agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2007, 20:36   #31
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Torfu toprakla karıştırabilirsiniz hiç sakınca yok.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2007, 21:21   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Sayın Mine Hanım
Torf,yaprakların veya diğer bitki artıklarının(kabuk vs.gibi) toprak ile karışmış hali değilmi?
Ormanlarda veya ağaçlı alanlarda yaprakların altındaki toprağı torf olarak kullanabilirmiyiz?
Selamlar

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2007, 22:10   #33
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Torf; nemli, yağışlı ve serin yörelerde göl ve benzeri su yatakları altındaki arazilerde yetişen bitkilerin ( yosun, saz vs.) kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşan organik bir materyaldir. İçinde toprak yoktur. Oluşması çok uzun bir süreç ister. Aynı maden gibi yatakları vardır. Ormanlarda ve ağaçlı alanlarda yaprakların altındaki toprak ise torf değildir. Yaprak çürüntülü topraktır. Yapraklar zamanla parçalanıp kompostlaşır, toprakla karışır. Bu da orman toprağı adıyla satılır.

eozen81 beğendi.
Eski 12-03-2007, 08:11   #34
ebonsa
Guest

Teşekkür ederim Sn. Mine hanım verdiğiniz bilgiler için...

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 16:19   #35
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
tınlı toprak nasıl oluyor

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 08:08   #36
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Tınlı toprak

Tınlı toprak içinde kum, kil ve mil parçacıklarının eşit oranlarda bulunduğu bir topraktır. Bir karakter diğerine baskın değildir.

lolla beğendi.
Eski 13-03-2007, 12:04   #37
Yeni Üye

spring's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2007
Yeri burasımı bilmem ama ne tür toprak gerek?

Bu aralar ne bulursam ekmeye çalışıyorum, çıktı çıktı, çıkmadı bu siteye üye olduğum yanıma kar kalacak.

Eğer yanlış yerse şimdiden pardon.

Toprak seçerken neye dikkat etmek gerek? Yani ben bahçe için gübreli toprak aldım, gül ve bir kaç çiçek ektim. Domates, biber için özel ayrı toprakmı gerekleidir?

**** limon, avakado çekirdeği için özel toprakmı vardır?

Saygılar

spring Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 20:44   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Torf; nemli, yağışlı ve serin yörelerde göl ve benzeri su yatakları altındaki arazilerde yetişen bitkilerin ( yosun, saz vs.) kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşan organik bir materyaldir. İçinde toprak yoktur. Oluşması çok uzun bir süreç ister. Aynı maden gibi yatakları vardır. Ormanlarda ve ağaçlı alanlarda yaprakların altındaki toprak ise torf değildir. Yaprak çürüntülü topraktır. Yapraklar zamanla parçalanıp kompostlaşır, toprakla karışır. Bu da orman toprağı adıyla satılır.
Mine Hanım verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 03:38   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Merhaba,
Balkonda sebze yetiştirmek için en doğru karışımları bulmak için araştırma yaptıkça kafam iyice karıştı maalesef... Değişik domates, biber, patlıcan, salatalık, çilek, kabak, asparagus pea (türkçesini bilmiyorum) tohumlarım var. Ekim için geç kaldığımın farkındayım ama belki Mayıs sonuna kadar bir şeyler yapabilirim diye düşünüyorum. Ancak güzel bir karışım bulmak için oldukça zorlandım. Sonunda şöyle bir karışımın iyi olabileceğini düşündüm:

-Killi toprak ile Gartengold Strender A280'i (aşağıda bilgilerini yazdım) %50-50 karıştırıp, fideleri diktikten sonra arada hümik asit ya da deniz yosunu ekstratı ile beslemeyi düşünüyorum.

Karışımın doğru olup olmadığını, neleri değiştirmem gerektiğini söyleyebilir misiniz?

GARTENGOLD STENDER A280
Bu ürün sebze üretiminde tohum, fide ve saksılama için özenle hazırlanmıştır.Otomatik dolum makineları için uygundur. Bu ürün %20 beyaz Baltık torfu ve %80 dondurulmuş yüksek kalitede sphagnum torfundan oluşur. Karışım yüksek seviyede gübrelidir. Gübre olarak NPK 14-16-18 tercih edilmiştir.
1 metreküpte 1.2 kg NPK içerir. Sterildir bitkiye zararlı canlı ve bakterileri içermez. VDLUFA tarafından sebze üretimi için uygunluk belgesine sahiptir.
Yapı: fine
Ayrışma: H2-H5
pH(CaCl2): 5.0-6.0
pH(H2O): 5.5-6.5
Tuzluluk: 1.1 g/l
E/C: 0,65 mS/cm
NPK yaklaşık: 1,2g/l
Azot (N): 140
Forfor (P2O5): 160
Potasyum (K2O): 180

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 03:42   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Sevgili Mine Hanım aşağıda sorduğum konuda bana yardımcı olabilir misiniz acaba?

