agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen bahtiyar02
  • 1 Gönderen Styric

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2017, 08:51   #1
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Toprak kabartma gübresi nedir?

Buralardan çekip gitmek başlığında açtığım konu ile ilgili olarak fikrinize ihtiyacım var.
Bahçem yaklaşık 1000 metrekare, bunun yarısını ev, ahır, fırın, kurluk vs. kaplıyor desek, diğer yarısında yaklaşık 500 mertrekare hobi amaçlı mümkün olduğunca doğal tarım tapmaya çalışıyorum. Bahçemi traktörle sürdürdüğümde kocaman kesekler çıkıyor. Bunları dağıtmak için çapa, çapa makinası gibi emek yoğun bir uğraşıya giriyorum.

Köyde ekim yapılan diğer bahçelerde toprağı sürdükden sonra bir gübre atıyorlar. Toprak çabucak dağılıyor ve yumuşak kolay işlenebilir bir hâl alıyor. Köylüye sorduğumda "toprak kabartma gübresi" ifadesini kullanıyorlar. Gübrenin içeriği konusunda bilgiye sahip değiller.
Bu ifade ile aradığımda ise herhangi teknik bir bilgiye ulaşamıyorum. Bu gübrenin içeriği nedir? Faydası-zararları nelerdir?

camouflage Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 09:01   #2
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili camouflage;
Toprağı yanmış küçükbaş hayvan gübreside düzenler. Yumuşatır keseklenmeyi önle. Gübreden tassaruf sağlar.Topraktaki nemi tutar sıcaklardan toprağın çatlamasını önler. Bitkilerin gelişimlerinde iyi derecede etkiler.
Saygılar.

camouflage ve saleri beğendi.
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 16:49   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Potasyum humat veya iyi yanmış hayvan gübresinin çok faydası olur.

bahtiyar02 beğendi.
Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 18:16   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi camouflage Mesajı Göster
Buralardan çekip gitmek başlığında açtığım konu ile ilgili olarak fikrinize ihtiyacım var.
Bahçem yaklaşık 1000 metrekare, bunun yarısını ev, ahır, fırın, kurluk vs. kaplıyor desek, diğer yarısında yaklaşık 500 mertrekare hobi amaçlı mümkün olduğunca doğal tarım tapmaya çalışıyorum. Bahçemi traktörle sürdürdüğümde kocaman kesekler çıkıyor. Bunları dağıtmak için çapa, çapa makinası gibi emek yoğun bir uğraşıya giriyorum.

Köyde ekim yapılan diğer bahçelerde toprağı sürdükden sonra bir gübre atıyorlar. Toprak çabucak dağılıyor ve yumuşak kolay işlenebilir bir hâl alıyor. Köylüye sorduğumda "toprak kabartma gübresi" ifadesini kullanıyorlar. Gübrenin içeriği konusunda bilgiye sahip değiller.
Bu ifade ile aradığımda ise herhangi teknik bir bilgiye ulaşamıyorum. Bu gübrenin içeriği nedir? Faydası-zararları nelerdir?
Nerden alıyorlar? Ambalajı yokmuymuş?

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024