agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2010, 00:40   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kompost kovasında sıvı gübre üretmek.

Arkadaşlar Yeşil adımın kompost kovalarında mutfak atıklarıyla çok ideal sıvı gübre üretimi yapıldığını müşahade etmiş bulunuyorum.

Bu uygulamanın ayrıntılarını açıklamaktan büyük onur duyacağım, arkadaşlar bu kovalara kompost yapar gibi malzemelerimiz doldururken aralarınada kovayla beraber verilen aktifleyici mataryelide ilave ederek mutfaktan çıkan atıkları kovaya doldurup üstünede kuyu suyu veya çeşmeden aldığımız suyun klorunun uçmasını sağladıktan sonra kovaya ilave ediyoruz kompost kovamızın kapağını kapatıyoruz.

Hava sıcaklığına bağlı olarak kovamızın içindeki malzemeler 1 hafta ile on gün arasında sıvı gübremizi musluğundan alabiliriz, ph 6-6.5 gibi olacak şekilde suyla serelterek kullanabilirsiniz, tabi aynı zamanda bu suyunda klorunun uçmasını sağlamamız gerkekmektedir, yoksa sıvı gübremiz içindek, mikro organizmaların ölümüne sebeb olabiliriz.

Gübremizin ph şını ölçmek için eczahanelerden ph ölçen renk barlarından temin edebiliriz, çalışmalarınız kolay gübreniz bereketlere vesile olması dileklerimi sunarım.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 14:09   #2
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Sayın epsody;

Çalışmalarınızı büyük bir ilgiyle izlemekteyim. Sizin bu azminiz ve pratik çözümleriniz biz amatörler için büyük bir fırsat. Bunun için teşekkürlerimizi sunmayı borç biliriz.

Bununla ilgili bir sayfanız olacaktı. Hatta su şişelerine koymuştunuz ürettiğiniz sıvı besinleri. O konuyu bulamıyorum bu sitede.

Size bir sorum daha olacak, peki ya bu hazırladığımız sıvı gübreyi topraksız tarımda da kullanabilir miyiz?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 15:54   #3
Ağaç Dostu

Sıvı gübreyi topraksız tarımda kullanmak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Sayın epsody;

Çalışmalarınızı büyük bir ilgiyle izlemekteyim. Sizin bu azminiz ve pratik çözümleriniz biz amatörler için büyük bir fırsat. Bunun için teşekkürlerimizi sunmayı borç biliriz.

Bununla ilgili bir sayfanız olacaktı. Hatta su şişelerine koymuştunuz ürettiğiniz sıvı besinleri. O konuyu bulamıyorum bu sitede.

Size bir sorum daha olacak, peki ya bu hazırladığımız sıvı gübreyi topraksız tarımda da kullanabilir miyiz?
Sayın aydın aradınız sayfa burada olmalı.

Arkadaşım ph ve ec değerlerini sağlamak için gerekli sulandırmalar yaparak kullanabilirsiniz, uygulamalarınızı bu sayfalarda paylaşarakta bu konuda çalışan arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

Eski 25-02-2011, 03:40   #4
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster

Arkadaşım ph ve ec değerlerini sağlamak için gerekli sulandırmalar yaparak kullanabilirsiniz,
Evet hocam benim istediğim cevap tam buydu. Çok teşekkür ederim ilginiz için. Bu sene çalıştığım yerin çatısında bolca yerim var. İnanın balkonda olmuyor bu işler.

