agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni70Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2011, 22:38   #61
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Memet bonzai harçlarına HepYeşil kompost karıştırdıysan ayrıca mikoriza aramana gerek yok. HepYeşil'in içinde Trichoderma var. Ayrıca leonardit katıp katmamak da sana kalmış çünkü toplam % 47 hümik ve fulvik asit içeriyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 22:52   #62
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yeni diktiğim adeniumları şaşırtırken kullandım Hepyeşil kompostu. Bonsai toprak değişimi için biraz daha sabretmem gerekiyor mevsim olarak, Sabırsızlanıyorum.

falcon00 beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 21:27   #63
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Mikoriza üretimi ile ilgili Tübitak ve ilgili linklerde çeşitli bilgiler mevcut.

Saygılarımla lütfen.

falcon00 beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 20:11   #64
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Mikoriza mantarını çilek fidesinde deneyen var mı?
İnternette böyle bir fide gördüm. Gerçeği yansıtmakta mıdır?

mrduran beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 20:26   #65
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Mikoriza mantarını çilek fidesinde deneyen var mı?
İnternette böyle bir fide gördüm. Gerçeği yansıtmakta mıdır?

Bu gerçekten insanı hayran bırakacak güzellikte bir çilek.Her ne ile yapılmışsa öğrenmek lazım

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 20:35   #66
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Burada Gardenia.ru :: açıklaması var. Ama belarusça dilinde.

Ayrıca çilek dibinde mantarda yetiştirmiş. Sanırım mantar çilekte verimi artırıyor.

Eski 11-03-2012, 22:59   #67
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Mikoriza'yı nereden temin edebiliriz acaba? İnternette satışını yapan bir yer bulamadım. Bazı siteler var ama tam anlayamadım. Sizlerin satın aldığı veya bildiği yerler var mı?

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 00:04   #68
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec Mesajı Göster
Mikoriza'yı nereden temin edebiliriz acaba? İnternette satışını yapan bir yer bulamadım. Bazı siteler var ama tam anlayamadım. Sizlerin satın aldığı veya bildiği yerler var mı?
Endo Roots Soluble

Bu siteden ubyi'den sn. zeytinlibahçe satın almış. Fiyat konusunda bizi de bilgilendirirsiniz umarım.

Eski 12-03-2012, 15:56   #69
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Endo Roots Soluble

Bu siteden ubyi'den sn. zeytinlibahçe satın almış. Fiyat konusunda bizi de bilgilendirirsiniz umarım.
Sn. limon_sever Endo roots soluble ürünü ile ilgili olarak ürünün 250 gr'lık ambalajı 98 lira. Yaklaşık 2500 fide veya 1000m2 alana yeterli olduğunu belirttiler.

Fakat benim bahçemin ekili alanı 100-150m2 civarı yani bu ürünü tek başıma almam mümkün değil. 50gr lık paketleri olsa çok güzel olurdu.

Eski 12-03-2012, 16:25   #70
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec Mesajı Göster
Sn. limon_sever Endo roots soluble ürünü ile ilgili olarak ürünün 250 gr'lık ambalajı 98 lira. Yaklaşık 2500 fide veya 1000m2 alana yeterli olduğunu belirttiler.

Fakat benim bahçemin ekili alanı 100-150m2 civarı yani bu ürünü tek başıma almam mümkün değil. 50gr lık paketleri olsa çok güzel olurdu.
250 gramını 25 lira gibi bir fiyat bekliyordum ki beklediğimden fazla bir fiyatı varmış. Çok haklısınız 50 gr paket yapılırsa bizim gibi küçük bahçesi olanlarda yararlanabilirdi bu üründen.

Eski 12-03-2012, 16:37   #71
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Aslında başka bir ürüne göre fiyatı uygun. Piranha Mikoriza 50gr fiyatı 69 TL.

