agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2009, 14:34   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2006
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Evdeki salon bitkileriniz için benim genel karışımım,

1 ölçü Biofarm humus,
1 ölçü Torf
1/2 ölçü perlit veya pomza
Bu karışımın 1 m3 üne 150 gr 15-15-15 kompoze gübre katın.

Bunu dış mekan bitkileri için saksılarımda genel olarak kullanılmak üzere şöyle hazırlıyorum,

% 50 tınlı bahçe toprağı,
% 30 Biofarm humus
%20 Perlit veya pomza.
Karışımın her m3 üne 0.5 kg 15-15-15 kompoze gübre.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onur yüksel Mesajı Göster
Mine Hanım yukarıdaki konuda bir sorum olacaktı. Karışımda ne ölçüde toprak konacağı belirtilmemiş, acaba salon bitkilerinde toprak kullanılmamakta mıdır? Bir de aynı yerde, ayrıca "saksı harcı" diye bir karışım vermişsiniz. Acaba bu sadece dış mekan bitkileri için midir?

Şimdiden teşekkürler,
Yukarıdaki sorum günceldir

onur yüksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 22:23   #152
Ağaç Dostu

lale76's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Funda toprağının özelliği nedir? Hangi bitkilerde kullanılır?

lale76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 16:38   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sayın meyvelitepe ben bu minerali üç yıldır kullanıyorum.
Hammaddesi manisa/gördes ten
İmal yeri balıkkesir

Organik ıncal OMG,Potasyum Humat+Klinoptilolit+Azot
Azotlu Organik mineral toprak düzenleyici
Katı Organik +Mineral+N katkıklı toprak düzenleyici
Bunun 50kg çuvalı 40 liraya alımıştım daha önce 5kg lık açıkta alıyordum.
google arama motorunda ıncal omg yazıp bulmuştum.
Bunun arkasında Ro-ta madencilik var.
Bu eklentiye yorum getirmek paylaşım inancına saygıyı belirtir(diğer arkadaşlara duyurulur)
Arkadaşımızın yazısında bahsettiği İncal OMG isimli ürünün arkasında Ro-ta madencilik yok.

Bahsi geçen ürünü İncal Mineral Gübre ve Yem San. Tic. Ltd. Şti. üretmektedir ve ürün hakkında ayrıntılı bilgi ve ürün ile yetiştirilmiş sebze meyve ve hububat la ilgili onlarca film www.incalomg.com isimli web sitesinde mevcuttur.

Saygılarımla.

Klinoptilolit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 18:46   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2008
çiçek toprağı

*** arkadaşlar çiçek toprağının tam ölçü olarak yanıtlıyacak arkadaş varsa cvp ını beklyorm. tüm arkadaşlara tşkkr ederim bu siteden çok şey öğrendim

palmiye_erkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 10:17   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Toprak düzenleyiciler ve kompostla saksı harcı hazırlamak.

1. Bir ölçü Çukurda kompost, toprak-gübre olarak

2. Bir ölçü leonardit, Toprak düzenleyici besin maddelerinin yarayışlılığını arttırmak.

3. Bir ölçü Klinoptilolit Toprak düzenleyici ve dere komuna alternatif malzeme.

Arkadaşlar şimdiye kadar açıklanmamış bir toprak ve saksı harç yapısı olmasına karşın bitkiler için en ideali, uygulayan arkadaşlar bundan sonra klasikleşmiş yöntemleri aramıyacaklardır.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2010, 08:38   #156
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Abant marka torf aldım ,ama çok kötü çıktı .Bahçeye çiçek dikeceğim yerlere serecektim (yabani otları temizleyip ,torf + bahçenin toprağı + yanmış gübre + kum ) .Torfu sterilazyon etmek için yere serip üstüne naylon çekip yapmayı düşünüyorum .İyi bir toprak bulmak çok zor evin etrafındaki toprakların özelliği çok kötü torflada karışınca taş gibi oldu .

ozdenarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2010, 09:45   #157
Ağaç Dostu

Sayın ozdenarda Hanım, Size çok güzel bir karışım hazırlatarak her türlü bitkilerinizde kullanabileceksiniz. 1 dere kumu yerine klinoptilolit, kullanacaksınız, bu saydıklarım tarım kimyasalları satan mağzalarda bulunabilir veye büyük marketlerin bahçe reyonlarında bulunabilir, bu klinoptiloliti bulamıyacak olursanız şayet gene büyük marketlerde bu reyonlarda pet şohp bölümlerinde kedi kumu olarak ta alabilirsiniz, bunlar iki tip te bulunuyorlar, bir tipi bildiğimiz kum gibi olanı tercih edeceksiniz, 2. yanmiş koyun gübresi, 3. elinizdeki saksı toprağı, veya bahçenin bitki ekili yerlerinden alınacak toprak.

