agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni3415Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2010, 21:03   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
İçilebilir veya çöp enzimde kesinlikle beyaz şeker kullanılmaması gerekiyor.

Bizdeki marketlerde satılan kahverengi şeker, aslında beyaz şekerdir.Bu beyaz şeker melasla boyanıyor, oluyor kahverengi şeker.

Enzim yapımında kullanılan kahverengi şeker ise bizim marketlerde satılan kahverengi şekerden değil.

Bu nedenle melas bulunamazsa, pekmez kullanılması gerekir diye düşünüyorum.

rencberdede ve tarık01 beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 21:09   #92
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Mevsimi geldiğinde vişne ile yaparsanız, çok lezzetli ve içimi çok güzel bir şurup oluyor. (Çok hafif alkollü). Sağlık açısından da çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Rahmetli halam vişne zamanı yapardı ve yılbaşında ailece içerdik. Burada tarif edilen ile aynı yöntem. Dün gece hatırladım. Aslında bildiğim kadarıyla Anadolu'da bu yöntemle şurup yapımı biliniyor. Ancak mutaassıp aileler alkol içeriyor diye yapmayabilirler. İçerdiği alkol çok az.
Aslında mevsimindeki tüm meyvelerle olur gibime geliyor.

Vişne-elma-üzüm-kızılcık....

Melas yerine de pekmez kullanılırsa tam bir bomba olur.

Bu içeceğe; likör,şurup,serinletici,ferahlatıcı vs. gibi isimler yerine enzimi çağrıştıran bir isim verme zamanı geldi

porselen ve Vegy beğendi.
Eski 05-01-2010, 21:18   #93
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Bu şurubu yapacak arkadaşlara benim naçizane tavsiyem hiç pestisit kullanılmamış doğal meyveleri kullanmalarıdır. Kurtlu olması önemli değil. Bir diğer nokta da meyveyi ağaçtan kopardığınız gibi hiç yıkamadan ve çok fazla elleçlemeden sadece kesip kaba yerleştirmeleridir. Çok ham veya çok aşırı olgunlaşmış meyve yerine tam kıvamında yenebilir olgunlukta meyve daha yararlı olacaktır (Çok hafif ham olabilir!).

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 21:51   #94
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Adı benden "ensuma" enzim+su+mayalanma ben böyle kullanacağım, beğenirmisiniz?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 22:16   #95
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Rahmetli babaannem bahçedeki armutlardan küpte yapardı. Canı sıkıldığında da doldurur doldurur içerdi, neşesi yerine gelirdi. Çok da mutaassıptı ama, armuttan yapılı enzim(miş) nihayetinde

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 22:57   #96
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Enzim Yapımı

Bugün nihayet enzim yapmaya fırsat bulabildim. Kahverengi şeker bir haftadır bekliyordu. İçilebilir enzimle başlamaya karar vermiştim fakat yapacağım ürün biraz çeşit içersin istediğim için evdeki meyvelerle yetinmedim.

Bugün marketten çilek, erik, kivi, mandalina, portakal aldım, evde bulunan elma ve limonuda ilave ederek tam bir kokteyl hazırladım. Bu arada muz koymayı unuttuğumu hatırladım.

Üretim Reçetesi:

1- On litrelik Erikli pet şişenin suyunun yarısını boşattım. Kalan 5 litre Su
2- 500 gr' lık kahverengi toz şekeri içine boşalltım ve erimesi için çalkaladım.
3- Bütün aldığım meyveleri temizce yıkayarak tarife göre 1,5 kg meyve koyacağım hesabı ile her meyveden eşit olabilecek gibi 200-250 gr lık partilere ayırdım.

Sonra portakal, mandalina, kivi, elma ve limonun kabuklarını soyarak daha sonra yapacağım çöp enzim için havasız saklama kabına (Yinemi yoğurt kovası seslerini duyar gibiyim) kaldırdım. Erik ve çileği ise normal hali ile dilimleyerek bütün meyveleri pet şişeye doldurdum.

Meyveler herhangi bir kirlenmeye uğramasın diye doğradığım meyve parçalarını hiç bir yere koymadan direkt şişeye bıraktım. Böylece yeteri kadar steril olmasını sağladığımı zannediyorum.

