agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2010, 15:02   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Birleşik Organik atıkları değerlendirmede yeni yöntemim.

Arkadaşlar çukurda kompost, fermantasyonla sıvı gübre çalışmalarımı birleştirerek daha pratik yöntemle sıvı gübre kullanımını çabuklaştırmak, hemde organik atıkları hiç bir ön işlem uygulamada bulunmadan doğrudan fermantasyon esaslı kompost yapımını daha pratik bir çüzüm için, bu konudaki tüm çalışmalarımı gözden geçirerek çıkardığım sonucu sizlerinde yararlanması için paylaşımlara açıyorum.

Bu işlemi herkesin imkanlarına göre uygulamasında her hangi bir sınırlama olmadığı gibi, isteyen balkonunda isteyen bahçenin bir köşesinde hatta çatı arasında yapabilecek kolaylıklar sunmaktadır.

Arkadaşlar bu işlemi gerçekleştireceğimiz kabın üzerinde açıklamalar yaparak konunun ayrıntılarını sunmaya çalışacağım, kabımız polyesterden veya plastikten olabilir, bu kabın biçimi silo gibi silindirik olabilir, atıklarımızı dolduracağımız kısım üst kısımda ve kapaklı olacak mümkünse contalı olmasında fayda var, kabın altına sıvı gübre almak için musluk takılacak musluğun altın kap girecek kadar atıklarımızı dolduracağımız kabın yerden biraz yüksekte duracak ayakları olması gerekmektedir.

Kabımızda olgunlaşan kompostu içinden çıkracak bir kapağa ihtiyaç olduğundan, kabın büyüklüğüne göre musluğun üzerinde 30-40 santim üzerinde kalorifer kazanlarının kömür atma kapağına benzer bir kapak olmalı ve düzgün bir kapanma sağlamalıdır.

Arkadaşlar kabımız bu şekilde oluşturduktan sonra kabımızı kalıcı yerine monte edebilir, artık atıklarımızı doğrudan bu kaba üsten atarak altına sızan çöp sularınıda musluktan alarak bitkilerimize kullanabiliriz, tabii yoğunluğu fazla ise su ile sulandırmamız gerekmektedir, bu konunun anlaşılmayan taraflarını sizin sorularınıza göre yanıtlıyabilirim.

İlgilenen arkadaşlarıma şimdiden şükranlarımı sunar onları bu başlıkta bekliyeceğim hepiniz sevgiyle kalın.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 15:12   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.Epsody

sanırım

http://www.yesiladim.com/pdf/YesilAd...20Kovalari.pdf

linkteki uygulamadan bahsediyorsunuz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 15:18   #3
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Sn epsody,
Bu başlıkta sözünü ettiğiniz konu, daha önce forumda yazılı paylaşımların aynısı değil mi?. arada ki farkı anlayamadım. Daha detaylı izah edermisiniz?: Ayrıca fotoğraflarla da destekleyebilirseniz çok daha anlaşılır olabilir.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 15:44   #4
Ağaç Dostu

Farklılık ayrıntılarda.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Sn epsody,
Bu başlıkta sözünü ettiğiniz konu, daha önce forumda yazılı paylaşımların aynısı değil mi?. arada ki farkı anlayamadım. Daha detaylı izah edermisiniz?: Ayrıca fotoğraflarla da destekleyebilirseniz çok daha anlaşılır olabilir.
Sevgili habibe ilgilerinze teşekkür ederek, açıklamalarımdaki anlaşılmayan noktaları ortaya koymak istiyorum,

Çukurda yaptığım fermantasyon esaslı (havasız yanmalı) sistem toprak içinde uygulanıyordu, çukur kapatıdığında yeni sezonda açılana kadar müdehale yapılamıyordu, bu işlem kapalı bir kapta yapılarak heran sıvı gübre alma imkanı sunuyor devamlı üstüne atık eklenebiliyor zaman içinde olgunlaşan kompost alt kapak açılarak olgunlaşan kısım elenerek alınıyor elek üstünde kalanlar tekrar üst kapaktan geri bırakılıyor.

