agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2010, 11:01   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Organik Malç'ın mucize oluşumları.

Arkadaşlar Organik atıkların değerlendirme aşamalarından bir taneside kompost öncesi bu atıkların malç uygulamasında kullanılmasının öneminin vurguluyarak toprağa faydalarının araştırılması bakımından bu başlıkta arkadaşları bilgilerini paylaşmaya, organik atıkların bertarafını sağlama yönünde sorusu olan arkadaşları da bu başlıkta yazmaya davet ediyorum.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 00:50   #2
Ağaç Dostu

Malç'ı yakından tanıma.

Arkadaşlar malçın en önemli özelliklerinden bir taneside hastalıkların kaynağının ilaçlar ve zehirler kullanmadan masrafsız ve artı değer sağlayan oluşuma hizmet etmesidir, malç uygulanan topraklarda solucanların barınmalarına yataklık ederek populasyonlarının artışının sağlanması ile bir savunma, besleme ordusunu kurmuş olacağız.

Konuyu biraz açmam gerekirse bahçemizdeki malç uyguladığımız toprakların nemin artmasından solucanlar buralarada toplanacaklar çürümeğe yüz tutmuş malçın onlara bir ziyafet sofrası kurması ile buralarda nüfüslarını artırarak çürüntüleri işleme faaliyetleride arttığında menülerine topraklarda bulunan azgınlaşmış bakteri ve mikroorganizmalarıda katarak topraklarımıza eniyi gübre ile beraber enzimleri oluşturmanın yanında bu zararlıların populasyonlarınıda elimine ederek baskılanmasını sağlıyacaklardır.

Eski 06-05-2010, 10:44   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
mulch

Belki 50 yıldan fazladır dünyada uygulanan bir işlem. Bizde var mı bilmiyorum. Almanya'da kasaba çevresi ormanlarda yürüme yolları dahi parçalanmış ağaç dalları ile örtülüyor.

Şu anda bizde küçük boyutlu dal parçalama makineleri var. Tanınmış markanın makinesinin sistemi çim biçme makinesi benzeri ancak kullanımı zor ve verimsiz bir makine. 550 TL.
Ancal Çin malı 300 TL dolaylarında satılan bıçakları 100 mm çapında silindir üzerine rende gibi yerleştirilmiş model süper. 40 mm çapa kadar dalları parçalayabiliyor.

İşlemin önemli özelliği toprağın su tutma yeteğini de arttırması. Bu sene yağışlar boldu ancak kuraklık zamanımızın ve çok yakın geleceğin sorunu. Zeytinlikler, meyve bahçeleri ve her yerde budanan ağaçları yakmak yerine, bu amaçla kullanmaya acilen başlamak gerek.

Resulgur ve Ergde beğendi.
meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 15:32   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Geçenlerde Madrid'teyken parklardaki bir çok ağacın dibine çam kabuklarından malç yaptıklarını gördüm. Dikkatimi çektiği için fotoğraflamıştım.

Name:  P4130015_1.jpg
Views: 14205
Size:  52.5 KB

Resulgur ve Ergde beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 18:07   #5
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
bu sene bende kısmetse ceviz için saman malçı yapacam

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 09:34   #6
Ağaç Dostu

Dal öğütücü makinaların önemi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meymun Mesajı Göster
Belki 50 yıldan fazladır dünyada uygulanan bir işlem. Bizde var mı bilmiyorum. Almanya'da kasaba çevresi ormanlarda yürüme yolları dahi parçalanmış ağaç dalları ile örtülüyor.

Şu anda bizde küçük boyutlu dal parçalama makineleri var. Tanınmış markanın makinesinin sistemi çim biçme makinesi benzeri ancak kullanımı zor ve verimsiz bir makine. 550 TL.
Ancal Çin malı 300 TL dolaylarında satılan bıçakları 100 mm çapında silindir üzerine rende gibi yerleştirilmiş model süper. 40 mm çapa kadar dalları parçalayabiliyor.

İşlemin önemli özelliği toprağın su tutma yeteğini de arttırması. Bu sene yağışlar boldu ancak kuraklık zamanımızın ve çok yakın geleceğin sorunu. Zeytinlikler, meyve bahçeleri ve her yerde budanan ağaçları yakmak yerine, bu amaçla kullanmaya acilen başlamak gerek.
Arkadaşım meymun, başlıktaki mesajının yorumu için size şükranlarımı sunarım, arkadaşlar topraklarımızın organik içeriğinin düşük olması ile topraklarımıza organik malzemenin kazandırılması kompost yapımından daha pratik yoldan vede oksidasyonla (havalı yanma) yapılan kompostun olumsuz etkilerini bizim yararımıza döndüren tek sistem öğütülmüş atıklarımızı toprağın üstüne sermektir.