Saksı toprağının hazırlanışı, bir ölçü saksı toprağı bir ölçü koyun gübresini homojen bir karışım sağladıktan sonra, bu karışımdan iki ölçüye bir ölçü kedi kumu veya klinoptilolit'i gene homojen bir karışım olarak toprağınız hazırlanmış olacak, buradaki ölçüleri baz alarak istediğiniz miktarda saksı harçları oluşturabilirsiniz. Aşığıdaki linki inceleyerek bitkilerinize sıvı gübrelerinizi oluşturabilirsiniz, bu konudada sonsuz yardımlarım sürecektir.

Fermantasyon ile gübre yapmak (soğuk kompost)

Eski 03-05-2010, 22:25   #158
Yeni Üye

aysebereket's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Merhabalar,

Benim Compo Sana hakkında bir sorum olacaktı.

İngilizce sitesinde turba, perlit ve agrosil'i de içeren bir saksı toprağı olduğunu yazmışlar. Ama içinde gerçek toprak olup olmadığını bir türlü anlamadım. Kendilerine e-posta yoluyla da sordum ama cevap geleceğinden pek emin olmadığın için sizlere sormak istedim.

Torf değil de toprak kullanılması gereken yerlerde, kullanılabilir mi?

Teşekkürler.

aysebereket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 18:35   #159
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Merhaba,

Compo Sana hakkında benim de bir sorum olacak. Çok kaliteli bir toprak olarak geçtiğini biliyorum. Ama kaliteli topraktan kasıt nedir ondan pek emin olamadım. Compo Sana'nın çiçek toprağını aldım. Toprak çok yumuşak yani puf puf. Çok sıkıştırımadığım sürece bitkiyi sabitleyemiyorum. Sağa sola devriliyor. Bitkiyi sabitleyene kadar saksıya normalde kullandığımın iki katı toprak koydum ve bastırdım. Su verdiğimde toprak vıcık vıcık bir görüntü aldı. Saksının altından hiç su bırakmadığı gibi elimle toprağa bastırdığımda sünger sıkmış gibi su çıktı ki çok da su vermemiştim. İkinci denememde drenaj sağlamak için toprağı kumla karıştırdım. Bu sefer de su önce toprağın üzerinde kaldı, bir süre sonra toprak suyu emdi ama yine fazlasını alttan vermedi. Deneme amacıyla ufak bir saksıya toprak doldurup iyice suladım ve güneşe bıraktım. 3 gün oldu toprak hala fazlasıyla ıslak. Bu şimdi iyi toprak mı oluyor?

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 22:27   #160
Yeni Üye

aysebereket's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Compo Sana'dan hemen ertesi gün cevap geldi:

Hello Ayse
,
The COMPO SANA is a peat based potting soil.
The peat comes from our own peat-fields and is of best quality. To come to a perfect substrate, the peat is enriched with fertilizer and additives (like Agrosil). Some of our products contain green-compost, but you won't find soil/ground in our products.
Best regards

Andreas Roedlmeier
Exportmanager
Regional Unit Export Consumer

Mobile: +49 (0) 176 1234 9887

COMPO GmbH & Co. KG
Gildenstrasse 38
48157 Muenster / Germany

İçinde toprak yokmuş, torf, gübre, agrosil varmış. Bazı ürünlerinde de yeşil kompost varmış, ama ürünlerinin hiçbirinde toprak bulunmuyormuş.
Toprak aramaya devam anlaşılan...

aysebereket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 15:11   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Selam. Aslında aşağıda yazılanları, '' Çiçeklerime toprak yetiştiremiyorum '' başlığına yazmıştım ama bu başlığı bulunca daha uygun olabileceğini düşünerek buraya da eklemek istedim. Bu konuda bilgilendirebilen birisi olursa çok sevinirim. Sevgiler.

