agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2019, 18:56   #1261
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydınçukurova Mesajı Göster
Kaolin yerli üretim var mı acaba arkadaşlar, badem bahçemde kullanmak istiyoru.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Kaolinin bilinirliği arttıktan sonra bazı yerli maden ocakları madenlerinden çıkan kaolini öylece öğütüp torbaya doldurup çok yüksek kar marjıyla satmaya başladı. Sattıkları malzemenin yarısı kum, yıkanmamış ve kalsine edilmemiş. Tarımda kaolin kilinin kullanımıyla ilgili bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan speklerin tamamen dışında. Kaolindeki kumun bir faydası olmadığı gibi solunursa sağlığa zararlıdır. Kalsine edilmemiş kaolin su emdiği için yaprakların üzerinde çok uzun süre ıslak kalır, bu da fungal hastalıkların artmasına sebep olur. Kullanacaksanız speklere uygun bir şekilde temizlenip işlenmiş malzeme kullanın.

Zeytinlibahçe ve Sabry beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 19:31   #1262
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bir firma bakır ile kullanımı tavsiye ediyor, acaba bu şekilde bir karışımın zararı olmaz mı?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 20:57   #1263
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydınçukurova Mesajı Göster
Kaolin yerli üretim var mı acaba arkadaşlar, badem bahçemde kullanmak istiyoru.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Aydın bey merhaba,
bugün facebook üzerinden sanırım mesajlasmıstık bu konuda.Geriye dönük sayfaları okuyabilirseniz eğer, kaolin konusunda sayın meyvelitepe'nin bilgisinden son derece açık-net faydalanabilirsiniz..Emin olun bu konu baslıgı bir ansiklopedi sayılabilir.
Kolay gelsin

Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 20:58   #1264
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Bir firma bakır ile kullanımı tavsiye ediyor, acaba bu şekilde bir karışımın zararı olmaz mı?

Nerede, nasıl tavsiye edildiğini paylaşır mısınız?

Eski 14-01-2019, 21:28   #1265
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Nerede, nasıl tavsiye edildiğini paylaşır mısınız?

Kaolin Kili bordo bulamacı veya sıvı bakır ile karıştırılıp meyva ağacına uygulandığında ağacı dondan ve kış soğuklarından koruyor. Potasyum soğuğa karşı koruyucu. Ağaca gizlenmiş olan sinek, böcek ve mantar sporlarını ağaçtan uzaklaştırıyor.

https://www.facebook.com/groups/6195...3206453527418/

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 21:40   #1266
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Kaolin Kili bordo bulamacı veya sıvı bakır ile karıştırılıp meyva ağacına uygulandığında ağacı dondan ve kış soğuklarından koruyor. Potasyum soğuğa karşı koruyucu. Ağaca gizlenmiş olan sinek, böcek ve mantar sporlarını ağaçtan uzaklaştırıyor.

https://www.facebook.com/groups/6195...3206453527418/

#1242 nolu mesajımda bahsettiğim sahtekarın ta kendisi. Uydur uydur söyle, nasılsa meydan boş

Speklere uygun kaolin kili bakırlı ilaçlarla veya uygun fungusitlerle kullanılabilir. Speklere uygun kaolin kili çok geniş bir PH aralığında inert (eylemsiz) dir. Herhangi bir reaksiyona girmez. Yıkanıp kum ve diğer safsızlıklardan arınmış olduğu için içinde bulunan maddeler su ile reaksiyona girmez, birlikte kullanılan ilaçlarla etkileşimi olmaz.

Eski 14-01-2019, 21:46   #1267
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turgay78 Mesajı Göster
Aydın bey merhaba,
bugün facebook üzerinden sanırım mesajlasmıstık bu konuda.Geriye dönük sayfaları okuyabilirseniz eğer, kaolin konusunda sayın meyvelitepe'nin bilgisinden son derece açık-net faydalanabilirsiniz..Emin olun bu konu baslıgı bir ansiklopedi sayılabilir.
Kolay gelsin

Bu başlık çorba gibi, bilgi edinmek için çok yorucu.