Toprak litaratüründe bu sistemede Malç'lama denmektedir, bu uygulama bir yerde doğanın özüne ters düşmeden hatta diye bilirimki tam bir doğal yötemle organik atıklarımızı topraklarımıza kazandırabiliriz, bu uygalamayı doğa ormanlarda aynen bu şekilde uyguluyarak kendi atıklarını (dökülen yaprak ve dal parçalarını) toprak yapısına katmaktadır.

Burada bir noktaya vurgulama yaparak, organik atıkların oksidasyon etkilerinin yok edilmesi gerekmektedir bu süreç ormanlarda doğal bir şekilde oksidasyonun etkilerini bertaraf edilmektedir, bizim böyle bir imkanımız olmadığından oksidasyonun etkilerini açık alanlarda bertaraf ederek çörükçül bakterilerin faaliyetlerinden etkilenmemek için uygulayacağımız malç mataryelimizi laktik asit bakterileriyle aktif etmemiz gerekmektedir.

Arkadaşım meymun, size aşağıdaki linki ekliyerek burda açılan başlıkta dal ve yaprak öğütücüleri anlatılmaktadır, ilginize tekrar teşekkür ederim, sevgiyle kalın.

Dal ve yaprak öğütücüler.

mrduran beğendi.

Düzenleyen epsody : 06-12-2010 saat 19:35
Eski 06-06-2010, 16:32   #7
Ağaç Dostu

Malç ile ahır gübrelerin ortak etkileri.

Arkadaşlar malç'ın mucizelerinden bir taneside, öğütülmüş mutfak atıklarının ahır gübreleriyle homojen bir karışım yaparak uygulamakla, kışın soğuklarına karşı ağaç ve bitki kök bölgelerinde aktif bir koruyucu oluşturmanın yanında ahır gübrelerinin içeriğine fazladan besin özellikleri kazandırarak daha etkin gübreleme sağlamasıdır.

Yaz aylarında yapılacak bu uygulamanın bitki köklerinindeki nemi muhafaza ederken, bitkinin kök bölgelerinin deki toprak yapısının gevşemesini sağlıyarak toprak içi canlıların yaşamları için gerekli oksijeni sağlıyarak bitkinin besin maddelerini almasını kolaylaştıracaktır.

mrduran beğendi.
Eski 06-06-2010, 17:54   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sevgili Epsody,

Yaz aylarında yapılacak mulç, kesinlikle ve kesinlikle yemek artıkları, ve taze ahır gübresi içermemelidir. Bir başka problem de saman ile karışık ağaçkabukları ( özellikle de çam kabukları) ile malç yapılmamalıdır.

taze ahır gübresi ile yemek artıkları aşırı sinek davet edcek, samanlı ağaç kabuklarıda yangına davet çıkaracaktır.

Sevgiyle kalın

mrduran ve naturedesign beğendi.
ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 19:33   #9
Ağaç Dostu

Malç Yapımında ayrıntılar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sevgili Epsody,

Yaz aylarında yapılacak mulç, kesinlikle ve kesinlikle yemek artıkları, ve taze ahır gübresi içermemelidir. Bir başka problem de saman ile karışık ağaçkabukları ( özellikle de çam kabukları) ile malç yapılmamalıdır.

taze ahır gübresi ile yemek artıkları aşırı sinek davet edcek, samanlı ağaç kabuklarıda yangına davet çıkaracaktır.

Sevgiyle kalın
Sevgili ensar Bazı detayları açıklamadığımdan, açıklamalarında haklılık payın var, ben zaten organik atıkların toprak üstüne rastgele atılmasına doğaya vahşi müdahale olarak niteledirmekle oksidasyona davetiye olarak kabul etmişimdir, oksidasyon kunularında hep bunu ortaya koyarak toprağın üstüne düşecek bir yaprağın bile oksidasyona tabii olarak çürükçül bakterilerin faaliyet alanına dönüşerek toprak için olumsuz gelişmeler meydana gelmesi olağandır.

Benim burada mutfak atıklarını çekerek fermantasyon esasıyla sıvı gübre kullanımıyla kalan posaların olgun ahır gübreleriyle karıştırılarak uygulanan bu atıklar em le aktif edilerek fermantasyona tabi tutulmasıyla em'in içindeki etkin mikro organizmalarla hakım duruma gelmiş bu atıklar artık sizin değindiğiniz olumsuzluklara meydan vermeyecek durumda olduğundan, burada endişe edecek durum söz konusu olmayacaktır.