Piranha Mikoriza - Magicplant

Eski 12-03-2012, 20:01   #72
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Arkadaşlar;

mikoriza mantarını kaç lt suya kaç çay kaşığı şeklinde belirtirseniz sevinirim.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 21:18   #73
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Arkadaşlar;

mikoriza mantarını kaç lt suya kaç çay kaşığı şeklinde belirtirseniz sevinirim.
1 çay kaşığı mikoriza mantarını 5 litre suyla karıştırabilirsiniz.

aydın beğendi.
Eski 13-03-2012, 02:15   #74
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
teşekkür ederim limon sever;

peki ya bu mikoriza karışımının içine sim derya diye bilinen tozu da yine aynı şekilde( 1 kaşık) katabilir miyiz?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 09:28   #75
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Merhaba ,
Ben Endo Root Soluable (umarım doğru yazmışımdır) isimli mikoriza mantarı preparatını dağlık arazide sulama imkanı olmıyan zeytin delicelerinin dikiminde kullandım , daha önceki yıllarda sulama imkanı olmadığı için tutturamadığım fidanlar bu mikoriza mantarları sayesinde tuttu , kurak şartlarda bitkinin susuzluğa dayanmasını sağlıyor , kesinlikle tavsiye ederim , doğrudur pahalı bir ürün ama verdiğiniz paraya değiyor. Bu arada daha önceleri bilmediğim mikoriza mantarlarını bu forumdaki yazıları sayesinde öğrenme fırsatı bulduğum Sn. Mine Pakkaner hanımefendiye de saygılarımı arz ederim. Selamlar . .

Ayazkızı beğendi.
syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 09:39   #76
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
teşekkür ederim limon sever;

peki ya bu mikoriza karışımının içine sim derya diye bilinen tozu da yine aynı şekilde( 1 kaşık) katabilir miyiz?
Sn. Zeytinlibahçe'nin tavsiyesi:
-----------------------------

Sim Derma

- Tohum: 1 kg tohum 5-20 g Toz Sim Derma ile karıstırılarak kaplanır ve ekilir.

- Fide: 200 g Toz Sim Derma 20 L suya karıstırılarak çözülür, fide kökleri daldırıldıktan sonra ekilir veya dikilen

- Fidelerin kök boğazlarına 10-15 mL çözelti verilir.

Mikoriza Mantarı

- 1 çay kaşığı mikoriza mantarını yaklaşık 4.5 lt su içinde eritip kullanabiliriz.

- Aynı oranı koruyup daha az miktarda kullanabiliriz. Kalanı buz dolabında saklayalım.

- T.H. bakterisini toz olarak doğrudan tohumların üzerine serperek kullanabiliriz.

- Her iki ürünü klorsuz suyla kullanmamız gerektiğini hatırlatmalıyım.

- Sim Derma ve Mikoriza Mantarını birbirleriyle karıştırıp kullanabiliriz.

aydın, falcon00 ve Vegy beğendi.
Eski 13-03-2012, 10:43   #77
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Mikoriza mantarları ve sim derma (Trichoderma harzianum) gibi ürünleri hazırlarken koruma seviyesi P3 olan maske-filtre kullanılması gerektiği doğrumudur ya da gerekli midir?

Eski 14-03-2012, 22:32   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2009
symbiom wam mikoriza mantar 1 kg 80 lira 2 dekara yetiyor

tanerok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 16:02   #79
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Arkadaşlar tohum aşılamada kullanabileceğimiz, bizim bu yıl ilk defa kullandığımız içinde mikoriza mantarlarıda dahil daha bir çok faydalı mikro organizmaları barındıran '' organik gübre'' lisanslı yeni bir ürünü tanıtmak istiyorum.

Bioglobal - Biyolojik Bitki Koruma ve Besleme

Daha fazla bilgi için Esra hanım/Bioglobal 0533 7044283 (bilgisi dahilinde)

falcon00, Odeh ve mrduran beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 17:18   #80
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Arkadaşlar tohum aşılamada kullanabileceğimiz, bizim bu yıl ilk defa kullandığımız içinde mikoriza mantarlarıda dahil daha bir çok faydalı mikro organizmaları barındıran '' organik gübre'' lisanslı yeni bir ürünü tanıtmak istiyorum.

Bioglobal - Biyolojik Bitki Koruma ve Besleme

Daha fazla bilgi için Esra hanım/Bioglobal 0533 7044283 (bilgisi dahilinde)
Peki alırsak hangi ürünü tercih etmeliyiz acaba? Finish Mix diye bahsettikleri ürünü mü? Yoksa Endo Roots Soluble olanı mı? Paylaştığınız resimdeki ürün hangisi? Ve aradaki fark nedir acaba? Vereceğiniz bilgiler benim gibi yeni yeni öğrenmeye çalışanlar için faydalı olacaktır. Teşekkürler...

