agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2010, 11:38   #61
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bizim evde kaya tuzu ve tuz değirmeni kullanılıyor. Sofrada tuz isteyen değirmeni eline alıp bir iki çeviriyor. Tuzlara muhakkak iyot koyuyorlar nedense ve iyot pek çok kişi için iyi değil, sağlık problemi yaratabiliyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 11:49   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Linkler için teşekkürler, oldukça faydalı

Tuz paketine bakıyorum, ilave olarak potasyum iyodat yazıyor, sanırım hepsinde yok veya eser miktarda olduğundan belirtilmemiş, kendi tuzumuzuda artık kendimiz yapacağız
İyotlu tuz denilen rafine tuzlara potasyum iyodat eklenir.

İyotsuz rafine tuzlarda potasyum iyodat yoktur.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 11:52   #63
Ağaç Dostu

Bu kaolin yani aliminyum silikat konusundaki endişelerim yukarda verdiğim linkler nedeniyle devam ediyor.

Rafine tuzlara eklenen sodyum aliminyum silikat hakkındaki iddialar korkutucu...

Bu durumda kaolin olarak püskürttüğümüz aliminyum silikat için de dikkatli kullanılmasından yanayım, ürünler çok iyi yıkanmalı ve ilaçlama yapılırken maske kullanılmalı.

pria beğendi.
Eski 20-08-2010, 11:55   #64
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bizim evde kaya tuzu ve tuz değirmeni kullanılıyor.
Himalaya kaya tuzu mu?

Eski 20-08-2010, 12:49   #65
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kaynağını bilmiyorum. Temiz bir kaya tuzu, aktardan alıyorum.

Eski 20-08-2010, 14:32   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Denizakvaryumu,

Kimyasal formüle dikkatli bakılırsa klinoptilolitin formülünde sodyum ve magnezyum bulunabiliyor. Bu yüzden kaolinde problem yoktur diye düşünüyorum. Ancak yinede bununla ilgili bir tarama yapacağım. Yukarıda sözü edilen hamam kilini bizim yörede hamile kadınlar yerdi. Neden yerlerdi bilmiyorum. Sakat doğumlar olmuş mudur onuda bilmiyorum.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 15:43   #67
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Felhen dediğiniz toprak benim bildiğim humuslu bir toprak türüdür ve küçük taneler halindedir
Humuslu toprak olarak nitelediginiz felhen in bu özelligine bir bilgi ekleyemem, bilmiyorum. Fakat felhen in oldugu yörelerde kil in bulunma ihtimali cok yüksek. Zira kil, felhenden cok daha ince elementlere sahip.

Alıntı:
Hamamlarda kullanılan kil ise çocukluğumdan bildiğim kadarıyla büyük parçalar halinde satılır ve kullanmadan önce ezilirdi.
Konuda Kilin degisik formlarda tabiata mevcut oldugunu belirtmistim.

Alıntı:
Ayrıca felhen dediğimiz toprak ile kilin rengi çok farklıdır.
Felhen; icerisindeki Bakir, Demir, Aluminyum gibi minarellerin yogunluguna bagli olarak renk alir. Kil e gelince lieratürde sürekli bir sekilde porselen hammaddesi Kaolinle karisirildigi icin ve hakkinda bilimsel bilgiler olmadigi icin, bir muammadir, benim icinde. Ama kili hakkinda yukarda verdigim bilgiler, mesela kilin kulagi oldg yani bilgi alabilme kaabiliyeti oldugu, kilin aklinin oldugu, kilin bir kimya laborauari gibi kendsine verilen her bakteri icin bir anibakeri üretme zelligine sahip oldug baili bilim adamlari arafindan kabul görüyor. Ama bainin kilin bu özelliklerinden insanlar icin yararlandiklarina cok yerde rastladim.
Kil insan sagliginda ülkemizde eskiden büyük capta kullanilirdi.
Alıntı:
Biri kahverengi kırmızımsı diğeri petrol yeşiline yakın gri ve yeşil arası bir renktedir. Bu durumda ikisininde aynı madde olma olasılığı azalıyor.
Yukarda verdigim bilgiye ekleyecegim sudur: Felhenle Kil i kiyaslamam sadece elementlerinin inceligi konusunda idi(kornergrösse).

