agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni70Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2014, 11:00   #91
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Nogal açık köklü fidanlara ilk dikimde kullanılır diye biliyorum.

Nogall®

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 15:57   #92
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
aviator34 vermiş olduğun adresin 3.sayfasında en altta not kısmında Tüplü fidanlarda dibe dökme yöntemi olarak uygulanabilir demişler.Ama ne kadar döküleceği söylenmemiş.Nogall ürününü 12 lt su ile karıştırıp dibe 24 gr mı dökmeliyim yoksa daha fazlamı dökmeliyim fazla kullanmakta zarar görürmüyüz yardımcı olursanız sevinirim.

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 20:06   #93
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
aviator34 vermiş olduğun adresin 3.sayfasında en altta not kısmında Tüplü fidanlarda dibe dökme yöntemi olarak uygulanabilir demişler.Ama ne kadar döküleceği söylenmemiş.Nogall ürününü 12 lt su ile karıştırıp dibe 24 gr mı dökmeliyim yoksa daha fazlamı dökmeliyim fazla kullanmakta zarar görürmüyüz yardımcı olursanız sevinirim.
sayın acemi _cevizci,
Beklide açık köklü fidanlarda uygulama amacı, dikilecek olan çöğürün kök budamasının yapıldığı köklerin kesim işleriyle tazelendiği ve kesilen köklerde budama işleriyle taze köklerin ortaya çıkarılmasıyla ilacın etkisi daha fazla oluyor.

Kanaatimce sulama suyu tüplü fidanlarda yeterli olur yani ilaç köklere temas eder ama ne derecede etkili olur bilemem. İlaç firmaları maalesef sadece ilacın işlevini yazıyorlar nasıl etki edeceği, farklı şekillerde nasıl uygulanacağını yazmıyorlar!!! (Nedense ticaretini yaptıkları, para kazandıkları ürünlerin detaylarını ek bilgi olarak sunmuyorlar!!! )
Siz en iyisi firmayı arayıp sorun.

gokselcetin beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 20:18   #94
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu ürün açık köklü fidanlarda kullanıldığı takdirde kök ile tam temas eder Agrobacterium radiobacter isimli bakteri kökü eldiven gibi sararak kolonileşir. Korumayı da böyle sağlar. Aynı solusyonda bir çok fidana koruma sağlandığı için ekonomik olur.

Tüplü fidanlarda veya dikili fidanlarda sulama ile bakterinin tüm kök yüzeyine temas ettirilmesi sağlanamayacağından koruma eksik kalır. Fazla miktarda kullanımın fidanlara bir zararı olmaz, sadece daha pahalıya malolur. Tüplü fidanlarda koruma sağlama olasılığı dikili fidana göre nisbeten daha fazla.

Ayazkızı ve YeniBON beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 21:13   #95
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu ürün açık köklü fidanlarda kullanıldığı takdirde kök ile tam temas eder Agrobacterium radiobacter isimli bakteri kökü eldiven gibi sararak kolonileşir. Korumayı da böyle sağlar. Aynı solusyonda bir çok fidana koruma sağlandığı için ekonomik olur.

Tüplü fidanlarda veya dikili fidanlarda sulama ile bakterinin tüm kök yüzeyine temas ettirilmesi sağlanamayacağından koruma eksik kalır. Fazla miktarda kullanımın fidanlara bir zararı olmaz, sadece daha pahalıya malolur. Tüplü fidanlarda koruma sağlama olasılığı dikili fidana göre nisbeten daha fazla.
Sayın MeyveliTepe,
Tüplü fidanlarda veya dikili fidanlarda sulama ile bakterinin tüm kök yüzeyine temas ettirilmesi çok zor değil. ( Çok fazla olmasa da, maliyetli olur ayrı ) Sulama suyunda kullanılmasa da tüplü fidanı bu çözelti içerisinde bekletmek yeterli olacaktır.
Sonuçta toprak geçirgen bir yapıya sahip. Bu ilaç istemesekte köklere ulaşacaktır.