Kaolin, Özellikleri, Faydaları ve Kullanımı (Parçacık Film Teknolojisi) başlığında rafine bilgi bulabilirsiniz.

Turgay78 ve cetine beğendi.
Eski 10-11-2019, 09:57   #1268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2017
kaolin kilinin içine amino asitli sıvı gübre atıp kullanabilir miyiz

Delidolumalat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2020, 18:59   #1269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2020
Kaolin kili için piyasada satılan kolay satın alabileceğim yapıştırıcı ne olabilir limon trips e karşı çiçek döneminde uygulamak istiyorum

harunatesyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 23:33   #1270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2019
Kaolin için Şu an kullacağımız marka ne olabilir?

Çiğdemlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2020, 09:28   #1271
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çiğdemlik Mesajı Göster
Kaolin için Şu an kullacağımız marka ne olabilir?
https://blog.meyvelitepe.org/2011/12...ir-malzemeler/

bahtiyar02, TCM ve ssb beğendi.
Eski 18-03-2020, 19:53   #1272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2020
Merhaba,
benim satın aldığım bir İlaçlama Pompası var bu işi yapacağını inanıyorum.

oldukça kullanışlı ve gayet ucuz 16 Litre Manual İlaçlama Pompası Bu adrese uygun fiyata var isterseniz satın alabilirsiniz.

emrekeskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2020, 22:24   #1273
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Kaolin kili uygulaması yaptık

Kaolin Kili ® tarımsal kaolin kili, güneşin zararlı ışınlarına karşı bitkileri koruyan kaolin bazlı doğal bir ürün olan bu kil makyaj malzemelerinden ilaçlara kadar bir çok alanda kullanılan, tamamen doğal bir kil olan kaolin mineralinin işlenmesi ile elde edildiği kaynaklarda geçiyor.

Rafine edilerek kum ve diğer safsızlıklardan arındırılmış, yansıtıcılık etkisini arttırmak için yaklaşık 1000 °C de kalsine edilmiş ve en uygun film kaplamasını oluşturmak için tane dağılımı çok küçük rakamlarda (0.6) mikron seviyelerinde kontrol altına alınarak tarımsak kullanıma hazır hale getiriliyor.

Kaolin kili özellikle meyve ağaçlarında görülen akdeniz meyve sineği, zeytin sineği gibi zararlıların yanında cevizde ve diğer meyve ağaçlarında güneş yanıklığı, susuzluk ve sıcaklık stresi gibi zararlıları engellemek bitkilerde fotosentezi kolaylaştırmak için #kaolin #kili #uygulaması yapılıyor.

Sebzelerde yapmış olduğumuz kaolin kili uygulamasını izleyebilirisniz. ��

https://youtu.be/7-dE0JklXvM

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2020, 23:42   #1274
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Video'nuzu izledim. Genel olarak gayet güzel. Kullanılacak kaolinin özelliklerinden bahsedip uygunsuz özelliklerde kaolin hakkında uyarıda da bulunmuşsunuz. Size yorum yazanlardan biri kaolin kullandığında biber ve domateslerin yapraklarının yandığından bahsetmiş. Kimbilir nasıl bir malzeme kullandı. Kullanılan malzemenin ne olduğu çok önemli. Öyle ki ben artık dümdüz kaolin deyip geçemiyorum.

Uygulama oranı sebzeler için %2,5 doğru. Yayıcı yapıştırıcıyı çok vurgulamışsınız. Ancak, yapıştırıcı ağaçlara uygulama yaparken önemli. Sebzelere yapıştırıcı kullanılmasa da olur, aslında daha iyi olur.

Kaolin uygulaması yaparken kullanılan yayıcı-yapıştırıcının ne olduğu da çok önemli.

Piyasada hep organo-silikon yayıcılar var. Bunlar kaolin kaplaması için uygun değil. Solusyonun yüzey gerilimini fazla düşürdüğü için uygulama sırasında malzemenin çoğu yaprakta kalmaz, akar gider ve zayıf bir kaplama olur. Dahası bu yayıcılar yaprak gübresi, herbisit, zirai ilaç vb. için geliştirilmişlerdir. Yani amaç solusyonu yaprak stoma'larından içeri sokmaktır. Oysa kaolin kaplamasında böyle bir şey istemiyoruz.