Kilin bulundugu yerler, yeralti nehirlerinin olduklari yerlerdir. Bu düsüne sadece bana aitir.

ican23 beğendi.
Ahmet MiM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2010, 13:24   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2010
Ensar Bey sizi hayal kırıklığına uğrattığımı biliyorum....haklısınız da....yüzüm olmadığı için de arayamıyorum telefondan....birkaç kere bana sesli mesaj bıraktığınızı düşünüyorum ama sesli mesajlarınızda herhangi bir mesaj yok..herneyse...kompost projesine başlamıştım...zira benim işten çıktığımı öğrenen arkadaşlarım sürekli beni ziyaret ederek misafirim oldular....kısacası onlarla ilgilenmek zorunda kalıp ev hanımlığı yapmak zorunda kaldım..1 ay boyunca..aradından da Malkara belediyesinden çağırdılar çalışmam için..oraya başladfım...bir sürü iş..çevre ile alakaı şimdiye kadar hiçbirşey yapılmamış....çok fazala iş ve sorumluluk var....belki mazeret türetme gibi geliyordur bu anlattıklarım....istediğinizi düşünmekte haklısınız....açıkçası diyebilecek birşeyim yok...sizin yarım kalan projenizi yakın bir zamanda bitiremeyeceğim..gibi duruyor....benden bu konuda ümidi kesebilirsiniz....yarım bıraktığım için çok ama çok özürdilerim....ne desem boş bu saatten sonra....herneyse....size kolay gelsin..iyi çalışmalar.....Lebriz....

filkova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 16:29   #69
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Merhaba,

Uzun yıllar Türkiye de rafine (yıkanmış) kaolin imal ettim. Şu anda ise yerli üretilemeyen hassas ve ince kaolinlerin ithalatçısıyım. Kaolinin tarım alanında kullanımı ilgimi çekiyor. Anladığım kadarı ile ince kaolin temini konusunda sorun yaşamaktasınız. Bu konuda yardımcı olabilirim. %93 ü 2 mikrondan ince yani ortalama tane dağılımı 0,6-0,7 mikron mertebesinde olan kaolin elimizde mevcut. 25 Kg lık ambalajlar aşağı yukarı 20-22 TL + KDV İstanbul teslimidir. Daha farklı inceliklerde de kaolin ürünlerimiz var.

Tüm ürünlerimiz sulu sistemde rafine edilerek üretilmiş, içlerindeki safsızlıklardan arındırılmış, kurutularak ambalajlanmışdır. Suda çok rahat disperse olur.

Yardımcı olmak isterim.

Selamlar

Düzenleyen Sabry : 24-11-2010 saat 16:28
Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 16:37   #70
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Özgül ağırlığı nedir? Varsa analiz raporunu da yayınlayabilir misiniz?

Eski 05-10-2010, 16:56   #71
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Özgül ağırlığı nedir? Varsa analiz raporunu da yayınlayabilir misiniz?
Kimyasal Analiz
SiO2 %: 47,0 ± 0,5
Al2O3 %: 38,5 ± 0,5
Fe2O3 %: 0,30
TiO2 %: 0,15
CaO %: 0,06
MgO %: 0,08
Ateş kaybı (1000 C) %: 14,00

Fiziksel Özellikler
Beyazlık %: 88 ± 0,7
Rutubet %: 2 ± 0,5
pH : 5 ± 0,6
Özgül Ağırlık : 2,6
Serbest yoğunluk (g/m3) : 0,5
Yüzey Alanı (BET, m2/g) : 16
Yağ Emme (g/100g) : 45-50
Viskosite (500 mPa) %: 70

Tane Dağılımı
> 325 mesh %: 0,01 Max.
> 10 µm %: 0,1
< 2 µm %: 93

Eski 05-10-2010, 16:57   #72
Ağaçsever

Kaolin doğal aluminyum silikattır. Doğada kaolinit şeklinde bulunur ve özgül ağırlığı 2,6 g/m3 dür.

