfun arasına bonsaimi koydum. Üstünü de coco peat ile doldurdum... Sizce doğru bir karışım olmuş mu acaba?

burak.yildirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 12:22   #257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2012
Saksıdaki toprak hava alsın diye ben saksının altının yanında yanlarını da deliyorum. Bu yanlış bir uygulamamıdır acaba?

Bir de gözlemlediğim bir diğer durum çam toprağının su tutma kapasitesinin düşük olduğu ?
Tansaş vb marketlerden aldığım hazır topraklarda böyle bir sorun yok sanırım ?

İzmirİzmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2013, 22:10   #258
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Sarımsak Otu ve Frenk Soğanı için kullandığım karışım: Perlit, vermikülit, çok az dere kumu, yanmış keçi gübresi ve bahçe toprağı. Üzerinde 3-4 cm kalınlığında torf var. Sizce yeterli mi? Tavsiyeniz var mı?

Name:  toprak.jpg
Views: 5191
Size:  59.7 KB

Düzenleyen oz26 : 24-12-2013 saat 01:57
oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 01:26   #259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Merhaba, Ben çiçekli bitki yetiştirmek istiyorum, tamamen yeni başlıyorum. Biraz araştırma yaptım. Ancak henuz tam anlamayadığım şeylr var. Mesela, bazı tohumlar şartlanma gerektirmiyor ve direk toprağa veya saksıya ekilebilir. direk saksıda çimlendirme yapacaksak, bu durumda saksı harcı nasıl olmalıdır? Normalde, çimledirme torfta yapılır, sonra fideler saksılara şartlanır. Ama direk saksıya veya toprağa, yani asıl yerlerine tohumu ekmek için harç nasıl olmalıdır? Toprak torf karışımı mı, toprağın üst kısmına belli bir kalınlıkta torf mu olmalı? Bu arada şunu belirteyim, harç için kullanacağım toprak zengarden'dan alınmış "Compo çiçekli bitki toprağı" dır.

tarikaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 10:08   #260
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Arkadaşlar malum apartman ortamında bahçe toprapı bulunmadığından arada sırada arkadaşımın bahçesinden kova kova toprak alıyorum. Terasımdaki sebze ve bitkilerim ilçin genelde şu şekil bir karışım yapıyorum.

2 birim torf
2 birim bahçe toprağı
1-1,5 birim perlit

ek olarak yeterince
leonardit
solucan veya yanmış çiftlik gübresi

üzerine de çam malcı

Sizce bu karışım yeterli mi yoksa yetmez mutlaka şu da olmalı dediğiniz bir şey var mı?

YeniBON beğendi.
capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 23:16   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Arkadaşlar malum apartman ortamında bahçe toprapı bulunmadığından arada sırada arkadaşımın bahçesinden kova kova toprak alıyorum. Terasımdaki sebze ve bitkilerim ilçin genelde şu şekil bir karışım yapıyorum.

2 birim torf
2 birim bahçe toprağı
1-1,5 birim perlit

ek olarak yeterince
leonardit
solucan veya yanmış çiftlik gübresi

üzerine de çam malcı

Sizce bu karışım yeterli mi yoksa yetmez mutlaka şu da olmalı dediğiniz bir şey var mı?
aynısını bende yapıyorum arada bulursam da odun külü ve toz kükürt de karıştırıyorum. bana yetiyor açıkçası

YeniBON beğendi.
caner88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 19:34   #262
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
bu malzemeleri nereden temin ediyorsunuz arkadaşlar? odun kömürü tozu dediğiniz mesela, mangal kömürünü kullanabilirmiyim? bide kum olarakta inşaattan aldığım kumu guzelce yıkasam kullanabilirmiyim? fırınlamam gerekirse kaç derecede ve kac dakika fırınlamalıyım? lütfen cevap verin.

jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 17:52   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2013
Toprak hazırlığı