Şimdi bekleyip göreceğiz bakalım. Biriken meyve kabuklarından da çöp enzim yapmayı düşünüyorum. Onu daha sonra resimlerim. İşte resimler.

Nargile sisteminden bahsetmeyi unuttum. Yarım litrelik yavru pet şişesinide daha önce tarif ettiğim şekilde sisteme ilave ettim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 05-01-2010 saat 22:59 Neden: ekleme
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 00:32   #97
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Arkadaslar, Esmer seker yerine pekmezle deneyerek icilebilir enzim deneylerine benide imrendirdiniz.Bakalim sonumuz ne olacak ? Sevgili Narici nin dedigi gibi ismide "ENSUMA" olur...

porselen beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 00:40   #98
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Yalniz meyvalar oyle dalindan toplanamayacak maalesef !!! (Deveci Armudu bile katilmayacak, cunki ilac kalintisi var!!!)

mrduran ve porselen beğendi.
Eski 06-01-2010, 02:37   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşlar kolay gelsin diyelim de, bu işe baştan kahve rengi şekeri katmanıza mana veremedim, halbuki ben mehmet sarıcan arkadaşımızla görüşmelerimizde ben (ŞIRA) diye anlatırken şekeri sonradan katılması gerektiğini açıklamıştım.

Kendisinin de aklında kalmamış her halde, bu işe enzim düşüncesiyle devam ediyor, şu anda malzemeleriniz fermantasyon işleminde çok aktif olarak oluşacak içerek tüketimine yetişemiyeceksiniz.

Arkadaşlar açıklamalar getirmek isterdim ama, konu başlığına uygun yeri değil, konunun uzmanı olarak gelin bu konuyu üzüm şırası başlığında tartışalım, daha ilerleriye götürerek şırayı, bozayı da vede içilebilir turşu suyunun fermantasyonunu paylaşımlara açarak ata yadigari içilebilr tatlarımızı günümüze taşımış oluruz.

batuus ve mrduran beğendi.

Düzenleyen epsody : 06-01-2010 saat 02:44 Neden: yazıya ilaveler
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 02:52   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Ata yadigari gazlı içecekler.Adı (turşu suyu)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Adı benden "ensuma" enzim+su+mayalanma ben böyle kullanacağım, beğenirmisiniz?
Arkadaşım kusuruma bakma ama bu içkinin adını çok eskiden koymuşlardı, turşu suyu, halen balkanlarda bu adet sürmekte ve kullanılmaktadır.

mrduran beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 09:21   #101
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Evet, malesef yerleşim sırasını yanlış yapmışım. Bir sıra meyve biraz kahverengi şeker, bir sıra meyve bir sıra kahverengi şeker olarak yapmam gerekmiş. En üst sırada yine şeker olması gerekmiş.

Fakat aslında bulunabilse de aşağıdaki linkte verdiğim gibi büyük küp şekerler olsa, belki meyvaların su altında kalmasınıda sağlar.

http://enzymo.wordpress.com/2008/04/...-enzyme-juice/

Bir daha ki sefere daha iyisini yaparız. Tecrübe denilen şey bu işte.

porselen beğendi.
Eski 06-01-2010, 10:15   #102
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Turşu evde her zaman yapılan bir şey halende iki üç bidon var. Biz o zaman ne için uğraşıyoruz ki?

Turşu içine tuz koyuluyor oysa burada tuz adı hiç geçmedi!

Diğer taraftan bu enzimler gübre oluyor.

Bir dikkatimi çeken taraf oldu: içmek için karışık meyve değilde bir tür kullanılsa daha leziz bir içecek elde edilmez mi?

Aslında bu işe yazın başlansa daha iyiydi, buda geçen yıl ki çilekçilik gibi kışa denk geldi.

Vegy beğendi.
Eski 06-01-2010, 10:36   #103
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Nariçi,

Elbette olabilir, zaten son gönderdiğim linkte sadece mango meyvesinden yapmışlar.

Ayrıca bu aşağıdaki linkte de sadece sarımsak ve portakal için yapılmış enzim denemeleri var.

http://www.my-island-penang.com/Fruit-Enzyme.html

Ben biliyorum ki bugün çoğu evde mevsimine göre vişne ve ahududu likörü hala yapılmakta ve sevilerek içilmektedir. Tek farkı belki yapılan enzim içindeki alkol oranının çok az olmasından üzerine biraz da etil alkol ilave edilmesidir.