Günlerdir aldığım torfun haddi hesabı yok. Çekmeköy Adese markette 1-2 hafta önce 25 litrelik torbalarda satılan toprağı görünce şaşırdım. Fiyatı 3.49 TL idi. Ucuzluğu beni biraz düşündürdü ama sırf torf olmadığını gördüm. Net Ziraat Tarım Mühendislik ( Konya adresli) adlı firmaya ait pakette şöyle yazıyor: '' Humus ve Perlitle Zenginleştirilmiş İdeal Bitki toprağı''.
Paketin arkasındaki bilgiler ise şöyle: T.C. Tarım ve köyişleri Bakanlığı atatürk Bahçe kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Yalova Torf Analiz Raporu Başlıklı, Rapor no:1 Rapor Tarihi:19.04.2004

Humifikasyon Derecesi : H4
Su Tutma Gücü (% ) :275
PH :6,10
Tuzluluk (mmhos/cm) : 0,25
Organik Madde (%) : 83
N (%) : 2,34
P (%) : 0,11
K (%) : 0,09
Hacim Ağırlığı g/l : 350
Ca (%) : 0,43
Mg (%) : 0,55
Fe ppm :2090
Mn ppm : 10
Zn ppm : 14
Cu ppm : 6

Üşenmeyip yazdım vallahi Merak ediyorum; Bu toprak sizce iyi midir?
Domateslerimden 2 fidenin saksılarını bu toprakla doldurdum. Bir diğer domates fidemin saksısına üstten bu toprakla takviye yaptım. Annemin balkonundaki 2 saksı Limon Servinin( 50 cm civarı) toprakları az gelince onlara da bu topraktan takviye yaptım.
Diğer bitki ve çiçeklerimde de kullanmak istiyorum. Fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim( İşin uzmanlarına soruyorum) Nispeten fiyatı uygun çünkü. Şimdiye kadar bu 25 litrelik torbalardan 4 tane aldım. 100 lt toprak bana 14 TL ye maloldu. Sadece torf olmaması, bir süredir bu sitede nimetlerini okuduğum perlitle ve ayrıca toprakla karışık olması da sevindirici geldi. Sorularım çoğalıyor ama bir diğer merakım da; normalde torf steril bir madde bildiğim kadarıyla, bu aldığım karışımdan böcek vs. taşımış mıyımdır eve diye de endişeliyim. Şimdiden yanıt için teşekkürler.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 23:00   #162
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Merhaba arkadaşlar,

Uzunca bir süredir siteyi okuyarak doğa ve bitkiler hakkında ne kadar cahil olduğumun farkına vardım.

Geçen sene Ankara kelesinin altında bulunan satıcılardan aldığım 2 torba torftan bir tanesini çiçeklerin saksısını değiştirirken kullandım. Kalanını ve diğer torfu da kullanmadığım akvaryumumun içerisine boşalttım. ayrıca bahçe topragıda ekledim. yinede torf miktarı çok fazlaydı. %80 torf %20 bahçe toprağı oldu. şimdi çok kötü bir karışım yaptığımı anladım.

Gelelim benim soruma ;
1. bu topraga ektiğim hiçbir tohum çimlenmedi. Tohumlarım : 5 tane ceviz, 30-40 tane kiraz, 8-10 tane iğde ve 15-20 tane de keçi boynuzu ile 5-6 tane kayısı ile 4 tane de şeftaliydi. bulardan halen hiç biri çimlenmedi.
bunların çimlenme engeli mi var?

2. ben bu karışıma kullanılmamaktan çimlenen 3 tane soğan ve 9-10 tane sarımsağı diktim. soganlar o kadar büyük olmasına ragmen 15 cm kadar büyüdü ve çıkarttığımda ise kökleri sıska kadar kalmıştı. sarımsaklardan ise sadece 3-5 tane yeşerdi. onlarda pek büyümedi. sadece bir tanesinin tadına bakabildim o kadar.
torfun hiçbir besleyici özelliği yokmuş diyebilirmiyim. torf kadar daha toprak ve gübre bularak zenginleştirirsem seneye bir şeyler olabilirmi?