Teşekkürler.

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 16:43   #41
Yeni Üye

ismail43300's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
ismail yalçı1973 kütahya tavşanlı seyyar satıcı..
(dilerim yanlış forum a yazmıyorum dur)... evimde yetiştirdiğim 75 civatında salon bitkisi için ormana gittiğimde çamların diplerinden çürümüş vede çürümeye yüz tutmuş olan atıkları toplayıp evde bunları eliyor içerisine yanmış ufak hayvan gübresi ve birazda bahçe toprağı karıştırarak bitkilerde kullanıyorum... bitkilerden gayet iyi olanlar olduğu gibi biraz neşesiz duranlar ve gelişimi ağır olanlarda var sebebi toprakla mı alakalı bilmiyorum... sormak istediklerim
1_) salon bitkileri yetiştirmede hazırladığım ve kullandığım toprak idealmidir. çimlendirmede de bu toprağı kullanmamın bir sakıncası olumsuz yönü olur mu?
2_) yaz aylarında topraklarda küçük sinekçikler oluşuyor har ne kadar sinek ilaci ile bunların bir kaç günde bir çaresine baksamda bu sinekçiklerin oluşmaması için başka bir yol varmıdır?
3_) ama fazla sulamadan ama bahçe toprağınında etkisi ile zaman zaman toprakta solucan ve benzeri canlılarla karşılaşıyorum bunların oluşmaması ve ürememesi için kullandığım özellikteki bir toprağa karıştırmam gereken dezenfektan **** kullanabileceğim zirai ve tarımsal ilaçlar nelerdir ve bunların kullanışları nasıldır ...
yapmış ve yapacağınız yardımlar için teşekkürler.

ismail43300 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 15:12   #42
msbays

Giriş Tarihi: 18-05-2007
sayın mine hanım
sera yetiştiriciliğinde gübreleme hakkında bilgi verebilirmisiniz.

msbays Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 07:42   #43
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msbays Mesajı Göster
sayın mine hanım
sera yetiştiriciliğinde gübreleme hakkında bilgi verebilirmisiniz.
Sayın msbays hoşgeldiniz.

Sorularınıza nasıl cevap alabileceğinizi görmek için http://www.agaclar.net/forum/a/ başlığına bakmanızı rica ederim.

Eski 23-05-2007, 07:50   #44
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail43300 Mesajı Göster
ismail yalçı1973 kütahya tavşanlı seyyar satıcı..
(dilerim yanlış forum a yazmıyorum dur)... evimde yetiştirdiğim 75 civatında salon bitkisi için ormana gittiğimde çamların diplerinden çürümüş vede çürümeye yüz tutmuş olan atıkları toplayıp evde bunları eliyor içerisine yanmış ufak hayvan gübresi ve birazda bahçe toprağı karıştırarak bitkilerde kullanıyorum... bitkilerden gayet iyi olanlar olduğu gibi biraz neşesiz duranlar ve gelişimi ağır olanlarda var sebebi toprakla mı alakalı bilmiyorum... sormak istediklerim
1_) salon bitkileri yetiştirmede hazırladığım ve kullandığım toprak idealmidir. çimlendirmede de bu toprağı kullanmamın bir sakıncası olumsuz yönü olur mu?
2_) yaz aylarında topraklarda küçük sinekçikler oluşuyor har ne kadar sinek ilaci ile bunların bir kaç günde bir çaresine baksamda bu sinekçiklerin oluşmaması için başka bir yol varmıdır?
3_) ama fazla sulamadan ama bahçe toprağınında etkisi ile zaman zaman toprakta solucan ve benzeri canlılarla karşılaşıyorum bunların oluşmaması ve ürememesi için kullandığım özellikteki bir toprağa karıştırmam gereken dezenfektan **** kullanabileceğim zirai ve tarımsal ilaçlar nelerdir ve bunların kullanışları nasıldır ...
yapmış ve yapacağınız yardımlar için teşekkürler.
Alıntı:
...