Meyve kokteylinin tek amacı zannederim her meyvenin özünden farklı bir lezzet ve vitaminin enzime katılmasını sağlamaktır. Yani bir nevi atom bombası yapıyoruz. Gençlik iksiri, yeni adına antiaging diyorlar, yabancı dille söyleyince daha havalı oluyor diye.

Tek başına çileğin harika olacağını düşünüyorum. Bence deneyin, belki yeniden çilek yapmama neden olursunuz.

Düzenleyen Sarıcan : 06-01-2010 saat 10:38 Neden: ekleme
Eski 06-01-2010, 10:59   #104
Ağaç Dostu

Name:  FruitEnzyme2.jpg
Views: 3068
Size:  22.2 KB

Sn.Sarıcan'ın verdiği linkteki gibi şişe şişe enzimleri yapacağız gibime geliyor

Şeker yerine bal da kullanılıyor.

Bu şekilde enzim yapmayı bu zamana kadar öğrenememiş olmam büyük kayıp.

Daha öğreneceğimiz ne kadar çok şey var kimbilir ?

Teşekkürler Sarıcan.

mrduran, porselen ve Vegy beğendi.
Eski 06-01-2010, 11:00   #105
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

İleriye doğru bir nişan atılıyor ona doğru koşuyoruz birşey bulabilirmiz onu çalışmalarımız gösterecek.

Aklıma gelen bir şey var; plastik bidonlar bu kimyasal tepkimelerden etkilenmez mi acaba! Gerek tat gerekse kimyasal karışıma birşeyler katarlar mı diye aklıma geliyor.

mrduran, porselen ve Vegy beğendi.
Eski 06-01-2010, 11:12   #106
Ağaç Dostu

Plastik bidonlar etkilenir, netteki resimlere de göz atarsanız hep cam kullanılmış.

Eski 06-01-2010, 11:16   #107
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. denizakvaryumu,

Ben teşekkür ederim. Ben hiç bir şey yapmadım, hazırdaki bilgileri sizinle paylaşıyorum. Benim için de ilginç deneyimler oluyor. İlk deneyimim de hata bile yaptım acemilikten ama umarım iyi olur. Sonuçta şekeri o veya bu şekilde de koysak fermentasyon oluşacak herhalde. Bundan sonra evde kavanoz kalmayıp enzim olacak herhalde

Sn. Nariçi,

Başta bende tereddüt ettim pet şişe kullanmakta. zannederim en ideali cam kavanoz kullanmak ama pet şişede içinde klorsuz temiz suyu bile hazır olarak insanın önüne gelince biraz kolaycılığa kaçıyor. Beni cesaretlendiren başka bir şey de uygulama yapanların çoğunun cam şişeyi şart koşmaması ve plastik şişede olabilir demesi.

Fakat yinede bence pet şişenin dışındaki diğer plastikleri kullanmamak lazım. Çünki özellikle renklendirilmiş plastik bidonlarda genellikle hurda plastiklerin kullanım oranı çok artıyor. Pet şişede hiç değilse böyle bir risk yok ve biz bunlarda gelen suyu içiyoruz.

Eski 06-01-2010, 11:23   #108
Ağaç Dostu

Beyaz pet şişeler bir kolaylık ama bunların tek kullanım için üretildiğini düşünüyorum.

Üstelik sadece su için üretiliyor.

Oysa biz 4 aya varan bir biolojik tepkime yapacağız ve yine defalarca kullanma gereği duyulabilecek.Plastik mutlaka etkilenecektir.

Camdan şaşmamak en iyisi, gerçi nargile düzeneği kurulmazsa ve ihmalkar davranılırsa cam şişe de bomba gibi patlar o da başka konu

Eski 06-01-2010, 15:06   #109
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Cam şişe konusunda haklısınız.Ne de olsa içeceğiz.Geçen sene Adada şarap yapmaya çalışmıştım.O sistemi kurup, denemeye orda başlamalı. Pekmezi yine aynı oranlardamı kullanmalı? Ya da esmer şekerlemi devam etmeli karar veremedim? Ne dersiniz ? Not: şarap yapımını soracak olursanız sonunda sirkeye dôndü

Eski 06-01-2010, 17:24   #110
Ağaç Dostu

Bal da kullanılıyor.