Bu yüzden şayet yayıcı-yapıştırıcı kullanma gereksinimi varsa (ağaçlarda var), kullanmamız gereken reçine esaslı bir yapıştırıcıdır. Büyük arazilerde, özellikle de hasat süresi çok uzun ve kalıntının problem olmadığı ürünlerde (zeytin, ceviz, badem, nar vb.) reçine esaslı yapıştırıcıdan da daha iyi başka bir malzeme daha var.

Uygulamanızda dikkatimi çeken başka bir şey de, cihaz solusyonu sis gibi atabiliyor, bu güzel, fakat atış gücü sebzeler için fazla. Bitkileri döver gibi değil de daha yavaş, bitki sakin bir sisin içine girip çıkıyor şeklinde uygulanmalı. Cihazda öyle bir ayar vardır herhalde. Bu sayede yapraklarda daha homojen bir kaplama elde edersiniz. Bitkiler de hırpalanmamış olur.

Domatese uygulama yapmanızdan yola çıkarak bir ilave daha yapayım. Domateste önemli zararlılardan yeşil kurt ve tuta için solusyona önceden hazırlanmış bacillus thuringiensis içerikli biyolojik ajan eklemeniz zamandan tasarruf ve iyi bir tedbir olur.

Eski 08-07-2020, 09:17   #1275
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Evet firma ile de görüşme yaptık . Bir sonraki aşamada karışım içerisine kükürt ve bahsettiğiniz bacillus bakterisi de eklemeyi düşünüyorum. Ek olarak verdiğiniz bilgileri de notlarım arasına ekliyorum. Ilginize çok teşekkür ederim.

Tuta için bir faydası olur mu onu merak ediyorum .

Düzenleyen Resulgur : 08-07-2020 saat 15:30
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2020, 17:13   #1276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2020
Hamdolsun 43. sayfanın sonuna gelebildim. Ve artık üye olup bu kadar yıl boyunca bu kadar emek veren insanlara teşekkür etmeyi bir borç bildim.

Tarım gibi insanoğlu için vazgeçilmez bir sektörde vazgeçilmez bir ürün olabilecek kaolini yurdum çiftçisine tanıtan, yaygınlaşması için emek veren başta Sn. Meyvelitepe ve ismini burada zikretmekle bitiremeyeceğim birçok değerli insana teşekkür ederim.

Es geçtiğim hiçbir husus kalmaması adına konuyu sonuna kadar ilgiyle okudum. Tartışmaların yıpratıcılığına rağmen takibini bırakmayarak kaolinin 'ele ayağa' düşmemesi ve yine kendi tabirinizle, zehir lobisinin eline koz vermemek adına verdiğiniz emekler için ayrıca teşekkürler Sn. Meyvelitepe.

Yalova'da içinde Zeytin ağaçları olan hobi bahçemizde zaman geçirmekteyim. Kendi kaolin deneyimim şu an için emekleme seviyesinde. Yazıların sonuna gelince, bu kadar okumanın faydası olarak şu an için aklıma takılan bir husus yok. İcraat noktasında -şimdi ne olduğunu tam anladığım- yanlış bir ürün ile deneme yapma olanağı buldum yaklaşık 2 hafta önce.

Pülverizatör olarak elektrikli 16 lt'lik sırt pompası kullandım. 70 lt'lik bir bidon içerisinde %5'lik bir solüsyona organik silikon eklentisi ile uygulama yaptım. Kaolin, önerilen karıştırma yöntemini kullanmama rağmen bidon dibinde tortulaştı, sırt pompasının en küçük ağızlı ucunu tıkadı, daha büyük bir uç ile düşük verimde çalışmayı tamamlayabildim.