4. İki ayrı konudaki soruyu tek bir başlığa sormayınız. "Gülüm ve orkidem sararıyor, ne yapmalıyım?" şeklinde bir soru ikiye bölünüp ayrı ayrı başlıklara sorulmalıdır.

5. Sorunuzun kapsamı çok geniş olmamalıdır. "Sucul bitkiler nelerdir, nasıl bakılır, hastalık zararlıları nedir ?" şeklinde bir soru cevaplanılmaz.

...
İsmail Bey sorunuzu yukarıdaki kurallarımıza uygun olarak düzenlemenizi rica ederim. Bir de bazı cevaplarınız verilmiş durumda. Forum içi arama makinasıyla bakınız.

E- derginin mart sayısında yazdığım "Evde, Bitkilerimiz İçin Hijyen" başlıklı yazımı da okuyunuz.

Eski 23-05-2007, 23:29   #45
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Alıntı:
Kullanmadan önce dezenfeksiyon yapsanız aslında ne güzel olur. Hiç olmazsa bir geniş leğene dökün açık havada güneşte 1 hafta 10 gün havalandırın. Miktar çok değilse eski bir tepsiye koyup fırınlayabilirsiniz.

Huwasan 50 TR alıp onunla muamele edebilirsiniz. Hidrojen peroksit ve kolloidal gümüş bazlı aktivatör bir dezenfektandır.

İsmail bey'in sorusunun üçüncü kısmı ile ilgili olarak bu uygulamanın ikinci kısmını çanakları boşaltmadan da yapabilirmiyim yoksa ne önerirsiniz (çanaklarda çok hızlı hareket eden beyaz kurtçuklar var da)

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 17:47   #46
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Saksı harcı oluşturmak

merhaba,

Saksılarda yetişen narenciyeler için en uygun saksı harcını oluşturmaya çalışıyorum.Ticari olarak süs narenciyesi yetiştirmek istiyorum, başka başlıklarda da konuşmuştuk.Burada yazılanları okudum, yabancı sitelere bakıyorum yine de kafamda tam netleşmiyor konu.

Hazırda narenciye ürettiğimiz bir fidanlığımız var zaten ama orada işler biraz eski usül işliyor.Daha düzgün harçla, daha düzgün bir yetiştirme olsun istiyorum.

Yabacı sitelerde, özellikle narenciye konusunda uzmanlaşmış insanların önerdiği, yaygın olarak da kullanılan, hemen hepsinin onayladığı bir karışım var;

3 pay ağaç kabuğu, kozalaklı ağaçlardan olacak, 1 pay kaliteli torf, 1 pay da inşaat kumu.

Yurtdışında ağaç kabuğu ticari bir ürün olarak ağaçseverlere sunuluyor.İlk sorum, burada öyle bir ürün var mı, ağaç kabuğu diye satılan, ambalajlı ürün almak mümkün mü?

Şu mesajda ağaç kabukları ile ilgili bilgi var ama benim aklım hala 5 payın 3 payını ağaç kabuğu koymayı almıyor bir türlü, bunu izah edebilir misiniz? Bir kaç aklı evvelin zorlaması da değil, hemen hepsi bu karışımı kullanıyorlar

Torf konusu tamam gibi, buradaki linklerden bulduğum Gartengold firmasına ulaştım.Firmadan Fatih Bey, sağolsun çok ilgilendi ve Substrate 2 ürününün uygun olduğunu söyledi.Ürünün detaylı bilgisi şu sayfada.

Bir de Mine Hanım'ın şu başlıkta önerdiği karışımlar var.

Alıntı:
Bunu dış mekan bitkileri için saksılarımda genel olarak kullanılmak üzere şöyle hazırlıyorum,

% 50 tınlı bahçe toprağı,
% 30 Biofarm humus
%20 Perlit veya pomza.
Karışımın her m3 üne 0.5 kg 15-15-15 kompoze gübre.
Tamamen iki farklı karışım.Mesela buradaki hangi ürün, diğerinde hangisinin karşılığına geliyor, tam anlayamıyorum.Biofarm Humus mesela, bu Substrate torfun karşılığı mı? Tınlı bahçe toprağı, ağaç kabuklarının karşılığı mı?

Bu konuyu biraz açsak, detaylı konuşsak çok sevinirim

Selamlar

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2007, 15:18   #47
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

yeniden merhaba,

Konuyla ilgili bir yorum gelmemiş, ben devam edeyim.