Benim anlamadığım neden bu ilaçları satanlar yeterli bilgi vermiyorlar!
Pirhana, mikoriza ve mikro oganizmaları içeren bir ürün, tek sefer kullanmak yeterli mi yoksa 10-15 gün arayla 3-4 kez kullanmak mı gerekiyor.
Mikoriza mantarı ürünleri satışı yapan kimselerin yarısı tek sefer yeter derken yarısı 3-4 kez uygulayın diyor ve bir kısmı da her yıl uygulayın,toprakta sadece 2-3 ay yaşayabilir diyorlar!!!!!
Sizce hangisine güvenelim?

Eski 24-03-2014, 22:31   #96
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Mikoriza mantarlarının bitkinin köklerinde kolonize edilmesi sağlanmış ise bir kez uygulanması yeterlidir fakat bitki, toprağın kimyasını bozan, mikroorganizmaları öldüren şeylere maruz kalmışsa diğer mikroorganizmalarla beraber mikoriza kolonileri de yok olur. Böyle durumlarda tekrar uygulamanın da bir faydası olmaz, öncelikle toprak mikroorganizma yaşamına uygun hale gelmelidir.

Eski 24-03-2014, 22:43   #97
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Mikoriza mantarlarının bitkinin köklerinde kolonize edilmesi sağlanmış ise bir kez uygulanması yeterlidir fakat bitki, toprağın kimyasını bozan, mikroorganizmaları öldüren şeylere maruz kalmışsa diğer mikroorganizmalarla beraber mikoriza kolonileri de yok olur. Böyle durumlarda tekrar uygulamanın da bir faydası olmaz, öncelikle toprak mikroorganizma yaşamına uygun hale gelmelidir.
Sayın Meyve Tepeli
Şunu söyleyebilirmiyiz öncelikle toprak analizi, toprakta ki eksiklerin giderilmesi ve sonrasında toprağın mikroorganizmaların yaşaması için gerekli ortam ( belki de toprağa mikoriza mantarlarından önce mikroorganizma bakterilerini vermemiz gerekir)

YeniBON beğendi.
Eski 24-03-2014, 23:06   #98
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Toprak analizindeki tuzluluk, organik madde oranlarını iyi okumakta fayda var. Tuzluluk yüksek ise, PH fazla yüksek ise, organik madde çok düşük ise mikroorganizma yaşamına pek uygun değildir. Bunun dışında analizde görünmeyen başka toksik maddeler de önemli. Söz gelimi bazı çiftçilerde toprağa göztaşı uygulamak gibi bir adet var. Bu uygulama bakır birikimi yapmanın yanısıra toprakta hiç bir mikroorganizma bırakmaz.

Eski 24-03-2014, 23:11   #99
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Göz taşı uygulamaların da benim gördüğüm, ne kadar ilaç o kadar az hastalık mantığı oluşmuş.

Eski 28-03-2014, 06:55   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Göz taşı uygulamaların da benim gördüğüm, ne kadar ilaç o kadar az hastalık mantığı oluşmuş.
toprak önceden hasta değilse,toprağın bir çok hastalık barındırmasının sebebi yanlış gübre kullanımdır .bunun yanında fidan veya fideden gelen hastalıklarda az değil,ekmeden önce hidrojen peroksitli(huwasan) suya batırıp ekip dikmek bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir
Göztaşıda ph'ı yükseltsede ucuz ve etkili olduğu için çok yaygın,öyle çiftçiler varki seralarda özellikle dekara 10 kg'a kadar uyguluyorlar bu söylediğim damlamadan eritip verme yoluyla hatta bir kaç kez tekrarlıyorlar.Bilinçsiz hayvan gübrelemesinin bir sonucu başka bişey değil. ayrıca kükürtle beraber uygulanması daha iyi sonuç verecektir
mikoriza mantarlarına gelince piyasaya çıkan bütün ürünler verimi %30 üzerinde arttırma vaadiyle çıkıyor mesela timsel firmasının mikoriza mantarları var, denemedim ama mikoriza mantarları köklere tutunarak köklerin ulaşamadığı uzaklıktaki besin elementlerini alabiliyorlar bu da verimi arttırıyor haliyle
ancak bütün çıkan gübreleri kullansan şimdiye kadar dönümden 5 ton alınan yerden 15 alıyor olmamız gerekirdi, bi yerlerde bir yanlışlık var ama nerde