Oran konusunda formulü uygulayacağız. 1-3-10

300 gr pekmez-bal-şeker
900 gr meyve
3000 gr su

porselen ve Sofii beğendi.
Eski 06-01-2010, 22:00   #111
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1262724837 Sn. Sarıcan'ın uygulaması

Turşu yaparken, sebzelerin su yüzeyinde kalmaması için en üste ağırlık konur, böylece doğrudan hava ile temas kesilir, şıra yaparken de gerekmez mi?

porselen beğendi.

Düzenleyen Kiraz : 07-01-2010 saat 08:46
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 22:58   #112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1262724837

Turşu yaparken, sebzelerin su yüzeyinde kalmaması için en üste ağırlık konur, böylece doğrudan hava ile temas kesilir,

şıra yaparken de gerekmez mi?
Şıra!!! yaparken gerekmez.

Bir müddet sonra büyük kap'ta aşırı bir sıkışma olacaktır.
Hortumun diğer ucundaki kabın ağzı açık olmalı. Hortumun ucu devamlı suyun içinde olmalı ve büyük kaba hava kaçmamalı. Kaçarsa sirke olur.

Bu yöntemi, üzüm suyunda, yani üzümü sıkıyor ve suyu ile beraber, aynen sizin yaptığınız gibi yapıyoruz zaten de, 'şıra'ya giden şaibeli yolu bende merak ediyorum.

mrduran ve Sofii beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 23:14   #113
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Cam şişe konusunda haklısınız.Ne de olsa içeceğiz.Geçen sene Adada şarap yapmaya çalışmıştım.O sistemi kurup, denemeye orda başlamalı. Pekmezi yine aynı oranlardamı kullanmalı? Ya da esmer şekerlemi devam etmeli karar veremedim? Ne dersiniz ? Not: şarap yapımını soracak olursanız sonunda sirkeye dôndü
Kesin hava almıştır.

Şarap yaparken pekmez kullanılmaz. Şeker de...

Sevgili Kiraz'ın büyük kap, küçük kap örneği şarap yapımı için çok uygun.

mrduran beğendi.
Eski 06-01-2010, 23:56   #114
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Hortumun diğer ucundaki kabın ağzı açık olmalı. Hortumun ucu devamlı suyun içinde olmalı ve büyük kaba hava kaçmamalı. Kaçarsa sirke olur.
Sn. Halil Önen,

Enzim (Enzyme) nolu mesajda nargile sisteminin nasıl yapıldığını anlattım.
Enzim (Enzyme) nolu mesajdaki resimde de göreceğiniz üzere küçük pet şişenin kapağında iki adet delik vardır. Deliğin biri hortumun devemlı su içinde kalmasını sağlayan sabitleme deliği, diğeri ise su içinden çıkan gaz kabarcıklarının şişeyi terk etmesi için düşünüldü.

Sevgili Sındırgılı şarap yaptığı fermentasyon kabına da böyle bir sistem ilave ederse büyük bir ihtimalle sirke yapmaktan kurtulur.

Bu söylediğim sistem Sn. Kirazın kuşkularını da gidermeye yeter ama ben üste bu kadar boşluk kalacağını bilseydim bu işlemi Erikli suyun yeni çıkan 8 lt' lik pet şişesinde yapardım. Üst kısımda daha az hava boşluğu kalırdı ama birinci gün geçtikten sonra zaten şişenin içinde karbondioksit gazından başka bir şey kalmıyordur. Arada bir şişeyi çalkalamak için gittiğimde fokur fokur gaz çıkışını görüyorum zaten.

mrduran ve Vegy beğendi.
Eski 07-01-2010, 00:08   #115
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Enzim (Enzyme) nolu mesajdaki resimde de göreceğiniz üzere küçük pet şişenin kapağında iki adet delik vardır.

