agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2016, 01:25   #31
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sorunun üzerinden neredeyse 1 sene geçmiş ama rastlamışken cevap vereyim. Biçilmiş çimler malç olarak kullanılabiliyor. Çimin üstünde kaldığında çimi öldürebiliyor demişsiniz, ama zaten malç uygulamasında malç malzemesi bitkinin üstüne konmayacak, çevredeki açık toprağın üstü malç ile örtülecek. Bitkilerin gövdelerine temas etmemesi, bitkinin çevresinde 10-15cm çaplı bir alanın boş bırakılması önemli.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2016, 09:18   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Marmara bölgesinde malçlama yapmak için bu aralar uygun mudur yoksa toprağın biraz daha mı ısınmasını bekleyeyim? Birde damla sulama boruları malçın altında mı yoksa üstünde mi olmalı?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2016, 23:40   #33
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Galeri: 8
Marmara iklimini bilmiyorum, ona diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Ama damla sulama borularını malç ile kapatmak burada çok yaygın kullanılıyor. Hem buharlaşmayı azaltıyor, hem de gözden saklıyor.

pria beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2016, 16:13   #34
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
doğal malçlama değil ama taban örtüsü ile malçlama

Milla beğendi.
Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2016, 16:14   #35
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2017, 20:08   #36
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Malçlama ile güzel bir kaynak:

http://batem.gov.tr/yayinlar/derim/2006/20-27.pdf

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2017, 03:14   #37
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Malçlama ile güzel bir kaynak:

http://batem.gov.tr/yayinlar/derim/2006/20-27.pdf
Ne yazık ki çalışmıyor.

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2017, 11:13   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi azorka Mesajı Göster
Ne yazık ki çalışmıyor.
Ben de açılıyor .

MeyveliTepe beğendi.
Mad Max Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 12:42   #39
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Kendi zeytiğinliğimizde hiç malç kullanmıyoruz bitkinin dökülen yaprakları doğal bir malç oluşturmuş durumda tabi bu duruma gelmesi için yıllar gerekiyor.Bunun dışında ilk yıllarda sadece bir kaç defa bakır uygulaması yapmak dışında hiçbir uygulama da yapmadım ne de gübre uygulaması buna hayvan gübreside dahil, sadece yazın çok sıcak zamanlarında bir kaç saat su vermekten başka bir uygulama yapmadım.Ne zeytin sineği ne de yapraklarda mantari bir hastalık gördüm ne de yabani ot kaldı diplerinde ,bu yıl son derece verimli heryerde olduğu gibi.
Belirtmek istediğim çok fazla gübre ilaç vererek suni işlemlerle verim artışı her zaman mümkün olmadığı gibi bitkinin doğal bağışıklık sisteminin çalışışınıda değiştiriyoruz ve özellikle bazı zararlı ve hastalıklara yakalanma riski artıyor sonrasında yine ilaç gübre ekstra su.Bununla ilgili bir araştırma varmıdır bilmiyorum ama ancak aynı bitkinin organik materyali o ağaç için daha faydalı olduğunu düşünüyorum ,organik materyal yaprak dal vs 3-5 yıl sonra sonra malç seviyesine geldiği zaman zaten herhangi bir gübre kullanımına gerek kalmadan son derece yüksek verim vermeye devam edebiliyor,tabi inorganik gübreler kullanarak topraktaki fiziksel ve biyolojik özellikleri değiştirirseniz bu söylediğim mümkün olmayacaktır.Zeytin gibi vakur bitkilerde özellikle

kerkenez beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 13:44   #40
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Kendi zeytiğinliğimizde hiç malç kullanmıyoruz bitkinin dökülen yaprakları doğal bir malç oluşturmuş durumda tabi bu duruma gelmesi için yıllar gerekiyor.Bunun dışında ilk yıllarda sadece bir kaç defa bakır uygulaması yapmak dışında hiçbir uygulama da yapmadım ne de gübre uygulaması buna hayvan gübreside dahil, sadece yazın çok sıcak zamanlarında bir kaç saat su vermekten başka bir uygulama yapmadım.Ne zeytin sineği ne de yapraklarda mantari bir hastalık gördüm ne de yabani ot kaldı diplerinde ,bu yıl son derece verimli heryerde olduğu gibi.
Belirtmek istediğim çok fazla gübre ilaç vererek suni işlemlerle verim artışı her zaman mümkün olmadığı gibi bitkinin doğal bağışıklık sisteminin çalışışınıda değiştiriyoruz ve özellikle bazı zararlı ve hastalıklara yakalanma riski artıyor sonrasında yine ilaç gübre ekstra su.Bununla ilgili bir araştırma varmıdır bilmiyorum ama ancak aynı bitkinin organik materyali o ağaç için daha faydalı olduğunu düşünüyorum ,organik materyal yaprak dal vs 3-5 yıl sonra sonra malç seviyesine geldiği zaman zaten herhangi bir gübre kullanımına gerek kalmadan son derece yüksek verim vermeye devam edebiliyor,tabi inorganik gübreler kullanarak topraktaki fiziksel ve biyolojik özellikleri değiştirirseniz bu söylediğim mümkün olmayacaktır.Zeytin gibi vakur bitkilerde özellikle
Doğanın kendi tarımını yapmasına izin vermişsiniz. Seyretmesi büyük keyif oluyor.

