agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2011, 19:38   #181
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Tohum çimlendirme ve çelik köklendirme de sadece perlit veya sadece torf kullanabilirsiniz. Hazırladğınız karışımda da hem çimlenme hem köklenme olur acak kompostlanmamış hayvan gübresi böyle bir karışımda tercih edilmez çünkü hastalık ve zararlı etmeni taşıyabilir. Bu da köklü çeliklerin ve yeni çimlenmiş fidelerin kaybına sebep olur, aklınızda olsun.

Bir de ince kum değil, dişli kum kullanmanzı tavsiye ederim. Yukarıda da söylediğim gibi torf ve cocopeati aynı anda kullanmanıza gerek yok.

Angel Aki ve eozen81 beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 22:07   #182
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Cocopeat ve torf birlikte kullanılmaz, birbirlerinin alternatifidir. 2 ölçü perlit bu karışıma çok. Neden perlit? Yerine leonardit tercih edin.
Mine Hanım öncelikle cevabınız için teşekkürler perlit kullanma sebepime gelince
karışıma ekleyeceğim toprak ağır killi yapıda bir toprak olduğundan sebze köklerinin hava almasını sağlamak ve gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkını minimize etmek için perlit kullanmayı düşündüm. bu arada torf mu coco peat mı hangisini tavsiye edersiniz ?
bir insan bu konu da hem acemi hemde hevesli olursa böyle sorular sorabiliyor

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 22:26   #183
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Madlord, hiç çekinmeden bütün sorularınızı burada sorabilirsiniz. Amatör veya profesyonel, hepimiz bilgimizi paylaşmaya hazırız.

Torf veya kokopeat hangisini kolay bulursanız onu kullanın. Kaliteli bir torf bulursanız tohum çimlendirmede harika sonuç verir.

Şaşırtmada ise hazırladığınız karışıma dikim yaparsınız. Toprakta sıcaklık değişimi çok hızlı olmaz. Gece gündüz sıcaklık farkı gözardı edilebilir.

Ağır, killi bir toprağı perlit veya dişli dere kumu, kompost karıştırarak ıslah edebilirsiniz. Mutlaka leonardit te katın. Toprak iyileştirici özelliğinden faydalanın.

Eski 05-04-2011, 20:14   #184
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Merhaba;
Ben 2010 martında torf almıştım. Yanlış hatırlamıyorsam.(Bir flashback yapayım.)Satıcı bana torfu verdikten sonra ne için kullanacağımı sordu, bende Meyve tohumu çimlendirmek ve çiçek saksılarını büyütmek için kullanacağımı söylediğimde tamam bu olur demişti.
(Bugündeyim)
Aklıma takılan aldığım torf tohum çimlendirmeye uygun değil mi? Tohum çimlendirmek için torfların özellikleri ne olmalıdır?

Bir de bu torfu kullanarak saksısını büyüttüğüm çiçek artık yok. Günden güne küçüldü ve öldü. Buna da dayanarak aldığım torfta bir sorun olabilirmi? Çünkü toprakla karıştırdığım torfa diktiğim çimlenmiş soğanlar bile gelişmiyor.
Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 21:49   #185
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Torfda tohum çimlendirebilirsiniz, ancak şu anda torf adı altında son derece uyduruk, kalitesiz malzemeler de satılmakta.

Çiçek saksılarınızı ise asla sadece torf ekleyerek büyütmeyin. Torf besin içermez, suyu kaybederse zor alır, suyu verirseniz, alttan hepsi anında çıkar gibi nedenlerle tek başına kullanılmaz. Saksı harçlarınızda 1/ 3 ten fazla kullanmayın.

lolla beğendi.
Eski 05-04-2011, 22:19   #186
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Teşekürler Mine Hanım, "uyduruk ve kalitesiz torf" betimlemenizden faydası olmadığını düşüyorum. peki zararı varmıdır ?

Eski 05-04-2011, 22:35   #187
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Güzel bir torfda pH değeri maksimum 6 civarındadır. Baltık torflarında yüksek asitli torflar olur, bunların ph sı 2-3 civarındadır. Özel yetiştiricilikler için kullanılırlar. Örneğin açelya ve diğer orman gülleri. Bahsettiğim kötü kaliteli torfların alındığı yataklar belli değildir. Bazik yapılıdır. 8-10 ph içermekte. Bu da saksı bitkileri için hiç istenilen bir durum değildir. Besin eksikliklerine sebep olur.