İkinci denemeyi önümüzdeki hafta yapmayı planlıyorum, eldeki kaolini ikinci denemede tüketip zeytin sineği başgöstermeden önerilen ürünlerden temin etmeye çalışacağım.

bahcedenn ve Renebey beğendi.
vakanüvist76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2020, 22:47   #1277
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Kaolin ve bentonit karışımı yapılarak mantari hastalıklara da çözüm olabilir.Araştırma fırsatım olmadı ama külleme için uygulanabilirliği var.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2020, 23:15   #1278
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Kaolin ve bentonit karışımı yapılarak mantari hastalıklara da çözüm olabilir.Araştırma fırsatım olmadı ama külleme için uygulanabilirliği var.
Kaynak var mı?

Eski 04-12-2020, 14:09   #1279
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Kaynak var mı?
Merhaba Sn. MeyveliTepe
Aslına bakarsanız pek bir kaynak yok veya ben fazla araştıramadım ancak bentonit maddesinin kendi fiziksel özellikleriyle ilgili araştırmalar söz konusu. Direk olarak bitkilerdeki çeşitli mantari hastalıklara bentonitle çok göz önünde yapılmış çalışmalara ait kaynak bulamadım.
Ancak bentonitin mantari hastalıklarda kullanılabilmesindeki mantık bitkinin çeşitli aksamlarında özellikle yapraklarda biriken nemi emme ve tutma kabiliyetine sahip olması ve mantari hastalıkların başlangıcını mekanik olarak önleyen bir tür su geçirmez bir bariyer bir jel oluşturması.

https://polen.itu.edu.tr/bitstream/1...012/1/4452.pdf

Böyle bir çalışma var ancak normal bentonitin mgo ve cacl2 eklenerek rutubet çekme özelliği modifiye edilip bu maddelerin nem çekme özelliklerine etkisi ölçülmüş.Çok ince öğütülmüş ve kalsine edilmiş bir bentonitin mantari hastalıklara bitki daha yakalanmamışken etkisinin olabileceğini düşünüyorum.
Bentoniti kaolinle ve çeşitli yayıcılarla karıştırmak etkiyi arttıracaktır diye düşünüyorum.Araştırırken bir videoda denk geldi,kaolini 10lt/300g,bentoniti ise 10 lt/40g dozunda karıştırılıyor bunun yanında tanen dediği sanıyorum ki ardıç katranı benzeri bir bitkisel yağ veya bitki özüyle 10lt/40 g dozunda 3'lü karışım yapıp bitkilere uyguluyorlar.Bu sayede bir çok zararlı,hastalık,sıcaklık gibi etmenlere koruma sağlıyor.Ayrıca kaolin yüzey kaplaması yapılan bitkilerde yüzey sıcaklığı düşmekte , bitkinin su kaybı azalmakta böylelikle bitki daha fazla su kullanmakta böylece bitki su stresine girmeyip külleme gibi hastalıklara daha dirençli olmakta.
Benim gözlemlerime göre külleme hastalığının veya diğer mantari hastalıkarın bitkinin su kullanma rejimiyle çok yakından alakalı oldukları yönünde.Bunu daha çok yazın gözlemleyebilirsiniz bitki eğer susuzsa ve belli bir müddet bu şekilde susuz kalmaya devam ederse külleme hastalığına yakalandığını gözlemleyebilirsiniz.Aslına bakarsanız direk susuzlukta değilde sulama periyotlarının düzensiz olmasından kaynaklı daha çok.Şimdi aklıma geldi deşti bitkiler külleme veya başka hastalıklara genetik olarak direnç kazanmış olmalılar ki susuzluğada adepte olabilmişler.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2020, 22:20   #1280
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Zamanında bu konuyu hayli araştırmıştım.

Hatta, Partikül Film Teknolojisinin yaratıcısı ekibin lideri Dr.Michael Glenn ile yaptığım yazışmalardaki konulardan biri de buydu.

Şöyle söyliyeyim;

Kaolin, bilindiği üzere topraktan çıktığı haliyle hayli karışık bir malzemedir. İçinde kaolinit minerali de bulunduğu için genel olarak kaolin diye adlandırılır ve bu bakımdan ham kaolinin bir standardı yoktur. Kaolinit yüksekse zengin, düşükse kalitesiz veya fakir kaolin diye adlandırılır.

