agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen epsody

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2010, 21:27   #1
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 04-02-2008
Şehir: istanbul-Gelibolu
Mesajlar: 1,829
Gidya minerali (toprak düzenleyiciler)

GİDYA ( GYTTJA ) VE ÖNEMİ

İlimiz Afşin Elbistan linyit havzalarının üst katmanlarında bulunan ve tarımsal değeri yüksek doğal bir materyal gidya ile ilgili çalışmalar devem etmektedir.

Toprakların sürdürülebilir kullanımını devam ettirmek, çevre kirliliğini azaltmak ve dünyada organik tarıma olan talebin artması göz önüne alındığında, azotlu ve fosforlu ticari gübrelerinin kullanımını aza indirmek amacıyla, organik gübre kullanımına ağırlık verilmesinin gerektiği ortaya çıkan bir gerçektir. Bu bakımdan ülkemizde bulunan organik kaynaklar yeterli miktarlardadır. Bu kaynaklardan birisi de toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini iyileştirebilecek nitelikte olan Gidya materyalidir.

Gidya ; yüksek oranda karbon ve humik asitler içeren, kömür düzeyine ulaşmamış doğal bir organik materyaldir. Bitki besin elementleri içermesi, toksik element içeriğinin düşük olması, humik ve fulvik asit içeriğinin yüksek olması nedeniyle, ülkemizde bugüne kadar yapılan araştırmaların büyük bir kısmında gidya’ nın gübre olarak kullanım potansiyeli üzerinde özellikle durulmuştur. Bitki verimine etkisi, gübre değeri, organik madde içeriği ve humin madde içeriğinin değerlendirilmesi gibi konularda çabalar sarfedilmiştir.

Humik maddelerin kök gelişimini, sürgün gelişimini arttırdığı, makro ve mikro besin elementlerinin alınmasında etkili oldukları yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Humik maddelerin uygun mineral besin maddelerinin bulunduğu ortamlarda toprakların biyolojik özellikleri üzerine olumlu etkilerde bulunduğu birçok araştırmayla ifade edilmiştir.GİDYA’ NIN TOPRAK ÜZERİNE ETKİLERİ

FİZİKSEL ETKİLERİ

Ağır bünyeli killi topraklarda havadar bir bitki kök bölgesi meydana getirerek, gevşek ve geçirgen bir toprak yapısının oluşmasını sağlar. Bunun sonucunda gerekli miktardaki suyun toprak tarafından tutulup fazlasının akıp gitmesini ve toprak işlemesini kolaylaştırır.

Hafif bünyeli kumlu, milli-kumlu topraklarda su tutma kapasitesini arttırır, gıdaların yıkanıp gitmesini önler.

Ağır bünyeli marnlı (killi ve kireçli) topraklarda toprağı kabartır ve havalandırır. Toprağın parçalanmasını ve havalanmasını sağlar.

Toprağın çatlamasını ve erozyonu önler.

Su tutma kapasitesini arttırarak kuraklığı önler.

Güneş ışınlarını emerek toprağın çabuk ısınması ile, mikro organizma faaliyetlerini artırır. Bu nedenle toprağın pestisid gibi zararlı ve zehirli maddelerden temizlenmesini sağlar.KİMYASAL ETKİLERİTopraktaki makro ve mikro elementlerin bitki kök bölgesinden uzaklaşmasını engeller. Mineral maddeleri (N, P, K, Mg, Ca, S, Mo, Zn, Fe, Cu, Mn, B. vb.) doğal şelatlama yaparak yarayışlı hale getirir. Bitki besin maddelerinin alımını en yüksek düzeye çıkartır.

Topraktaki antagonistik (Minerallerin birbirini etkileyerek yararsız formlara dönüşmesi) etkileri azaltarak bitki besin maddelerinin alınabilirliğini artırır.

Toprağa uygulanan azotun yitip gitmesini engelleyerek bitkiye kademeli bir şekilde verir.Topraktaki tuzu tamponlayarak kök bölgesinden uzaklaştırır.BİYOLOJİK VE FİZYOLOJİK ETKİLERİ

Bitkideki hormon faaliyetini etkileyen azotu, uygun bir forma dönüştürmesi neticesinde sitokinin hormanlarının faaliyete geçmesini teşvik ederek, kök ve çiçeklenmeyi arttırır.

Topraktaki mikro floranın artması nedeniyle, faydalı mikro organizmaların (Fosfor çözücü bakteriler , Mycoryza vs. )artmasına yardımcı olur. Ayrıca bitki hastalıklarına neden olan bakteri ve mantarları baskılayıcı faydalı mikroorganizmaların çoğalmasına zemin hazırlayarak (antagonistik etki ) hastalık etmenlerini baskı altına alır.

Aminoasitlerin oluşmasını teşvik ederek meyvede kuru madde oranını arttırırLEONARDİT KALİTE SINIFLAMASI

Kompozisyon


Düşük Kalite


Orta Kalite


Yüksek Kalite

Hümik asit içeriği %


35-50


50-65


65-85

Organik madde
miktarı %


minimum 35


minimum 50


minimum 65

pH değeri


6,5±1


5,5±1


4±1

C/N


21±1


19±1


17±1

Özgül ağırlık(gr/cm3)


1,4±0,1


1,2±0,1


0,8±0,1
Bazik sölüsyonda çözünürlük düşük orta yüksek

Teknik konularda yardımcı olmak amacıyla Kahramanmaraş Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi her zaman siz çiftçilerimizin yanındadır.http://www.kahramanmarastarim.gov.tr...irme/gidya.htm

 
YeniBON beğendi.

Düzenleyen epsody : 18-02-2010 saat 21:30 Neden: Link ilavesi
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 09:43   #2
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 10-03-2007
Şehir: akhisar/manisa
Mesajlar: 461
Leonardit, torf ve gidya organik kökenli kayaçlardır. Gidya (içerisinde organik maddeler olsa da) inorganik bir kayaçtır.
(siamad madencilik'den alıntıdır)
İnorganik olmasının fayda ve zararları ne olabilir?

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 14:15   #3
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 18-10-2012
Şehir: SAMSUN da - Sakaryalı
Mesajlar: 146
nerden alabiliyoruz fiyatı ne kadar

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021