Deliğin biri hortumun devemlı su içinde kalmasını sağlayan sabitleme deliği, diğeri ise su içinden çıkan gaz kabarcıklarının şişeyi terk etmesi için düşünüldü..
Eğer şarap yapacaksanız açtığınız deliklerden hortumu geçirdikten sonra mutlaka mumyalayın ya da macunlayın.

Basınçtan atabilir.

mrduran beğendi.
Eski 07-01-2010, 00:14   #116
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Ben şarap yaparken, nargilenin ucu sudan çıkmıştı .Şeker veya pekmezin katılmayacağını, sizin kadar olmasada biliyorum.Burada yapılacak olan farklı, 27 aralıkta çöp enzime başladık.Ben şimdi 3 ay sonra içilecek enzim yapmak istiyorum. Mango enzimi yapacağım. Esmer şeker veya pekmez yerine bal kullanacağım. Gelişmeleri ayda bir aktarırım

Eski 07-01-2010, 00:15   #117
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Halil Bey,

Bir ucu atmosfere açık bidonda basınç oluşmaz ki, bidonun içindeki basınç atmosfer basıncına eşit. Bu arada yine resimde tariflemek için koymuştum, akvaryum hortumunu kendinden 1 mm küçük bir deliğe geçirip sızdırmazlığı sağlıyoruz ve hortumun üstünde sıkılıktan boğum oluşuyor. Gönlünüzü ferah tutun, zorla çekip çıkarmazsanız hortum yerinden çıkmaz. Bence taşır veya yer değiştirirken dikkat edilsin yeter.

Eski 07-01-2010, 00:50   #118
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Halil Bey,

Bir ucu atmosfere açık bidonda basınç oluşmaz ki, bidonun içindeki basınç atmosfer basıncına eşit.
Bu arada yine resimde tariflemek için koymuştum, akvaryum hortumunu kendinden 1 mm küçük bir deliğe geçirip sızdırmazlığı sağlıyoruz ve hortumun üstünde sıkılıktan boğum oluşuyor. Gönlünüzü ferah tutun, zorla çekip çıkarmazsanız hortum yerinden çıkmaz. Bence taşır veya yer değiştirirken dikkat edilsin yeter.
Üzümden şarap yapıyorsanır, gaz tahliye hortumunun ucu mutlaka ağzı açık bir kapta ve su içinde olmak zorunda. Birleşim yerleri macunlu olmalı. Yoksa şarap değil sirke içersiniz. Biz bazen içiyoruz da.

Ama sizin enzim denemenizi merakla takip ediyorum. Sonuçlarını paylaşın lütfen.

Eski 07-01-2010, 01:07   #119
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Halil bey,

Enzim (Enzyme) nolu mesajda hortumun suyun içinde ve şişenin üzerindeki ikinci deliklede atmosfere açık olduğunu anlatmıştım ama dikkatinizden kaçtı herhalde.

Çok basit bir sistem, kesin işinize yarar ve şarap yaparken sizi bir çok sıkıntıdan kurtarır. Bir tek üzümü doldurduğunuz kabın kapağını bilmediğim için ona bir şey diyemiyorum, tabi bir de kullandığınız hortum çapını. Gaz tahliye ettiğiniz için büyük çaplı hortuma ihtiyacınız yok. Akvaryum hortumu bu iş için yeterli.

Gerekirse akvaryum hortumunun şarap deponuza girdiği yeri macunlayın ama nargile için büyük kaba ihtiyacınız yok, bir bardak su bile yeter, yeterki hortumun ucu suyun içinden çıkmasın.

Bu da en güzel böyle 1/2 litrelik bir pet şişenin kağağına iki adet delik delmekle çok rahat oluyor. Şişenin kapağını açmadıktan sonra hortumun sudan kurtulması mümkün değil. İkinci delikte gaz çıkışı için yeterli zaten.

Düzenleyen Sarıcan : 07-01-2010 saat 01:18 Neden: ekleme
Eski 07-01-2010, 01:40   #120
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn Sarican'in nargile sisteminin bilimsel adi "hava kilididir" Ingilizcesi "Air Lock" Aslinda bu cihazlari burada evde bira ve sarap yapanlara malzeme satan yerlerde kesin hatirlamiyorum ama tanesi yaklasik 2 TL'ye satiyorlar. Yarin resmini ceker buradan yollarim.

mrduran ve porselen beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024