Sizin diğer bir endişenize gelince çam kabukları asidik özelliği ile pek kabul görmemektedir, malçımıza saman katmış olsak bile bitki köklerindeki nemi daim olması bakımından malç malzememiz sulamada ön planda olarak daima nemli kalacağından yanma olayıda gerçekleşmesi mümkün görülmemektedir.

Arkadaşım ensar bu konu başlığına gözlem ve yorumlarınla katılarak olumsuzlukları ortaya koyarak, konun ayrıtılarının açıklanarak getirmiş olduğun katkılarına teşekkürlerimi sunarım.

Arkadaşım ayrıca taşınma esnasındaki ağaçlarına gösterdiğin titiz çalışmalardaki gayretinden de seni kutluyorum, bu çalışma ağaçlar net çatısı altındaki ağaç dostu sıfatına en layik bir davranış olarak nitelendiriyorum.

Çalışmalarında başarılar diler mutluluğun daim olsun, sevgi ve saygılarımla hoşça kal.

mrduran beğendi.
Eski 29-07-2010, 12:48   #10
Ağaç Dostu

Yabani otların öğütülerek malç yapılması.

Arkadaşlar Bu sene geliboludaki bahçeme geç gelmemden dolayı bahçemdeki otların durumları hayli gelişmiş olmalarından dolayı dal öğütme makinasından geçirmem zorluk çıkarmadan öğütme işlemi yapılabiliyordu. Otları nizami bir şekilde biçilmesini sağladıktan sonra bulundukları ortamda öğüterek meyve ağaçlarımın dal iz düşümüne gelecek şekilde malç işleminde kullanmaya başladım.

Arkadaşlara buradan dal ve yaprak öğütme makinasının otlarıda uygun biçim verilerek makinadan geçirilerek öğütülerek bahçe toprağı için iyi bir organik madde kaynağı olarak ilk elde malç yapımı ile toprak neminin sağlanması, daha sonra istenirse öğütülen bu malzemelerin mutfak atıkları da ilave edilerk kompostlanarak topraklarımızın hasatla birlikte eksilen organik madde kaybını gidermede kullanabiliriz.

Buradan hatırlatmak istiyorum çevrenizdeki ot yakıcıları bu bilgileri ileterek uyarırsanız sizlerle hem kendim adıma hemde topraklar adına müteşekkir olurum, sevgiler saygılar sunarım.

Eski 27-12-2010, 00:59   #11
Ağaç Dostu

Organik atıkların öğütülmeleri.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafersu Mesajı Göster
Aşağıda resmini ekliyorum, meyveler hayli büyük, yaklaşık 3cm genişliği, 20-30cm uzunluğu var, sanırım komposta parçalayarak atmak lazım.
Arkadaşım zafersu, Bu tür organik malzemelerin kompostlaştırma süreçleri uzun zaman içinde toprağa yarayışlı duruma geçeceğinden, bu tür organik materyellerin malç yapımında kullanılarak çok yönlü faydalar sağlanarak toprak içinde organik madde ilavesinde kullanılabilir.

Hobi faaliyetleri içinde kompostlaştıracağımız organik atıkların kompost sürecinin dengesini bu uygulamalar içinde sağlama imkanı olmaktadır, malç yapımında kullandığımız dal öğütücü aletlerin bu tür organik materyelleride uygun boyutlara getirerek öğütülmesi sağlanabilir. dal öğütülmesi

mrduran beğendi.
Eski 01-01-2011, 00:32   #12
Ağaç Dostu

Toprak dostlarına açıklamalarım.

Ey toprak dostları.

Önce bu konuya ilgi duyanlara teşekkür ederim. Topraklara yapılacak hizmetlerin hesabı yapılamaz, bu hesabın sonu hüsran demekdir hasadla kaldırdığımız ürünle beraber toprak yapısının organik özellik değerleride dibe vurmaktadır.

Toprak hazırlığı ve yeni ekim dönemine kadar toprak içi canlıları beslenme barınma zorlukları içinde kalmaktalar, halbuki hasat içinde ürünün samanını bulunduğu yerde bırakmış olsak bile bu büyük bir değer ifade eden bir organik madde katkısı sağlıyacak bir oluşumla beraber malç olayına hizmet edecekdir.