Bitkilere yapraktan uygulamalarda istenen, kaolindeki kaolinit dışında ne varsa uzaklaştırılmış, saf kaolinit halidir.

Ancak bununla da yetinilmez. Bir de kalsine edilip tabak şekilli yapısının amorf yapıya dönüşmesi, optik özelliklerinin değişerek belli dalga boylarındaki yansıtıcılığının yükselmesi istenir. Ayrıca partikül boyutunun da ortalama 1 mikron altına inmiş olması beklenir.

Kalsine edilmiş kaolin aslında bir özellik daha kazanır. Islanır ama suyu emmez.

Kaolin ile ilgili ilk çalışmalarda kullanılan ve her bakımdan çok büyük başarı sağlayan malzeme bu da değildi.

Saf kaolinit, kalsine edilmiş, 1 mikron altına indirilmiş, ayrıca tanecikler bir tür silikon ile kaplanarak ıslanmayan (suyu iten - hidrofobik) hale getirilmiş malzemeydi.

Bu malzeme ıslanmadığı için kuru toz olarak uygulanıyordu. Daha sonra metonol içinde dağıtılarak bu hali su ile harıştırılıp uygulandı (fakat toz uygulaması kadar iyi değildi).

İlk zamanlardaki kaolin araştırmaların bir kısmı bu ıslanmayan malzeme ile yapıldı. Bu malzeme, özellikle fungal ve bir kısım bakteriyel hastalıklara karşı çok iyi performans gösterdi. Islanmadığı için bitkinin donmasını da 5-6 derece daha geciktiriyordu (yurdumun sahtekar satıcılarının "donmayı engeller" lafı aslında buradan geliyor).

Elimde bu malzemeden laboratuar çalışması yapacak kadar var. Pek çok deneme de yapmıştım. Bu malzeme, her nereye kaplanırsa kaplansın, kaplandığı yüzeyin ıslanmasını önlüyor. Söz gelimi, belli belirsiz çok ince bir katman olarak kaba gazete kağıdına sürdükten sonra, damlatılan su bir küre gibi saatlerce kağıdın üzerinde kalıyor.

Sizin de bildiğiniz gibi, fungusların çimlenmesi için yüzeysel nem gereklidir. Nem yoksa çimlenme de olmaz. Hidrofobik kaolin bu bakımdan gerçek bir bariyer katman.

Ne var ki, ıslanmayan kaolin, çok pahalı, uygulaması mevcut araç gereç ile yapılamadığı için pratik kullanımı olamadı ve bunun yerine ıslanan kaolin ile devam edildi.

Islanan kaolin ise fungal hastalıklarda hiç bir zaman ıslanmayan kaolinin sağladığı avantajlara sahip olamadı.

Piyasada satılan kaolinlerin hiç biri, Surround dahil ıslanmayan kaolin değildir. Sattığı malzemeye hidrofbik diyen varsa da tek kelimeyle yalandır.

Kalsine edilmemişler, ıslanmasının yanı sıra nemi içine de çekerek uzun süreler ıslak kalırlar.

Bentonite gelince, iki türü var. Sodyumlusu ve kalsiyumlusu. Sodyumlu olan nemi içine çekerek şişer. Çok ciddi su absorblama kapasitesi var. Bu özelliğinden dolayı hayli geniş bir kullanım alanı var.

Toprak katkısı olarak olarak tarımda kullanımı var. Epey bir araştırma da yapılmış.

Yapraktan uygulama konusunda pek fazla çalışma yok. 1-2 çalışmaya rastladım ama genellikle pek gelişmemiş ülkelerde yapılmış, kurulan deneyler de çok net ölçümler sağlamamış.

Islanan kalsine kaolin, içine su çekmese de gecenin neminden dışının ıslanması, kuruyuncaya kadar belirli bir fungal risk oluşturduğu konusunda Michael Glenn ile mutabık kalmıştık. Kendisi, %0,5 oranında lime-sulphur veya koruyucu olacak ölçüde anti-fungal bir ilavenin emniyetli olacağını söylemişti. Kaolinin normal kullanılma zamanı zaten yılın genellikle kuru, hatta gece çiğinin dahi düşük olduğu zamanlarda olduğu için risk düşük.