İşlem devamlılığı bu şekilde sağlanıyor, sizin fermantasyonla sıvı gübre açıklamaları ile bağlantılı algılamanızdan ileri geliyor konunun benzerliği, tekrar teşekkürlerimi sunar ilgilerini beklerim sevgiyle kalınız.

Eski 07-06-2010, 15:52   #5
Ağaç Dostu

Yeşil adımın kovaların da orta kapak yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.Epsody

sanırım

http://www.yesiladim.com/pdf/YesilAd...20Kovalari.pdf

linkteki uygulamadan bahsediyorsunuz?
Aynı zamanda bu kovalar çok küçük benim tarifimdeki kaplar 200 ila 1000 litreyi alabilecek durumda olduğundan sıvı gübre ve kompost süreci devamlık arz etmektedir, başlığı ilginden dolayı şükranlarımı sunar anlaşılmayan ayrıtılarla sizleri tekrar bu başlıkta görmek isterim, sevgi ve saygılarımla.

Eski 07-06-2010, 16:21   #6
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Eski banyo kazanlarını ya da silindir iç kovalı kömür sobalarını çağrıştırdı Model olarak tek farkı onların iki, sizinkinin ise üç katlı ve daha hacimli düşünülmesi.
Böyle bir model Varillere uygulanabilir ancak. Tek mesele sanayide bunu yapacak ustayı bulmak.
Siz plastik malzemeden söz ediyorsunuz. Böyle bir modelin plastik malzemeden yapılması zor.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 16:53   #7
Ağaç Dostu

Sayın habibe benim teknisyenliğim polyester depo üzerinde bu değişiklikleri yapacak düzeyde olduğundan bu tip tadilatları düşünererek tasarladığımdan uygulamalarını ancak geliboluda gerçekleştireceğim, ozaman size resimliyerek bütün ayrıntılarınıda sunacağım.

Sizlerin bildiği üzere kompost konularına olan aşinalığımla teknisyenliğimin becerilerini birleştirerek organik atıkları değerlendirmede bir hızlılıkla mutfaktan çıkan atıkları doğrudan çöp konteynırına atar gibi atıkları burada biriktirip süzülen sularınıda çevrede kirlilik oluşturmadan bitkilerimde şerbet gibi kullanacağım.

Sezon bitipte istanbula döndüğümde bu atıklar bu kap için hava almadan havasız ortamda uzun zaman içinde olgunlaşmış olacaklarından bahar da yani, yeni sezonda kompost gübrem hazır olarak orta kapağı açarak kompostumu alarak, tekrardan atıklarımı üstten doldurmaya devam edeceğim.

Bütün uygulayacak arkadaşlara şimdiden kolaylıklar dilerim.

Eski 07-06-2010, 22:58   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sn Epsody,

Bahsettiğiniz kabı fotoğraflamadan önce şematik olarak çizer misiniz. Eğer düşündüğünüz sistemi ebatlandırırsanız çok makbule geçer

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 00:29   #9
Ağaç Dostu

Ayrıtılarla kompost kabı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sn Epsody,

Bahsettiğiniz kabı fotoğraflamadan önce şematik olarak çizer misiniz. Eğer düşündüğünüz sistemi ebatlandırırsanız çok makbule geçer

Sevgiyle kalın
Arkadaşım Ensar size bu kabı anlatabilirim, yeterli gelmezse çizimlerlede açıklıyabilirim, yarım tonluk yatık duran polyester su depolarını bilirsin, bu depoların üzerlerinde plastik kapak vardır, biz bu depoyu kapak tarafı alta gelecek şekilde dik olarak oturtup vana çıkşınıda öne alıp bu vana çıkşının altına kap koyacak şekilde baza oluşturalım, bu deponun üstünden atıklarımızı atacağımız bir kapak açacağız, deponun kendi kapağınıda olgunlaşan kompostu çıkarmada kullanılacak devamlı kapalı olacak.