Eski 05-10-2010, 22:21   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sabry Mesajı Göster
Kaolin doğal aluminyum silikattır. Doğada kaolinit şeklinde bulunur ve özgül ağırlığı 2,6 g/m3 dür.
Sn. Sabry bey. hoş geldiniz.

İlgi alanınızı 'kaolin' olarak yazmışsınız.

Yetiştirdiğim zeytinlerde bir şey dikkatimi çekti. Yazmakta tereddüt ediyordum.

Bu yıl zeytinlerde dökülme fazla oluyor. Buralarda şikayet çok. Bunu bende gözlemledim.

Hiç bir hastalık görülmüyor. Topraktaki vitamin eksikliği olsa, heryıl olurdu. Sulaması da tam yapıldı. Ancak dökülüyorlar.

İlginç olan kaolin uyguladığım zeytinlerde dökülme hemen hemen yok gibi.

Kaolinin böyle bir etkisi olabilir mi,? bilemedim.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 00:39   #74
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu gayet normal bir durum. Yaz boyunca kaolin film kaplaması meyve ve yapraklara gelen sert ışıkları, özellikle de belli dalga boyundaki ultraviyole ışınlarını geri yansıttı, meyve yüzeyleri daha az ısındı, yapraklardan daha uzun süre fotosentez yaptı. Bunun sonucu olarak da daha güçlü ve gelişmiş meyve yapısı oluştu. Bildiğiniz üzere, dökülen zeytinler ağacın besleyemediği, sap bağını güçlü oluşturamadığı zeytinler. Kaolin kaplaması bu etkileri azalttı.

2009 Mart ayında zeytin sineğine çare ararken bu gibi yerli dökümanlara rastlamamıştım. O zaman yoktular galiba. Kaolinin bazı etkileri Türkçe anlatılmış.

Eski 06-10-2010, 10:47   #75
Ağaçsever

Kaolin kaplaması veya kaolin badanası (ne isim veriliyor tam bilmiyorum) uygulaması Amerika Engelhard (şu an BASF aldı) tarafından uzun yıllar önce bulunmuş bir teknik. Kaolinin yapısı genelde çok değişmez. Dünyanın hemen her yerindeki kaolinler ufak farklılıklar ile aynı kimyasal yapıya sahiptir. Bu uygulamada önemli olan kaolinin fiziksel yapısıdır. Kaolinin iyi bir film tabakası oluşturması istenir.

Bu nedenle kesinlikle kontrol altına alınmış bir tane dağılımına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunu yurdumuzda üretilen kuru öğütme kaolinlerde bulamazsınız. Türkiye de üretilen kaolinler, kaolinit mineralinin ocaktan alındığı gibi değirmende öğütülmesi ile elde edilir. Rafine olmamış veya yıkanmamış olduğundan içinde serbest silis ve diğer safsızlıklar bulunur. Ayrıca kolay disperse olması ve çökme yapmaması gerekir.

Benim amacım çok daha düşük maliyetli ithal kaolin ürünlerimizi bu işi için kullanabilmek, doğal olarak satışını da yapmak. Bunun için sizlerle işbirliği yapmayı arzu ederim.

Elimizdeki değişik kaolin tiplerinden sizlere denemeleriniz için numune yollayabilirim. Böylece en düşük maliyet ile bu işi yapmak için en uygun olan kaolin tipini saptayabiliriz.

Bana info@avsmineral.com adresinden veya 0216 4552220 den ulaşabilirsiniz.