Son dönemde piyasada torf adı altında topraksız tarımda bir üretim dönemi kullanılmış cocopeat ve torf kurutulup yeniden öğütülüp satılmakta. Bunlarda da tuz problemi yüksektir.

bizimezgi beğendi.
Eski 05-04-2011, 23:38   #188
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Mine Hanım ;
Çok teşekür ederim bizi aydınlattığınız için. Sanırım yaptığım hata Ankara kalesinin altında bulunan fidancılardan torf almak. Çünkü 25 kg ya da 25 litrelik torfa 5 tl vermiştim. Bundan sonraki ekimlerimi kaliteli torf alarak onlara yapayımda emeklerim ve tohumlarım boşa gitmesin.

Eski 02-05-2011, 00:16   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Merhaba,
Bu toprak karışımı konusunda tohumlarımı çimlendirmeye başladığımdan beri araştırma yapıyorum, sonunda aşağıdaki gibi bir karışım uyguladım: (Oranlar yaklaşık değerdir)

- 1/2 Beykoz ormanlarında kestane ağaçlarının köklerinde bulunan yumuşak siyah toprak (karışıma eklemeden önce eledim)
- 1/3 Cocopeat
- 1/3 Klinoptilolit
- Biraz Kemik tozu
- Biraz Granül Kükürt
- Biraz Leonardit
- Biraz Meg-Iron-V İz Element
- Biraz koyun gübresi
- Biraz da toprakta beklettiğim at gübresi

Biliyorum cadı kazanı gibi oldu Bunların hepsini bir güzel karıştırdım sonuçta çok güzel yumuşacık ve yapışmayan bir toprak oluştu. Bunu deneme olarak ilk sebze adama doldurdum ve birkaç fidemi ektim.

Umarım başarılı olur çünkü bu hayatımda ilk bitki yetiştirme girişimim, sonuçları paylaşacağım ama bu arada yukarıdaki karışımda bariz bir hatam varsa lütfen söyleyin. En azından diğer adaya toprak hazırlarken hatamı telafi ederim.

Bir de artık İstanbul'a bahar gelir umarım, zira fidelerim güneşe hasret kaldı

Şimdiden teşekkürler...

Demet_K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 08:34   #190
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Demet_K Mesajı Göster
- 1/2 Beykoz ormanlarında kestane ağaçlarının köklerinde bulunan yumuşak siyah toprak***
- 1/3 Cocopeat***
- 1/3 Klinoptilolit "nötr"
- Biraz Kemik tozu
- Biraz Granül Kükürt***
- Biraz Leonardit***
- Biraz Meg-Iron-V İz Element
- Biraz koyun gübresi***
- Biraz da toprakta beklettiğim at gübresi***
Organik menşeili materyaller ph yı da düşürmektedir "işaretlediklerim". Ph nızı ölçebileceğiniz bir cihaz bulabilirseniz ph yı ölçünüz. Belki biraz kireç takviyesi gerekebilir. Kireçli su ile suluyorsanız bir iki yılda zaten nötr olacaktır.

bizimezgi beğendi.
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 11:54   #191
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Merhaba arkadaşlar,
bu sene dışarıda ektiğim çiçek tarhlarımın birinin toprağına bolca odun külü eklemiştim.( dut,söğüt) bu tarha ektiğim tohumlar diğerlerinden çok daha önce filizlendiler..en önemlisi firesiz filizlenmeleri burdakiler birkaç yapraklı olup çok canlılar diğerleri ise daha yeni yeni filizleniyorlar..bunda odun külünün bir katkısımı oldu olduysa neden..
ve kül çimlenmeye katkısı olmuşsada ilerisi için toprağın dengesini bozup fidanlara zarar verirmi..
burdaki dahil bütün tarhların toprağına karışım olarak iyice çürümüş yıllanmış ot çalıçırpı,tavuk gübresi birazda dere kumu karıştırmıştım tohumlar yağmur damlalrının vurşlarından etkilenmesinler diye..üzerilerine kurumuş çam iğnelerini ince birşekilde örtü olarak serptim..bu çam iğnelerinin ileride iyice çürüdkten sonra toprağın dengesinde olumlu veya olumsuz nasıl bir katkıda bulunacak ondanda emin değilim..
saygılar..