Okumaya, yazışmaya devam ediyorum.Şu anda elimde 3 adet karışım var.

İlki yabancı sitelerde okuduğum, yurtdışında kabul görmüş, yaygın kullanılan bir karışım.Yukarıda da bahsetmiştim, ağaç kabuğu içeren karışım.Bu karışımda ağaç kabuğu yerine Hindistan cevizi ağaçlarından yapılan CHC'nin (Cocopeat Husk Chips) kullanılabileceğini, hatta daha doğru olduğunu öğrendim.
İlk mesajda bahsi geçen GartenGold firmasında bu ürün de var.

CHC ürününün problemi, tuzlu yapısı.Üretim esnasında yıkanmasına rağmen, kullanmadan önce kullanıcıların ayrıca yıkama işlemi yapması öneriliyor.
GartenGold firmasının ürünlerinde bu sıkıntı yokmuş.

Alıntı:
%60 cocopeat husk chips
%20 torf
%20 inşaat kumu
İkincisi Sn.Mine Hanım'ın verdiği karışım
Alıntı:
% 50 tınlı bahçe toprağı,
% 30 Biofarm humus
%20 Perlit veya pomza.
Karışımın her m3 üne 0.5 kg 15-15-15 kompoze gübre.
Bu bilgileri aldıktan sonra GartenGold'dan Fatih Bey'le yazıştım.Kendisi ürünü satmasına rağmen, Cocopeat Husk Chips ürününün benim durumum için uygun olmadığını yazdı, kendisi torf ve pomza karışımının daha uygun olacağını düşünüyor.Fidan üreticilerinin yaygın olarak kullandığı bir karışımmış.

Alıntı:
%85 Substrate 2 torf
%15 Pomza
Bu durumda karar vermek çok zor.Benim aklımda hepsinin bir karışımını alıp şöyle bir karışım kullanmak var ama bunu detaylı şekilde tartışıp sizin fikirlerinizi almaya ihtiyacım var, bilgim kısıtlı.

Alıntı:
%20 perlit ya da pomza
%40 Substrate 2 torf
%30 tınlı toprak
%10 cocopeat husk chips
Burada torf miktarını arttırıp, toprağı azaltabilirim.Fatih Bey CHC'yi uygun bulmuyor, onu çok azalttım %60'dan %10'a indi, belki hiç kullanmayabilirim.

Ne diyorsunuz?

Eski 02-07-2007, 15:41   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Benim aldığım ithal bir turunçgilden nerdeyse 1/1 oranında leblebi büyüklüğünde lav taşı çıkmıştı...Diğer yarı torf da değildi, bildiğimiz killi tınlı toprakdı..

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2007, 16:32   #49
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mehmet Bey, daha önce de pek çok kez belirttiğim gibi torf bitki besleme özelliğine sahip değildir. Torf saksı harcına katınız ama sadece torf çok iyi bir besleme ve sulama yönetimi gerektiririr. Gartengold bu sakınca yüzünden torfa besin ilave etmiş. Saksıda yetiştiricilik için fidancılar sadece torf kullanırlar ama bu salon bitkisi içindir. Çünkü hafif ve partik bir malzemedir. Siz meyve ağacı için sadece bu harcı kullanmayınız. Narenciye hafif asidik veya nötr (pH 6,5 - 7), drenajı yüksek toprak sever. Bu yüzden söz konusu torf asidik de gelecektir.Bir de torf çok su tutar, kaybedince de zor alır. Narenciye ise sürekli ıslak veya nemli toprağı sevmez. Bahsettiğim torf için gerekli sulama yönetimi bu yüzden.

Mutlaka harca kumlu- tınlı toprak da katınız.

Eski 02-07-2007, 18:12   #50
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Cevaplar için teşekkürler.

Benim aldığım ithal kumkatın saksısı çok çok ince, siyah, torfa benzer bir malzemeyle doluydu, ne olduğunu tam olarak bilmiyorum.

Mine Hanım, torfun besleme özelliği ile ilgili tereddütünüzden haberdarım ancak bitkilerin beslemesini, sulamasını günü gününe takip edip, damlama ile halletmeyi düşünüyorum.Düzenli olarak hem kontrollü eriyen gübrelerle, hem bizim narenciye bahçelerindeki düzende gübrelenecekler.Gartengold ya da benzer içerikteki torfların besinlerinin de uzun ömürlü olmadığını okuyorum, yani bitkiyi o besinle başbaşa bırakacak kadar değil.Yani tamamen torfda değil, bahsettiğim şekilde bir karışım düşünüyorum.