Selamlar

Eski 10-10-2010, 20:02   #76
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn sabry katılımınız için teşekkürler

Neticede uygun fiyatla kaolin temin etmek en büyük temennimizdi.

''Değişik kaolin tipleri'' derken mikron ölçülerini mi kastediyorsunuz?

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 22:29   #77
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Yeni ürün olarak kaolin kiline muadil zeolit tozu kaolin kili gibi kullanıldığını biliyorum acaba etki bakımından tecrübesi olanlar var mı?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 00:24   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sayın Selahattin bey,

Zeolit ile ilgili denemeyi sanırım Ayhan kaptan ile Halil Önen yaptılar. Onlardan bilgi alabilirsiniz.

Elma ile armut ne kadar benziyorsa Kaolin ile Zeolitte o kadar benziyorlar.

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 09:50   #79
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Selahattin bey selamlar

Bu yıl bizim ekip klinoyu kullandılar, daha doğrusu kullanmaya çalıştılar.

Suya karışmasına rağmen erimiyor, iyi bir karıştırıcıya rağmen taralın pompasını bir çok kez tıkadı, zaten deneme amaçlı kullanmıştık.

Arkadaşların ısrarlı çalışmaları sonucu 20 kadar zeytin ve meyve agaçlarına denemiştik, rengi daha koyu, dikkatli bakıldığında iyi bir kaplama yapmadığını farkettik, özgül agırlığı kaoline göre çok daha ağır.

Hiç koruma yapmamaktan daha iyi olabilir belki fakat doğru ürün kesinlilkle kaolin, zaten ikinci uygulamada bizde tamamına kaolin uyguladık.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 10:30   #80
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kaolinin etki mekanizmasında iki temel faktör var. Biri özgül ağırlığının çok düşük olması. Diğeri 2 mikron civarındaki tanecik boyutu. Bu iki faktör bir arada bariyer film oluşturmak için gerekli.

Zeolitin özgül ağırlığı kaoline göre çok fazla, tanecik boyutu da epey büyük. Dolayısı ile kaolin ile aynı etki mekanizmasına sahip olması olanaklı değil.

Bu yüzden saf kaolinin kullanılması durumunda bile 2 mikrona gelecek şekilde öğütülmüş olması gerekiyor. 20-30 mikronluk endüstriyel kaolin ürünlerinin de iş yapması pek mümkün değil.

Bu malzemenin çözünmemesi (şeker, tuz, kireç gibi), kimyasal reaksiyona girmemesi, yaprak, dal, çiçek ve toprakta herhangi başka bir etki göstermemesi de aynı derecede önemli.

Eski 11-10-2010, 14:38   #81
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Sn sabry katılımınız için teşekkürler

Neticede uygun fiyatla kaolin temin etmek en büyük temennimizdi.

''Değişik kaolin tipleri'' derken mikron ölçülerini mi kastediyorsunuz?
Evet, değişik tane boyutlarında kaolin tiplerini kastediyorum.

Kaolin, sera örtüsü içinde dolgu malzemesi olarak UV ışınlarının etkisini azaltmakta kullanılır. Sanırım burada kullanım amacı da benzer.

Kaolinin kullanılmasının bir diğer sebebi ise zararsız bir malzeme olmasından olabilir. Mide ilaçlarınızın çoğunda kaolin vardır.

Eski 12-10-2010, 00:07   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Acaba kaolinin, akarlara karşı bir etkisi var mı? Örnek; TURUNÇGİL PAS BÖCÜSÜ (UYUZ)(Phyllocoptruta oleivora) akarının verdiği zararı önleyebilir mi? Bu konuda bilgisi, deneyimi olan var mı?

bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 00:40   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2008
selahattin hocam zeoliti erdekte marmara birlik zeytinlerde uyguladı çokta başarılılar.3 değişik boyutta zeolit getirmişler kum tanesi iriliğinde olanı toprak altı olarak 2 mikronluğu yapraktan,3 ve 4 mikronluğuda hayvan yem katkısı ve sılaj yapımında kullandırıyorlar.benim baktığım zeytinliklerde filiz kıran,güve ve sinek vuruğu hiç yok.2 yıldır takip ediyorum 1 aydır bende tanıdıklarıma tavsiye edip uygulatmaya çalışıyorum.