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 13:43   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
Organik menşeili materyaller ph yı da düşürmektedir "işaretlediklerim". Ph nızı ölçebileceğiniz bir cihaz bulabilirseniz ph yı ölçünüz. Belki biraz kireç takviyesi gerekebilir. Kireçli su ile suluyorsanız bir iki yılda zaten nötr olacaktır.
Teşekkürler Sayın Kürşad,

En kısa zamanda bir Ph ölçüm aleti almak şart oldu desenize

Demet_K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 16:24   #193
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Gerçekten hazır fidan almak çok daha iyi, bir türlü yapamadım şu karışımı

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 18:42   #194
Ağaçsever

aslı1's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
arkadaşlar yardım lütfen,dün praktikerden toprak yerine torf almışım 120 litre,bunu nasıl değerlendirebilirim,bahçe toprağı ve gübreyle karıştırsam domates,biber vb bitkiler için toprak hazırlayabilir miyim?Bugün üstünde tof yazısını görünce çok sinirim bozuldu.Eğer bahçe toprağı ve gübreyle kullanabilirsem oranlarını da yazarsanız çok sevinirm..

aslı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 15:05   #195
Ağaçsever

aslı1's Avatar

yardım edebilecek biri yok mu

Eski 04-06-2011, 12:20   #196
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Aslı hanım
bahsettiğiniz gübre çiftlik gübresi ise
3/1 torf
3/1 bahçe toprağı
3/1 gübre şeklinde bir karışım hazırlayabilirsiniz sorun olacağını sanmıyorum

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 20:00   #197
Ağaçsever

aslı1's Avatar

tamam teşekkür ederim

Eski 01-07-2011, 10:05   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Merhabalar, acaba bahçe toprağı, kum, gübre ile tohum çimlendirme yapabilir miyim? Yoksa çimlendirme için torf şart mıdır? Birde bahçem çok killi. Çabucak kuruyor ve sebzelere hava aldırmıyor. Acaba bahçeme kum attırsam faydası olur mu? Teşekkürler...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 16:58   #199
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Uygun karışım?

Merhabalar.
Şu anda sahip olduğum benjamin, telgraf çiçeği, şeflera, difenbahya, drasena margarita, peygamber kılıcı gibi salon bitkilerim ve daha sonra muhtemelen sahip olacağım diğer bitkiler için uygun bir saksı harcı yapmak istiyorum. Elimde orman toprağı, iyi yanmış koyun gübresi ve perlit var. Bunlardan bitkilerim için en uygun karışımı nasıl elde edebilirim? Karışımı göz kararı hazırlayıp bitkilerimi riske atmak istemiyorum. Zira bu karışımın besin değeri, su tutumu, PH değeri vs. makul değerlerde olmalı ki bitkilerim rahat etsin. Yardımlarınızı bekliyorum.
Selamlar...
NOT: Saksı harçlarının PH seviyesini pratik olarak nasıl ölçebiliriz?

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 17:12   #200
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Merhabalar,
İzninizle bir soru da ben sormak istiyorum.
Öyle bir toprak karışımı yapmışım ki gerçekten çok karışık olmuş. Detay yazmayayım ama sorum şu olacak; Saksıdaki bu toprağın üstüne suyu dökünce 5-10 sn. su yüzeyde kalıyor. Toprak hemen emmiyor yani. Saksıyı sağa sola oynattığım zaman, su dolaşıyor saksıda, bu arada toprağı da ıslatmıyor. 5-10 sn. sonra yavaş yavaş emiyor suyu. Ne yapmışım acaba bu hale gelmiş Ekstra bir şey yok içinde. Geçirgenliği arttırmak için içine ne katmalıyım sizce ?
Teşekkür ediyorum şimdiden

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 10:57   #201
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Dün 2,5 litrelik saksıdaki toprağa 3 su bardağı su döktüm. Önce suyu emmediği gibi, emdikten sonra da saksının altından su çıkmadı. Yani suyu hapsediyor ve geç kuruyor gibi geliyor bana. Belki fikir verebilir diye fotoğrafını da çektim. Bu toprağın geçirgen olması için içine ne katmalıyım ya da bu toprak bir işe yaramaz mı ? Bu konu hakkında fikri olanlardan çözüm rica ediyorum.