Öncelikle selamlar, ben kendi bahçemde yükseltilmiş yastıklar yaparak sebze yetiştirmeyi planlıyorum, forumları incelediğimde toprak hazırlığında özellikle sayın Meyvelitepe'nin, sayın Zeytinlibahçe'nin cocopeat kullandıklarını )tabii sadece bu malzeme değil...) öğrendim, araştırdığımda aslında benim için bu malzemeyi kullanmak fiyat açısından biraz pahalı gelecek gibi, bir de grow bag denilen malzemeyi gördüm, sanki fiyatı daha uygun gibi, acaba bu malzemeyi toprak hazırlığında kullanmam mümkün olur mu? Cocopeatin sağlayacağı faydaları bu malzeme ile de elde edebilir miyim? şimdiden çok teşekkürler, saygılar.

zeki.turkmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 18:47   #264
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaslar bizim burada Kıraç arazide buğday ve arpa ekilir. Bu sene yağmurun fazlaca yagmasiyla derslerde yer yer Kum ve mil olduğunu düşündüğüm incecik ve yumuşak sıkıldığın da şekil oluşan ince bir Kum daha var. Yeni aldigim saksı lari çok küçük olan çiçekler ime ve Melisa calisina bu toprak acaba nasıl olur.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2014, 17:06   #265
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Her yıl İstanbul'daki oldukça derin (30-35 cm) saksılarımdaki toprakları balkona dökerim..çamurlaşmış tezek gibi olan parçaları kabaca ayaklarımla ezerim..3-4 gün havalanır güneşli günlerde..

Saksı harcım, aşırı killi olmayan iyi toprak + 1/10 yanmış hayvan gübresi + 2/10 torf + leonardit ( 150 kilo kadar toprağa 3 kilo kadar) + ot çürüntüsü + yeşil ot kırpıntıları + çok az çakıldan oluşur..

Her saksı harcını döküp havalandırdığımda 1 büyük paket torf ve 1 kilo kadar granül leonardit ilave ederim..
Ayrıca ektiğim soğanlı bitkilerin köklenme bolgelerine bulabilirsem 15-20 gram kadar 5+25+0 veya 15+15+15 gübrelerden ilave ederim ve dipteki toprakla iyice karıştırırım...

Geçen yıl çok az kemik unu da ilave etmiştim..

Toprak 3 gün kadar havalandıktan sonra toprak yığınını ellerimle iyice ufalaya ufalaya inceltirim ve diplerindeki deliklere birkaç taş veya kiremit parçası koyarak saksılarımı tekrar doldururum..

Saksılarımı ağzına kadar doldururum..çünkü ilk sulamada bile toprak çökmeye başlar..
bugün de bu işi hallettik..
Kısmetse, 10 gün kadar sonra 16-17 çeşit nergis ekilecek bu saksılara..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 19-11-2014 saat 19:29
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 12:35   #266
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Arkadaşlar iki yıl önce de kullanırken, şimdi de soğanlar için yeni alıp kullandığım torfla

yaşadığım bir sorun var ; Çimlendirmede kullanmadığım için fırınlama gereği duymadım.

Sadece saksılara doldururken dokunduğum zamanların akabinde yüzümde kollarımda

görünmez birşeylerin gezdiğini hisseder gibiyim. Ve benim alerjik bünyemde hafif kaşıntılar oluyor.

Sitede birçok bölümlerde Nematotlar diye bir ibare okumuştum. Yaşayan organizmalar bunlar sanırım. Benim sormak istediğim şu ki bütün torflarda olabilir mi yoksa bana mı rastladı? Biraz önce soğanlarıma bir hal hatır sorayım dedim toprak nemini yokladım parmağımla yine aynı hisse kapılıyorum bunun bilimsel bir açıklaması vardır herhalde .

rica etsem beni aydınlatır mısınız?

bizimezgi beğendi.
asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 16:41   #267
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

yine mi yanlış mecrada aradık sorumuzun cevabını acaba? Torf ta bir cins toprak olduğu için beis görmedim. Burası bir sağlık hizmeti sitesi değil tabii ki ben de o noktada beklemiyorum cevabı. TORF ta insana geçiverecek nematot olabilir miydi sorum.