Öte yandan, buna bentonit ilavesi, nemin bentonitte kalıp temas halindeki yaprağı kuru tutacağı anlamına gelmiyor. Aksine bentonit ile yaprak arasının sürekli nemli kalmasını sağlıyacak. Bu da hiç bir şey uygulanmamış yüzeye göre bence, fungus sporlarının çimlenmesi için gereken ortamın kendi ellerimizle yaratılması anlamına gelir.

Siz yine aklınızda nasıl bir şey varsa ona göre bir deney kurun. Mümkün mertebe kontrollü ve ölçümlü yaparsanız sonuçları bizlere de faydalı olur.

Yazın sebzelerde özellikle de salatalıklarda biyolojik antagonist olarak bacillus subtilis kullanıyorsam da %0,5 potasyum bikarbonat çözeltisinin çok iyi bir koruyucu olduğunu geçmişte test etmiştim.

Eski 29-01-2021, 17:55   #1281
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Merhaba

Alıntı:
Sn.huzeyfe_talha 11 Temmuzda yazdığı mesajdan sonra bir daha foruma girmemiş ama bu konu açık kalmasın, Temmuz'dan bu yana olan gelişmeleri özetliyeyim.

Firma ile irtibata geçtim ve ürünlerinin özelliklerini istedim.

İstediklerim; ürünün rafine edilip edilmediği, tane büyüklüğü dağılım raporu, beyazlık ve parlaklık oranları ve serbest yoğunluğu idi.

Tarımda kullanılabilir kaolin için elzem olan bu bilgileri vermekten kaçındılar ve "gizlidir" dediler.

Bunun yerine, sitelerinde de yayınlanan "organik sertifikası"nı gönderdiler.

Bitkilerde püskürtülmek suretiyle kaplama yapmak üzere kaolin kullanımı henüz bakanlığın ilgili organik girdiler listesinde bulunmadığından verilen sertifikaya şaşırdım. Firmaya sordum ama açıklayıcı bir yanıt vermediler.

Bunun üzerine sertifikayı sağlayan kuruma sordum, bakanlık listesinde bitkilere püskürtülmek üzere girdi listesinde olmayan bir malzemeye neye istinaden sertifika verildi diye.

Kurumun konu ile ilgili Prof.'u ile bir kaç kez yazıştık. Sonunda, bakanlık listesinde toprak katkısı olarak "killer" bulunduğu, kaolinin de bir kil olması sebebiyle sertifikanın verildiği, sertifikalanmış ürünün toprak katkısı olarak değil de bitkilere püskürtülmesinin onların sorunu olmadığı, organik yetiştiricilerin denetim şirketlerinin sorunu olduğu yanıtı geldi.

Buradan çıkacak sonuç, firma başka bir amaç için verilmiş belgeyi yetiştiricileri yanıltacak şekilde kullanıyor. Bu sebeple yetiştiricilerin başı denetim kurumlarıyla derde girebilir.

Malzeme spekleri gizlidir diye verilmediği için ücreti karşılığı numune talep ettim. Geçerken uğrar getiririz dediler, gelmediler, başka bir yolla da göndermemeyi tercih ettiler. Torba sipariş etmeyi de ben tercih etmedim çünkü sonradan imhası ciddi sorun oluyor.

Sonra firmanın facebook hesabı da olduğunu keşfettim. Burada bir çok yazı yayınlanmış durumda. Yazılar içinde kendi yazımı da kaynak dahi belirtilmemiş bir şekilde gördüğümde maalesef bu ürünün ve firma yaklaşımının dürüst ve umut verecek durumda olmadığı izlenimini edindim. Malum yurdum satıcısı görünümü veriyor.

Facebook'da yayınlanan yazılar ve resimlerin tamamına yakın bölümü başka yerlerden izinsiz apartılmış. Öyle ki, bazıları başka kaolin satıcısı firmaların sitelerinden alınmış, ürün adını değiştirip aynen koymuşlar. İmla yanlışları bile aynen duruyor Ağaçlar.Net'den kopyalanmış yazı ve resimler de mevcut.