gökhan07 beğendi.
untouchable Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 12:19   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Merhaba,

Piyasada BM-MEGAFLU ve BM-COTON PLUS diye iki tane baktesi gübresi varmış birkaç yerde gördüm duydum ama hiç kullanan **** bilgi verecek varmı acaba.yeni bahçe kurulurken kök gelişimi için uygulayı düşünüyorum bu megaflu yu...

iyi günler.

portakal007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 16:45   #102
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Bu ticari ürünlerin linklerini, ne işe yaradıklarını bir başlıkta bulmak mümkün mü?

portakal007 beğendi.
guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2014, 14:55   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
ürünleri bir tanesi bu

Biomarket

diğeride bu

Biomarket

inceleyin isterseniz yerli yapımmış

portakal007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 00:19   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
ERS Mikorizayı yeni dikeceğim 2400 armut fidanında kullanmak istiyorum. Bunun için kaç gr ERS ye ihtiyacım olur ve uygulamayı en verimli nasıl yaparım? Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 21:28   #105
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Merhaba Sn Estikey, ERS nin 250 gr lık paketi ile 500- 600 civarında fidan dikimi yapabilirsiniz. Dolayısiyle size 4-5 paket ERS yeterli. 1 paket ERS yi 12 Litre suyla karıştırıp dikim yapacağınız fidanları bu suya batırıp dikimi yapacaksınız.
Aynı firmanın NOGALL adlı kök kanseri ni önleyen ürününü de kullanabilirsiniz. Selamlar

Likos beğendi.
YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2015, 23:15   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2015
Kusura bakmayın bilmediğim için soruyorum
mikorizayı sadece tohum veya dikmek üzere olduğumuz fidanlar için mi kullanabiliriz?
3 - 4 yıllık ağaçlar veya 10 yıllık bir ağaç için kullanabilir miyiz?

gremlin06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 02:02   #107
Ağaç Dostu

ERS mikorizayı dikimde denildiği şekilde kullandım. Ağaç gelişimlerim gayet iyi. Tavsiye ederim.
Firmanın demesine göre 3-4 yıllık ağaçlarda da kullanabilirsiniz. Yalnız fosforu gübre kullanımı ile arasına en azından bi 3 ay koymak gerekiyormuş. Mikoriza böyle daha iyi çalışıyormuş, bende öyle yaptıydım.

Eski 18-08-2015, 21:27   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
Mikoriza almak isteyen varsa şu an amazon.com da çok çok uygun fiyata satılıyor ve Türkiyeye gönderiliyor.
2 pound yaklaşık 1 kg. (net : 907 gr.)fiyatı 7.95$ artı kargo 8.99$ ile toplam 16.94$ yapıyor.
Ben on gün kadar önce 1 adet almıştım dün geldi.

http://www.amazon.com/gp/product/B00...=ATVPDKIKX0DER

Remlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 00:40   #109
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remlak Mesajı Göster
Mikoriza almak isteyen varsa şu an amazon.com da çok çok uygun fiyata satılıyor ve Türkiyeye gönderiliyor.
2 pound yaklaşık 1 kg. (net : 907 gr.)fiyatı 7.95$ artı kargo 8.99$ ile toplam 16.94$ yapıyor.
Ben on gün kadar önce 1 adet almıştım dün geldi.