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 09:51   #81
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Peki alırsak hangi ürünü tercih etmeliyiz acaba? Finish Mix diye bahsettikleri ürünü mü? Yoksa Endo Roots Soluble olanı mı? Paylaştığınız resimdeki ürün hangisi? Ve aradaki fark nedir acaba? Vereceğiniz bilgiler benim gibi yeni yeni öğrenmeye çalışanlar için faydalı olacaktır. Teşekkürler...
Sn bahcedenn, tercihinizi belirleyecek olan tohum aşamasında mı, şaşırtma veya fidan dikimi aşamasında mı kullanacağınız belirleyecektir.

''Finish seed'' tohumları aşılamada kullanılır. İçinde mikoriza mantarları, rhizobium bakterileri, azotobakterler ve topraktaki fosforun çözünmesine yardımcı faydalı bakterileri bulundurur.

Azotobakterler: Bitkinin kök bölgesinde serbest halde yaşarlar. Havanın serbest azotunu toprağa fikse ederek bitkilerin kullanabileceği şekle dönüştürürler. Dolayısıyla doğal bir gübreleme yapmanıza yardımcı olurken güçlü bir kök sistemi oluşmasına ve bitkinin sağlıklı gelişmesine yardımcı olurlar. Rhizobium bakterileride aynı amaca hizmet eder. Ayrıca bu bakterilerin birbirleriyle simbiyotek bir şekilde yaşiyor olmasıda oldukça önemli.

Dolayısıyla tohum aşamasında finish seed kullanılmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Eski 29-03-2012, 12:38   #82
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Sn bahcedenn, tercihinizi belirleyecek olan tohum aşamasında mı, şaşırtma veya fidan dikimi aşamasında mı kullanacağınız belirleyecektir.

''Finish seed'' tohumları aşılamada kullanılır. İçinde mikoriza mantarları, rhizobium bakterileri, azotobakterler ve topraktaki fosforun çözünmesine yardımcı faydalı bakterileri bulundurur.

Azotobakterler: Bitkinin kök bölgesinde serbest halde yaşarlar. Havanın serbest azotunu toprağa fikse ederek bitkilerin kullanabileceği şekle dönüştürürler. Dolayısıyla doğal bir gübreleme yapmanıza yardımcı olurken güçlü bir kök sistemi oluşmasına ve bitkinin sağlıklı gelişmesine yardımcı olurlar. Rhizobium bakterileride aynı amaca hizmet eder. Ayrıca bu bakterilerin birbirleriyle simbiyotek bir şekilde yaşiyor olmasıda oldukça önemli.

Dolayısıyla tohum aşamasında finish seed kullanılmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum.
Sizin söylediklerinizden ve ürünün kendi sitesindeki bilgilerden anladığım kadarı ile Finish Seed'i sadece tohumlara kaplama yaparak kullanabiliyoruz. Fakat içerdiği maddeler daha kapsamlı ve etkili. Endo Roots Soluble ise tohumlara kaplama olabileceği gibi sulu çözelti yapılarak fidelerin ve meyve fidanların dikiminde bandırılarak ve dikimden sonra da dibine dökülerek kullanılabiliyor. Ama etkisi Finish Seed'e göre daha kısıtlı. Acaba doğru mu anlamışım? Bize tohumlarla gönderilen ürün hangisiydi? Halil Abi'nin kendi sayfasında 616 numaralı mesajında '' Mikorizayı tohum aşılamada, yapraklar iki tane olduğunda fısfıslama ile, şaşırtmada, ya da dikimden önce 8-10 cm. derine karıştırarak kullanabilirsiniz.'' diye paylaşmıştı. Yapraklar iki tane olduğunda fısfıslama ile de kullanılabilir mi? Dikeceğim yeni meyve fidanları da olacağı için ben Endo Roots Soluble isimli ürünü tercih edeceğim gibi. Acaba doğru mu düşünüyorum? Teşekkürler...