3. zenginleştireceğim toprağa çeri domates fidelerinden dikebilirmiyim.

şimdiden teşekürler...

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 14:15   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2007
torf

Eğer aldığınız hakiki torf ise ph değeri düşüktür ; çok düşük ph derecesi için de çimlenme için uygun değildir. ancak bazı asit karakterli toprak seven bitkiler gelişebilir.

rerkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2011, 13:27   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Evde toprak karisimi hazirlamak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi borap Mesajı Göster
İyi sohbetler
Ben yağsız (elma muz kabukları), alkolsüz(portakal kabuğu cinsi hariç) hertürlü sofra atığı, ambalaj kağıtlarından fazla baskı ve yazısı olmayanlar (çünki kurşun bilesikleri vardır içinde), mevsim sonu bitki artıkları (özellikle domates dalları) gibi atıkları bir çukurda toplayıp üstlerinne naylon kapatarak bir kış bekletiyorum. Harika bir toprak karışımı çıkıyor. Atıkların değerlendirilmesi açısından öneririm.
Özellikle kış ayları boyunca muz kabuklarını toplamamız gerek. Çok önemli bir potasyum kaynağıdır.
Evde bitki yetistirmeyi seven birisiyim. Bu konuda herhangi bir tecrubem yok. Bahsettiniz toprak harcini evde olusturmak istiyorum.

- Oncelikle neden "yagsiz ve alkolsuz" artiklari secmeyi uygun goruyorsunuz?

- 5lt pet siye toprak doldurdum. ust kismina bahsettiginiz artiklari doktum. uzerine 2-3cm birazdaha toprak doktum. bir miktar suladim ve agzini kapttim. cam kenarina yakin bir yerede duruyor. kuflenmeye basladi.
Amacim, baktrilerin cogalip artiklarin parcalanarak dogal yolla verimli bir saksi topragi elde etmek. Bu konuda sizin fikriniz nedir?

cekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2011, 22:59   #165
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Kompost hazırlama (sıcak kompost) (Evsel ve bitkisel atıklar)

Bu konu işinize yarayacaktır...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 08:27   #166
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Bir bilene danışalım.

Bir senedir aynı yerde duran ve gübreli olduğu için sanırım etrafındaki toprağın kahverengi olmasına göre onun siyah görünmesi ilgimi çekti ve bir poşet aldım. Belki çiçeklerim için uygundur diye. Birde su kenarlarında yosun öbekleri görünce dayanamadım ondanda aldım. Elimde iki poşet malzemem var. Ben şimdi bu iki malzemeyi karıştırarak bitkilerim için saksı toprağı oluşturabilir miyim? Ya da bu ikiliyi buluşturmadan önce herhangi bir işleme tabi tutmalı mıyım?

Eklenen Resimler

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 09:19   #167
Ağaç Dostu

Resimlerin yorumları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız Mesajı Göster
Bir senedir aynı yerde duran ve gübreli olduğu için sanırım etrafındaki toprağın kahverengi olmasına göre onun siyah görünmesi ilgimi çekti ve bir poşet aldım. Belki çiçeklerim için uygundur diye. Birde su kenarlarında yosun öbekleri görünce dayanamadım ondanda aldım. Elimde iki poşet malzemem var. Ben şimdi bu iki malzemeyi karıştırarak bitkilerim için saksı toprağı oluşturabilir miyim? Ya da bu ikiliyi buluşturmadan önce herhangi bir işleme tabi tutmalı mıyım?
Sevgili Ayşe Yıldız; Resimlerden ilkinin kurumuş yosun olmasına karşın, kompostlaştımada iyi bir karbon malzeme olacağıdır, mutfaktan çıkan yeşil ve diğer azot malzemeyle karştırılarak kompostlaştırıldıktan sonra bitki toprağı durumuna gelecektir, öteki resimdeki toprak içinde yeşil olan malzemeyi ayıklıyarak bitki toprağı olarak kullanabilirsiniz.