Atıklarımızı çöp konteynırına atar gibi bu kaba doldurup hiçbir küçültme işlemi yapmıyoruz çöplerden sızan çöp sularını vananın altına koyduğumuz kaba toplanacak, açıklamalarım umarım işe yaramıştır, tekrar gürüşmek üzere işlerin kolay gelsin.

Eski 09-06-2010, 00:04   #10
Ağaç Dostu

Mutfak atıklarını çöp olmaktan kurtaralım.

Arkadaşlar bu yöntemi düşünmemin sebebleri başında ilerlemiş toplumların atıkları değerledirmeye yönelip geri dönüşümle tekrar ekonomiye kazandırarak artı değerler üretirken ayni zamanda kendinden sonraki nesillere temiz bir çevre bırakma anlayışıyla hareket etmelerini gıbtayla takip etmişimdir.

Bizi ağaçlar net çatısı altında birleştiren temel duyguların başında bitkiler ve doğa anlayışının bizlerde yarattığı sevgi ve mutluluktan ileri geldiğidir. Hepimizde doğaya ve bitkilere olan bu duygularımızı hayata geçirecek bir eylem birliği içinde olarak mutfakta çıkan atıklarımı değerlendirerek bitkilerimizin besin ihtiyaçlarına çevirelim.

Bundan böyle mutfak atıklarımıza çöp anlayışını bırakarak çöp konteynırlarına bu atıkları gütürürken naylon poşet kullanımındanda kurtularak çevremizi dönüşümü olmayan atıklarla doldurmaktan da kurtarmış olacağız, unutmayalım ki organik atıkların yeri çüplükler değil, onlar bize toprağın emaneti oluğundan bizlerde bu emaneti gerçek sahibine teslim etmek mecburiyeti ile insanlığımızın bize borcudur.

Eski 09-06-2010, 00:43   #11
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Galeri: 55
Yaz aylarında atıklarımızı değerlendirmek

Sn.Epsody bu konudaki çalışmalarınızı merakla izliyorum ve size teşekkür ediyorum. Ben de yaz aylarında atıklarımızı nasıl değerlendireceğimizi düşünüp duruyordum. Özellikle ziyan olan atıkları düşünüp üzülmemek elde değil. Sokaktaki hayvanlarımızı beslemek için yemek artıklarımızı onlarla paylaşalım, camlarımızı plastiklerimizi ayıralım peki ama organik atıklarımız? Geçen sene yazlıkta tatsız olduğu için çöpe atılan karpuzun haddi hesabı yok yazık üstelik kötü kokular çöpten sızan sular cabası ve bu çöplerde başka artıklar da bulunuyor. Ben kendi adıma sisteminizi şuanda yaşadığım ev ortamında uygulayamayacığımı düşünüyorum biraz büyük ancak tarlamda uygulayablirim şuanda daha önce anlatmış olduğunuz sistemle küçük bidonlarda kompost yapıyorum. Bu sisteminizin daha yaygın olarak kullanılması çok daha önemli bence. Belki bu sitemi yaşadığımız alanlarda ortak bir kullanım noktası olarak değerlendirmek daha mantıklı olur örneğin çöpün yanında organik atıklar için bir bölüm oluşturulabilir. Belediyelerin buna izin vermesi gerekir heralde ,birde insanlarda bu bilinci yaratmak biraz zor oluyor. Bir de sisteminizde orta kapaktan kompostun nasıl alınıp elendiğini tam anlayamadım sanırım çizerseniz daha iyi anlaşılır.Saygılar...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 08:29   #12
Ağaç Dostu

Sistemimizin çalışma ayrıntılar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artemisia10 Mesajı Göster
Sn.Epsody bu konudaki çalışmalarınızı merakla izliyorum ve size teşekkür ediyorum.
Sevgili artemisia10, İlginize sonsuz teşekkürlerimi sunarım, Sistemi düşünürken her yerde ve biçim olarakta balkona çatı arasına bahçede bir köşeye sığabilecek büyüklükte olabilecek.