Ayazkızı beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 14:07   #83
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Acaba doğru mu anlamışım? Bize tohumlarla gönderilen ürün hangisiydi? Halil Abi'nin kendi sayfasında 616 numaralı mesajında '' Mikorizayı tohum aşılamada, yapraklar iki tane olduğunda fısfıslama ile, şaşırtmada, ya da dikimden önce 8-10 cm. derine karıştırarak kullanabilirsiniz.'' diye paylaşmıştı. Yapraklar iki tane olduğunda fısfıslama ile de kullanılabilir mi? Dikeceğim yeni meyve fidanları da olacağı için ben Endo Roots Soluble isimli ürünü tercih edeceğim gibi. Acaba doğru mu düşünüyorum? Teşekkürler...
Tohum takas etkinliğinde katılımcılara gönderdiğimiz mikoriza mantarıydı. Tohum aşamasında kullanılabileceği gibi fideleri şaşırtırken ve fidan dikimlerinde kullanabiliyoruz. Sulama suyuna değilde, dikim aşamasında köke doğrudan uygulanması önemli.

Mikorizanın etkisinin daha kısıtlı olduğu yönünde değil de, bahsettiğimiz tüm bu mikroorganizmaların sağlıklı ve dendeli bir toprak yapısında zaten var olduğu, bizim ise gerekli gördüklerimizi özellikle güçlü bir kök sistemi oluşturmak için takviye yapmak olarak düşünmemiz daha doğru olur.

Örneğin toprak analizinde dengeli olan bir bahçede mikoriza mantarı bu gıdaların en iyi şekilde alınabilmesi için yeterli olurken, daha kısıtlı şartlarda Finish seed bize daha faydalı olacaktır.

Güçlü bir kök sisteminin aynı zamanda daha iyi bir verim, çevre şartlarına daha iyi dayanabilme demek olduğunu hatırlayalım.

Eski 13-07-2012, 11:36   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Sn Zeytinlibahçe,
Babam geçtiğimiz sonbaharda bir miktar yonca ekimi yapmış(7-8 ay önce). Halen düzenli olarak biçimi ve iki haftada bir sulaması yapılıyor.
Bu tarlaya sonradan mikoriza mantarı uygulamak mümkün olur mu? Olursa ne şekilde uygulanabilir? Ve benzer şekilde, Nodozital bakteri aşısını sonradan yapmak mümkün oluyor mu?
İlginiz için şimdiden teşekkur ederim.

koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 02:38   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2013
Alıntı:

100 fidan dikimminde kullanılacak mıktar ne kadar olmalıdır?

Enginyazar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 11:42   #86
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
merhaba; önceki yıl buğday ekiminde candemin demnem tohum kaplama ürününü kullanmıştım,yağışlardanmıdır, yoksa ürünün etkisimidir önceki yıllara göre iki katına yakın buğday çıktı, aynı ürünü sulandırarak üzüm fidesi ve fidan dikiminde kullanmayı düşünüyorum.
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların görüşlerini almak isterim.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 22:11   #87
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
merhaba; önceki yıl buğday ekiminde candemin demnem tohum kaplama ürününü kullanmıştım,yağışlardanmıdır, yoksa ürünün etkisimidir önceki yıllara göre iki katına yakın buğday çıktı, aynı ürünü sulandırarak üzüm fidesi ve fidan dikiminde kullanmayı düşünüyorum.
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların görüşlerini almak isterim.
Bildiğim kadarı ile demnem sadece tohum kaplaması ile kullanılıyor. Hatırladığım kadarı ile üzerinde gübre ve besin değildir ibaresi yer alıyor.

Fide ve fidanlar için biocan pelet ve biopot organik gübreleri var, onları kullanabilirsiniz..

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2014, 21:16   #88
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Tüplü ceviz fidanı için ( mikoriza mantarı + sim derma + hümik asit ) bu üçü aynı anda kullanılabilirmi ? Kullanılabilir ise oran ne olmalı ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2014, 21:50   #89
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2013
80 adet tüplü ceviz fidanı dikicez topragımız yumusak kızıl toprak. mikoriza mantarından bahsettiler ilk dikimde diğer gübreler dışında m.mantarını nasıl temin edebiliriz fiyatı nedir nasıl kullanmalıız. yardımcı olursanız sevinirim.

swiper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 20:02   #90
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Nogall tüplü fidanda dibe dökme yöntemi ile uygulanabilir mi ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024