Düzenleyen aydın : 13-03-2011 saat 16:08
aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 02:50   #5
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
aldıgın sıvının içinde mikro organizmalar olucak. bu miro organizmalar özellikle ph ı etkileyecektir. topraksız tarımda kullanman için bu sıvıyı sterilize etmen gerekecek veya en kolayı ozon gazı kullanabilirsin.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 09:23   #6
Ağaç Dostu

Enzim İçerikli Gübreler steril edilemezler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
aldıgın sıvının içinde mikro organizmalar olucak. bu miro organizmalar özellikle ph ı etkileyecektir. topraksız tarımda kullanman için bu sıvıyı sterilize etmen gerekecek veya en kolayı ozon gazı kullanabilirsin.
Arkadaşım the_mc; Gözünüzden kaçan bir ayrıntıda sizi aydınlatmak isterim, elbette bu kompost kovasıyla oluşturulan sıvı gübrede etkin mikroorganizmalar la aktif edilerek işlem sürdürülüyor, burada sizin endişe ediceğiniz zararlı olan oksidayon ve çürükçül bakterilerin üremesine izin verilmiyor.

Kompost kovamız hava sızdımaz bir yapıda olduğunda bu tür bakterilerin gelişmeside söz konusu değil, var olanlarında üremesi mümkün görülmüyor, çünkü sistemin gelişimine etkin olan mikro organizmaların hakimiyeti söz konusu olduğundan var olanlarında baskı altında bulunduklarını size belirterek endişinizi anlamıyorum.

Başlığa ilgi göstermenize teşekkürlerimi sunarken endişerinize açıklama yapma gereği içinde paylaşımların önünü açtınız, size iyi günler çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 14-03-2011, 11:04   #7
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Arkadaşım the_mc; Gözünüzden kaçan bir ayrıntıda sizi aydınlatmak isterim, elbette bu kompost kovasıyla oluşturulan sıvı gübrede etkin mikroorganizmalar la aktif edilerek işlem sürdürülüyor, burada sizin endişe ediceğiniz zararlı olan oksidayon ve çürükçül bakterilerin üremesine izin verilmiyor.

Kompost kovamız hava sızdımaz bir yapıda olduğunda bu tür bakterilerin gelişmeside söz konusu değil, var olanlarında üremesi mümkün görülmüyor, çünkü sistemin gelişimine etkin olan mikro organizmaların hakimiyeti söz konusu olduğundan var olanlarında baskı altında bulunduklarını size belirterek endişinizi anlamıyorum.

Başlığa ilgi göstermenize teşekkürlerimi sunarken endişerinize açıklama yapma gereği içinde paylaşımların önünü açtınız, size iyi günler çalışmalarınızda başarılar dilerim.
ben kullanmadıgım için aslında hiç bir endişem yok aslında sizi düşünerek yazma gereği duymuştum. bi daha endişeli bir hal alayım geliyo baak yukarıdan geliyor sanırım. havadan hoop geldi

peki oksidayon ve çürükçül bakterileri sıvıyla beraber bir miktarını oksijenli ortama cıkarıyoruz bu durumda nasıl oluyor canım arkadaşım epsody

Eski 15-03-2011, 08:48   #8
Ağaç Dostu

Bakterilerin ortamdaki etkin ve baskın durumları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
ben kullanmadıgım için aslında hiç bir endişem yok aslında sizi düşünerek yazma gereği duymuştum. bi daha endişeli bir hal alayım geliyo baak yukarıdan geliyor sanırım. havadan hoop geldi

peki oksidayon ve çürükçül bakterileri sıvıyla beraber bir miktarını oksijenli ortama cıkarıyoruz bu durumda nasıl oluyor canım arkadaşım epsody
Arkadaşım the_mc; Ortamdaki etkin olan bakterilerle baskılanmış olan oksidasyon bakterilerilerin ortamın dengesini bozmaları sağlanamaz oksijenli ortamda da baskınlıkları devam etmektedir.

Eski 15-03-2011, 15:11   #9
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Arkadaşım the_mc; Ortamdaki etkin olan bakterilerle baskılanmış olan oksidasyon bakterilerilerin ortamın dengesini bozmaları sağlanamaz oksijenli ortamda da baskınlıkları devam etmektedir.
aslından ileri ki zamanlarda bu konu üzerinde bir deneme yapmak lazım. akvaryumda hidroponik yapılıyorda bu şekilde hidrroponik neden yapılmasın degil mi?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024