agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2010, 15:19   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Ben genellikle bahçenin bir köşesinde yaprakları biriktiririm, kendi kendine çürür orada...
Ancak denemkte yarar var diyorum...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 19:01   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Doğrudur. Özellikle de zaman zaman hayvan otlatılan bir bölge ise yüksek yoğunlukta kene oluyor.
Bu sene bahçeye nerdeyse her gittiğimde kene ile karşılaştım, bu kadar çok kenenin olması bahçe sahiplerinin gerek sonbaharda gerekse bahar başında romorklarla bol miktarda hayvan gübresi getirtmeleri.

Yani keneleri parayla bahçemize taşıdık, bu dönem yine taşıyacağız

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 19:11   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sn Lonicera
Çok özür dileyerek bir düzeltme yapmak istiyorum. Konu başlığı "Leaf Mold" değil "Leaf Mould" olmalıydı ve çevirisi de "Küflenmiş Yaprak" ya da "Yaprak Küfü" veya "Yaprak Küflendirme" olabilirdi. "Kalıp" ile ilgisi olduğunu zannetmiyorum. Bu düzeltme için tekrar affınıza sığınıyorum. Saygılarımla.
Sn.dogasever

bu yaprak küflendirme ile sizin EM kompost olayını karşılaştırırsak, ikisinin birbirine göre artı ve eksileri ne olabilir?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 19:32   #34
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sn. İlksenozturk, nasıl bir kap kullanıyorsunuz, kabınızın hava alacak yerleri var mı?
5 litrelik pet şişeleri kullanıyorum. ağız kısmında gazete olduğu için hava alıyorlar, tamamen kapalı değil yani

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 14:25   #35
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Arkadaşlar burda yazılanların tümünü okumadım ama bu çürütme yoluyla yaptığınız kompostları saksılarda direkt salon bitkileri için kullanacaksanız dikkatli olun derim. Eğer bir şekilde bu kompostlar steril hale getirilmeyince, çok sağlıklı bir salon bitkinizin, küfler vasıtasıyla hastalıklı hale gelmesine neden oluyor, siz farkına varana kadarda bitkinin formunu bozuyor **** bitkinin cinsi ve direncine göre ölümüne bile neden olabiliyor...

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 20:40   #36
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Çok güzel bir pratik .. Bende Niksar a geldim her yerde ateş yakılıyor baktım. Kim bahçesini temizlediyse yaprakları bir yere toparlayıp çakıyor çakmağı , bir kaç kişiye dedim yakmayın toprağa gömün biriktirin kara altın o dedim. Geçen gün baktım söylediğim kişiler evin önünde yaprakları yaktılar.

Lonicera beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2017, 19:43   #37
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Çok güzel bir pratik .. Bende Niksar a geldim her yerde ateş yakılıyor baktım. Kim bahçesini temizlediyse yaprakları bir yere toparlayıp çakıyor çakmağı , bir kaç kişiye dedim yakmayın toprağa gömün biriktirin kara altın o dedim. Geçen gün baktım söylediğim kişiler evin önünde yaprakları yaktılar.
Yazik cok yazik;
Atalarinin yaptigi seyi yapip, akillarini kullanmiyorlar.
Yazik..

Resulgur beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2017, 23:32   #38
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Aklıma gelmişken anlatayım ..

Hatay - Yayladağı'nda bir köye aile ziyareti yapmıştık. Defne ağaçları çok büyüktü ağaç diplerine baktığımda birikmiş kuru yapraklar ve altında çok güzel toprak vardı. Toprak yapısı çok gevşek yumuşacık döşek gibi olmuş resmen üzerine yat uyu mis gibi .. Meğer köylüler fide yetiştirmede kendiliğinden oluşan bu metaryeli kullanıyorlarmış , kimileri de bu güzelliklerin farkındalar.

Sorum size ; Yeşil Niksar Ovası'nda çok fazla kavaklık var gözünüzün alabildiği yer kavaklık ayrıca diplerinde kavak mantarı oluyormuş, çok fazla yaprak ve solucan var. Bu alanlardan toprak alınır mı ? Kavak yapraklarından bu metodu uygulayarak bu metaryeli elde edebilir miyiz ?

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024