Nematotların hareket kaabiliyetinin 1 yılda 1 m olduğunu da okudum ama böyle birşeyle karşılaşan başka kimse var mıdır ve ya bu hiç olmayacak birşey midir cevaplayan olur sa sevinirim rica ederim.

bizimezgi beğendi.
Eski 05-01-2015, 17:14   #268
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Arkadaşlar iki yıl önce de kullanırken, şimdi de soğanlar için yeni alıp kullandığım torfla

yaşadığım bir sorun var ; Çimlendirmede kullanmadığım için fırınlama gereği duymadım.

Sadece saksılara doldururken dokunduğum zamanların akabinde yüzümde kollarımda

görünmez birşeylerin gezdiğini hisseder gibiyim. Ve benim alerjik bünyemde hafif kaşıntılar oluyor.

Sitede birçok bölümlerde Nematotlar diye bir ibare okumuştum. Yaşayan organizmalar bunlar sanırım. Benim sormak istediğim şu ki bütün torflarda olabilir mi yoksa bana mı rastladı? Biraz önce soğanlarıma bir hal hatır sorayım dedim toprak nemini yokladım parmağımla yine aynı hisse kapılıyorum bunun bilimsel bir açıklaması vardır herhalde .

rica etsem beni aydınlatır mısınız?
Sayın asmalıtepe;

Nergis kısmında geçmişti. Nergisin zehirli olduğu ile ilgili. O zaman önemsememiştim. Sürekli olarak elimle diktiğim için.

Birkaç defa sizin aldığınız soğanlardan aldıktan sonra yüzümde bir şey var düşüncesi ile elimi dokundurmuştum. Bende acaip bir şekilde kaşıntı başladı. Kaşıdığım yer kızardı. Tekrar tekrar kaşımaya başladım. Ne olduğunu anlamadım. Hemen elimi yüzümü yıkadım. Azaldı ve geçti.

İkinci kez aldığımda da dikkat etmeme rağmen aynı şey oldu. Soğanları tutarken kuru kabuklar muntemelen bende allerji ve kaşıntı meydana getiriyor. Yeniden olmaması için hemen elimi yüzümü yıkadım. Sizin bünyeniz daha hassas olabilir. Bu şekilde olabilir mi?

asmalıtepe beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 07:00   #269
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın asmalıtepe;

Nergis kısmında geçmişti. Nergisin zehirli olduğu ile ilgili. O zaman önemsememiştim. Sürekli olarak elimle diktiğim için.

Birkaç defa sizin aldığınız soğanlardan aldıktan sonra yüzümde bir şey var düşüncesi ile elimi dokundurmuştum. Bende acaip bir şekilde kaşıntı başladı. Kaşıdığım yer kızardı. Tekrar tekrar kaşımaya başladım. Ne olduğunu anlamadım. Hemen elimi yüzümü yıkadım. Azaldı ve geçti.

İkinci kez aldığımda da dikkat etmeme rağmen aynı şey oldu. Soğanları tutarken kuru kabuklar muntemelen bende allerji ve kaşıntı meydana getiriyor. Yeniden olmaması için hemen elimi yüzümü yıkadım. Sizin bünyeniz daha hassas olabilir. Bu şekilde olabilir mi?
Cevabınız için teşekkür ederim Sayın Muda; Haklısınız soğanların bazılarının zehirli olduğunu ben de okumuştum. Ama bendeki vaka çiçek işine ilk girdiğim sene aldığım torfla başladı. Bilhassa ellerimden kollarıma doğru, yüzümde falan çok hafif bir canlının gezinmesini hissediyorum. Mikroskopla baksam belki anca görülür.

DEdiğiniz gibi belki benim alerjenlerimden birisi de torf olmuş olabilir. Sağolunuz Sayın Muda.

Eski 12-06-2015, 20:52   #270
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-05-2013
bitkiler elenmiş toprağı sever mi?

Arkadaşlar ben bildiğiniz bahçe toprağını elekte eledim ve onun içine akşam sefası bitkisi diktim nasıl büyür bilmiyorum sorum şu elenmiş toprakta büyük taşlar filan olmaz ya bitkiler elenmiş toprakta ne kadar sağlıklı büyüyebilir sizce toprağı eleyip saksıya bu şekilde toprak koyup bitkiyi dikmenin bitkiye faydası veya zararı olur mu cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

leylevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024