Eklenen Resimler

Angel Aki beğendi.
Eski 14-09-2011, 13:09   #202
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Orman humusu katarsanız yani çürütülmüş yaprak ya da çam ibresiyle geçirgenliğini arttırabilirsiniz. Toprak konusu çok geniştir. Leonardit maddesini de ayrıca önerebilirim.

bizimezgi beğendi.
Eski 14-09-2011, 13:10   #203
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Perlit maddesi de olabilir.

Eski 14-09-2011, 13:47   #204
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Sayın seaa evet gerçekten geniş bir konu imiş Perlit'i biliyor diğer 2 maddeyi bilmiyordum. Araştırdım ve 3ünün de yüksek su tutma özellikleri olduğunu öğrendim. Bendeki toprak karışımı zaten suyu tutuyor. Karışımda gübre+2 farklı bahçe toprağı+inşaat kumu+funda toprağı+kaliteli torf+kalitesiz torf var ve perlit'i de bazen (ve dişli akvaryum kumunu) ayrıca karıştırıyorum. Benim burdaki hatam ise zannedersem inşaat kumunu elemeden direk koydum. Sanki o biraz bozdu gibi geliyor bana. Bu durumda ise kaliteli torf alıp biraz kuruttuktan sonra gerektiği kadar bu toprağa karıştırmak geliyor aklıma. Siz ne dersiniz ?

Eski 14-09-2011, 19:32   #205
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Şu anda daha iyi bir toprak nasıl elde ederim onun araştırmasındayım. Dişli dere kumu killi sahalarda uygulanmaktadır. Kumu normalde kullanmamaya çalışırsanız daha iyi olur.

Eski 14-09-2011, 20:28   #206
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Dikkat ederim teşekkür ediyorum. Araştırmanız bittiğinde sonuçlarından kısaca paylaşımda bulunursanız ben de sevinirim.

Eski 14-09-2011, 21:17   #207
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Sayın seaa evet gerçekten geniş bir konu imiş Perlit'i biliyor diğer 2 maddeyi bilmiyordum. Araştırdım ve 3ünün de yüksek su tutma özellikleri olduğunu öğrendim. Bendeki toprak karışımı zaten suyu tutuyor. Karışımda gübre+2 farklı bahçe toprağı+inşaat kumu+funda toprağı+kaliteli torf+kalitesiz torf var ve perlit'i de bazen (ve dişli akvaryum kumunu) ayrıca karıştırıyorum. Benim burdaki hatam ise zannedersem inşaat kumunu elemeden direk koydum. Sanki o biraz bozdu gibi geliyor bana. Bu durumda ise kaliteli torf alıp biraz kuruttuktan sonra gerektiği kadar bu toprağa karıştırmak geliyor aklıma. Siz ne dersiniz ?
Sayın gülenmelek; Saksınızın deliklerinin açık olmasına dikkat edip, bu deliklerinin üzerine mıcır taşları, çakıl taşları ya da kiremit parçalarından bir iki parmak gibi süzek bir tabaka oluşturalım.
Harcınızı saksıya koyalım. Malzeme çok kuru olduğundan (tahminen harç kadar) suyuyu yavaş yavaş dökünüz. Hatta alttan çıkan suyuda tekrar saksıya dökünüz. Bir iki gün hiç dokunmayın tava gelsin(kuru değil çamur değil ikisinin ortası ) sonra harcınızı istediğiniz yerde kullanın.

YeniBON beğendi.
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 21:34   #208
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Sayın ligustrum, süzek tabakayı mutlaka oluşturuyorum. Bol da delik açıyorum saksıların altlarında.
Alıntı:
Malzeme çok kuru olduğundan
Ana fikir bu galiba. Hiç aklıma gelmemişti. Demek ki çok kuru olduğu için hemen emmiyordu suyu. Önerinizi dinleyerek bir de bu şekilde deneme yapacağım ve çok teşekkür ediyorum

Eski 15-09-2011, 17:05   #209
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Dün 2,5 litrelik saksıdaki toprağa 3 su bardağı su döktüm. Önce suyu emmediği gibi, emdikten sonra da saksının altından su çıkmadı. Yani suyu hapsediyor ve geç kuruyor gibi geliyor bana. Belki fikir verebilir diye fotoğrafını da çektim. Bu toprağın geçirgen olması için içine ne katmalıyım ya da bu toprak bir işe yaramaz mı ? Bu konu hakkında fikri olanlardan çözüm rica ediyorum.
sayın gülenmelek;
saksı içerisindeki karışımda torf, perlit, leonardit gibi maddelerin oranı fazla ise (bu malzemelerin su tutma kapasiteleri yüksektir) siz su verdiğinizde bu malzemeler kaybettikleri suyu çekene kadar alt taraflara göndermiyor olabilir.
Benim kullandığım karışımda torf miktarı fazla olduğu için sizin söylediğiniz gibi suyu içine hemen çekmiyor, bir miktar sonra yavaş yavaş emiyor.