Bu da bir maliyet yaratacak bir olay değildir, tabi olaylara bakmasını bilmek önemli, ama bizim tarım insanımız sinekten yağ çıkaracak hesaplar içinde toprağın değerleri olan samanı satarak ek gelir sağlama düşüncesiyle toprakların sömürüsüne meydan vermektedir.

Kaldı ki bu açıklamalarımı anlıyacak düşünce yapısında insanı görmek mümkün değil, ispatı meydanda değilmidir, mevcut anızı yakarak mazot tasarufu içinde olan insanın toprakların organik yapısına verdiği zararı tasavvur edilememekle bu durum daha net anlaşılmaktadır.

Arkadaşlarımın başlığa getirilen yaklaşımlarından kendi payıma bu yorumu yaptım, katılımlarınızın devamını beklerken, topraklar adına yorumlarım sürecektir.

Topraklar adına şükranlarımı sunarım.

Eski 26-01-2011, 17:47   #13
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
konuyla ilgili olarak Masanobu Fukuoka'nın "ekin sapı devrimi" isimli kitabını okumanızı öneririm.

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 16:56   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2011
Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum. Sizin de belirttiğiniz gibi dal öğütücülerin önemi her geçen gün artmaktadır. Bu tür ürünlerin ülkemizde satışı da yaygınlaşmıştır. Aşağıdaki linkte bunlardan bir tanesini bulabilirsiniz: http://www.rekarma.com/urun_detay.ph...AC-OGUTUCU.htm

saglammk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 20:19   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Merhaba,

Dal öğütme makinalarının fiyatı küçük bir bahçe sahibi için oldukça pahalı. Alternatif bir şeyler var mıdır acaba? Manuel olan? Ya da pratik olarak kendimizin yapacağı bir alet?

Teşekkür ederim.

sinasi6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 23:46   #16
Ağaç Dostu

Dal öğütücüler hakkında.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinasi6 Mesajı Göster
Merhaba,

Dal öğütme makinalarının fiyatı küçük bir bahçe sahibi için oldukça pahalı. Alternatif bir şeyler var mıdır acaba? Manuel olan? Ya da pratik olarak kendimizin yapacağı bir alet?

Teşekkür ederim.
Arkadaşım sinasi6, bu başlığa göz atarsanız size uygun dal öğütücüler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eski 30-04-2011, 23:26   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Sayın epsody,

Çok teşekkü ederim. Sanırım bu bilgiler yararlı olacak.

sinasi6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 14:13   #18
Ağaç Dostu

Lazım olan makinalar.

Taraldan yenilikler.malç ekipmanları.

Bilgi dosyası.malç ve kompost yaratanlar.

Düzenleyen epsody : 17-08-2011 saat 14:25 Neden: link ilavesi.
Eski 20-08-2011, 14:13   #19
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Taraldan yenilikler.malç ekipmanları.

Bilgi dosyası.malç ve kompost yaratanlar.
Sn. epsody ,
Paylaşım ve bilgilendirmeler için teşekkürler bir de fiatlarını görebilseydik çok daha güzel olurdu. İşimi görecek benzinli tiplerden bir tane almak istiyorum ama (Taral a mahsus değil) fiatları yüksek geliyor. Önceki mesajlarınızda verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bende budama artığı çalıları malçlama işinde kullanmak istiyorum , bir dev uygun fiatlı bir dal öğütücü bulabilirsem bu sonbahar yapmayı düşünüyorum. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 03:46   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
dal parçası talaş sermeyin toprağınıza çok tehlikeli yanlış bir uygulama topraktaki asit oranını arttırır zarar verir

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 08:23   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Dal parçalarını bende sermeyı düsünüyorum
nasıl bır zararı olur kı anlaymadım
detaylı bılgılendırme rıca ederız

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 12:35   #22
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maybach Mesajı Göster
dal parçası talaş sermeyin toprağınıza çok tehlikeli yanlış bir uygulama topraktaki asit oranını arttırır zarar verir
Sn. maybach ,
Merhaba , ph değeri yüksek yani alkali karakterli topraklar için daha iyi değil mi Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 13:28   #23
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Yoğun olarak kullanıldığında çam ağaçları için geçerli olabilir. (özellikle iğneleri)

Bir çok ağacın dallarından elde edilen talaş, (kırpıntı) açık alanda bir müddet beklettikten sonra oldukça faydalı bir malç malzemesidir.