Burada ki eksik anlaşılmaların sebebi benim bu uygulamayı kendi teknik becerilerimle şekillendirme olanaklarımın herkesin bu imkanlara sahip olamamasından gelmektedir, hatta bu sistemi kurdurmak için çevrelerinde bir uzmanın olmayışı işleri dahada zorlaştırmaktadır.

Sevgili artemisia10, Sistemimiz havasız yanma esasında organik atıkların kompostlaştırmasını sağladığından mutfak atıkları tek çeşit olarak dahada bu süreci yavaşlatacaklardır.

Biz bu süreci kısaltarak kabımızın kompost üretmini hızlandırmak bizim elimizde olan bir durum, bilindiği üzere mutfak atıkları yeşil malzeme olduğundan atıklarımız kadar karbon malzeme ilavesi yaparak işlem süreci hız kazanacaktır, karbon malzeme olarak çevremizdeki kurumuş ağaç yaprakları odun talaşı buğday kepeği ufalanmış saman parçaları hatta bitkilerimiz için temin ettiğimiz yanmış ahır gübreleri burada kullanarak sistemimizin işleme sürecini hızlandırabiliriz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artemisia10 Mesajı Göster
Bir de sisteminizde orta kapaktan kompostun nasıl alınıp elendiğini tam anlayamadım sanırım çizerseniz daha iyi anlaşılır.Saygılar...
Arkadaşım sistemimizde olgunlaşan kompostu alacağımız kapak kabımızın altında olduğundan, kapağı açtığımızda olgunlaşan kompost bizim önümüze gelecektir, burada bir açıklama yapmam lazım, kompost kapağını açtık kompostumuz olgunlaşmış hali var ama nemli görünüyor, bizim yapacağımız bir şey komposta ihtiyacımız olduğunda kabımıza mutfaktan atık ilavesi yapmadan biraz beklememiz gerekecek, kompost alma işlemi tamamlana kadar atıklarımızı başka bir kapta bekletmeye alıp, olgunlaşan kompostu aldıktan sonra bu atıkları ilave edebiliriz tabii karbon malzemeleride karıştırarak. Aldığımız olgunlaşmış kompostu eledikten sonra elek üzerinde kalan iri parçaları kompost kabımıza tekrar bırakabiliriz, açıklamalarım da anlaşılamıyan taraflar için tekrar yorumlarınızı alabilirim sevgi ve saygılarımla tekrar teşekkür ederim.

Eski 13-07-2010, 00:47   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
merhaba , bahçede okulun çöpe attığı 30 ltlik plastik deterjan bidonlarım var. üstte 10 cm çapında kapaklı ağzı var. altında küçük plastik bir musluğu var. mutfaktaki atıkları bunun içine talaşla beraber doldurmayı düşündüm. ağzı çok küçük boşaltmam biraz sorun yaratacak gibi, ayrıca musluğuda sürekli tıkanabilir ama ben denemek istiyorum .Başarırsam aynı kapları evimede götürüp çöplerimi ziyan etmemiş olurum. sormak istediğim bu şerbeti bitkilere nasıl ve ne zaman verebilirim, kompostun oluşması ne kadar sürer? cevap için teşekkürler

m-elike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 07:23   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m-elike Mesajı Göster
merhaba , bahçede okulun çöpe attığı 30 ltlik plastik deterjan bidonlarım var. üstte 10 cm çapında kapaklı ağzı var. altında küçük plastik bir musluğu var. mutfaktaki atıkları bunun içine talaşla beraber doldurmayı düşündüm. ağzı çok küçük boşaltmam biraz sorun yaratacak gibi, ayrıca musluğuda sürekli tıkanabilir ama ben denemek istiyorum .Başarırsam aynı kapları evimede götürüp çöplerimi ziyan etmemiş olurum. sormak istediğim bu şerbeti bitkilere nasıl ve ne zaman verebilirim, kompostun oluşması ne kadar sürer? cevap için teşekkürler
Sn m-elike,

Düşüncenizde çok haklısınız hem musluğunuz tıkanır hemde doldurma ve boşaltmada sorun yaşarsınız.