http://www.amazon.com/gp/product/B00...=ATVPDKIKX0DER
Urun spektrumu, ev bahcecileri icin oldukca iyi. Bu urunu kullanmadim ama uretici firmanin baska urunlerini kullandim (Plant Success Soluble, Great White, Plant Success Granular). Hepsi cok kalitelidir.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2015, 15:20   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Sn. remlak bir yanlışınız olmasın ? 2 lb ürün şu an 31 Usd, sizin söylediğiniz fiyat 4 ons fiyatı. Acaba kampanya mı vardı ve sona erdi bilmem ama fark çok fazla.

Bu ürünü 2 yaşındaki fidanlarıma sulama suyuyla mı versem yoksa yabancı sitelerde söylendiği gibi yanına açılan ufak birkaç çukura 1 çay kaşığı kadar serpip mi kapatsam hala karar veremedim. Ürün gerçekten pahalı ve fidan sayısı çok olunca bütçeye acayip dokunuyor.

Sn meyvelitepe nin aşılama metodu da kullanılabilir aslında ama aşılı toprak içindeki sporlar
aşağıya kadar ne derece ve ne kadar sürede ulaşır tahmin edilemez birşey. Dediğim gibi ürün pahalı olunca dikkatli kullanmak lazım eldekini

Bu arada ürünü kullananlar olduysa deneyimlerini ve gözlemlerini paylaşırsa faydalı olur. Bence çok önemli bir konu ve yetiştiricilerin hepsi bu üründen kullanmalı.

Ayazkızı beğendi.
Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2015, 20:37   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
Fiyat değişmiş.

Remlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 22:07   #112
Ağaç Dostu

Mikrobiyoloji gübre çalıştayı sonuç bildirgesi;
http://arastirma.tarim.gov.tr/toprak...bildirgesi.pdf

Özetle alınması gereken çoooookkk yol var...

putko beğendi.
Eski 17-02-2017, 23:33   #113
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
Bactogen, LIFEBAC-P bu mikrobiyal ürünü kullanan varmı?

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2017, 17:43   #114
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkeyedboy1461 Mesajı Göster
Bactogen, LIFEBAC-P bu mikrobiyal ürünü kullanan varmı?
Denemedim ama iyi bir ürüne benziyor, denemeye değer.

Eski 18-02-2017, 18:00   #115
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
Alıntı:
Denemedim ama iyi bir ürüne benziyor, denemeye değer.
yaban mersini bahçesinde fosfor eksikliğini gidermede kullanmak için sipariş verdim,sonuçları iyi bir şekilde görürüz herhalde.
bu arada ;20 lt 174 lira

MeyveliTepe beğendi.
Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 10:30   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Endo Roots Soluble (ERS) | Bioglobal - Biyolojik Bitki Koruma ve Besleme

Great White Granül 1 Mikoriza 1 Kg Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Bu iki üründen hangisini tercih etmeliyim?

Great White, fiyat olarak dörtte bir daha ucuz görünüyor.

Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 11:48   #117
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

ERS'de 3 tanesi büyük oranlarda olmak üzere 7-8 farklı tür mikoriza var. Diğerinde tek tür olduğu belirtilmiş.

Hellmarch beğendi.
Eski 11-04-2017, 09:04   #118
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Shubhodaya Mikoriza ürünü nasıldır acaba kullanan oldu mu? Bu hafta sonu kullanmayı düşünüyorum.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 18:57   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Konuyu canlandıralım.

En az 5-6 yıllık zeytin ağaçlarında kullanmak için gübre önerisi verebilir misiniz? Çeşitli firmalar var internet üzerinde görüyorum, bir tanesinde karar kılmam lazım. Sizin önerebileceğiniz bir ürün varmı?

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2018, 18:29   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2018
paylaşım için teşekkürler benim gibi insanlar için çok bilgilendirici olmuş.

tunohan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024