agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2010, 17:50   #1
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Toprak içerisinde çözünmeyen file

Merhaba,
Toprak içerisinde çözünmeyen ip-file şeklinde kullanılabilecek bir maddeye ihtiyacım var. Bu konuda tecrübelerin önerileri nedir acaba? Benim aklıma gelen naylon çamaşır ipi. Tabii ki toprağa herhangi bir zararı olmaması gerek ve en az 4-5 yıl dayanması gerek. Bu sürenin sonunda sağlam kalmalı. Bu fileleri dış mekanda kullanacağım. Toprak 6-6,5 pH değerine sahip.

Önerileriniz nedir?

Kaan903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 18:08   #2
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Kaan903,

Bauhaus veya semt nalburlarında yalıtım malzemeleri satan bölümde yalıtım malzemelerinin üzerine sıvayı tutturmak için gerilen plastik esaslı hazır ızgara fileler var, bunlar işinizi görürü diye düşünüyorum.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 22:24   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn. Sarıcan'ın önerdiği sıva fileleri tam istediginiz malzeme, inşaat malzemesi satan yerlerde meç, sıva meçi olarakta satılır. 2 cm x 2 cm kare aralıklara kadar ebatları vardır.

Ağırlıklarıyla anılır. ğr/m2.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 13:17   #4
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Sn. Sarıcan ve k0900 önerileriniz için teşekkür ederim. Benim bu fileyi uygulama amacım şu:
Kurmayı düşündüğü bir meyve bahçesi var, ancak fidanlar dikildikten yaklaşık 5 yıl kadar sonra aralarda seyreltmeler yapacağım. Seyreltilecek ağaçları bahçenin hemen yanında alacağım tarlaya dikeceğim. Bu fileleri, fidanların dikileceği yerin yaklaşık 1-1.5 m. altına serip filelerin uçlarını toprak dışında bırakacağim. Ağaçlar 5-6 yaşına geldiklerinde bu uçları bir iş makinesi vasıtasıyla çekip komple fidanı toprak blok ile birlikte kaldırmayı düşünüyorum. Böylece fidanların köklerine en az düzeyde zarar verilmiş olacak, file drenajı ve kök gelişimini de olumsuz yönde etkilemeyecektir. Büyük taşları dört köşeye koyarak drenaj yüzünden filenin hareket etmesini engellemeyi planlıyorum.
Dolayısıyla söküm işlemi esnasında yüke dayanımlarını kaybetmemeleri gerek. Bu filelerden yakın zamanda deneme amaçlı alıp uygulama yapacağım, başka fikri olan üstadların görüşlerine de açığım.

Teşekkürler

Eski 27-01-2010, 14:52   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
1 m3 toprak yapısına göre ortalama 2,5- 3 ton ağırlıktadır. Buna içinde tuttuğu suyun ağırlığı dahil değil. Kuru topraktan bitki sökemeyeceğinize göre tavlı olması gerek, bu da nem yani ilave su ağırlığı demek. Varın iş mainasına ve bir naylon örtüye taşıttırmayı düşündüğünüz ağırğı, gerekli gücü hesaplayın.

Bu yolla sonuca ulaşmaya çalışmak yerine sepetle dikim yapmanızı tavsiye ederim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 16:30   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
File saksılar var, ibreli bitkiler yıllarca içinde kalır, sonra taşınacağı yere nakledilince kesilip atılır, **** çıkarılır. Bu bir alternatif olabilir.

Sıva filesi ihtiyacınıza uygun malzeme değil.

Birde meyve ağaçlarında ne tür (bodur, y. bodur) ağaç düşünüyorsunuz? Meyve ağaçları dikildiği yıl bile meyve verebiliyor. Bilhassa bodur ağaçlar, sakksıda bir kaç yaşında olanlar.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 16:42   #7
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Sn. k0900, ceviz ağacı dikmeyi düşünüyorum, cins olarak Chandler planlıyorum.
Dikim mesafesi normalde 10x10 veya 12x12 olarak öngörülüyor bir çok kaynakta.Bunun yerine 5x5 veya 6x6 dikim yapıp ağaçlar meyveye yattıktan sonraki 3-4 yıl içerisinde elde edeceğim gelir ile bahçeyi genişletme işlemine girişeceğim. Aralardaki ağaçları da kesmek yerine yeni tesis edeceğim bitişik bahçelerde kullanmak istiyorum.