Firma yetkilisine bu facebook hesabının firmalarına ait olup olmadığını da sordum, kendilerine ait olduğunu teyid ettiler.

Not: Bu ürünün torbalarında "sera gölgeleme tozu" yazıyor. Buna göre bitkilere doğrudan püskürtülmek için değil de sera naylonlarının dış yüzeylerine ışığı kırmak için kullanılıyor olması gerekir. Ancak firma tozu doğrudan bitkilere püskürtülmek için satıyor.
Kaolin kili marka arayışı içindeyken Meyveli Tepenin bu inanılmaz yazısı ve bu yazı #1240 gözüme çarptı.En son 3 sene önce kaolin almıştım,o zamanlar sadece 2 firma vardı...şimdi bakınca sayısız firma oluşmuş. Maalesef ürün ithal olmayınca kalitesine de tam güvenemiyorum.

orion1988 beğendi.
guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2021, 21:03   #1282
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guneydefne Mesajı Göster
Kaolin kili marka arayışı içindeyken Meyveli Tepenin bu inanılmaz yazısı ve bu yazı #1240 gözüme çarptı.En son 3 sene önce kaolin almıştım,o zamanlar sadece 2 firma vardı...şimdi bakınca sayısız firma oluşmuş. Maalesef ürün ithal olmayınca kalitesine de tam güvenemiyorum.
Malzeme, rafine edilmiş saf kaolinit, kalsine edilerek optik özellikleri iyileştirilmiş, ortalama tanecik boyutu 1 mikron altına indirilmiş olmalıdır.

Halihazırda bu özelliklere sahip 3 marka var ve hepsi de ithal.

Ortalık sahtekar doldu.

Yakında blogta bu konuda sıkça sorulan sorular formatında ve tamamı bilimsel referanslara dayanan yeni bir yazı dizisi yayınlanacak.

Eski 31-01-2021, 12:44   #1283
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
İşlenmiş sıvı kaolin diye bir ürüne rastladım (5 litre ve 20 litrelik ambalajda satılıyor) ama partikül büyüklüğü bilgisine ulaşamadım. Acaba böyle bir ürünü bilen, kullanan var mı?

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2021, 12:56   #1284
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
İşlenmiş sıvı kaolin diye bir ürüne rastladım (5 litre ve 20 litrelik ambalajda satılıyor) ama partikül büyüklüğü bilgisine ulaşamadım. Acaba böyle bir ürünü bilen, kullanan var mı?
Sıvı formülasyon da olsa, kullanılan malzemenin özellikleri önemli. Marka ya da link verirseniz bakılabilir.

Eski 31-01-2021, 13:36   #1285
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Doktora öğrenciliğim sırasında İzmir'de Galenik Ecza Deposundan almıştım (eczacılık kalitesinde ürün).
Fiyat sormak için e-posta ve telefon no:

Tel. 0232 265 40 04
info@galenikecza.com.tr

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2021, 22:06   #1286
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Sıvı formülasyon da olsa, kullanılan malzemenin özellikleri önemli. Marka ya da link verirseniz bakılabilir.
Sunshield marka. Bir e-ticaret sayfasında (n11) gördüm. Markaya ait web sitesinin linki burada, toz haldeki ürün için analiz sonucu ve sertifika sunmuşlar ancak burada sıvı olan ürünü göremedim. Her ikisine de tanecik büyüklüğünü sordum, cevap bekliyorum.

Marka verilebildiğine göre reçine esaslı yayıcı yapıştırıcı tavsiyeniz ne olur; benim bulabildiklerim genelde silikon bazlı ve stomalardan gübrenin veya ilacın daha kolay girmesini sağlayıcı türden?

Eski 31-01-2021, 23:37   #1287
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Sunshield marka. Bir e-ticaret sayfasında (n11) gördüm. Markaya ait web sitesinin linki burada, toz haldeki ürün için analiz sonucu ve sertifika sunmuşlar ancak burada sıvı olan ürünü göremedim. Her ikisine de tanecik büyüklüğünü sordum, cevap bekliyorum.