%20 perlit ya da pomza
%40 Substrate 2 torf
%30 tınlı toprak
%10 cocopeat husk chips

Narenciye ph'ı ile ilgili tereddütünüzde de haklısınız.Yalnız ben narenciyeleri Flying Dragon anaç üzerine aşılamayı düşünüyorum.Bu anaç asidik toprakları seviyor.Şu an tam değerlerini araştırıyorum PH olarak ama çok sorun olmayacaktır umarım.Kullanmayı düşündüğüm %30 toprağın PH derecesi de yüksekçe, ikisi birbirini dengeleyecektir sanırım.Doğru mu?

Cocopeat Hsuk Chips ağırlıklı karışımlarda köklenme hızlı oluyormuş, bu son durumda çimlenen narenciye tohumlarını, ilk sene torbada CHC ağırlıklı bir karışımda büyütmeyi, ikinci sene saksıya alma, gübreleme esnasında, CHC oranı az, torf, tınlı toprak ağırlıklı bir karışıma almayı planlıyorum.Aklıma yatan, en doğru sentez bu gibi görünüyor.

Yine bu noktada ikazlarınıza ve düzeltmelerinize ihtiyaç duyuyorum.

Bir de mesela tariflerde "perlit ya da pomza" deniyor, hangisine ulaşabilirseniz denilmiş, amatör üretimde fark etmez denilmiş.Birbirlerine üstünlükleri nelerdir, bana hangisini önerirsiniz.

Teşekkürler.

Eski 03-07-2007, 13:11   #51
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Bugün fidancı bir ahbabımızın fidanlığına gittim, saksı için değil ama o da dikim için fidan üretiyor.
"3 pay kaliteli kırmızı toprak, 1 pay zibil, 25 senedir fidan yapıyorum, bundan başka karışım tanımam" dedi gönderdi beni

Eski 03-07-2007, 13:28   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Evet kaliteli kırmızı toprak işin püf noktası

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 15:54   #53
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Saksı Toprağında Sorunlar

Saksı topraklarımda çok sık beyaz bir tabaka oluşuyor. Bir türlü bu sorundan kurtulamıyorum. Bu tabakanın bitkilere zarar verdiğini biliyorum.Toprağın saksıda beyazlaşmadan kalması için ne yapmalıyım?

Bu sorundan kurtulmak için, az suluyorum, üstteki beyaz tabakayı bir kaşık yardımıyla alıp yerine yeni toprak ekliyorum, alttaki tabakta kesinlikle su bırakmıyorum; ama yine de sorun devam ediyor. Bu konuda yardım alabilirsem çok sevinirim. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 16:11   #54
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Suyun kirecinden kaynaklanan bir sorun, aslında forumda sık sık konuşulur çözümü de var bir çok yerde. Toz kara boya kullanmak gerekli.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 16:37   #55
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Aradım ama bulamadım. Tekrar bakarım. Gereksiz bir başlık olduysa silinebilir. Şimdi "toz kara boya" diye arama yaptım. Yine bu sayfaya yönlendirdi. Tarif ettiğim sorunun adı nedir? Teşekkürler.

Eski 23-08-2007, 17:33   #56
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ben suyun kireciyle ilgili olarak arayacağınızı düşünmüştüm.
Sıcaklara verin.
Kullandığınız çeşme suyu kireçli olduğu için, toprağın üstüne birikiyor. Bu bitkinin beslenmesinde sorunlar çıkarıyor. Forumu aradıkça bu konuyla ilgili pek çok bilgiye ulaşacaksınız.
Boyacılar, hırdavatçılardan, toz kara boya alın. Bir litreye, bir kaşık karıştırın. Bu suyla onbeş gün arayla sulayın bitkileri.
Kireç suda olduğu için az ya da çok sulasanız da birikecek. Zaman zaman bu toz boyayı sulandırıp kullanmalısınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 17:46   #57
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

En azından tartışılan sayfalarda adı geçmiştir diye "toz kara boya " diye aradım. Tüm sitede konuşulanları okumak mümkün değil tabii. Arama motoru biraz işe yarıyor. Sorunun ne olduğu bilinirse Teşekkürler yine de.

Eski 10-09-2007, 14:00   #58
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
''Tınlı toprak'' nedir?

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 14:20   #59
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Tınlı toprak

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 14:23   #60
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Teşekkür ederim.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024