Mine Hanım, sepetle dikim tavsiyesinde bulunmuşsunuz, o büyüklüklerde ve 4-5 yıl toprak altında çürümeyecek sepetleri nerden bulabiliriz? Fidanlıklar bu konuda destek olur mu?

Eski 27-01-2010, 17:11   #8
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Devasa sepetler bulamazsınız. Plastik kaplamalı çit tellerinden kendiniz yaptırabilirsiniz. Bunlara dev saplarda yapabilirsiniz. Ama yine de 3-4 yaşına gelmiş ceviz ağacını böyle söküp taşımak taşımak sorun yaratacaktır. Kendini toplayıp yeniden verime yatması bile başlıbaşına süreç. Ceviz kazık kök yapısına sahip.

Yeni yer alınca yeni fidan da alın dikin. Genç küçük fidan kendi adapte olup hızla büyüyecek ve açığı zaten kapatacaktır. Paranıza emeğinize yazık. Üstelik ilk tesis maliyetinizi de ne çok arttırıyorsunuz. Biz bahçe kurdururken müşterimize hep küçük, genç fidan seçeriz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 18:50   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
merhaba... sayın kaan903
Ben nurimurvet peyzajist, meyve bahçesi kuracağınızı söylüyorsunuz, tabii ki siz ön araştırmanızı yapmış olmanız lâzım, meyve bahçenizin boyutları,arazi yapısı, toprak yapısı, iklimi, hakim olan rüzğar yönü, fidan maliyeti, meyve ağacı hakkında bilginizin yeterli olması, profosyenel bir bahçemi veya hobi amaçlı bir bahçemi kuracaksınız, meyve bahçesine ne kadar zaman ayıracaksınız, işçilik maliyetleri, alet , makina levazımatı, bütçeniz, yeni kurulan bir bahçenin, size getirisi veya kazanç olarak geri dönüşümü hiç bir aksilik çıkmaz ise en az gerçekçi olmak gerekirse 5 yıl bu zamana kadar hep yatırım yapacaksınız .Burada bahsettiğim konuların artısı vardır eksiği yoktur

Bu konuların hepsini çözdüğünüz zaman sizin zaten fidan nakili için zamanınız kalmayacak, o zaman tesis kurulmadan önce profosyonel fidan seçimi, tozlayıcı çeşitleri ve dikim aralıklarını şimdiden tespit etmek lazımdır. Düşündüğünüz ara ekimleri ağaçlar gelişinceye kadar en az 10 yıl yapabilirsiniz
muhakkak profosyonel yardım almalısınız.Saygılarımla...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2010, 10:53   #10
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Benimki sadece bir fikirdi, sıra aralarını seyreltme metodu ticari bahçelerde kullanılıyor, ben ağaçları kesmek yerine yerini değiştirmeyi düşündüm. Ama aldığım bilgiler doğrultusunda sanırım sık dikim yapmayacağım.

Sn nurimurvet, şu an için ön hazırlıkları yapıyoruz, bahçemiz ticari bir bahçe olacak en az 150 dönüm kadar belki bir az daha fazla da olabilir, şu an için yer bakıyoruz, işçilik, sulama, makine ve diğer ekipmanlarımız zaten var. Şu an için profesyonel yardım almıyoruz, çünkü dediğim gibi henüz öğrenme ve hazırlık içerisindeyiz. Kanaatimce bir işe girmeden evvel iş sahibi tüm detayları kendi öğrenmeli araştırmalı, iş sırasında bunun yanında prof. yardım almalıdır.
Planımız bu yaz başlangıcında tarlaları satın almak sonbahara doğru da bahçe tesisi işine girmek.
İlginiz ve dostane tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Etiketler
çözünme, file, toprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024