Marka verilebildiğine göre reçine esaslı yayıcı yapıştırıcı tavsiyeniz ne olur; benim bulabildiklerim genelde silikon bazlı ve stomalardan gübrenin veya ilacın daha kolay girmesini sağlayıcı türden?
İçinde çok düşük oranda kaolinit bulunan, herhangi bir işlemden de geçmemiş ham malzemedir. Partikül film teknolojisi standardıyla uzaktan yakından alakası bulunmuyor. Yani, bu malzemenin tanecik büyüklüğünün bir önemi yok.

Sitelerinin bu sayfasında ismi geçen bilim insanlarının ve bahsi geçen çalışmaların hiç biri bu özelliklere sahip bir malzeme ile yapılmadı.

İlave: Aslında M.Glenn ve G.Puterka'nın bu malzemeden daha iyi olan, saflaştırılmış ama kalsine edilerek optik özellikleri geliştirilmemiş ve 1 mikron altına indirilmemiş malzemeler ile yaptıkları çalışmalar var. Bunların net fotosentezi azalttığı belirlenmiş.

Eski 31-01-2021, 23:42   #1288
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yapıştırıcı için, yazdığınız üzere preperatı stomalardan içeri sokmak üzere tasarlanmış organo-silikon yayıcılar kaolin kaplaması için kullanılmamalıdır.

Aksine, malzemeyi stomalardan içeri sokmayacak, stomaları tıkamayacak yapıştırıcı kullanılmalı. Eskiden bu yana var olan nu-film-17 uygun bir yapıştırıcı. Başka reçine esaslı malzemeler olduğunu da görüyorum ama hiç kullanmadım. Yerine göre daha uzun etkili kaplama yapılmak istenirse selülöz esaslı malzeme de kullanılabilir, fakat selülöz esaslı malzemeleri piyasada yapıştırıcı olarak bulmak pek mümkün değil.

Eski 31-01-2021, 23:52   #1289
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sıvı formülasyon olarak şöyle bir ürün var.

Bu ürünün toz halinden numune göndermişlerdi. Malzeme özellikleri uygun. Sıvı halini hiç görmedim.

Sıvı formülasyon, toz halinin speklerinin doğru olması şartıyla toz malzemeyi karıştırmakta problemi olanlar için kolaylık olabilir.

mister73 beğendi.
Eski 03-02-2021, 22:51   #1290
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Sıvı formülasyon olarak şöyle bir ürün var.

Bu ürünün toz halinden numune göndermişlerdi. Malzeme özellikleri uygun. Sıvı halini hiç görmedim.

Sıvı formülasyon, toz halinin speklerinin doğru olması şartıyla toz malzemeyi karıştırmakta problemi olanlar için kolaylık olabilir.
Evet bu ürüne de rastlamış ve mesaj atmıştım, dün cevap gelmiş ve ürünün jel formunda olduğu belirtilmiş. Suda çok daha hızlı çözündüğü ve toz formuna göre daha avantajlı olduğu falan yazılmış. Bana pek tatmin edici gelmemişti ama sizin cevabınızı yeni gördüm* ve ikisini birleştirince biraz daha anlamlı oldu.

Yine de daha önce adı geçen Kaokil marka toz benim ulaşabildiklerim içinde en uygunu gibi görünüyor fakat onun da "baskısız torba" diye 25 kiloluk bir ürünü kalmış stokta sadece. Baskısız olması bir sorun olur mu bilemedim...

* Not: Normalde foruma masaüstü veya dizüstü bilgisayardan giriyorum. Bir kaç gündür Ankara dışındaydım ve iOS tabanlı telefonumdan bu siteye giriş yapmaya kalktığımda "şu kadar sayıda virüs bulundu, bu site güvenli değil" falan gibi hatalar verdiği için giriş yapamadım. Biraz önce eve döndüm ve foruma ancak girebildim bu nedenle cevabınızı geç fark ettim, kusura bakmayın lütfen.

MeyveliTepe beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024