Kuruyan bu yosunları bir kap içinde bereberinizde getirdiğiniz toprakla karıştırarak Kompostlaştırmak en iyi bir yöntem olacaktır, mutfaktan çıkan malzemelerinizde kompostunuzun içeriğini zenginleştirecektir, kap içine aldığınız bu malzemeleri nemlendirme suyuna bir miktar hümik asit ilave etmeniz kompostunuzun olgunlaşma sürecine etkilemesinin yanında kompost gübreniz olgunlaştığında bitkileriniz açısından değerli bir bitki toprağına dönüşecektir.

Duyarılılık göstererek çevredeki bu atıl durumdaki organik malzemeleri izliyerek değerlendirme düşüncenizi saygı ile karşılıyorum gerçekten örnek bir tutum içinde değerledirdiğimi bildirerek sizi kutluyorum, sevgiler saygılar sunarım.

Angel Aki beğendi.
Eski 02-03-2011, 12:11   #168
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Çok teşekkür ederim Sayın Epsody. Umarım başarırım ilk defa böyle birşey yapacağım. Şimdi size birşey daha sormak istiyorum. Öncelikle humik asit bulamam onsuz olur sanırım. Birde bu karışımların içine solucanda bulmalı mıyım yoksa onlar olmadanda bu işlem gerçekleşir mi?

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 16:48   #169
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Şu ağaç yetiştirmekteki hatalı toprak seçimim yüzünden ağaçlarım bir türlü tutmuyor kahverengi topraktan nerden bulabilirim?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 18:30   #170
Ağaç Dostu

Önce kompostlaşma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Sayın Epsody. Umarım başarırım ilk defa böyle birşey yapacağım. Şimdi size birşey daha sormak istiyorum. Öncelikle humik asit bulamam onsuz olur sanırım. Birde bu karışımların içine solucanda bulmalı mıyım yoksa onlar olmadanda bu işlem gerçekleşir mi?
Sevgili Ayşe hanım organik değerlere yaklaşımınız çok güzel lakin hümik asitler önceliklerimiz araında bir mineral ve toprak düzenleyici, bu mineralle en yakın zamanda tanışıp edinmeniz gerekmekte.

Ben çok seneler önce tanıştığım bu minerali bulmak için çok uğraşmışım lakin artık eskisi kadar zor değil edinmek eylülde geliboludan gelirken 25 litresi 55 tl almıştım, istanbulda olduğum süre içinde tüyapın fuarında konya ılgın linyiyt işletmelerinin üretimi olan hümik asitler tanıtım maksatlı litresi 2,5 tl den 2 adet istanbul bahçemde kulanılmak üzere almış oldum.

Ayşe hanım kompostun olgunlaşma sürecinde kompost ısısı 60-70 derecede sıcaklık oluştuğundan solucanların yaşaması mümkün omamaktadır, olgunlaşan kompostun içinde solucanlar gürülmeye başlanır, tabii kompostunuz toprak üzerinde yapıyorsanız, olgunlaşan komposta solucanlar geleceklerdir toprak içlerinden, sizin aramanıza da gerek olmıyacaktır.

İsterseniz bu konuyu sizinle tüm detayları içinde solucanlarla kompost başlığında paylaşalımda güncel olan bilgilerim sizin gibi meraklı arkadaşlarımızda yararlanmış olsunlar, sizi solucanlarla kompost başlığına davet ederek o başlıkta buluşmak üzere hoşça kalın.

Eski 14-03-2011, 18:52   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Bir sorum olacak müsadenizle.
Mesela bu sezon kullandığım toprağı bir sonraki sezona saklamak için sanki içinde bitki varmışçasına toprağı kurutmamak adına 3-4 günde bir sulasam bir dahaki sezonda gübre takviyesi falan yaparak bu sezonki gibi verimli bir toprak elde edebilir miyim?
Saygılarımla.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 20:21   #172
Ağaç Dostu

Saksıyı suluyarak içindeki canlıllığı devam etttirirsiniz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Domatesci Mesajı Göster
Bir sorum olacak müsadenizle.
Mesela bu sezon kullandığım toprağı bir sonraki sezona saklamak için sanki içinde bitki varmışçasına toprağı kurutmamak adına 3-4 günde bir sulasam bir dahaki sezonda gübre takviyesi falan yaparak bu sezonki gibi verimli bir toprak elde edebilir miyim?
Saygılarımla.
Fakat bu canlıların organik madde bulamazlarsa saksıda yaşamları devam etse bile üreyemezler ve işlem için toprağa katacak besin maddesi sağlıyamazlar, saksinıza yaprak çürüntülerini çay posalarıni ilave ederseniz kısa zamanda bu organik mataryelleri işliyerek bitkilerin alacağı forma sokacalardır.