Eski 15-09-2011, 17:47   #210
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Merhabalar,
İzninizle bir soru da ben sormak istiyorum.
Öyle bir toprak karışımı yapmışım ki gerçekten çok karışık olmuş. Detay yazmayayım ama sorum şu olacak; Saksıdaki bu toprağın üstüne suyu dökünce 5-10 sn. su yüzeyde kalıyor. Toprak hemen emmiyor yani. Saksıyı sağa sola oynattığım zaman, su dolaşıyor saksıda, bu arada toprağı da ıslatmıyor. 5-10 sn. sonra yavaş yavaş emiyor suyu. Ne yapmışım acaba bu hale gelmiş Ekstra bir şey yok içinde. Geçirgenliği arttırmak için içine ne katmalıyım sizce ?
Teşekkür ediyorum şimdiden
Merhaba Gülenmelek

Sizi çok iyi anlıyorum ve aynı sorun bende de var Arkadaşlar yardımcı olmak istemiş ama sanırım konuyu veya toprağı mevcut durumda görmedikleri için başka çözüm önerileri sunuyorlar.Nerdeyse bunun hepsini denedim ama çözüm nafile.Görseniz sanki toprak şeffaf örtü kaplamışsınız, su aşağıya geçemiyor. Elimde şiş sulama sonrası her tarafa delikler açıyorum, su aşağıya köklere gitsin diye.Yaklaşık 3 yıldır bu toprağı denemediğim karışım kalmadı, ne karıştırırsam karıştırayım yine aynı.Akvaryum kumu, dere kumu, perlit, torf, tınılı toprak, bahçe toprağı benim toprağın özelliğini değişirmediği gibi onları da kendine benzetiyorİnatla onu çözmeye çalışıyorum.Çok kuru olmasını düşündüm, hanımın büyük leğenlerinden biri içine toprağı doldurdum ve su ile kapladım.3 gün boyunca su içinde kaldı toprağı karıştırdığımda hala kuru yerler olduğunu gördüm.Çamur yaptım, hamur gibi yoğurdum, günlerce balkonda kaldı, kuruduktan sonra toprak aynı deliricem.Kesin bişey var dedim ve toprağın öncesini araştırdım.Toprak bana büyük eski bir saksıda gelmişti.Sanırım kuruyan çalı benzeri bir ağaç vardı.Yaşlı bir teyzeden evini taşıma esnasında çöpe atacaktı, ben istemiştim.Çalı kuruyalı heralde onlarca yıl olmuş ama teyzem evdeki köpek eşelensin diye tuttu sanırım Toprağı o sıra incelediğimde kuru, yumuşak ve bahçe toprağı-kum karışımı gibiydi.Ben biraz çam altı toprağı, yanmış hayvan gübresi, ince elenmiş kum, dere kumu ve bahçe toprağı karıştırarak değerlendirmek istedim; yapamaz olsaydım.

Çözüm için öncesini bulmak lazım.Aklıma gelen sebeplerden biri mazot, benzin veya fuol-oil tarzı yakıt karışmış olabilir, kokusu uçmuş ama kimyasal kalıntısı kalmış olabilir diyorum.Teyzemin evinde likit yakıtlı kat kalariferi ve balkonunda yakıt tankı vardı.

Diğer düşüncem ise köpek ve kedi idrarı.Bu tarz bir kimyasal karışımı varsa ne yapılabilir bilmiyorum ama çözüm araştırmam gerekir.Sırf toprağı atmak istemememden kaynaklanıyor kolay toprak bulabilsem acımadan çöpe atacam toprağı.Ben araştırmaya devam ediyorum, bişey yakalarsam ve başarırsam yazarım (umarım...)

Mehmet

Angel Aki beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024