Siz iyisimi o kabı sadece sıvı gübre ve enzimlerin hazırlanmasında kullanın. Enzim ve sıvı gübreler için ideal bir kap bulmuşsunuz.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 08:39   #15
Ağaç Dostu

Mutfak atıklarından sıvı gübre elde edilmesi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m-elike Mesajı Göster
Sayın m-elike, sizi önce bu çevreci düşüncenizden ötürü kutlarım, sizin bu düşüncenizden yola çıkarak bu düşünce geliştirilerek pratikte sıvı gübrenin oluşum aşamalarından bahsedeyim genelde bitkisel atıklar organik mataryel olarak mikro organizmaların besin ve enerji kaynağı durumda olduklarından, bitkisel atıklar birleşik minerallerden oluştuklarından mikro organizmalar faaliyetleri sonucu bunları asıl minerallerine dönüştürürler.

Bizim burada fermantasyon esasını kullanmamızın nedeni bu minerilizasyon işleminde etkin faydalı organızmalara bu işi yaptırmak zorunluluğumuz var bu işlemde atıklarımızın bulunduğu ortama hava girmesini önlememiz gerekmekte, Atıklarımızı ufaltarak kabımıza dolduruyoruz, işlem başlamış oluyor musluğumuzun altına koyacağımız kaba işlem gören atıklardan erik halinde sıvı gübremizi alarak klorsuz suyla seyrelterek akabinde kullanabiliyoruz.

İşlemimiz kendi halinde yavaş işleyebilir, işlemimizi hızlandımak bizim elimizde, ekşimiş yoğurt suyunu veya hamur mayasını pekmezle aktif ederek atıklarımıza ilave edersek işlemimizin oluşum süreci hızlanacaktır, nasıl ki mayalı hamur hazırlarken mayayı daha önce ayrı bir kapta kabarmasını sağlıyarak aktif ediyorsak ayni işlemi burada da dediğimiz malzemeleri kullanarak yapabiliriz.

Bu şekilde atıklarımız daha hızlı ve özlü bir şekilde mineralize olacaklar ve enzim içeriği kazanacaktır, işlemi piyasalarda değişik marka altında satışı yapılan birçok mikro orgaiznmanın bir arada bulunduğu mikro biyal gübre ilavesi ilede bu işlemi aktif edersek elde edeceğimiz sıvı gübremiz mikro biyel enzim içeriğine sahip olacaktır.

Bu konuda ayrıntı isterseniz uygulamalarınızı paylaşarak size daha faydalı sunumlar da bulunabilirim sevgiler saygılar.

Eski 18-07-2010, 12:44   #16
Ağaç Dostu

Toprak içinde kompost'un faydaları.

Arkadaşlar bu mesajımda anlatacaklarım bahçesi olan arkadaşlarıma çok yönlü bir kompost oluşumunun faydalarını açıklamak istiyorum, bu kompost çalışmamın bahçelerde toprakları rotasyona tabi tutarak bitki yetiştirme parselleri üzerinde 50cm.genişliğinde,50cm. derinliğinde, boyu konusunda kendi bahçelerinin ölçülerine uygun boyutlarda toprakta açaçakları çukurları, bahçeden çıkan otlar ve diğer atıkları veya mutfaktan çıkan atıkları kompost oluşumu için ilk bahardan kış başlayana kadar bu çukurlara doldurup üstünü tekrar toprakla kapatarak süreci başlatabilirler.

Çukura doldurulan atıkların hacimlerinin ufaltılması için bol su ile nemledirerek, çukurumuzun içinde boşluk kalmıyacak sıkışmanın sağlanmasıyla çukurumuzda daha fazla atık biriktirebiliriz.

Çukurumuzdaki atıklar toprak içi canlılar ve solucanlar tarafından işlenerek çok değerli bir bitki yetiştirme toprağına dönüşecektir, bahar gelince sebzelerimizi yetiştireceğimiz toprak hazırlığı telaşı yaşamıyarak bitki ve sebze fidelerimizi buralara dikim yapabiliriz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024