devrann beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2017, 11:54   #41
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HakanSoyuak Mesajı Göster
konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama .Bahçemdeki çimi makinayla biçtikten sonra çıkan çim kırpıntısını bahçede bulunan bitkilerin sebzelerin(leylandi limon selvi gül gibi) diplerine döksem malçlama yapmış olurmuyum? yeni keşilmiş çim kırpıntısı çimenin üstünde kaldıgında çimeni kurutuyor öldürüyor bitkilere bi zararı olmazmı acaba?
çimenin üzerinde kaldığında çimeni öldürmesi güneş almasını engellediği için. malçlama yöntemi ile hem toprağın organik madde yönünden arttırılması sağlanıyor, hemde güneşi keserek altında kalan yabancı otların büyümesini engellemek amaçlanıyor. fakat yeşil çimde yığın yapıldığında mikrobiyal faaliyetler sonucu kızışma oluşabilir. bir yerde bu biçilmiş çimleri bir süre depolayıp daha sonra kullanmak daha güvenli olacaktır.

devrann beğendi.
defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 14:27   #42
Ağaçsever

emrecey's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
malç tekniğini seneye bende denemek istiyorum ama doğal olanı tercih etmek istiyorum. Bunun içinde çevremde çok bulunan çam iğnelerini denemeyi düşündüm onuda bazı kaynaklarda sebzelerde kullanmak iyi olmadığını okudum topraktaki azotu çürüme esnasında bakterilerin kullandığı yazıyordu. karbon-azot oranına göre malç yapmak lazımmış.
malç çürürken toprak mikroorganizmaların besleyecek ve toprağa az miktarda besin maddesi geçecektir. kullandığımız malç karbon oranı yüksek bir malçsa topraktaki bakteri ve mantarlar çoğalacak bitkinin ihtiyacı olan azota ortak olacaklar bu yüzden karbon-azot oranına dikkat edilerek malç seçmek gerekliymiş.Karbon-azot oranı 30:1 oranından düşük malçları tercih etmek gerekliymiş.
Kaynak
Çam iğneleri toprağın asitliğini de arttırıyormuş çilek gibi bitkilerde kullanılmasını öneriyorlar.

emrecey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 15:14   #43
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrecey Mesajı Göster
malç tekniğini seneye bende denemek istiyorum ama doğal olanı tercih etmek istiyorum. Bunun içinde çevremde çok bulunan çam iğnelerini denemeyi düşündüm onuda bazı kaynaklarda sebzelerde kullanmak iyi olmadığını okudum topraktaki azotu çürüme esnasında bakterilerin kullandığı yazıyordu. karbon-azot oranına göre malç yapmak lazımmış.
malç çürürken toprak mikroorganizmaların besleyecek ve toprağa az miktarda besin maddesi geçecektir. kullandığımız malç karbon oranı yüksek bir malçsa topraktaki bakteri ve mantarlar çoğalacak bitkinin ihtiyacı olan azota ortak olacaklar bu yüzden karbon-azot oranına dikkat edilerek malç seçmek gerekliymiş.Karbon-azot oranı 30:1 oranından düşük malçları tercih etmek gerekliymiş.
Kaynak
Çam iğneleri toprağın asitliğini de arttırıyormuş çilek gibi bitkilerde kullanılmasını öneriyorlar.

Malç toprağın yüzeyinde. Dolayısıyla toprak altındaki bitki köklerini engelleyecek bir azot kaybı olmaz. Dahası, bakteriler malç malzemesindeki azotu tüketip bünyelerine alırlar. Tam kuru ağaç yongalarının c:n oranı yüksektir ancak bakteriyel faaliyet yeterli nem olduğunda, yani kışın gerçekleşir. Çoğu bahçe atığında bulunan azot kompostlaşma için yeterlidir. Çok kuru malzemeyi kullanırken üzerine az biraz hayvan gübresi serpelerseniz zaten bakterilere yeterli azotu da vermiş olursunuz.

Bunlara rağmen bakterilerin bünyelerine aldıkları azot zaman içinde yavaş salınımlı gübre gibi, havaya uçmak yerine yine toprağa döner.

sagenit beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024