Öğütülümüş sebze artıklarını iki katı süre içinde işleyebilirler, bu konularda benim forumlarda açıklamalarım olmuştur, paylaşan arkadaşların sizlerle paylaşacak bilgileri vardır.

Eski 14-03-2011, 20:58   #173
Ağaç Dostu

Teşekkürler. Yani yaprak-çay-mutfak çöpü(?) bunları toprağa koyacağım. Peki kaç ay sonra koyduğum maddeler toprakta bitkinin kullanabileceği forma gelir?
Not: Mutfak çöpü derken kastım meyve-sebze kabukları, yemek artıkları(?)...

Düzenleyen Domatesci : 14-03-2011 saat 20:59 Neden: Yazım yanlışı.
Eski 14-03-2011, 21:15   #174
Ağaç Dostu

Çay artıkları ve yapraklar 1,5-2 ay gibi zaman alabiliyor, öğütülmüş mtfak artıkları 2-3 ay sürebiliyor.

Bu konuda size deneyimlerimle kanıtlanmış bir bilgiyi sunarak bilimsel ölçüde getireceğim, atık doldurduğunuz saksı içlerine arada bakarak solucan varlığı size bu saksıda bitki yetiştirme kıstası olacaktır, solucanlar normal ph koşullarında ürerler atıklar ilk zamanlarda asidik artam oluştururlar, bu atıkların olgunlaşması ile ortamın asidkliği kalkmaktadır.

Eski 15-03-2011, 06:33   #175
Ağaç Dostu

Teşekkürler. Şimdi solucan deyince tırstım biraz hem böcek korkum var hemde o solucanlar bitkiye zarar vermezler mi?
Saygılarımla.

Eski 03-04-2011, 15:32   #176
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
cocopeat ve torf birbirine alternatif midir? yoksa ikisi bir arada kullanılabilir mi ? küçük bir sebze adası yapmayı düşünüyorum kafamda şöyle bir harc planı var
1 ölçek coco peat
1 ölçek torf
2 ölçek toprak
2 ölçek perlit
1 ölçek solucan gübresi sizce uygun mu ?

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 15:35   #177
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
solucan gübresinde mikoriza mantarı olduğunu okudum. sebze adasına solucan gübresi uyguladığım zaman bu mikroza mantarları sebze adasında çoğalmaya devam eder mi ?

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 16:51   #178
Ağaç Dostu

Çay posalarından Koko peat oluşturmak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi madlord Mesajı Göster
cocopeat ve torf birbirine alternatif midir? yoksa ikisi bir arada kullanılabilir mi ? küçük bir sebze adası yapmayı düşünüyorum kafamda şöyle bir harc planı var
1 ölçek coco peat
1 ölçek torf
2 ölçek toprak
2 ölçek perlit
Arkadaşlar kompost çalışmalarında çay posaları iyi bir katalizör olmasının yanında, bu posalar kurutulduğunda iyi bir toprak harçı durumuna gelerek adeta koko peat formuna geliyor.

Arkadaşlar solucan gübresini kullanım olarak ekeceğiniz fidelerin yataklarına bir yemek kaşığı olarak uyguladığınızda fidelerinizin kök hastalıklarına yakalanmadan ileri yönde gelişme sağlıyacaklardır.

Eski 03-04-2011, 18:13   #179
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi madlord Mesajı Göster
1 ölçek coco peat
1 ölçek torf
2 ölçek toprak
2 ölçek perlit
Cocopeat ve torf birlikte kullanılmaz, birbirlerinin alternatifidir. 2 ölçü perlit bu karışıma çok. Neden perlit? Yerine leonardit tercih edin.

Angel Aki beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 18:26   #180
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Mine hanım;
Cocopeat, perlit, torf, İnce kum ve yanmış hayvan gübresi bu karışıma nar çeliklerimi köklendirmek ve sebze fidanı, bazı şifalı bitki toohumları için kullandım. Karışım uygunmudur?
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024