şenol coca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 15:16   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Konu çok güzel ve sürükleyici katkı veren bütün arkadaşlarımızı
ve sn Ensar'ı terik ediyorum,

bağcı38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2010, 03:08   #85
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ben mayıs ayına 4 ton civarında almak istiyorum 1 ton suya 30-35kg ekliyeceğiz yaklaşık 150 dekar bahçede Nar ve mandalinadaki güneş yanığını engellemek için 2 defa uygulamayı planlıyoruz.Üreticilerden uygun fiyatlarda buldum dikkat etmem gereken husus 2 mikron olması dışında nedir ?

Kireçle karşılaştırdığımızda kaolinin çok daha kolay çıktığı doğru mu ? Çünki mandalina ve narda kaolinin çıkmadığını söyleyen 2 üretici 1 ziraatci ve kabzımal ile karşılaştım.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 09:32   #86
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Ben mayıs ayına 4 ton civarında almak istiyorum 1 ton suya 30-35kg ekliyeceğiz yaklaşık 150 dekar bahçede Nar ve mandalinadaki güneş yanığını engellemek için 2 defa uygulamayı planlıyoruz.Üreticilerden uygun fiyatlarda buldum dikkat etmem gereken husus 2 mikron olması dışında nedir ?

Kireçle karşılaştırdığımızda kaolinin çok daha kolay çıktığı doğru mu ? Çünki mandalina ve narda kaolinin çıkmadığını söyleyen 2 üretici 1 ziraatci ve kabzımal ile karşılaştım.
Kireç ile kaolin birbirinden çok farklı malzemelerdir. Karıştırılması ne sonuç verir bilgim yok. Ancak kaolinin meyveden çıkmaması kullandığınız bağlayıcı ile ilgili bir olaydır. Yoksa kaolin su ile temasta rahatlıkla temizlenir.

2 mikron altında parçacık dağılımına sahip yerli kaolin yoktur. Var diyen var ise lütfen tane dağılım analiz raporunu isteyin.

Eski 26-11-2010, 16:24   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2007
Merhabalar,
Seyrek aralıklarla sizlere ulaşarak genellikle yoğun bir okuma yapıyorum. Birikenleri heyecanla bir solukta okuyorum. Düzeyli, iyi niyetli iletişime benim de bir katkım olsun istedim.

Aşağıda kaolin uygulama konusu hakkında Engelhard firmasına ait bir patente ulaşıldığı adres bulunmaktadır.

http://appft.uspto.gov/netacgi/nph-P...ard+AND+kaolin

Patent hakları henüz alınamamış. Sanırım, ''yenilik ve buluş'' kriterlerini aşamadılar. Çünkü, Başvuru tarihi 2006 görünmekte.

Kısaca özetlemek gerekirse;
Patent kapsamına sadece kaolini almamış, dolomit, talk, kireçtaşı gibi oldukça uzun bir kullanılabilecek parçacık listesini kapsıyor.

Uygulama sırasında, taneciklerin yüzeye tutunabilmesi ve yağmur,çiğ gibi olaylarla yüzeyden akmaması için oldukça ayrıntılı açıklamalar var. Örneğin elma yaprağı su-sevmez(hydrophobic) karakterde imiş. Kaolin ise su-sever(hydrophilic) karakterde.. Tutunmayı ve dolayısı ile uygulama verimini artırabilmek için ''surfactant'' kullanmaktan bahsediyor. Ayrıca, kaolini su-sever veya su-sevmez karakterde üretmek mümkün imiş. Yine, uygulama verimini artırmak ve film tabakasının ömrünü artırmak amacı ile hayvansal bazlı tutkal kullanımı da mümkün görünüyor. Bunlar, patentin buluşları arasında değil. Firmanın bahsedilen amaçlar doğrultusunda kullandığı katkılar var.
Herkese kolay gelsin..
Sevgiler..

terdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 19:04   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2010
Sayın kaolin Kili ile ilgili arkadaşlar,
ben malatyadan kayısı üreticisiyim.bizim en büyük zararlımız kapnodis böceğidir.Kayısı,armut,ayva,badem gibi sert çekirdekli ve bazı yumuşak çekirdeklilerin yeni sürgünlerini yiyen kök bölgesine pupa yaparak ağacın öz suyu almasını engelleyen kurutan kabuğu çok sert ve ilaçla mücadelesi nedeyse imkansız bir böcek.Bir dönemde elle yüzlercesini yakalayarak etkisizleştirdik.Bu sene Sabry Bey'den aldığım numune ile deneme yapacağım eğer kapnodis kaolin kaplı meyvelere zarara veremezse tarım ikinci kaolin devrimi olacağını zannediyorum

apricotman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 01:04   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
1-Kaolinin ağaçlara tatbikinde yapıştırıcı olarak Sodyummetasilikat (Sucamı) kullanılabilir. Bu madde organik tarımda değişik maddelerin özellikle ağaçlara atılmasında yapıştırıcı olarak kullanılır. Sebzelere atılmaması önerilir. Çünkü sebzelerin lezzetini etkileyen bir madde. Fiat olarak da çok pahalı bir madde değil. Tekstil sanayiinde stabilizatör olarak kullanılır.
2-Kaolinin boyutlarının düşürülmesi için de çimento sanayiinde kullanılan değirmen sistemlerinin (Farin veya Klinker değirmenleri) mini tipleri düşünülebilir. Bu sistemde bir tambur ve bu tamburun içinde de değişik çaplarda bilyalar vardır. Değirmen dönerek içindeki bilyaların hareketi sağlanır. Bilyalar kaolinin üzerine çaptıkça parçalar.Bilyaların büyüklükleri ve öğütme süresi ile istenilen ölçülerde ürün elde edilebilir.

Düzenleyen Sergüzen : 15-12-2010 saat 17:23
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 20:20   #90
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi apricotman Mesajı Göster
Sayın kaolin Kili ile ilgili arkadaşlar,
ben malatyadan kayısı üreticisiyim.bizim en büyük zararlımız kapnodis böceğidir.Kayısı,armut,ayva,badem gibi sert çekirdekli ve bazı yumuşak çekirdeklilerin yeni sürgünlerini yiyen kök bölgesine pupa yaparak ağacın öz suyu almasını engelleyen kurutan kabuğu çok sert ve ilaçla mücadelesi nedeyse imkansız bir böcek.Bir dönemde elle yüzlercesini yakalayarak etkisizleştirdik.Bu sene Sabry Bey'den aldığım numune ile deneme yapacağım eğer kapnodis kaolin kaplı meyvelere zarara veremezse tarım ikinci kaolin devrimi olacağını zannediyorum
Esas zararını larva durumdayken ve toprak altında yapan bu zararlıya kaolin kilinin dikkate değer bir etkisi olmaz. Erginlerin dal ve yapraklarda dolaşmasını zorlaştırabilir ama bu, popülasyon için etkili değildir.

Kaolin kilinin en önemli etkisi meyve sineklerine karşıdır. Bunun yanı sıra thrips'ler, leafhopper denen küçük böcekler için de uzaklaştırıcı etkisi vardır.

Capnodis zararlısı için Steinernema Carpocapsae isimli faydalı nematodun etkili olduğuna dair pek çok araştırma ve makale var. Bu nematod, uygun koşullarda ağaçların kök bölgelerine verildiğinde larvaları bulup içlerine nüfuz ederek hastalanıp ölmelerini sağlıyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024