Düzenleyen Zeytinlibahçe : 24-08-2011 saat 18:06 Neden: ilave
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 12:14   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2012
konuyla ilgili olarak, kesinlikle okunması gereken makale
http://www.organikoop.com/ogutulmus-yas-dal

ekobahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 12:27   #25
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Laf ola beri gele...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 17:40   #26
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Kısmen doğru kısmen yanlış bu masajınız..
Yumuşak dokulu ağaçların talaşları asit karekterlidir..
Talaş çürürken topraktaki azotu kullanarak azot kaybına neden olabilir..Bu yüzden kompostla karıştırılmalı veya azot takviyesi yapılmalıdır..
Alkali ve nötr toprak ihtiyacı olan bitkilerin yetiştirildiği alanlarda talaş kullanmaktan kaçınılabilir..

Ayrıca..mesela benim zeytinliğin PH'ı 6.5..Benim talaş kullanmam asiditeyi arttırır..ama toprağımın PH'ı 7.5 olsaydı hiç tereddür etmeden talaş kullanırdım..

Bu konuda okuyabileceğiniz ayrıntılı bir kaynak:

https://docs.google.com/viewer?a=v&q...smGSPuxGOVixPA

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 15:17   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Laf ola beri gele...
Bilmediğiniz konular üzerine kati cümleler kurmayın.

İbre kullanılabilir faydalıdır çam ibresi ile ekonomik materyaldir faydası oranında ucuz değildir zira bin yıllardır toprağın reabilitesinde doğa ana tarafından kullanılmış. Yalnız ve fakat siz buna talaş muamelesi yapıp bıçkı artığı kullanır iseniz başınız belaya girer.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 14:53   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2013
arkadaşlar merhaba,
ben malç ile ilgili bir kaç gündür araştırma yapıyorum. açıkçası daha önce hiç duymadığım bir yöntem.şimdi bilgi toplamaya başladım ancak yazılı kaynak bulmak çok zor.bir iki makale dışında birşey bulamadım. bilgisi olan arkadaşlar malçın içeriği hakkında bana bilgi verirse sevinirim. malç denilen malzeme sadece ağaç kabukları **** dallarından mı oluşur?

müberraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 12:16   #29
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Zeytinliğimin toprağı kumsal ve organik madeler yönünden çok fakir..
Yıllardan beri zenginleştirmeye çalışıyorum toprağı..
Fidanlarımı diktiğim ilk yıllarda bakla ekip, çiçekli halleriyle toprağı sürdürerek yeşil gübreleme yaptım..
Artık fidanlarım büyüdü..14 yaşındalar..Aralarına traktör sokmak zor..Yöremizde belden kırmalı bahçe traktörü ve yüzeysel çapalama yaptırma olanağı da yok..
Ayrıca derince sürümler zeytinlerimin yüzeye çok yakın köklerini kestiği için 3 yıldan beri sürme işerini bıraktım..
Motorlu tırpanımla her yıl otları biçerek yazın aşırı cıcaklarda ateş gibi olan kumlu toprağı malçlayarak su kaybını önlemeğe çalışıyorum..
Ayrıca yıllardan beri granül leonardit ve humat vererek toprağın killlerinin çözülerek su tutmasını sağlamağa çalışıyorum..DoktorTarsa'nın ithal denizyosununu yılda 4-5 defa yapraktan vererek zeytinlerimin kuraklığa bağlı stresini azaltmağa ve kılcal kök yapısının azami ölçüde yayılmasını sağlamağa çalışıyorum..
Kimyasal gübre kullanmıyorum 3 yıldan beri..
Sadece denizyosunu ve ektiğim fiğ, tirfil, yonca, acıbaklalar yoluyla toprağın azot ihtiyacının karşılanmasını sağlamağa çalışıyorum..

Bu konuda değişik başlıklardaki mesajlarımın linklerini aşağıya aktarmamın malçlama yapmak isteyenlere ışık tutacağına inanıyorum..Tecrübelerimden sanıyorum faydalanır insanlar:

Zeytin (Olea)

Zeytin (Olea)

Zeytin (Olea)

Yeşil Gübreleme Nasıl Olmalı?

Yeşil Gübreleme Nasıl Olmalı?

Zeytin (Olea)

Zeytin (Olea)

Zeytin (Olea)

Zeytin (Olea)

Zeytin (Olea)

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 11:50   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2015
konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama .Bahçemdeki çimi makinayla biçtikten sonra çıkan çim kırpıntısını bahçede bulunan bitkilerin sebzelerin(leylandi limon selvi gül gibi) diplerine döksem malçlama yapmış olurmuyum? yeni keşilmiş çim kırpıntısı çimenin üstünde kaldıgında çimeni kurutuyor öldürüyor bitkilere bi zararı olmazmı acaba?

gilan beğendi.
HakanSoyuak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024